Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#26  2013-06-05 05:12:48

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Czy warto inwestować w grafe w lapku?

Zależy, co zamiarujesz, i ile dutków na to szykujesz ;)
Jak trafisz ultrabooka z tym prockiem i dyskiem ssd,
do tego wifi ath9k albo Intela, BT4 i modem 3g & 4g & lte,
to będzie bardzo sympatyczna maszynka, niestety, niezbyt tania. ;P

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2013-06-05 05:14:41)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#27  2013-06-05 13:41:20

  uzytkownikubunt - Zbanowany

uzytkownikubunt
Zbanowany
Zarejestrowany: 2012-04-25

Re: Czy warto inwestować w grafe w lapku?

55

Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 00:36:24)

Offline

 

#28  2013-06-15 19:23:17

  dowoszek - Użytkownik

dowoszek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-04-14

Re: Czy warto inwestować w grafe w lapku?

dominbik napisał(-a):

Najważniejsza sprawa to preferencje - jeżeli chcesz czasem w coś zagrać czy np. użyć GPU do renderowania filmu/łamania hasła - warto, Osobiście gdy kupowałem nie zwracałem na to większej uwagi (kupiłem coś takiego) a teraz jednak doceniam, że czasem można sobie w coś zagrać (z tego co widzę może i nawet w GTA5 sobie zagram ;D ;p) oraz użyć GPU do różnych ciekawszych rzeczy. Pod najnowszym jądrem działa to bardzo dobrze a jak nie grasz pod Linuxem - bbswitch całkowicie wyłącza nVidię i zostaje zintegrowany Intel, który spokojnie wystarcza do wszystkiego. Wsparcie od nVidia dla optimusa ma podobno niedługo być - chociaż osobiście, tak długo jak będzie to możliwe zostanę prze bbswitch - pod Linuxem ta nVidia w ogóle mi nie potrzebna.

Kupiłem niedawno laptop z tej samej serii, ale ze słabszym procesorem. Czy próbowałeś instalować na nim Debiana (po innych Twoich postach wnioskuję, że aktualnie korzystasz z Archa), a jeśli tak to jaką wersję i z jakim skutkiem? Przy okazji zapytam jak się spisuje bateria, bo u mnie przy przeglądaniu sieci starcza na 1,5 godziny (!?). Ale to na Ubuntu 13.04 a tu jest tyle śmieci poinstalowanych, że głowa boli i pewnie stąd ten rezultat.

Offline

 

#29  2013-06-26 10:24:25

  compix - Użytkownik

compix
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-05-25

Re: Czy warto inwestować w grafe w lapku?

Ja z kolei ma inne zdanie na temat dedykowanych kart graficznych w laptopie. Spojrzenie teraz bardziej sprzętowe.

Jako że troszkę laptopów już rozebrałem, niestety gdy będę miał zamiar kupić laptopa to na pewno nie z dedykowaną grafiką. Powód jest bardzo prosty, dedykowane grafiki pobierają znacznie więcej prądu, tym samym jest więcej ciepła do odprowadzenia  i co niestety żywotność takich układów zazwyczaj jest 2 lata. Czasem zdarza się mniej niż dwa lata to korzystamy z gwarancji. Oczywiście gwarancje mamy, pewnie wymienią płytę główną, nie układ graficzny więc żywotność ta sama a wiele razy zdarzyło się że montowane są..używane płyty. Po co wydawać trudno zarobione pieniądze na sprzęt który więcej siedzi w serwisie autoryzowanym, a później w zwykłym a nie u mnie na biurku? Nie mówię od razu że tak każdy laptop z każdym układem jest wadliwy, ale mamy historię z układami nvidi które są wadliwe (od roku bodajże 06 do nawet 10), i nawet po wymianie układów na te teoretycznie wolne od wady fabrycznej zdarzało się że układy takie wracały.

Niestety lubią też pojawiać się luty przy takich układach, mała powierzchnia odprowadzania ciepła, przenoszenie, wyginanie i tak dalej robi swoje.

Według statystki zaprzyjaźnionego serwisu komputerowe bardziej awaryjne laptopy są z dedykowaną kartą graficzną.

Już od razu piszę, że tak nie musi wcale być z każdym laptopem, i jeśli komuś działa 4 lata, to pewnie podziała jeśli będzie tylko będzie dbać o odpowiedni stan układu chłodzenia.

Sam używam della 1535, całość na intelu, z tym że mam tutaj mostek hybrydowy. Dbając o czystość układu chłodzenia, działa już d 2007 roku[rok produkcji]. U mnie działa już 3 rok po kilkanaście godzin dziennie, zdarza się jednak że jest włączony cały czas.

Oczywiście kusi granie na laptopie, bo w sumie sprzęt mobilny, ale mnie osobiście odpycha żywotność tego sprzętu jak i czas na akumulatorze. :)

Do gier mimo wszystko jeśli jest możliwość chyba lepiej poskładać komputer stacjonarny nawet na używanych częściach, a kupić mobilny laptop tańszy z dobrym procesorem który jest chłodny i odpowiednią ilością pamięci ram. Poza tym wydajnościowo aktualnie integry nie są takie złe ja brzmią z nazwy :)

Pozdrawiam!


' jeden człowiek przed klawiaturą budzi większy respect niż zawodowa armia`

Offline

 

#30  2013-08-20 07:08:50

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Czy warto inwestować w grafe w lapku?

Moi drodzy trosze powrót do tematu - tak patrz i coś tych haswellów nie widzę, chyba że za 3500 wzwyż... znacie jakieś lapki do 2500 zł z tym ustrojstwem, czy na razie taki po prostu nie ma?

@uzytkownikubunt:

Dzięki za info (teraz dopiero przeczytałem ;] ) wygląda na to że ARM kontynuuje politykę srania do własnego gniazda... przykre - skończy się pewnie pozwami. Podobne (softowe) ustrojstwo miało być aktywowane na Winbdos Vista i nowszych od tego roku - ale chyba na razie M$ dało sobie spokój... zawsze pozostaje Tegra zamiast Mali...

Offline

 

#31  2013-08-20 15:35:03

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Czy warto inwestować w grafe w lapku?

Co prawda, to prawda, nadurodzaju nie ma razie, ale trochę gratów z haswellem już jest:
http://www.skapiec.pl/site/cat/17/filtr/_0_0_142285 … 0_0_0_0_0_0_0
Po prostu Polski rynek ma teraz wakacje, a o nowym towarze dowie się dopiero jesienią.
Z haswellami do lapków poza tym jest taki problem, ze pierwsze wyszły i7, teraz powolutku wyłażą i5 (jest już 6 sztuk, większość startuje w III kwartale), reszta będzie prawdopodobnie na święta.
http://ark.intel.com/pl/products/family/75024
Wcześniej wystartowały wersje desktopowe, w lapkach próbowali wpakować tą kartę Iris 5xxx, ale tam chyba było sporo zabawy z oszczędzanie energii, bo zrobili procki o TDP 11,5 - 28 W, jak na procki z wbudowaną niezłą grafą, to tyle, co kot napłakał. ;)

Na szczęście w porównywarkach cen można szukać po modelu procka. ;)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2013-08-20 15:40:47)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#32  2013-08-20 19:22:10

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Czy warto inwestować w grafe w lapku?

Kur...de już sam nie wiem co robić z tym cholerstwem - lapek by się przydał już teraz, czekanie aż ceny Haswella łaskawie spadną staje się coraz mniej możliwe.

Kilka ogólnych pytań:

1. Jak jest realnie z Optimusem - Bumblebee, działa ze wszystkimi lapkami czy jest to trial and error?
2. Jak jest z wydajnością - testował to ktoś np na HL2? Jak wypada frame rate w porównaniu do Windos?
3. Czy są jakieś nowe lapki z samą nvidią bez optimusa?

4. Patrząc na lapki, widzę że Radeony zdają się być nieco tańsze ( w stosunku do wydajności) od Nvidii - za ~ 2500 zł można już mieć coś na i5 (Ivy oczywiście) przykłady:

http://allegro.pl/dell-inspiron-3521-i5-3317u-8gb-5 … 57400105.html

http://allegro.pl/laptop-samsung-350v5c-i5-8gb-hd76 … 57511779.html

http://allegro.pl/laptop-samsung-510r5e-i5-8gb-1tb- … 87201736.html

A za kilka stówek więcej również i7:

http://allegro.pl/laptop-samsung-350e7c-i7-8gb-hd76 … 67019434.html

Pytanko jak to to działa na Linuksie? W ogóle działa? Widzę że jest tam coś ala Optimus - działa to jakoś czy jesteśmy skazani na działanie na Intelu?

5. Zastanawiam się czy jest sens inwestować w i7 czy i5 styknie - za i7 przemawia dwa razy więcej rdzeni
ale jak z temperaturami (tym bardziej na Ivy)? Czy realnie widać różnicę w wydajności, np podczas kompilacji na zasadzie:

Kod:

make -j 4 vs make -j 8

Czy też wydajność dysku skutecznie blokuje wszelkie przyspieszenie? Do gier nie pytam bo i tak słaba grafika skutecznie zaniży framerate ;]

Z góry dzięki za info jak zawsze.

Pozdro.

Offline

 

#33  2013-08-20 19:50:15

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Czy warto inwestować w grafe w lapku?

U mnie lapek, to ma w miarę możliwości chodzić tydzień na baterii :D
dlatego szukałbym jakiś procka II jajowego z serii U - one mają maks 28W  TDP, nie brakuje modeli 15W TDP.

Oczywiście zależy, co to za gry.
Bubmbleebe i bbswitch?
O ile mi wiadomo, zarówno Xorg 1.4 jak i stery Nvidii już są gotowe do przełączania w locie kart graficznych, osobiście na razie nie używam, ale było o tym dość głośno ostatnio.
Np tutaj:
http://www.linux.pl/?id=news&show=6441#dalej

Na razie jest z Haswellem mało modeli i wysokie ceny, bo po prostu trwa sezon ogórkowy.
Jak się od września zacznie normalny sezon, to większość ofert będzie tak wyglądala:
http://www.x-kom.pl/p/154688-notebook-laptop-15-6-t … -srebrny.html
i prawdopodobnie pojawią się jakieś wersje bez systemu, tańsze o koszt Windowsa.

Czy i7 będzie lepszy? - w hurcie i7 są jakieś $100-150 droższe, co w lapku oznacza od 500 do ~800 zł drożej.
Rdzeni mają 2 lub 4 (laptopowe), do tego HT.
4 jajowe mają TDP 40 -50 W.

Także wybór się powiększy mocno (za jakieś 3 tygodnie), a Haswelle nie są droższe w hurcie od Ivy, więc w detalu docelowo ceny powinny być podobne.

Nie wiem, jak u Ciebie, ale u mnie jest 20 sierpnia. ;)
Także radzę poszukać w połowie września, powinien być o wiele większy wybór, i trochę normalniejsze ceny, bo na razie widzę lapki tylko Sony, Toshiby, Maca i jakiś jeden Asus.
A to skutecznie winduje też cenę.


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#34  2013-08-20 21:44:39

  uzytkownikubunt - Zbanowany

uzytkownikubunt
Zbanowany
Zarejestrowany: 2012-04-25

Re: Czy warto inwestować w grafe w lapku?

144

Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 00:38:21)

Offline

 

#35  2013-08-20 22:16:30

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Czy warto inwestować w grafe w lapku?

@uzytkownikubunt:

Dzięki za info, właśnie o takie coś mi chodziło. Co do wytrzymałości - luty lutami, ale fakty też takie że coraz wyższa temperatura jest uznawana za "norme" - kiedyś jak w kompie bło 60 stopni to był płacz i zgrzytanie zebów (a raczej przeraźliwe piski biosu ;] ), dzisiaj to jest norma w laptopach przy średnim wykorzystniu - na full potrafi być 80 albo i więcej stopni (mój obecny zbuk: Athlon X2 1.9 Ghz i GF9100M potrafi dojść do 90 stopni w stresie na GPU i niedużo mniej na CPU). Nie ma szans aby krzem wytrzymał długo taki piekarnik i tyle.

Tylko producenci się cieszą bo wiedzą że średnia żywotność lapka to 2-3 lata, a naprawa zwykle jest średnio opłacalna.

@Jacekalex:

Niestety nadal Bumblebee jest z konieczny - szumne wstępne wsparcie było chyba jedynym jak dotąd "wsparciem" dla Optimusa ze strony Nvidii (ale chyba pracują nad tym). Co do reszty... może jakoś na tym zbuku wytrzymam jeszcze parę tygodni, ale wierz mi - ciężko jest jak po otwarciu kilkunastu zakładek (a mam tendencję do niezmykania "bo się przyda" ;] ) nie ma ramu i mycha przestaje reagować ;] muszę to przemyśleć jak zwykle.

Dzięki wszystkim za info - cały czas czekam na opinie kogoś z Radeonem+HD4000 jak działa (czy działa) przełączanie.

Offline

 

#36  2013-08-20 22:24:25

  uzytkownikubunt - Zbanowany

uzytkownikubunt
Zbanowany
Zarejestrowany: 2012-04-25

Re: Czy warto inwestować w grafe w lapku?

145

Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 00:38:22)

Offline

 

#37  2013-08-20 23:00:33

  dominbik - Członek DUG

dominbik
Członek DUG
Zarejestrowany: 2011-07-25

Re: Czy warto inwestować w grafe w lapku?

Huk napisał(-a):

1. Jak jest realnie z Optimusem - Bumblebee, działa ze wszystkimi lapkami czy jest to trial and error?

Zauważ, że Windows8 korzysta z zintegrowanego Intela, nVidię trzyma uśpioną - włącza tylko w razie potrzeby lub żądania użytkownika. Jeżeli na Linuxie potrzebna Ci ona do obróbki filmów, gier czy nie wiem łamania haseł to tak jak wyżej koledzy piszą - niby powinna działać. Jeżeli nie; wystarczy sam bbswitch aby całkowicie wyłączyć nVidię do stanu D3Cold. Zintegrowany Intel do wszystkiego wystarcza (flash 1080p itd...). Gdy zachce się gier itd... można przecież na chwile przełączyć się na Windows8? ;>

Huk napisał(-a):

3. Czy są jakieś nowe lapki z samą nvidią bez optimusa?

Też kiedyś o tym myślałem, ale są nieopłacalne.

Huk napisał(-a):

5. Zastanawiam się czy jest sens inwestować w i7 czy i5 styknie - za i7 przemawia dwa razy więcej rdzeni
ale jak z temperaturami (tym bardziej na Ivy)?

Do kompilacji warto, ale przy codziennym użytkowaniu (zwłaszcza np. pierwsze uruchomienie czegokolwiek) zwykłe HDD to wąskie gardło i marnotrawi tą moc ;/. Gdybym miał się cofnąć i kupować jeszcze raz kupiłbym od razu Core i5 z SSD albo Core i7 z SSD. U mnie z temperaturami pod Linuxem nie ma żadnego problemu. Od jądra 3.10 wprowadzono jakiś nowy sterownik od Intela i są teraz tylko dwa profile dla cpufreq; performance i powersave. Ten pierwszy cała moc non stop na maxa (odradzany), ten drugi (domyślny) działa tak jak pod Windows i dopasowuje częstotliwości do obciążenia. Podczas normalnego użytkowania chłodzenia nie słychać. Przy Windows8, włączonej nVidii i graniu w gry jest gorzej (słychać chłodzenie). Pod Linuxem czasem też robię taki myk, że gdy zostawiam laptop na noc (p2p itd...) albo chcę dłużej pociągnąć na baterii przez interfejs /sys/* ręcznie ogarniczam górną częstotliwość do jakiej może się rozpędzać (najniższa 1200MHz) - wtedy chłodzenie wyłącza się całkowicie (można tam ustawić jeszcze inne parametry).

Konkludując; czekać na Haswell albo brać z laptop Optimusem, poczytać o bbswitch i czasem mieć możliwość pobawić się pod Windows8 GTA4 czy Hashcatem :)

Ostatnio edytowany przez dominbik (2013-08-20 23:04:09)


http://img34.imageshack.us/img34/5092/zw9m.png http://img29.imageshack.us/img29/219/pibw.png

Offline

 

#38  2013-08-21 00:16:56

  bobycob - Członek z Ramienia

bobycob
Członek z Ramienia
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2007-08-15

Re: Czy warto inwestować w grafe w lapku?

Używam acera z optimusem już prawie dwa lata.
Pracuję na kde4 z pewną ilość openglowych wodotrysków oczywiście na integrze. bublebee niby działa. Jednak tak naprawdę zainstalowany jest dla sztuki - nie używam go. Przestałem grać na linuksie - i tak na drugiej partycji jest windows, więc jak mnie najdzie po prostu przeładowuję system. Czas pracy w przypadku timelinex5830tg na początku dochodziła nawet do 5 godzin.
Poza grami nie odczuwam potrzeby interesowania się nvidią pod linuksem. Jest i  na szczęście śpi i dużo prądu nie pobiera. Nvidia, pod windowsem jest jak dla mnie dość wydajna. Wiedźmin2 bez problemu działał. W sumie to ostatnia gra w którą grałem i nawet nie wiem czy to dobry wynik - ale działał i to płynnie. Mam procesor I5 i w podobnej cenie (i taniej)  można było kupić laptopa z i7 za to bez zewnętrznej grafiki. Jednak moje dwu letnie już i5 (sandy bridge) jest jak dla mnie dość wydajne. Wcześniej miałem też dwa lata asusa z i3 z graiką AMD. Czas pracy od nowości zamykał się w 2 godzinach wydajność grafiki była taka sobie. Subiektywnie intel jest wydajniejszy w aktualnym sprzęcie.
Na pewno przed zakupem warto się zorientować, czy zewnętrzną grafikę da się w biosie wyłączyć. W moim przypadku na początku miałem problemy pod linuskem gdy nvidia była aktywna, a dopiero w kolejnej wersji biosu umożliwili jej deaktywację.

Ostatnio edytowany przez bobycob (2013-08-21 00:19:42)

Offline

 

#39  2013-08-21 00:22:03

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Czy warto inwestować w grafe w lapku?

dominbik napisał(-a):

.....Od jądra 3.10 wprowadzono jakiś nowy sterownik od Intela i są teraz tylko dwa profile dla cpufreq; performance i powersave. Ten pierwszy cała moc non stop na maxa (odradzany), ten drugi (domyślny) działa tak jak pod Windows i dopasowuje  częstotliwości do obciążenia. Podczas normalnego użytkowania chłodzenia nie słychać.....

Dziwne, mnie jakoś Linux o takiej doniosłej zmianie nie zawiadomił. ;P

Kod:

zgrep -i cpu_freq /proc/config.gz 
CONFIG_CPU_FREQ=y
CONFIG_CPU_FREQ_TABLE=y
CONFIG_CPU_FREQ_GOV_COMMON=y
CONFIG_CPU_FREQ_STAT=y
CONFIG_CPU_FREQ_STAT_DETAILS=y
# CONFIG_CPU_FREQ_DEFAULT_GOV_PERFORMANCE is not set
CONFIG_CPU_FREQ_DEFAULT_GOV_USERSPACE=y
# CONFIG_CPU_FREQ_DEFAULT_GOV_ONDEMAND is not set
# CONFIG_CPU_FREQ_DEFAULT_GOV_CONSERVATIVE is not set
CONFIG_CPU_FREQ_GOV_PERFORMANCE=y
CONFIG_CPU_FREQ_GOV_POWERSAVE=y
CONFIG_CPU_FREQ_GOV_USERSPACE=y
CONFIG_CPU_FREQ_GOV_ONDEMAND=y
CONFIG_CPU_FREQ_GOV_CONSERVATIVE=y

Kod:

cpufreq-info
cpufrequtils 008: cpufreq-info (C) Dominik Brodowski 2004-2009
Report errors and bugs to cpufreq@vger.kernel.org, please.
analyzing CPU 0:
  driver: acpi-cpufreq
  CPUs which run at the same hardware frequency: 0
  CPUs which need to have their frequency coordinated by software: 0
  maximum transition latency: 160 us.
  hardware limits: 2.00 GHz - 2.67 GHz
  available frequency steps: 2.67 GHz, 2.00 GHz
  available cpufreq governors: conservative, ondemand, powersave, userspace, performance
  current policy: frequency should be within 2.00 GHz and 2.67 GHz.
                  The governor "ondemand" may decide which speed to use
                  within this range.
  current CPU frequency is 2.00 GHz.
  cpufreq stats: 2.67 GHz:0,00%, 2.00 GHz:100,00%  (1017)
analyzing CPU 1:
  driver: acpi-cpufreq
  CPUs which run at the same hardware frequency: 1
  CPUs which need to have their frequency coordinated by software: 1
  maximum transition latency: 160 us.
  hardware limits: 2.00 GHz - 2.67 GHz
  available frequency steps: 2.67 GHz, 2.00 GHz
  available cpufreq governors: conservative, ondemand, powersave, userspace, performance
  current policy: frequency should be within 2.00 GHz and 2.67 GHz.
                  The governor "ondemand" may decide which speed to use
                  within this range.
  current CPU frequency is 2.00 GHz.
  cpufreq stats: 2.67 GHz:0,00%, 2.00 GHz:100,00%  (1207)

Kod:

Linux localhost 3.10.7-gr1 #1 SMP PREEMPT Sun Aug 18 15:58:10 CEST 2013 x86_64 Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU E6750 @ 2.66GHz GenuineIntel GNU/Linux

Chyba że jajo 3.10.7 wyszło wcześniej, niż 3.10 :D
Albo po prostu któryś sterownik obsługuje tylko te dwa tryby, ale to raczej wada aniżeli zaleta, chociaż zdawało mi się, że Sandy-Bridge chodzi na tym samym sterze.

Pozdrawiam
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2013-08-21 00:29:58)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#40  2013-08-21 00:27:46

  bobycob - Członek z Ramienia

bobycob
Członek z Ramienia
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2007-08-15

Re: Czy warto inwestować w grafe w lapku?

ojjj masz starą wersję kernela już od 'jakiegoś' czasu jest 3.10.8 ;)

a serio dostępny tryb, może być zależny od rodzaju procesora?

Ostatnio edytowany przez bobycob (2013-08-21 00:29:42)

Offline

 

#41  2013-08-21 00:35:03

  uzytkownikubunt - Zbanowany

uzytkownikubunt
Zbanowany
Zarejestrowany: 2012-04-25

Re: Czy warto inwestować w grafe w lapku?

147

Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 00:38:24)

Offline

 

#42  2013-08-21 00:36:51

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Czy warto inwestować w grafe w lapku?

bobycob napisał(-a):

ojjj masz starą wersję kernela już od 'jakiegoś' czasu jest 3.10.8 ;)

a serio dostępny tryb, może być zależny od rodzaju procesora?

Masz nieaktualne informacje ;)

Linux localhost 3.10.9-gr1 #1 SMP PREEMPT Wed Aug 21 04:24:54 CEST 2013 x86_64 Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU E6750 @ 2.66GHz GenuineIntel GNU/Linux

Jednak z numerkami kernela lepiej ufać Ludziom z teamu Grsec/Pax. :D

O ile mi wiadomo, rzeczywiście od rodzaju procesora, ale w linii Intela od Core2 do Ivy wszystko działało tak samo, więc nie czaję, dlaczego nagle i5 Sandy ma tylko 2 tryby.
Haswell natomiast ma znacznie bardziej rozbudowany moduł zarządzania energią włącznie ze stanami pośrednimi, kiedy np system ma być uśpiony, ale reagować na zdarzenia sieciowe.
Także model 2 trybów też mi do niego nie pasuje.

Chyba, ze zamiast cpufreq ktoś używa cpupower, który podobno ma sterować mocą pobieraną przez procek, a nie częstotliwością.
Piszę "podobno" bo jeszcze go nie testowałem.
Albo chodzi o ten ster:

Kod:

CONFIG_X86_INTEL_PSTATE

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2013-08-21 04:53:37)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#43  2013-08-21 08:35:53

  bobycob - Członek z Ramienia

bobycob
Członek z Ramienia
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2007-08-15

Re: Czy warto inwestować w grafe w lapku?

Jacekalex napisał(-a):

Masz nieaktualne informacje ;)

Linux localhost 3.10.9-gr1 #1 SMP PREEMPT Wed Aug 21 04:24:54 CEST 2013 x86_64 Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU E6750 @ 2.66GHz GenuineIntel GNU/Linux

Jednak z numerkami kernela lepiej ufać Ludziom z teamu Grsec/Pax. :D

czyli noc owocna :D

Swoją drogą developerzy Mikrotika mają coś wspólnego z rozwojem kernela. Wypuszczana jest nowa wersja z rana, wieczorem poprawka tego co zdążyli zepsuć. ;)

Ostatnio edytowany przez bobycob (2013-08-21 08:37:59)

Offline

 

#44  2013-08-21 10:22:37

  dominbik - Członek DUG

dominbik
Członek DUG
Zarejestrowany: 2011-07-25

Re: Czy warto inwestować w grafe w lapku?

Chodzi właśnie o ten Intel P-State;
http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTI5Mzc
http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTM3NDQ

Kod:

10:20 ~/: cat /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_driver 
intel_pstate

Kod:

10:20 ~/: cat /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_available_governors 
performance powersave

http://img34.imageshack.us/img34/5092/zw9m.png http://img29.imageshack.us/img29/219/pibw.png

Offline

 

#45  2013-08-21 14:29:39

  bobycob - Członek z Ramienia

bobycob
Członek z Ramienia
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2007-08-15

Re: Czy warto inwestować w grafe w lapku?

Hyhy

jak podałeś gotowca to aż sprawdziłem
Mam identyczny wynik na I5

Offline

 

#46  2013-08-21 15:05:04

  dominbik - Członek DUG

dominbik
Członek DUG
Zarejestrowany: 2011-07-25

Re: Czy warto inwestować w grafe w lapku?

Kod:

watch grep \"cpu MHz\" /proc/cpuinfo

a tym można looknąć jak kieruje tymi częstotliwościami. Do lepszego wglądu polecam aplikację i7z (z roota), która pokazuje też użycie Turbo Boost i inne takie..

Kod:

#!/bin/bash
    for i in /sys/devices/system/cpu/cpu*/cpufreq/scaling_max_freq; do
    echo 1200000 > $i
    done

tym można ograniczyć częstotliwość (z roota), przydatne na baterii.


http://img34.imageshack.us/img34/5092/zw9m.png http://img29.imageshack.us/img29/219/pibw.png

Offline

 

#47  2013-08-21 15:12:51

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Czy warto inwestować w grafe w lapku?

Jeżeli ktoś nie jest zadowolony z działania intel_pstate:

Kod:

intel_pstate=disable

do parametrów Gruba.

Offline

 

#48  2013-08-21 19:52:32

  uzytkownikubunt - Zbanowany

uzytkownikubunt
Zbanowany
Zarejestrowany: 2012-04-25

Re: Czy warto inwestować w grafe w lapku?

148

Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 00:38:26)

Offline

 

#49  2013-08-21 20:38:02

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Czy warto inwestować w grafe w lapku?

A jak tam wtedy działa (o ile działa) przełączanie kart?

Offline

 

#50  2013-08-21 20:55:17

  uzytkownikubunt - Zbanowany

uzytkownikubunt
Zbanowany
Zarejestrowany: 2012-04-25

Re: Czy warto inwestować w grafe w lapku?

149

Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 00:38:27)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)