Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Mam kilka pytań :)
1. Czy są jakieś programy na debiana (zależy mi bardzo na tym) albo cokolwiek, co nagrywa to, co robię na pulpicie? Na windowsa jest sporo takich programików, zależy mi jednak na tym by na linuxie jakiś mieć, obojętnie, tak bym mógł nagrać to co robię na pulpicie, z dźwiękiem oczywiście
2. Czy ilość zainstalowanych programów w linuxie wpływa na szybkość pracy systemu? Na windowsie bardzo mocno to wpływało, a tutaj widzę że mimo sporej ilości zainstalowanych aplikacji, system chodzi tak jak chodził na początku, a do tego zużycie ramu mam na poziomie 140 MB ram (po włączeniu komputera, sam system), używam środowiska GNOME.
3. W jakim stopniu występuje fragmentacja w windowsie, a w jakim w linuxie?
4. Pytanie o wirusy (z ciekawości). Jest masa różnych dystrybucji, i ich wersji. Czy wirus pisany pod linuxa, działa tylko na jednej dystrybucji i jej wersji? Np wirus na fedore 15. Przypuszczam że to zależy, ale czy w większości jest on dla jednej wersji i dystrybucji, ciekawi mnie to :)
Pozdrawiam i bardzo dziękuje za odpowiedzi
Ostatnio edytowany przez panpanowski (2013-11-22 09:34:49)
Offline
Ad 3. Nie mam pojęcia jak to wygląda w Windowsie, za krótko i zbyt dawno temu z niego korzystałem. Na Linuksie zaś zależy: jeśli masz stały bufor wolego miejsca na dysku to fragmentacja systemu plików jest znikoma (przynajmniej na typowych dla Linuksa systemach plików), natomiast jeśli partycja jest stosunkowo niewielka i stale masz ją zajętą w 90-paru procentach i "mielisz plikami", to nie da rady -- sfragmentuje się.
Ad 4. Oczywiście zależy jak wirus jest napisany, pamiętam sytuację, gdy deweloperzy jądra wręcz dla jaj dostosowali jakąś jego gałąź, żeby jakiś tam wirus był uprzejmy w ogóle zadziałać. ;)
Generalnie jednak problem wirusów jest marginalny, większym problemem są nierozgarnięci użytkownicy, którzy w przypływie fantazji zmienią uprawnienia dla wszystkich plików.
Reszta zagadnień chyba zasługuje na własny wątek.
Offline
Wirusy na Linuxa są jak krasnoludki, średnio co 5 minut jakiś straszny wirus na Linuxa się pojawia, absolutnie na wszystkie dystrybucje, ale nigdy nie widziałem, żeby jakiś u kogoś działał.
Po prostu w Linuxie nikt celowo nie wspiera wirusów, i nie zostawia im celowo dziur w systemie, żeby działały bez przeszkód.
Zdarzają się natomiast mniejsze lub większe błędy, jak masz np Gnome-3,
i pociągnęło Ci od razu Pulseaudio, Network-managera, Avahi, to prędzej czy później przekonasz się, co to znaczy.
Jest też trochę kłopotów z niektórymi sterownikami, nie wszyscy producenci robią dobre sterowniki do Linuxa, większość tego nie robi w ogóle.
Zwłaszcza taki przypadkowy sprzęt, który gdzieś tam sprzedają za grosze w marketach, może czasem sprawiać potężne kłopoty w Linuxie.
Defragmentacja?
Systemy plików ext* mają własny mechanizm zmniejszający fragmentację, wymyślony na etapie tworzenia tych systemów.
Dlatego na defragmentację jest znaaaccczzzznnnniiiieee odporniejszy, od Windowsa.
W obecnie domyślnym systemie ext4 jest też narzędzie e4defraq, możesz sobie zapuścić raz na rok, jak Ci się nudzi.
W ext3 nie było żadnego narzędzia do defragmentowania, ale jak ktoś nie zapchał dysku w ponad 90%, to się raczej nie dowiedział, jak to wygląda.
Pamięć RAM? Linux to nie jest Windows, w Linuxie masz system zarządzania pamięcią, który dba o to, żeby ja wykorzystać w pełnym stopniu i optymalnie.
Jakiekolwiek zwalnianie możesz zobaczyć dopiero, jak system zacznie mocno używać SWAPA.
W ogóle ile masz RAM?
Nagrywanie pulpitu w Gnome? najpopularniejszy jest:
apt-cache search recordmydesktop gtk-recordmydesktop - Graficzny interfejs do recordMyDesktop, narzędzia wykonującego zrzuty ekranu recordmydesktop - Przechwytuje dane audio-wideo w czasie trwania sesji Linuksa
Pozdro
;-)
Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2013-11-23 00:56:46)
Offline
Tu masz o wirusach dyskusję:
http://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?id=22698
Tu o Ramie:
http://www.linuxatemyram.com/
Generalnie Linux to nie darmowa wersja Windowsa i czas odstawić swoje wcześniejsze przyzwyczajenia.
Offline
Ad.1 Kiedyś było (jest ? ) coś takiego jak recordMyDesktop
Ad.3 http://jakilinux.org/administracja/defragmentacja-l … temow-plikow/
Ad.4 Nie jedna dyskusja na forum DUG o wirusach była, że aż odkopie tą : http://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?id=3028 (może będę miał szanse na nagrodę złoty szpadel ;) )
Trochę już leciwych artykułów na ten temat :
http://www.wiruspc.pl/articles/id,17071/dlaczego_pi … linuksa_.html
http://securelist.pl/analysis/5570,2005_ewolucja_zl … emow_nix.html
http://www.linux.pl/?id=article&kategoria=12&show=329
Z wirusami na systemy Linux jest jak z jednorożcami, każdy o nich słyszał, nikt nie widział ;)
Ostatnio edytowany przez ba10 (2013-11-22 11:37:51)
Offline
@panpanowski po pierwsze najlepiej nauczyć się porządnie korzystać z Google (bo jest z czego i tam to wszystko masz).
1. gtk-recordmydesktop
2. Nie wpływa, po prostu jak aplikacja jest wyłączona zajmuje tylko miejsce na dysku. W Linuxie brak dziwolągów typu rejestr, dodatkowo masz pakiety i menadżer pakietów dba o pliki także żadne śmieci nie zostają na dysku (tyle MB ile zainstalowałeś tyle się odinstaluje*). ... też taka charakterystyka aplikacji, KISS a i repozytoriów, że przy instalacji w pakietach nie masz spamu/wszelkiego_rodzaju_gówien znanych z Windows (jakieś dodatki do przeglądarek, "ulepszacze systemu", bezpłatne antywirusy itd....). Dodatkowo łatwo panować nad autostartem; w Debianie przykładowo;
#do wylaczenia uslugi; update-rc.d -f $nazwa_uslugi remove #przywrócenie usługi jak była update-rc.d $nazwa_usługi defaults
A niektóre dystrybucje typu Gentoo, Arch wręcz same nie dodają niczego do autostartu. Nawet jak zainstalujesz serwer www to trzeba zaznaczyć, żeby uruchamiał się automatycznie przy starcie systemu.
3. Mam 30% wolnego miejsca na partycjach i brak. Po Windowsie trzeba się przestawić, że w praktyce przy normalnym użytkowaniu praktycznie nie występuje/nie tworzy jakiegokolwiek problemu (jest b.mała). Poza tym EXT4 i nowe jądra chyba mają te mechanizmy defragmentacji w locie czy jak to się tam nazywa...
4. Jako że wszyskot zostało super wyjaśnione podam tylko przykład wzięty z autopsji;
-instaluje równolegle Windows 8.1 i Debiana
-doinstalowuje wszystkie potrzebne aplikacje itd... (na Debianie pisze w zasadzie aptitude install * i idę coś zjeść)
-używam 2-3 dni
-w Windowsowskiej przeglądarce mam już mnóstwo tych gównianych pasków w przeglądarce i ciągle wchodzi mi na http://pl.ask.com/ ; w Debku - czysto.
* odnośnie apt polecam rady z tego wątku; http://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?id=19553&p=3
Ostatnio edytowany przez dominbik (2013-11-22 13:04:00)
Offline
dominbik napisał(-a):
1. gtk-recordmydesktop
4.
-w Windowsowskiej przeglądarce mam już mnóstwo tych gównianych pasków w przeglądarce i ciągle wchodzi mi na http://pl.ask.com/ ; w Debku - czysto.
Ad.1 gtk-recordmydesktop to nakładka graficzna na podany przez mnie recordMyDesktop ;)
Ad4. To akurat jest wina użytkownika, który nie czyta co jest napisane np. przy instalacjach niektórych programów typu freware, sharware (dla przykładu winamp ) jest zapytanie czy chce się dodatkowy pasek czy tam oprogramowanie zainstalować, i można odznaczyć i i dać nie, ale większość ludzi klika dalej, dalej, dalej i tak to wychodzi. Jak zawsze czynniki ludzki wchodzi w grę. Co do pl.ask.com zadziwiające, że nie potrafisz odinstalować, wyłączyć wtyczki ;) to się robi tak samo jak pod linuxem :) o ile to nie jest IE (Panel sterowanie->Dodaj usuń programy, ustawienie swojej strony startowej, wskazanie wyszukiwarki w przeglądarce na swoją ) , a na przykład firefox ( odinstalować dodatek, wybrać wyszukiwarkę w about:config, ustawić swoją stronę startową ). ;)
Ostatnio edytowany przez ba10 (2013-11-22 14:01:27)
Offline
azhag — nie do końca znikoma, jak ostatnio zmieniałem profil z tc na luks, to musiałem przekopiować sporo danych do nowych kontenerów no i pomimo, że praktycznie w każdym z tych voluminów jest ponad połowa miejsca wolnego, to każdy z nich ma około 5-6% pofragmentowanych plików. Nie mam pojęcia jak ten system kopiuje te pliki ale dokładnie to samo miałem jakiś czas temu gdy dostosowywałem kontenery tc i też musiałem przekopiować trochę danych i powgrywać na nowe partycje i tak samo miałem fragmentacje na tym poziomie.
Ale dysk systemowy ma fragmentacje 0, boot ma 10% i home tam koło 4 chyba, dziwne, że system ma 0, po mojemu to im większe są pliki tym system gorzej radzi sobie z ich obsługą i nawet jak będzie cały dysk wolnego miejsca, to po skopiowaniu tego pliku istnieje duża szansa, że zostanie pofragmentowany. :]
A co do samych wirusów, to są gorsze rzeczy. xD
Offline
morfik napisał(-a):
azhag — nie do końca znikoma, (...) około 5-6% pofragmentowanych plików
Jak dla mnie znikoma. ;)
Offline
morfik: to sobie zdefragmentuj. :)
Offline
Kiedyś nawet działało: http://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?id=21797
Offline
Teraz chyba też działa:
było:
Leon: 2865/6602752 files (5.3% non-contiguous), 10285795/26380032 blocks
Po defragu:
Success: [ 2818/2856 ] Failure: [ 38/2856 ] Leon: 2865/6602752 files (0.0% non-contiguous), 10285795/26380032 blocks
ale:
Free blocks count wrong (16094237, counted=16094234). Fix? no
To standard po tym defragu?
Tylko się tak zastanawiam czemu to tak długo trwało, bo tam jest koło 35GiB, on to wszystko kopiował czy co tam z tym robił? Jeszcze sobie drugą partycję sprawdzę, mam nadzieje, że mi nie będzie kopiował 300GiB xD
Offline
ba10 napisał(-a):
Co do pl.ask.com zadziwiające, że nie potrafisz odinstalować, wyłączyć wtyczki ;) to się robi tak samo jak pod linuxem :) o ile to nie jest IE (Panel sterowanie->Dodaj usuń programy, ustawienie swojej strony startowej, wskazanie wyszukiwarki w przeglądarce na swoją ) , a na przykład firefox ( odinstalować dodatek, wybrać wyszukiwarkę w about:config, ustawić swoją stronę startową ). ;)
to tak nie działa. zwykle puszczało dopiero po adwcleaner
Offline
Jacekalex napisał(-a):
W ogóle ile masz RAM?
;-)
1 GB DDR 2 i śmiga mi debian jak petarda
Dziękuje za tak wiele odpowiedzi w tym temacie :) Bardzo podoba mi się w linuxie też to, że mogę mieć wiele programów uruchomionych na raz, i nie ma problemów, w windowsie to by już dawno mi się zaciął komputer, a przy linuxie mój sprzęt dosłownie ożył, wariat się z niego zrobił :)
Ultra optymalizacja systemu, coś niesamowitego. Moim zdaniem Linux to zupełnie inny poziom niż Windows, to coś kompletnie innego (pod względem stabilności, bezpieczeństwa, zarządzania pamięcią ram, fragmentacji etc).
Offline
277
Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 00:41:16)
Offline
Ja jeszcze tylko dodam 2 słowa odnośnie tej defragmentacji. Wychodzi na to, że defragmentuje dobrze, a trwa to długo tylko za pierwszym razem i prawdopodobnie system przemieszcza pliki tak by były możliwie blisko siebie, drugi defrag już przechodzi bardzo szybko, czasem większe pliki jeszcze mieli.
Można gdzieś podejrzeć jak wygląda upakowanie plików na dysku, tj. gdzie się one znajdują? Coś na wzór tego co na winie było przy defragmentacji,
Offline
@morfik
U mnie pierwsza trwała dosyć krótko. Ale miałem sporo więcej failure'ów. Od czego to zależy?
Ostatnio edytowany przez PavloAkaLogan (2013-11-22 23:50:31)
Offline
Te faile są głównie od folderów i innych plików systemowych. Np u mnie wyrzuciło 38 (ale to partycja niesystemowa i nie ma tam za dużo danych) I jeśli zajrzeć w log e4defraga z opcją -v, to tam się co jakiś czas pojawia:
File is not regular file [ NG ] [1/1164] "/media/Leon"
To jest ewidentnie folder i sprawdziłem:
$ cat log_def | grep -i "\[ NG \]" | wc -l 38
I taka uwaga jeszcze, lepiej nie skanować ani /home ani / pod x-ami . Najpierw mi wywaliło segmentation fault potem killed, aż w końcu mi x-y powiesiło i ostatecznie cały sprzęt ale wyrzuciło śmiesznego errora na tty z coś tam "need reboot". xD Ale pod tty ładnie przeskanowało.
Poza tym, fsck podaje np. coś takiego:
8 non-contiguous files (0.0%) 208 non-contiguous directories (0.1%)
Jak się defragmentuje katalogi?
EDIT:
No w końcu jakoś to wygląda:
root: 184086/2203648 files (0.1% non-contiguous), 1750366/8798208 blocks boot: 34/61056 files (2.9% non-contiguous), 18703/243968 blocks Server: 422054/5619712 files (0.1% non-contiguous), 11389372/22446848 blocks home: 16665/393216 files (0.2% non-contiguous), 300929/1572864 blocks Leon: 2851/6602752 files (0.0% non-contiguous), 10250383/26380032 blocks Dane: 26531/14000128 files (0.0% non-contiguous), 19772315/55980800 blocks p2p: 1867/19537920 files (0.0% non-contiguous), 48397911/78124288 blocks Filmy: 1173/42729472 files (0.0% non-contiguous), 91849110/170897920 blocks
Ciekawe ile się utrzyma, bo ten system nie potrafi wgrać 14MiB pliku na partycję gdzie ma 95% wolnego miejsca bez fragmentowania go (boot). xD
Ostatnio edytowany przez morfik (2013-11-23 03:41:42)
Offline
Jacekalex napisał(-a):
Wirusy na Linuxa są jak krasnoludki, średnio co 5 minut jakiś straszny wirus na Linuxa się pojawia, absolutnie na wszystkie dystrybucje, ale nigdy nie widziałem, żeby jakiś u kogoś działał.
Po prostu w Linuxie nikt celowo nie wspiera wirusów, i nie zostawia im celowo dziur w systemie, żeby działały bez przeszkód.
;-)
Więc jeszcze jedno pytanie do was. W temacie o wirusach czytałem że mają je wtyczki do przeglądarki flash oraz java, to rzeczywiście jest prawda? Działają te wirusy w linuxie?
Offline
panpanowski napisał(-a):
Jacekalex napisał(-a):
Wirusy na Linuxa są jak krasnoludki, średnio co 5 minut jakiś straszny wirus na Linuxa się pojawia, absolutnie na wszystkie dystrybucje, ale nigdy nie widziałem, żeby jakiś u kogoś działał.
Po prostu w Linuxie nikt celowo nie wspiera wirusów, i nie zostawia im celowo dziur w systemie, żeby działały bez przeszkód.
;-)Więc jeszcze jedno pytanie do was. W temacie o wirusach czytałem że mają je wtyczki do przeglądarki flash oraz java, to rzeczywiście jest prawda? Działają te wirusy w linuxie?
Czasem czytałem o wirusach atakujących przez Javę nawet i Linuksy.
Jeśli się tego boisz, to zainstaluj dodatek "Click-to-play" (większość przeglądarek to ma). Jeśli jakiś Flash lub Java będzie chciał się uruchomić, to zostanie zablokowany, a ty będziesz musiał na dany element kliknąć
To tak jakbyś miał odtwarzacz Youtube i zamiast filmu - wielki guzik Play; i po naciśnięciu zacznie się ładować
Fervi
Offline
morfik napisał(-a):
Ciekawe ile się utrzyma, bo ten system nie potrafi wgrać 14MiB pliku na partycję gdzie ma 95% wolnego miejsca bez fragmentowania go (boot). xD
Powinien wgrać. Tak się zapytam (bo jestem zdziwiony), wyrzuca Ci jakieś błędy, czy coś?
Offline
Do nagrywania pulpitu jest kilka programów, przeważnie przy takich okazjach wyskakuje na pierwszym miejscu recordmydesktop ale potrafi być czasem upierdliwy szczególnie jeśli chodzi o framerate i zgrywanie w locie oraz buforowanie (szczególnie, że to do kompa który rakietą nie jest).
Osobiście mam zamiar teraz wypróbować to http://www.maartenbaert.be/simplescreenrecorder/ widziałem w działaniu, zapowiada się nieźle.
Ostatnio edytowany przez yantar (2013-11-23 17:18:58)
Offline