Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2012-02-14 11:59:15

  canis lupus - Nowy użytkownik

canis lupus
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2012-02-14

Kilka wątpliwości dot. instalacji i konfigu.

Witam wszystkich.

Mam kilka wątpliwości dot. instalacji i konfiguracji Debiana:

1. Dlaczego nie mogę znaleźć instrukcji, dot. instalacji Debiana z płyty CD / DVD / pendrive, z systemu live? Jako użytkownik Ubuntu przyzwyczaiłem się do tego, że najpierw pobieram płytkę, oglądam co i jak działa na danym sprzęcie i ew. z niej instaluję system. Czy te obrazy z systemami live jakoś bardzo się różnią od podstawowych wersji, są niestabilne, czy co?

2. Chciałbym postawić system na kilku komputerach stacjonarnych / laptopach - nic zaawansowanego. Staram się wszystko robić w trybie graficznym. Czemu (mimo posiadania całkiem fajnego instalatora w trybie graficznym) ciężko jest znaleźć informacje o sposobie jego wykorzystania? Czy to jest jakiś gorszy / niepełny sposób instalacji?

3. Jeden z etapów instalacji, to wybór zestawów pakietów, tam stoi m. in.: środowisko graficzne i laptop. Co zostanie zainstalowane po wybraniu tych dwóch opcji? Co do pierwszej opcji: będzie to tylko X.org, czy coś więcej (może kdm + kde, tylko dokładnie które - 4 full + pl)? Czy drugi pakiet "zrobi krzywdę na komputerze stacjonarnym"?

4. Mam dość ciągłego kombinowania w systemie - chciałbym raz coś zainstalować, żeby działało, bez ciągłego naprawiania. Dlatego zdecydowałem się na "stable" (nie mam nowego sprzętu, więc mam nadzieję, że wszystko będzie działać). Ale:
- czy instalować na ext4 (czy jest odpowiednio stabilne)?
- czy pokusić się o dopisanie backports do listy źródeł? Jakie dokładnie oprogramowanie jest przepisywane w ramach tego kanału: tylko takie, jak przeglądarka WWW, czy również bardziej wpływające na stabilność systemu, jak jądro?

Z góry dziękuję za wyjaśnienia.


Canis Lupus

Offline

 

#2  2012-02-14 12:25:46

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Kilka wątpliwości dot. instalacji i konfigu.

Ad 1. Z live'a można zainstalować bez problemu system, instalator jest dokładnie ten sam co na "normalnej" płycie instalacyjnej. Jakkolwiek prawdą jest, że możliwość instalacji z live'a jest słabo reklamowana, osobna instrukcja nei jest potrzebna.

Ad 2. Ponieważ instalatory tekstowy i graficzny tak naprawdę niczym się nie różnią.

Ad 3. środowisko graficzne zainstaluje... no, środowisko graficzne. Jakie? Odpowiedź jest trochę skomplikowana.

Przy instalacji z DVD domyślne jest GNOME, w menu przed uruchomieniem można wybrać KDE, Xfce lub LXDE.
Przy instalacji ze standardowego CD 1 domyślnie jest GNOME, są też alternatywne CD 1 z KDE (domyślnie oczywiście KDE) oraz Xfce i LXDE (domyślnie chyba Xfce). W menu można wybrać inne, konieczne będą kolejne płyty lub dostęp do sieci.

Instalacja zestawu dla laptopów na stacjonarce mija się z celem, tam są pakiety odpowiedzialne za m.in oszczędzanie energii i tym podobne rzeczy bez zastosowania na komputerze stacjonarnym.

Swoją drogą do tejże listy można powrócić po instalacji: tasksel.

Ad 4. W backportach są różnorakie pakiety. Nowsze jądra również są.


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#3  2012-02-14 16:13:26

  thomsson - Dyskutant

thomsson
Dyskutant
Zarejestrowany: 2011-10-26

Re: Kilka wątpliwości dot. instalacji i konfigu.

Nie słyszałem o problemach ze stabilnością EXTa 4 więc na spokojnie tak ;)


ilin napisał
"DUG to tez moja mała ojczyzna"

Offline

 

#4  2012-02-14 19:37:55

  canis lupus - Nowy użytkownik

canis lupus
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2012-02-14

Re: Kilka wątpliwości dot. instalacji i konfigu.

Dziękuję za odpowiedzi.

Prosiłbym jeszcze o doprecyzowanie:

Ad 3.: Będę instalował z płyty / pendrive z systemem live i środowiskiem KDE. Jak mogę sprawdzić, która dokładnie wersja KDE to będzie? Czy 4 full, czy jakaś inna? Wiem, że w pliku http://cdimage.debian.org/debian-cd/current-live/i3 … .iso.packages można sprawdzić, czy jest konkretny pakiet i tam widzę:
kde-plasma-desktop    5:66
kde-standard    5:66
kde-window-manager    4:4.4.5-7+squeeze1
Ale od której wersji środowiska to jest, to już niestety nie wiem :-(

Ad 4.: To w takim razie jaka jest różnica między testing a stable + backports? Zależy mi na stabilności - mogę dopisać to repozytorium, czy lepiej nie?


Canis Lupus

Offline

 

#5  2012-02-14 20:06:59

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Kilka wątpliwości dot. instalacji i konfigu.

canis lupus napisał(-a):

Jak mogę sprawdzić, która dokładnie wersja KDE to będzie? Czy 4 full, czy jakaś inna?

Pewnie standard skoro jest na płycie.

canis lupus napisał(-a):

Ale od której wersji środowiska to jest, to już niestety nie wiem :-(

kde-plasma-desktop/kde-plasma-netbook, kde-standard oraz kde-full to nie są różne wersje KDE. Pierwszy instaluje minimalny zestaw pakietów umożliwiających swobodną pracę z KDE, drugi instaluje więcej pakietów związanych z KDE, a trzeci jeszcze więcej. Jeśli chcesz full, to na już zainstalowanym systemie możesz to sobie dociągnąć jednym poleceniem. Dodatkowo dochodzi kwestia czy masz połączenie z internetem podczas instalacji — gdy masz instalowanych jest więcej dodatkowych pakietów niż gdy nie masz (tak przynajmniej jest w przypadku zwykłego instalatora).

canis lupus napisał(-a):

Ad 4.: To w takim razie jaka jest różnica między testing a stable + backports?

Testing w przyszłości będzie kolejnym wydaniem stabilnym Debiana, tam wszystko jest w miarę świeże. W backportach dla stable jest tylko niewielki procent pakietów w ogóle dostępnych w repozytorium. Zazwyczaj są to pakiety źródłowe pochodzące z testinga skompilowane w środowisku stable.

canis lupus napisał(-a):

Zależy mi na stabilności - mogę dopisać to repozytorium, czy lepiej nie?

Możesz. Domyślnie i tak nic z niego nie zostanie „samo” zainstalowane. Musisz wyraźnie wskazać, że chcesz ten czy ten pakiet w wersji pochodzącej z backportów, a nie z głównego repozytorium. Gdybyś chciał aktualizować wszystko, to oczywiście też można, ale zazwyczaj po prostu nie ma takiej potrzeby.

Offline

 

#6  2012-02-22 14:08:43

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Kilka wątpliwości dot. instalacji i konfigu.

4. Mam dość ciągłego kombinowania w systemie - chciałbym raz coś zainstalować, żeby działało, bez ciągłego naprawiania.

To tylko stable, o testingu (i wyżej) zapomnij :D Tylko wersje oprogramowania pozostawiają wiele do życzenia i gdy będziesz próbował instalować coś nowszego, czego nie ma w repozytoriach domyślnych, na 99% będziesz miał problemy z zależnościami.

Co do samej instalacji, zrób sobie skrypt instalujący odpowiednie pakiety. Te instalowane domyślnie z instalatora zawierają sporo śmieci. U mnie instalator instaluje tylko system podstawowy. Xorga, gnoma (podstawkę) i całe pozostałe oprogramowanie dociągam ze skryptu własnego.

Poza tym polecam ci tryb experta w instalatorze.

Offline

 

#7  2012-02-22 16:34:07

  dominbik - Członek DUG

dominbik
Członek DUG
Zarejestrowany: 2011-07-25

Re: Kilka wątpliwości dot. instalacji i konfigu.

morfik napisał(-a):

4. Mam dość ciągłego kombinowania w systemie - chciałbym raz coś zainstalować, żeby działało, bez ciągłego naprawiania.

To tylko stable, o testingu (i wyżej) zapomnij :D

a dlaczego?
mam Testinga, instalowałem raz i działa bez ciągłego naprawiania. stabilny i szybki i nowe programy

Ostatnio edytowany przez dominbik (2012-02-22 16:34:25)


http://img34.imageshack.us/img34/5092/zw9m.png http://img29.imageshack.us/img29/219/pibw.png

Offline

 

#8  2012-02-22 16:52:32

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Kilka wątpliwości dot. instalacji i konfigu.

Testing ma to do siebie, że czasem się psuje :] Mi zwykle też nie sprawia problemów, ale bywają momenty, kiedy "wychodzę z siebie" :D Na desktopach, co prawda, nie zaleca się stable, ale tak jak mówię, czasami są problemy z testingiem i niekiedy bardzo poważne i trzeba wtedy przysiąść i spróbować znaleźć rozwiązanie. Nawet na sidzie można pracować w miarę stabilnie. A w tych całych gałęziach raczej chodzi o minimalizowanie ryzyka awarii - stable ma najmniejsze.

Offline

 

#9  2012-02-22 19:42:17

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Kilka wątpliwości dot. instalacji i konfigu.

Bo debian to debian a ubuntu dla początkujących, aby sobie zobaczyli i ewentualnie zainstalowali jak się spodoba. dlatego :)

Offline

 

#10  2012-02-22 20:31:20

  dominbik - Członek DUG

dominbik
Członek DUG
Zarejestrowany: 2011-07-25

Re: Kilka wątpliwości dot. instalacji i konfigu.

a te Ubuntu na tym monitorze na głównej http://www.ubuntu.com/   naprawdę robi wrażenie. prawie jak Mac OS dla oczu po wyglądzie WinXP i tych jego pikselowatych fontach ;p  początkującego powinien zainteresować tym bardziej, że to dobry system

Ostatnio edytowany przez dominbik (2012-02-22 20:33:01)


http://img34.imageshack.us/img34/5092/zw9m.png http://img29.imageshack.us/img29/219/pibw.png

Offline

 

#11  2012-02-22 22:43:07

  P@blo - Nadworny matematyk

P@blo
Nadworny matematyk
Skąd: Wrocław v Jasło
Zarejestrowany: 2010-11-11

Re: Kilka wątpliwości dot. instalacji i konfigu.

Trzeba pamiętać, że 'nie wszystko złoto co się świeci...' Wolę brzydszego debka, ale stabilniejszego... Pamiętajmy, że ubu ma korzenie w sid'zie, co nie każdy wie...


ThinkPadX220i
| Procesor: Intel(R) Core(TM) i3-2310M CPU @ 2.10GHz |
|  Debian: sid   |   Arch: amd64   |   Sound: alsa   |
| No DE | WM: DWM  |  DM: .bash_profile  |  BIOS+MBR |

Offline

 

#12  2012-02-23 10:49:39

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Kilka wątpliwości dot. instalacji i konfigu.

w łubuntu czasami trzeba więcej się nagrzebać aby działało tak jak w debianie (chodzi o oprogramowanie). Nie lubie  zadnego łubudubu gdy ż zawsze wrzuca przy instalacji tyle niepotrzebnych śmieci... Do tego zdarzające się pady systemu po aktualizacji przemawiają za tym aby nie tracić czasu na to badziewie.

Offline

 

#13  2012-02-23 12:33:22

  zbig - Użytkownik

zbig
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-02-25

Re: Kilka wątpliwości dot. instalacji i konfigu.

Yampress napisał(-a):

w łubuntu czasami trzeba więcej się nagrzebać aby działało tak jak w debianie (chodzi o oprogramowanie). Nie lubie  zadnego łubudubu gdy ż zawsze wrzuca przy instalacji tyle niepotrzebnych śmieci... Do tego zdarzające się pady systemu po aktualizacji przemawiają za tym aby nie tracić czasu na to badziewie.

To korzystaj z "alternatywnego CD". Za https://help.ubuntu.com/community/Installation

Alternate Installation

You may not wish to always use the standard LiveCD, because it may so happen occasionally that your computer is not able to run the standard Desktop installation CD because it does not meet the hardware requirements, or the required drivers are missing from the standard LiveCD. The LiveCD is designed to keep most basic hardware in mind, but there are a few that are bound to be absent from it.
    Or, you may simply prefer to install a more customized version of Ubuntu different from the standard install depending on your taste.
Ubuntu has you covered in this regard, and towards this end you can use an Alternate Installation CD instead - refer to Getting Ubuntu page for download locations. The Alternate CD allows more advanced installation options which are not available with the Standard LiveCD.

Jeśli system pada Tobie po aktualizacji proponuję używać wersji LTS zamiast wydawanych co pół roku zrzutów sida i repozytorium eksperymentalnego :)

Ostatnio edytowany przez zbig (2012-02-23 12:34:17)

Offline

 

#14  2012-02-23 12:39:27

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Kilka wątpliwości dot. instalacji i konfigu.

albo po prostu Debiana ;)

Offline

 

#15  2012-02-23 13:53:49

  caViator - Użytkownik

caViator
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-02-03

Re: Kilka wątpliwości dot. instalacji i konfigu.

Moje subiektywne spostrzeżenia:
1. Zarówno Debian jak i Ubuntu w domyślnej instalacji z Live CD/DVD instaluje wybrane środowisko graficzne.
2. Zarówno Debian jak i Ubuntu w domyślnej instalcji z nie LIVE CD/DVD instaluje wybrane środowisko graficzne.
3. Zarówno Debiana jak i Ubuntu można zainstalować używająć semigraficznego instalatora w trybie expert i rezultaty są podobne (mam na myśli minimalną ilość instalowanych pakietów)

Czysty Squeeze (system podstawowy) zainstalowany w trybie expert dał mi 170 pakietów:

Kod:

ii  acpi                               1.5-2                       displays information on ACPI devices
ii  acpi-support-base                  0.137-5                     scripts for handling base ACPI events such as the power button
ii  acpid                              1:2.0.7-1                   Advanced Configuration and Power Interface event daemon
ii  adduser                            3.112+nmu2                  add and remove users and groups
ii  apt                                0.8.10.3                    Advanced front-end for dpkg
ii  apt-utils                          0.8.10.3                    APT utility programs
ii  aptitude                           0.6.3-3.2                   terminal-based package manager (terminal interface only)
ii  aspell                             0.60.6-4                    GNU Aspell spell-checker
ii  aspell-pl                          20100526-1                  Polish dictionary for aspell
ii  base-files                         6.0                         Debian base system miscellaneous files
ii  base-passwd                        3.5.22                      Debian base system master password and group files
ii  bash                               4.1-3                       The GNU Bourne Again SHell
ii  bsdmainutils                       8.0.13                      collection of more utilities from FreeBSD
ii  bsdutils                           1:2.17.2-9                  Basic utilities from 4.4BSD-Lite
ii  busybox                            1:1.17.1-8                  Tiny utilities for small and embedded systems
ii  console-setup                      1.68                        console font and keymap setup program
ii  console-terminus                   4.30-2                      Fixed-width fonts for fast reading on the Linux console
ii  coreutils                          8.5-1                       GNU core utilities
ii  cpio                               2.11-4                      GNU cpio -- a program to manage archives of files
ii  cron                               3.0pl1-116                  process scheduling daemon
ii  dash                               0.5.5.1-7.4                 POSIX-compliant shell
ii  debconf                            1.5.36.1                    Debian configuration management system
ii  debconf-i18n                       1.5.36.1                    full internationalization support for debconf
ii  debian-archive-keyring             2010.08.28                  GnuPG archive keys of the Debian archive
ii  debianutils                        3.4                         Miscellaneous utilities specific to Debian
ii  dictionaries-common                1.5.17                      Common utilities for spelling dictionary tools
ii  diffutils                          1:3.0-1                     File comparison utilities
ii  discover                           2.1.2-5                     hardware identification system
ii  discover-data                      2.2010.10.18                Data lists for Discover hardware detection system
ii  dmidecode                          2.9-1.2                     Dump Desktop Management Interface data
ii  dmsetup                            2:1.02.48-5                 The Linux Kernel Device Mapper userspace library
ii  doc-linux-pl                       2002.06.14-2                Linux docs in Polish: HOWTO - ascii version
ii  doc-linux-pl-html                  2002.06.14-2                Linux docs in Polish: HOWTO - html version
ii  dpkg                               1.15.8.10                   Debian package management system
ii  e2fslibs                           1.41.12-2                   ext2/ext3/ext4 file system libraries
ii  e2fsprogs                          1.41.12-2                   ext2/ext3/ext4 file system utilities
ii  eject                              2.1.5+deb1+cvs20081104-7.1  ejects CDs and operates CD-Changers under Linux
ii  findutils                          4.4.2-1+b1                  utilities for finding files--find, xargs
ii  gcc-4.4-base                       4.4.5-8                     The GNU Compiler Collection (base package)
ii  gettext-base                       0.18.1.1-3                  GNU Internationalization utilities for the base system
ii  gnupg                              1.4.10-4                    GNU privacy guard - a free PGP replacement
ii  gpgv                               1.4.10-4                    GNU privacy guard - signature verification tool
ii  grep                               2.6.3-3                     GNU grep, egrep and fgrep
ii  groff-base                         1.20.1-10                   GNU troff text-formatting system (base system components)
ii  grub-common                        1.98+20100804-14            GRand Unified Bootloader, version 2 (common files)
ii  grub-pc                            1.98+20100804-14            GRand Unified Bootloader, version 2 (PC/BIOS version)
ii  gzip                               1.3.12-9                    GNU compression utilities
ii  hostname                           3.04                        utility to set/show the host name or domain name
ii  ifupdown                           0.6.10                      high level tools to configure network interfaces
ii  info                               4.13a.dfsg.1-6              Standalone GNU Info documentation browser
ii  initramfs-tools                    0.98.8                      tools for generating an initramfs
ii  initscripts                        2.88dsf-13.1                scripts for initializing and shutting down the system
ii  insserv                            1.14.0-2                    Tool to organize boot sequence using LSB init.d script dependencies
ii  install-info                       4.13a.dfsg.1-6              Manage installed documentation in info format
ii  installation-report                2.44                        system installation report
ii  ipolish                            20100612-1                  The Polish dictionary for ispell
ii  iproute                            20100519-3                  networking and traffic control tools
ii  iptables                           1.4.8-3                     administration tools for packet filtering and NAT
ii  iputils-ping                       3:20100418-3                Tools to test the reachability of network hosts
ii  isc-dhcp-client                    4.1.1-P1-15                 ISC DHCP client
ii  isc-dhcp-common                    4.1.1-P1-15                 common files used by all the isc-dhcp* packages
ii  ispell                             3.1.20.0-7                  International Ispell (an interactive spelling corrector)
ii  kbd                                1.15.2-2                    Linux console font and keytable utilities
ii  keyboard-configuration             1.68                        system-wide keyboard preferences
ii  klibc-utils                        1.5.20-1                    small utilities built with klibc for early boot
ii  konwert                            1.8-11.2                    Charset conversion for files or terminal I/O
ii  konwert-filters                    1.8-11.2                    Filters used by konwert for charset conversion
ii  laptop-detect                      0.13.7                      attempt to detect a laptop
ii  libacl1                            2.2.49-4                    Access control list shared library
ii  libaspell15                        0.60.6-4                    GNU Aspell spell-checker runtime library
ii  libattr1                           1:2.4.44-2                  Extended attribute shared library
ii  libblkid1                          2.17.2-9                    block device id library
ii  libboost-iostreams1.42.0           1.42.0-4                    Boost.Iostreams Library
ii  libbz2-1.0                         1.0.5-6                     high-quality block-sorting file compressor library - runtime
ii  libc-bin                           2.11.2-10                   Embedded GNU C Library: Binaries
ii  libc6                              2.11.2-10                   Embedded GNU C Library: Shared libraries
ii  libc6-i686                         2.11.2-10                   Embedded GNU C Library: Shared libraries [i686 optimized]
ii  libcomerr2                         1.41.12-2                   common error description library
ii  libcwidget3                        0.5.16-3                    high-level terminal interface library for C++ (runtime files)
ii  libdb4.7                           4.7.25-9                    Berkeley v4.7 Database Libraries [runtime]
ii  libdb4.8                           4.8.30-2                    Berkeley v4.8 Database Libraries [runtime]
ii  libdevmapper1.02.1                 2:1.02.48-5                 The Linux Kernel Device Mapper userspace library
ii  libdiscover2                       2.1.2-5                     hardware identification library
ii  libept1                            1.0.4                       High-level library for managing Debian package information
ii  libexpat1                          2.0.1-7                     XML parsing C library - runtime library
ii  libfreetype6                       2.4.2-2.1                   FreeType 2 font engine, shared library files
ii  libgcc1                            1:4.4.5-8                   GCC support library
ii  libgdbm3                           1.8.3-9                     GNU dbm database routines (runtime version)
ii  libklibc                           1.5.20-1                    minimal libc subset for use with initramfs
ii  liblocale-gettext-perl             1.05-6                      Using libc functions for internationalization in Perl
ii  liblzma2                           5.0.0-2                     XZ-format compression library
ii  libncurses5                        5.7+20100313-5              shared libraries for terminal handling
ii  libncursesw5                       5.7+20100313-5              shared libraries for terminal handling (wide character support)
ii  libnewt0.52                        0.52.11-1                   Not Erik's Windowing Toolkit - text mode windowing with slang
ii  libnfnetlink0                      1.0.0-1                     Netfilter netlink library
ii  libpam-modules                     1.1.1-6.1                   Pluggable Authentication Modules for PAM
ii  libpam-runtime                     1.1.1-6.1                   Runtime support for the PAM library
ii  libpam0g                           1.1.1-6.1                   Pluggable Authentication Modules library
ii  libpci3                            1:3.1.7-6                   Linux PCI Utilities (shared library)
ii  libpopt0                           1.16-1                      lib for parsing cmdline parameters
ii  libreadline6                       6.1-3                       GNU readline and history libraries, run-time libraries
ii  libselinux1                        2.0.96-1                    SELinux runtime shared libraries
ii  libsepol1                          2.0.41-1                    SELinux library for manipulating binary security policies
ii  libsigc++-2.0-0c2a                 2.2.4.2-1                   type-safe Signal Framework for C++ - runtime
ii  libslang2                          2.2.2-4                     The S-Lang programming library - runtime version
ii  libsqlite3-0                       3.7.3-1                     SQLite 3 shared library
ii  libss2                             1.41.12-2                   command-line interface parsing library
ii  libssl0.9.8                        0.9.8o-4                    SSL shared libraries
ii  libstdc++6                         4.4.5-8                     The GNU Standard C++ Library v3
ii  libsysfs2                          2.1.0+repack-1              interface library to sysfs
ii  libtext-charwidth-perl             0.04-6                      get display widths of characters on the terminal
ii  libtext-iconv-perl                 1.7-2                       converts between character sets in Perl
ii  libtext-wrapi18n-perl              0.06-7                      internationalized substitute of Text::Wrap
ii  libudev0                           164-3                       libudev shared library
ii  libusb-0.1-4                       2:0.1.12-16                 userspace USB programming library
ii  libuuid-perl                       0.02-4                      Perl extension for using UUID interfaces as defined in e2fsprogs
ii  libuuid1                           2.17.2-9                    Universally Unique ID library
ii  libxapian22                        1.2.3-2                     Search engine library
ii  linux-base                         2.6.32-30                   Linux image base package
ii  linux-image-2.6-686                2.6.32+29                   Linux 2.6 for modern PCs (meta-package)
ii  linux-image-2.6.32-5-686           2.6.32-30                   Linux 2.6.32 for modern PCs
ii  locales                            2.11.2-10                   Embedded GNU C Library: National Language (locale) data [support]
ii  login                              1:4.1.4.2+svn3283-2         system login tools
ii  logrotate                          3.7.8-6                     Log rotation utility
ii  lsb-base                           3.2-23.2squeeze1            Linux Standard Base 3.2 init script functionality
ii  man-db                             2.5.7-8                     on-line manual pager
ii  manpages                           3.27-1                      Manual pages about using a GNU/Linux system
ii  manpages-pl                        20060617-3                  Polish man pages
ii  manpages-pl-dev                    20060617-3                  Polish man pages for developers
ii  mawk                               1.3.3-15                    a pattern scanning and text processing language
ii  module-init-tools                  3.12-1                      tools for managing Linux kernel modules
ii  mount                              2.17.2-9                    Tools for mounting and manipulating filesystems
ii  nano                               2.2.4-1                     small, friendly text editor inspired by Pico
ii  ncurses-base                       5.7+20100313-5              basic terminal type definitions
ii  ncurses-bin                        5.7+20100313-5              terminal-related programs and man pages
ii  net-tools                          1.60-23                     The NET-3 networking toolkit
ii  netbase                            4.45                        Basic TCP/IP networking system
ii  netcat-traditional                 1.10-38                     TCP/IP swiss army knife
ii  os-prober                          1.42                        utility to detect other OSes on a set of drives
ii  passwd                             1:4.1.4.2+svn3283-2         change and administer password and group data
ii  pciutils                           1:3.1.7-6                   Linux PCI Utilities
ii  pcmciautils                        015-1                       PCMCIA utilities for Linux 2.6
ii  perl                               5.10.1-17                   Larry Wall's Practical Extraction and Report Language
ii  perl-base                          5.10.1-17                   minimal Perl system
ii  perl-modules                       5.10.1-17                   Core Perl modules
ii  procps                             1:3.2.8-9                   /proc file system utilities
ii  readline-common                    6.1-3                       GNU readline and history libraries, common files
ii  rsyslog                            4.6.4-2                     enhanced multi-threaded syslogd
ii  sed                                4.2.1-7                     The GNU sed stream editor
ii  sensible-utils                     0.0.4                       Utilities for sensible alternative selection
ii  sysv-rc                            2.88dsf-13.1                System-V-like runlevel change mechanism
ii  sysvinit                           2.88dsf-13.1                System-V-like init utilities
ii  sysvinit-utils                     2.88dsf-13.1                System-V-like utilities
ii  tar                                1.23-3                      GNU version of the tar archiving utility
ii  tasksel                            2.88                        Tool for selecting tasks for installation on Debian systems
ii  tasksel-data                       2.88                        Official tasks used for installation of Debian systems
ii  traceroute                         1:2.0.15-1                  Traces the route taken by packets over an IPv4/IPv6 network
ii  tzdata                             2010o-1                     time zone and daylight-saving time data
ii  ucf                                3.0025+nmu1                 Update Configuration File: preserve user changes to config files.
ii  udev                               164-3                       /dev/ and hotplug management daemon
ii  usbutils                           0.87-5                      Linux USB utilities
ii  util-linux                         2.17.2-9                    Miscellaneous system utilities
ii  vim-common                         2:7.2.445+hg~cb94c42c0e1a-1 Vi IMproved - Common files
ii  vim-tiny                           2:7.2.445+hg~cb94c42c0e1a-1 Vi IMproved - enhanced vi editor - compact version
ii  wget                               1.12-2.1                    retrieves files from the web
ii  whiptail                           0.52.11-1                   Displays user-friendly dialog boxes from shell scripts
ii  wpolish                            20100612-1                  Polish dictionary words for /usr/share/dict
ii  xkb-data                           1.8-2                       X Keyboard Extension (XKB) configuration data
ii  xz-utils                           5.0.0-2                     XZ-format compression utilities
ii  zlib1g                             1:1.2.3.4.dfsg-3            compression library - runtime

Czysty Ubutnu 12.04 LTS (system podstawowy) zainstalowany w trybie expert dał mi 179 pakietów:

Kod:

ii  adduser                        3.113ubuntu2                 add and remove users and groups
ii  apt                            0.8.16~exp12ubuntu3          commandline package manager
ii  apt-utils                      0.8.16~exp12ubuntu3          package managment related utility programs
ii  base-files                     6.5ubuntu5                   Debian base system miscellaneous files
ii  base-passwd                    3.5.24                       Debian base system master password and group files
ii  bash                           4.2-1ubuntu1                 GNU Bourne Again SHell
ii  bsdutils                       1:2.20.1-1ubuntu2            Basic utilities from 4.4BSD-Lite
ii  busybox-initramfs              1:1.18.5-1ubuntu2            Standalone shell setup for initramfs
ii  bzip2                          1.0.6-1                      high-quality block-sorting file compressor - utilities
ii  console-setup                  1.70ubuntu2                  console font and keymap setup program
ii  coreutils                      8.13-3ubuntu2                GNU core utilities
ii  cpio                           2.11-7ubuntu1                GNU cpio -- a program to manage archives of files
ii  crda                           1.1.2-1ubuntu1               wireless Central Regulatory Domain Agent
ii  cron                           3.0pl1-120ubuntu2            process scheduling daemon
ii  dash                           0.5.7-2ubuntu1               POSIX-compliant shell
ii  debconf                        1.5.41ubuntu1                Debian configuration management system
ii  debconf-i18n                   1.5.41ubuntu1                full internationalization support for debconf
ii  debianutils                    4.1                          Miscellaneous utilities specific to Debian
ii  diffutils                      1:3.2-1                      File comparison utilities
ii  dmsetup                        2:1.02.48-4ubuntu7           The Linux Kernel Device Mapper userspace library
ii  dpkg                           1.16.1.2ubuntu5              Debian package management system
ii  e2fslibs                       1.42~WIP-2011-10-16-1ubuntu1 ext2/ext3/ext4 file system libraries
ii  e2fsprogs                      1.42~WIP-2011-10-16-1ubuntu1 ext2/ext3/ext4 file system utilities
ii  eject                          2.1.5+deb1+cvs20081104-9     ejects CDs and operates CD-Changers under Linux
ii  file                           5.09-2                       Determines file type using "magic" numbers
ii  findutils                      4.4.2-4ubuntu1               utilities for finding files--find, xargs
ii  gcc-4.6-base                   4.6.2-12ubuntu1              GCC, the GNU Compiler Collection (base package)
ii  gettext-base                   0.18.1.1-5ubuntu3            GNU Internationalization utilities for the base system
ii  gnupg                          1.4.11-3ubuntu2              GNU privacy guard - a free PGP replacement
ii  gpgv                           1.4.11-3ubuntu2              GNU privacy guard - signature verification tool
ii  grep                           2.10-1                       GNU grep, egrep and fgrep
ii  grub-common                    1.99-14ubuntu2               GRand Unified Bootloader (common files)
ii  grub-gfxpayload-lists          0.5                          GRUB gfxpayload blacklist
ii  grub-pc                        1.99-14ubuntu2               GRand Unified Bootloader, version 2 (PC/BIOS version)
ii  grub-pc-bin                    1.99-14ubuntu2               GRand Unified Bootloader, version 2 (PC/BIOS binaries)
ii  grub2-common                   1.99-14ubuntu2               GRand Unified Bootloader (common files for version 2)
ii  gzip                           1.4-1ubuntu1                 GNU compression utilities
ii  hostname                       3.06ubuntu1                  utility to set/show the host name or domain name
ii  ifupdown                       0.7~beta2ubuntu3             high level tools to configure network interfaces
ii  initramfs-tools                0.99ubuntu9                  tools for generating an initramfs
ii  initramfs-tools-bin            0.99ubuntu9                  binaries used by initramfs-tools
ii  initscripts                    2.88dsf-13.10ubuntu8         scripts for initializing and shutting down the system
ii  insserv                        1.14.0-2.1                   Tool to organize boot sequence using LSB init.d script dependencies
ii  iproute                        20111117-1                   networking and traffic control tools
ii  iputils-ping                   3:20101006-1ubuntu1          Tools to test the reachability of network hosts
ii  isc-dhcp-client                4.1.1-P1-17ubuntu12          ISC DHCP client
ii  isc-dhcp-common                4.1.1-P1-17ubuntu12          common files used by all the isc-dhcp* packages
ii  kbd                            1.15.2-3ubuntu1              Linux console font and keytable utilities
ii  keyboard-configuration         1.70ubuntu2                  system-wide keyboard preferences
ii  klibc-utils                    1.5.25-1ubuntu1              small utilities built with klibc for early boot
ii  less                           444-1ubuntu1                 pager program similar to more
ii  libacl1                        2.2.51-5ubuntu1              Access control list shared library
ii  libapt-inst1.4                 0.8.16~exp12ubuntu3          deb package format runtime library
ii  libapt-pkg4.12                 0.8.16~exp12ubuntu3          package managment runtime library
ii  libattr1                       1:2.4.46-5ubuntu1            Extended attribute shared library
ii  libblkid1                      2.20.1-1ubuntu2              block device id library
ii  libbz2-1.0                     1.0.6-1                      high-quality block-sorting file compressor library - runtime
ii  libc-bin                       2.13-24ubuntu4               Embedded GNU C Library: Binaries
ii  libc6                          2.13-24ubuntu4               Embedded GNU C Library: Shared libraries
ii  libcomerr2                     1.42~WIP-2011-10-16-1ubuntu1 common error description library
ii  libdb5.1                       5.1.25-11build1              Berkeley v5.1 Database Libraries [runtime]
ii  libdbus-1-3                    1.4.16-1ubuntu4              simple interprocess messaging system (library)
ii  libdevmapper1.02.1             2:1.02.48-4ubuntu7           The Linux Kernel Device Mapper userspace library
ii  libdrm-intel1                  2.4.30-1ubuntu1              Userspace interface to intel-specific kernel DRM services -- runtime
ii  libdrm-nouveau1a               2.4.30-1ubuntu1              Userspace interface to nouveau-specific kernel DRM services -- runtime
ii  libdrm-radeon1                 2.4.30-1ubuntu1              Userspace interface to radeon-specific kernel DRM services -- runtime
ii  libdrm2                        2.4.30-1ubuntu1              Userspace interface to kernel DRM services -- runtime
ii  libexpat1                      2.0.1-7.2                    XML parsing C library - runtime library
ii  libffi6                        3.0.11~rc1-5                 Foreign Function Interface library runtime
ii  libfreetype6                   2.4.8-1                      FreeType 2 font engine, shared library files
ii  libfribidi0                    0.19.2-1                     Free Implementation of the Unicode BiDi algorithm
ii  libfuse2                       2.8.6-2ubuntu1               Filesystem in Userspace (library)
ii  libgcc1                        1:4.6.2-12ubuntu1            GCC support library
ii  libglib2.0-0                   2.31.12-0ubuntu1             GLib library of C routines
ii  libklibc                       1.5.25-1ubuntu1              minimal libc subset for use with initramfs
ii  liblocale-gettext-perl         1.05-7build1                 module using libc functions for internationalization in Perl
ii  liblockfile-bin                1.09-3                       support binaries for and cli utilities based on liblockfile
ii  liblockfile1                   1.09-3                       NFS-safe locking library
ii  liblzma5                       5.1.1alpha+20110809-3        XZ-format compression library
ii  libmagic1                      5.09-2                       File type determination library using "magic" numbers
ii  libmount1                      2.20.1-1ubuntu2              block device id library
ii  libncurses5                    5.9-4                        shared libraries for terminal handling
ii  libncursesw5                   5.9-4                        shared libraries for terminal handling (wide character support)
ii  libnewt0.52                    0.52.11-2ubuntu9             Not Erik's Windowing Toolkit - text mode windowing with slang
ii  libnih-dbus1                   1.0.3-4ubuntu5               NIH D-Bus Bindings Library
ii  libnih1                        1.0.3-4ubuntu5               NIH Utility Library
ii  libnl-3-200                    3.2.3-2ubuntu1               library for dealing with netlink sockets
ii  libnl-genl-3-200               3.2.3-2ubuntu1               library for dealing with netlink sockets - generic netlink
ii  libpam-modules                 1.1.3-7ubuntu1               Pluggable Authentication Modules for PAM
ii  libpam-modules-bin             1.1.3-7ubuntu1               Pluggable Authentication Modules for PAM - helper binaries
ii  libpam-runtime                 1.1.3-7ubuntu1               Runtime support for the PAM library
ii  libpam0g                       1.1.3-7ubuntu1               Pluggable Authentication Modules library
ii  libpci3                        1:3.1.8-2ubuntu3             Linux PCI Utilities (shared library)
ii  libpciaccess0                  0.12.902-1                   Generic PCI access library for X
ii  libpcre3                       8.12-4                       Perl 5 Compatible Regular Expression Library - runtime files
ii  libplymouth2                   0.8.2-2ubuntu28              graphical boot animation and logger - shared libraries
ii  libpng12-0                     1.2.46-3ubuntu1              PNG library - runtime
ii  libpopt0                       1.16-3ubuntu1                lib for parsing cmdline parameters
ii  libreadline6                   6.2-8                        GNU readline and history libraries, run-time libraries
ii  libselinux1                    2.1.0-4ubuntu1               SELinux runtime shared libraries
ii  libslang2                      2.2.4-3ubuntu1               S-Lang programming library - runtime version
ii  libsqlite3-0                   3.7.9-2ubuntu1               SQLite 3 shared library
ii  libss2                         1.42~WIP-2011-10-16-1ubuntu1 command-line interface parsing library
ii  libssl1.0.0                    1.0.0e-3ubuntu1              SSL shared libraries
ii  libstdc++6                     4.6.2-12ubuntu1              GNU Standard C++ Library v3
ii  libtext-charwidth-perl         0.04-7build1                 get display widths of characters on the terminal
ii  libtext-iconv-perl             1.7-5                        converts between character sets in Perl
ii  libtext-wrapi18n-perl          0.06-7                       internationalized substitute of Text::Wrap
ii  libtinfo5                      5.9-4                        shared low-level terminfo library for terminal handling
ii  libudev0                       175-0ubuntu3                 udev library
ii  libusb-0.1-4                   2:0.1.12-20                  userspace USB programming library
ii  libusb-1.0-0                   2:1.0.9~rc3-2                userspace USB programming library
ii  libuuid1                       2.20.1-1ubuntu2              Universally Unique ID library
ii  linux-firmware                 1.68                         Firmware for Linux kernel drivers
ii  linux-generic                  3.2.0.12.12                  Complete Generic Linux kernel
ii  linux-headers-3.2.0-12         3.2.0-12.21                  Header files related to Linux kernel version 3.2.0
ii  linux-headers-3.2.0-12-generic 3.2.0-12.21                  Linux kernel headers for version 3.2.0 on x86/x86_64
ii  linux-headers-generic          3.2.0.12.12                  Generic Linux kernel headers
ii  linux-image-3.2.0-12-generic   3.2.0-12.21                  Linux kernel image for version 3.2.0 on x86/x86_64
ii  linux-image-generic            3.2.0.12.12                  Generic Linux kernel image
ii  locales                        2.13+git20111116-1           common files for locale support
ii  lockfile-progs                 0.1.16                       Programs for locking and unlocking files and mailboxes
ii  login                          1:4.1.4.2+svn3283-3ubuntu3   system login tools
ii  logrotate                      3.7.8-6ubuntu5               Log rotation utility
ii  lsb-base                       4.0-0ubuntu19                Linux Standard Base 4.0 init script functionality
ii  lsb-release                    4.0-0ubuntu19                Linux Standard Base version reporting utility
ii  makedev                        2.3.1-89ubuntu1              creates device files in /dev
ii  mawk                           1.3.3-16ubuntu2              a pattern scanning and text processing language
ii  mime-support                   3.51-1ubuntu1                MIME files 'mime.types' & 'mailcap', and support programs
ii  module-init-tools              3.16-1ubuntu2                tools for managing Linux kernel modules
ii  mount                          2.20.1-1ubuntu2              Tools for mounting and manipulating filesystems
ii  mountall                       2.32                         filesystem mounting tool
ii  multiarch-support              2.13-24ubuntu4               Transitional package to ensure multiarch compatibility
ii  ncurses-base                   5.9-4                        basic terminal type definitions
ii  ncurses-bin                    5.9-4                        terminal-related programs and man pages
ii  net-tools                      1.60-24.1ubuntu1             The NET-3 networking toolkit
ii  netbase                        4.46ubuntu1                  Basic TCP/IP networking system
ii  netcat-openbsd                 1.89-4ubuntu1                TCP/IP swiss army knife
ii  ntpdate                        1:4.2.6.p3+dfsg-1ubuntu2     client for setting system time from NTP servers
ii  os-prober                      1.49ubuntu1                  utility to detect other OSes on a set of drives
ii  passwd                         1:4.1.4.2+svn3283-3ubuntu3   change and administer password and group data
ii  pciutils                       1:3.1.8-2ubuntu3             Linux PCI Utilities
ii  pcmciautils                    018-4                        PCMCIA utilities for Linux 2.6
ii  perl-base                      5.14.2-6ubuntu1              minimal Perl system
ii  plymouth                       0.8.2-2ubuntu28              graphical boot animation and logger - main package
ii  procps                         1:3.2.8-11ubuntu6            /proc file system utilities
ii  python                         2.7.2-9ubuntu2               interactive high-level object-oriented language (default version)
ii  python-minimal                 2.7.2-9ubuntu2               minimal subset of the Python language (default version)
ii  python2.7                      2.7.2-13ubuntu4              Interactive high-level object-oriented language (version 2.7)
ii  python2.7-minimal              2.7.2-13ubuntu4              Minimal subset of the Python language (version 2.7)
ii  python3                        3.2.2-1                      interactive high-level object-oriented language (default python3 version)
ii  python3-minimal                3.2.2-1                      minimal subset of the Python language (default python3 version)
ii  python3.2                      3.2.2-4                      Interactive high-level object-oriented language (version 3.2)
ii  python3.2-minimal              3.2.2-4                      Minimal subset of the Python language (version 3.2)
ii  readline-common                6.2-8                        GNU readline and history libraries, common files
ii  resolvconf                     1.63ubuntu6                  name server information handler
ii  rsyslog                        5.8.6-1ubuntu5               reliable system and kernel logging daemon
ii  sed                            4.2.1-9                      The GNU sed stream editor
ii  sensible-utils                 0.0.6ubuntu2                 Utilities for sensible alternative selection
ii  sudo                           1.8.3p1-1ubuntu3             Provide limited super user privileges to specific users
ii  sysv-rc                        2.88dsf-13.10ubuntu8         System-V-like runlevel change mechanism
ii  sysvinit-utils                 2.88dsf-13.10ubuntu8         System-V-like utilities
ii  tar                            1.26-4                       GNU version of the tar archiving utility
ii  tzdata                         2011n-2                      time zone and daylight-saving time data
ii  ubuntu-keyring                 2011.11.21                   GnuPG keys of the Ubuntu archive
ii  ubuntu-minimal                 1.258                        Minimal core of Ubuntu
ii  ucf                            3.0025+nmu2ubuntu1           Update Configuration File: preserve user changes to config files.
ii  udev                           175-0ubuntu3                 rule-based device node and kernel event manager
ii  upstart                        1.4-0ubuntu4                 event-based init daemon
ii  ureadahead                     0.100.0-11                   Read required files in advance
ii  usbutils                       1:005-1                      Linux USB utilities
ii  util-linux                     2.20.1-1ubuntu2              Miscellaneous system utilities
ii  vim-common                     2:7.3.346-1ubuntu1           Vi IMproved - Common files
ii  vim-tiny                       2:7.3.346-1ubuntu1           Vi IMproved - enhanced vi editor - compact version
ii  whiptail                       0.52.11-2ubuntu9             Displays user-friendly dialog boxes from shell scripts
ii  wireless-regdb                 2011.04.28-1ubuntu3          wireless regulatory database
ii  xkb-data                       2.5-1ubuntu1                 X Keyboard Extension (XKB) configuration data
ii  xz-utils                       5.1.1alpha+20110809-3        XZ-format compression utilities
ii  zlib1g                         1:1.2.3.4.dfsg-3ubuntu4      compression library - runtime

A tak wygląda instalator semigraficzny w Ubuntu :)
http://images50.fotosik.pl/1395/d0e99afeeafb9788med.jpg

Moim zdaniem wersje pomiędzy LTSami, to poligon doświadczalny dla przygotowania LTSa. Podobnie jak Fedora dla RedHata, openSUSE dla SLES i SLED..

Ostatnio edytowany przez caViator (2012-02-23 14:21:48)

Offline

 

#16  2012-02-23 14:24:51

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Kilka wątpliwości dot. instalacji i konfigu.

Mniej więcej masz racje caViator, ale Ubuntu bije samego siebie. te wersje nie-LTS są tak niestabilne, że to wstyd dla Linuksa nazywać to Linuksem. Krasze, problemy - jest to spowodowane tym, że Ubuntu to praktycznie experimental. Dlatego przeszedłem na Debiana (Co za wstyd :D)

Fervi

Offline

 

#17  2012-02-23 14:31:30

  caViator - Użytkownik

caViator
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-02-03

Re: Kilka wątpliwości dot. instalacji i konfigu.

Debiana używam od "dłuższego" czasu (jak długo? trudno to określić, miałem wiele podejść :), pierwsze było jak Lenny był mrożony i trwało krótko), Ubuntu od 2 lutego tego roku i to w dodatku 12.04 :D (sypie się trochę na obecną chwilę rozwoju). Debian Stable, wiadomo, stoi jak forteca i jest moim domowym magazynem danych, na PCecie ma testinga i nie narzekam, a teraz na lapku pożegnałem Wina i wrzuciłem wspomniane Ubuntu, tak by je obczaić.

Ostatnio edytowany przez caViator (2012-02-23 14:37:10)

Offline

 

#18  2012-02-23 16:42:15

  dominbik - Członek DUG

dominbik
Członek DUG
Zarejestrowany: 2011-07-25

Re: Kilka wątpliwości dot. instalacji i konfigu.

caViator napisał(-a):

Moje subiektywne spostrzeżenia:
2. Zarówno Debian jak i Ubuntu w domyślnej instalcji z nie LIVE CD/DVD instaluje wybrane środowisko graficzne.

w domyślnej instalacji można sobie w Debianie przy wyobrze zdefiniowanych grup oprogramowania wszystko odznaczyć i zainstalować czysty system. resztę zrobić samemu.


http://img34.imageshack.us/img34/5092/zw9m.png http://img29.imageshack.us/img29/219/pibw.png

Offline

 

#19  2012-02-23 17:19:43

  thomsson - Dyskutant

thomsson
Dyskutant
Zarejestrowany: 2011-10-26

Re: Kilka wątpliwości dot. instalacji i konfigu.

fervi napisał(-a):

że to wstyd dla Linuksa nazywać to Linuksem
Fervi

Ferviciuszu ;) Linux to nazwa jądra, a system zwie się GNU/Linuxem ;), a Ubuntu to tajne zrzeszenie zakamuflowanych Windowsiarzy, które chce zniechęcić ludzi do używania systemy GNU/Linux ;)

Ostatnio edytowany przez thomsson (2012-02-23 17:20:13)


ilin napisał
"DUG to tez moja mała ojczyzna"

Offline

 

#20  2012-02-23 18:35:53

  caViator - Użytkownik

caViator
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-02-03

Re: Kilka wątpliwości dot. instalacji i konfigu.

dominbik napisał(-a):

caViator napisał(-a):

Moje subiektywne spostrzeżenia:
2. Zarówno Debian jak i Ubuntu w domyślnej instalcji z nie LIVE CD/DVD instaluje wybrane środowisko graficzne.

w domyślnej instalacji można sobie w Debianie przy wyobrze zdefiniowanych grup oprogramowania wszystko odznaczyć i zainstalować czysty system.

Zgadza się, pisząc "domyślna" miałem na myśli klepanie enterem.

Offline

 

#21  2012-02-23 20:02:26

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Kilka wątpliwości dot. instalacji i konfigu.

thomsson napisał(-a):

fervi napisał(-a):

że to wstyd dla Linuksa nazywać to Linuksem
Fervi

Ferviciuszu ;) Linux to nazwa jądra, a system zwie się GNU/Linuxem ;), a Ubuntu to tajne zrzeszenie zakamuflowanych Windowsiarzy, które chce zniechęcić ludzi do używania systemy GNU/Linux ;)

To chyba projekt Mikromiękkiego :)

Jedyne co można pogratulować, to to, że część projektów jest Open Source i dostępnych (chociaż w Debianie tylko indicatory są, więc lipa)

Fervi

Offline

 

#22  2012-02-23 20:12:47

  urbinek - Dzban Naczelny

urbinek
Dzban Naczelny
Skąd: Sosnowiec
Zarejestrowany: 2009-10-01
Serwis

Re: Kilka wątpliwości dot. instalacji i konfigu.

azhag napisał(-a):

Instalacja zestawu dla laptopów na stacjonarce mija się z celem, tam są pakiety odpowiedzialne za m.in oszczędzanie energii i tym podobne rzeczy bez zastosowania na komputerze stacjonarnym.

bollocks mate ;)
ja używam i działa fajnie
skalowanie procka w dół jest energooszczędne i nie widzę znaczącego spadku wydajności przy skalowaniu hertzami


A w wolnym czasie, robię noże :)
http://nginx.urbinek.eu/_photos/signature.png

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)