Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2011-08-08 11:23:05

  life - Użytkownik

life
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-10-30

Internet mobilny z w miare największym uploadem.

Nigdy nie miałem potrzeby korzystania z internetu mobilnego (GSM itp.) stąd też moje pytanie.
W innym wątku pytałem o streaming video live. I tu właśnie potrzebował bym łącza do wysyłania na serwer video. Jakość nie będzie HD wystarczy 360p max 480p. Podejrzewam że minimum to 512kb najlepiej mieć 1MBps uploadu na łączu.

Czy któryś z operatorów jest w stanie coś takiego dostarczyć? Koszta to sprawa drugorzędna choć jak wiadomo ma znaczenie. Z tego co widzę w ofertach to wszyscy podają prędkość pobierania (górną granicę) i transfer miesięczny. O uploadzie nic nie pisze.

EDIT
Doczytałem że w Plusie jest 512Kbps lub 1Mbps w zależności od abonamentu tylko pytanie czy jest to osiągalne czy tylko teoretyczne.

Ostatnio edytowany przez life (2011-08-08 11:31:06)

Offline

 

#2  2011-08-08 20:54:40

  Minio - Użyszkodnik

Minio
Użyszkodnik
Skąd: Poznań, Polska
Zarejestrowany: 2007-12-22
Serwis

Re: Internet mobilny z w miare największym uploadem.

life napisał(-a):

Doczytałem że w Plusie jest 512Kbps lub 1Mbps w zależności od abonamentu tylko pytanie czy jest to osiągalne czy tylko teoretyczne.

Teoretycznie jest osiągalne ;) .

Nikt, nigdy, nigdzie nie da Ci gwarancji, że prędkość połączenia nie zejdzie poniżej jakiejś tam prędkości. Dostawcy Internetu dają jedynie gwarancję, że przepustowość nie będzie wyższa niż deklarowana (ale zdarza się, że i tej gwarancji nie dotrzymują ;) ).
Z tego co pamiętam, kiedyś był pomysł wprowadzenia regulacji prawnej odnośnie tego (że prędkość nie może przez ileś tam czasu spaść poniżej iluś tam procent deklarowanej, albo coś tam), ale nie wiem co z tego wyszło.

Offline

 

#3  2011-08-08 21:09:40

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Internet mobilny z w miare największym uploadem.

life napisał(-a):

pytanie czy jest to osiągalne czy tylko teoretyczne.

Zależy gdzie. W dużych ośrodkach miejskich, gdzie nadajników jest jak mrówek — raczej nie powinno być problemów z zasięgiem czy awariami (jeśli jeden nadanijk nawali, możesz skorzystać z drugiego). W miarę jednak oddalania się od większych miejscowości może być gorzej (nawet do zdecydowanie gorzej) już to z zasięgiem, już to zz awariami (u mnie na działce co jakiś czas — jak mniemam — coś się dzieje dziwnego z nadajnikiem).

Pamiętaj też, że internet mobilny ma mniejszą responsywność (bardzo brzydkie słowo, ktoś ma jakiś dobry polski termin pod ręką?) — zanim zacznie wysyłać możesz chwilę poczekać, czasami się transfer trochę „krztusi”.

Minio napisał(-a):

Dostawcy Internetu dają jedynie gwarancję, że przepustowość nie będzie wyższa niż deklarowana

:D


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#4  2011-08-08 21:13:59

  paoolo - Oldtimer

paoolo
Oldtimer
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2006-05-20

Re: Internet mobilny z w miare największym uploadem.

Postanowiłem sprawdzić jak to jest w Krakowie przy użyciu PTK Centertel :) (tj Orange Free, tę nazwę pamiętam jeszcze :P). Z usłyszanych informacji przepustowość zależy od ilości obecnie wpiętych na przekaźniku. Speed test - szału nie ma.
https://lh6.googleusercontent.com/-Dz8jObZlS54/TkA0c6vSrsI/AAAAAAAABhM/2CVtJq6GIXQ/speed.png
Próba uploadu gdzieś na serwer.
https://lh6.googleusercontent.com/-3XYumAAy8oM/TkA1CXhINAI/AAAAAAAABhQ/ur7UMvrbyaM/speed.png
co wg mc daje do 42KB/s. Szału nie ma. Może Wimax? Coś takiego słyszałem, że jest, bezprzewodowe, ale nie komórkowe.

Ostatnio edytowany przez paoolo (2011-08-08 21:14:35)

Offline

 

#5  2011-08-08 21:16:49

  kayo - Członek DUG

kayo
Członek DUG
Zarejestrowany: 2007-05-20

Re: Internet mobilny z w miare największym uploadem.

azhag napisał(-a):

responsywność (bardzo brzydkie słowo, ktoś ma jakiś dobry polski termin pod ręką?)

Czas odpowiedzi


Having a Windows 95 box hooked to the internet is akin to walking naked into a prison carrying a carton of cigarettes.
-----------------
jid: kayo77//gmail.com  gg #1046710

Offline

 

#6  2011-08-08 21:40:39

  raven18 - Użytkownik

raven18
Użytkownik
Skąd: /home
Zarejestrowany: 2009-01-30

Re: Internet mobilny z w miare największym uploadem.

Eeee, wysoki ping?
azhag, a na tej działce twojej działa cdma? mam akurat router w tej technologii do upchnięcia

Ostatnio edytowany przez raven18 (2011-08-08 21:44:16)


Windows 8.1

Offline

 

#7  2011-08-09 00:43:08

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: Internet mobilny z w miare największym uploadem.

azhag napisał(-a):

Pamiętaj też, że internet mobilny ma mniejszą responsywność

Szczególnie oranż, czasami po kilkanaście sekund trzeba czekać, aż sieć zatrybi. Nie wiem, czy to jest kwestia ichnich dns czy czego, ale można się wściec. W Erze działa trochę lepiej, choć też zależy od pory dnia (obciążenie sieci). Właśnie puściłem speedtest w centrum Gdyni i wyszło 4 mbps/1,2 mbps, więc nie najgorzej.

Jak dla mnie responsywność != czas odpowiedzi (response time). Responsywność jest oceną jakościową, a nie ilościową (może być "niska" albo "wysoka", ale nie jest to liczba), a czas odpowiedzi jest odmierzany w jednostkach czasu :P Trochę zgrzyta, jak każde słowo zapożyczone z angielskiego z początku, ale z czasem człowiek się przyzwyczaja i dziś można mieć wrażenie, że np. "radio", "komputer" czy "edycja" były w języku polskim od zawsze


linux regd. user #248790

Offline

 

#8  2011-08-09 00:52:22

  Minio - Użyszkodnik

Minio
Użyszkodnik
Skąd: Poznań, Polska
Zarejestrowany: 2007-12-22
Serwis

Re: Internet mobilny z w miare największym uploadem.

rychu napisał(-a):

azhag napisał(-a):

Pamiętaj też, że internet mobilny ma mniejszą responsywność

Szczególnie oranż, czasami po kilkanaście sekund trzeba czekać, aż sieć zatrybi. Nie wiem, czy to jest kwestia ichnich dns czy czego, ale można się wściec.

Może tego, że musi podmienić zawartość strony.

rychu napisał(-a):

Trochę zgrzyta, jak każde słowo zapożyczone z angielskiego z początku, ale z czasem człowiek się przyzwyczaja i można mieć wrażenie, że "radio", "komputer" czy "edycja" były w języku polskim od zawsze

Najpierw rżnęliśmy na potęgę z włoskiego (określenie zapożyczeń „makaronizmami” to niby skąd?), potem z francuskiego, a teraz z angielskiego. Nihil novi, że tak powiem po staropolsku. Tylko się człowiek zastanawia, co miał we łbie ten facet twierdzący, że „Polacy nie gęsi”.

Offline

 

#9  2011-08-09 01:56:10

  life - Użytkownik

life
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-10-30

Re: Internet mobilny z w miare największym uploadem.

to że na 100% nie ma tego co jest to wiem jednak chodzi mi o to czy np. ten 1Mbit jest tylko na papierze czy np realne średnie wykorzystanie jest na poziomie 700kbps? jeśli tak to już było by OK jeśli natomias na papierze jest 1Mbit a w rzeczywistości jest to 200-300kbps to już średnio by mnie to interesowało.

Jeśli chodzi o miejsca będą to głównie miasta powyżej 40k mieszkańców i raczej nie peryferia.

Offline

 

#10  2011-08-09 05:58:34

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: Internet mobilny z w miare największym uploadem.

Minio napisał(-a):

Może tego, że musi podmienić zawartość strony.

W Oranżu można wyłączyć proxy, ale tylko w ofercie na abonament - posiadacze kart są uszczęśliwiani na siłę. Era też podmienia obrazki (compressor). Powstały nawet poradniki, jak obejść przezroczyste skarpety

Minio napisał(-a):

Tylko się człowiek zastanawia, co miał we łbie ten facet twierdzący, że „Polacy nie gęsi”.

To szło jakoś tak: "daj , teraz ja porobię, a ty skocz po piwo"


linux regd. user #248790

Offline

 

#11  2011-08-09 07:54:26

  raven18 - Użytkownik

raven18
Użytkownik
Skąd: /home
Zarejestrowany: 2009-01-30

Re: Internet mobilny z w miare największym uploadem.

Wyłączyć proxy obecnie tylko w ofercie biznesowej

rychu napisał(-a):

czasami po kilkanaście sekund trzeba czekać, aż sieć zatrybi

Na to też jest sposób, cache dns


Windows 8.1

Offline

 

#12  2011-08-09 11:43:30

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Internet mobilny z w miare największym uploadem.

Na Orange'u używam własnych DNS-ów (OpenDNS), mam wrażenie, że działa zgrabniej niż na ichnich.


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#13  2011-08-09 15:05:21

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Internet mobilny z w miare największym uploadem.

Proxy można wyłączyć nagłówkami http w Firefoxie albo Privoxy.
Sznurek: http://techmobile.pl/2010/06/jak-wylaczyc-kompresje … -blueconnect/

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2011-08-10 03:17:48)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#14  2011-08-09 15:19:23

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Internet mobilny z w miare największym uploadem.

rychu napisał(-a):

Jak dla mnie responsywność != czas odpowiedzi (response time). Responsywność jest oceną jakościową, a nie ilościową (może być "niska" albo "wysoka", ale nie jest to liczba),

To może „komfort pracy”? Choć to pojęcie może być rozumiane trochę szerzej...


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#15  2011-08-09 21:57:33

  Minio - Użyszkodnik

Minio
Użyszkodnik
Skąd: Poznań, Polska
Zarejestrowany: 2007-12-22
Serwis

Re: Internet mobilny z w miare największym uploadem.

azhag napisał(-a):

To może „komfort pracy”? Choć to pojęcie może być rozumiane trochę szerzej...

Trochę znacznie ;) . Na komfort pracy ma wpływ to, czy siedzę na wygodnym krześle, co nie ma żadnego związku z responsywnością.

Ang. responsivity najlepiej by było przetłumaczyć jako „odpowiedniość” albo „odpowiedzialność”, ale oba te słowa mają już w j. polskim swoje — zupełnie odmienne — znaczenia. Ewentualnie można iść w stronę „czułości”, ale stwierdzenie „ten program jest nieczuły” pozwala powątpiewać o stanie psychicznym autora wypowiedzi.

Alternatywnie Wikipedia proponuje neutralny językowo zapis: R_{\lambda}. Ale on nie należy do szczególnie zrozumiałych.

Propozycja „czas odpowiedzi” jest najlepszą z możliwych, chociaż mnie osobiście „responsywność” lepiej nakierowuje na opisywane zjawisko niż „czas odpowiedzi”. „Czas odpowiedzi” kojarzy mi się z poleceniem ping i problemami z siecią. Ale pewnie to tylko moje zboczenie.

Offline

 

#16  2011-08-10 00:16:32

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: Internet mobilny z w miare największym uploadem.

Przeczytałem cały internet i nigdzie nie znalazłem jakiejś zgrabnej definicji responsywności. Ja to rozumiem tak: jest to jakościowa ocena (niska - wysoka, mniejsza - większa) zdolności systemu do szybkiej odpowiedzi na stawiane zadania. Np. systemy operacyjne czasu rzeczywistego mają responsywność najwyższą (drobne ułamki sekund), samochód - wysoką, napęd cd-rom - niską (zanim się rozpędzi mija zwykle parę sekund)), grzejnik - bardzo niską (mijają minuty, zanim się nagrzeje). Responsywność idzie w parze z czasem odpowiedzi systemu (response time), no ale czas to czas - jakaś wartość liczbowa podawana w jednostkach czasu. Nie zawsze potrzebna jest wiedza, jak szybko system reaguje z dokładnością do jakiegoś tam ułamka sekundy - wystarczy powiedzieć, że ten układ ma dobrą albo złą responyswność, niższą albo wyższą niż inny układ i wiadomo o co chodzi.

@Minio: moje wynurzenia są jednak bliższe znaczeniowo responsiveness niż responsivity. Zresztą ten artykuł odnosi się do konkretnego urządzenia, a nie ogólnego ujęcia responsywności


linux regd. user #248790

Offline

 

#17  2011-08-10 00:25:12

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Internet mobilny z w miare największym uploadem.

Minio napisał(-a):

Ewentualnie można iść w stronę „czułości”, ale stwierdzenie „ten program jest nieczuły” pozwala powątpiewać o stanie psychicznym autora wypowiedzi.

Zawsze to lepsze niż "ten program jest reaktywny" (patrz zwłaszcza 2. znaczenie). ;)


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#18  2011-08-10 01:25:21

  Minio - Użyszkodnik

Minio
Użyszkodnik
Skąd: Poznań, Polska
Zarejestrowany: 2007-12-22
Serwis

Re: Internet mobilny z w miare największym uploadem.

rychu: faktycznie, wychodzi że ja też mam raczej na myśli responsiveness niż responsivity. Chociaż zastanawiam się, czy takie rozróżnienie jest naprawdę konieczne. W końcu chodzi o jedno zjawisko — czas, jaki upływa między pewną akcją wobec obiektu a reakcją tego obiektu. Dlaczego akcję wobec komputera mamy nazywać jednym słowem, a akcję w inżynierii — innym? Bo zdaje się że mniej więcej taką różnicę proponuje Wikipedia.

Jeżeli dobrze rozumiem, chciałbyś „czas odpowiedzi” zarezerwować dla sytuacji gdy czas ten jest mierzalny i znany, natomiast „responsywność” dla sytuacji, gdy czas opisujemy w sposób jakościowy, niedokładny. Wydaje mi się takie rozróżnienie zbędne. Głównie dlatego, że nie funkcjonuje ono w przypadku żadnej innej wielkości fizycznej. O masie (potocznie wadze) można powiedzieć że jest „mała” lub nawet „niska”, jak również można ją podać z dokładnością do miliardowych części grama. O prędkości też można powiedzieć że jest „duża”, jak i można ją podać z dokładnością do metrów na sekundę. Tak samo „czas odpowiedzi” raz może być „niski”, „niewielki” czy „mały”, a może nawet „szybki”, w innym zaś — wynosić „3 µs”.

azhag napisał(-a):

Zawsze to lepsze niż "ten program jest reaktywny" (patrz zwłaszcza 2. znaczenie). ;)

Mi się „reaktywność” kojarzy z „reaktorami”. I „zaplutymi karłami reakcji” ;) .

Offline

 

#19  2011-08-10 07:25:32

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Internet mobilny z w miare największym uploadem.

Minio napisał(-a):

azhag napisał(-a):

Zawsze to lepsze niż "ten program jest reaktywny" (patrz zwłaszcza 2. znaczenie). ;)

Mi się „reaktywność” kojarzy z „reaktorami”. I „zaplutymi karłami reakcji” ;) .

1. szedłbym raczej (najpierw, bo potem można dojść i do "reaktywności") w kierunku "reakcji", 2. tu kategorycznie "reakcyjny".


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#20  2011-08-10 07:29:17

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: Internet mobilny z w miare największym uploadem.

Reakcjonistyczne świnie zgniłego imperializmu... hm. Tylko po co na Wikipedii rozróżnienie na responsiveness, renponsivity i response tume? Angole trochę się rozpędzili z tą responsywnością


linux regd. user #248790

Offline

 

#21  2011-08-10 11:43:53

  Minio - Użyszkodnik

Minio
Użyszkodnik
Skąd: Poznań, Polska
Zarejestrowany: 2007-12-22
Serwis

Re: Internet mobilny z w miare największym uploadem.

azhag: to moje skojarzenia i mogą być jakie chcę ;) . Jak z tym żołnierzem, któremu nawet biała chusteczka kojarzyła się z dupą.

No i trochę szkoda, że nie podjęliście bardziej merytorycznego fragmentu mojego postu. Że niby offtop? ;)

Offline

 

#22  2011-08-11 16:39:49

  Arhu - Użytkownik

Arhu
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-08-07

Re: Internet mobilny z w miare największym uploadem.

Ja Ci polecę Erę. Znajomy posiada w domu ( gdyż nie dochodzi neo ani netia) i z tego co wiem to daje radę.
W nocy jest nieograniczony transfer. Z tego co wiem czasem osiąga 1/2Mbps uploadu.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)