Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#51  2011-04-17 23:11:29

  sal_i - Członek DUG

sal_i
Członek DUG
Skąd: Neverhood
Zarejestrowany: 2007-01-01

Re: Rozwojowy poradnik dla początkujących - co o tym, sądzicie?

<wraca do początku dyskusji>
A nie łatwiej i wogle lepiej było by zabrać się za uporządkowanie Dugowego FAQ?

Twój dokument Huk ma już 43 strony a do ukończenia (co wcale nie jest takie pewne) jeszcze trochę urośnie i jest pdf'em. Moim zdaniem szkoda Twojej pracy na tworzenie kolejnego n-set stronicowego potworka którego czytelność kończy się na stronie nr 5. Wydaje mi się że sensownie zorganizowany zbór artykółów jest o tyle lepszy że:
- zalążek już istnieje (patrz FAQ Dug)
- może być tworzony przez więcej niż jedną osobę (ale nie wyklucza obecności super Edytora)
- ułatwia wyszukiwanie informacji
- jest elastyczy w swojej formie i łatwo przekazać taki projekt komuś innemu w przypadku spadku motywacji

Obecnie Dugowe FAQ wygląda dość dziwnie. Większość kategorii jest jednoelementowa a osobną kategorią jest na przykład "Flash" albo "kodowanie" (- cokoliek by to nie znaczyło), "php", "bootloader", "bazy danych" a zaraz obok "mysql"!
Powiedzmy sobie szczerze BURDEL

Ja bym to widział tak. Zamiast tworzyć ten poradnik należało by ustalić jakąś zhierarchizowaną strukturę tematów i poprzypisywać istniejące teksty do tychże. Podstawą do stworzenia takiej struktury może/powinna stać się lista działów na forum. Każdy dział może linkować do FAQ z danej dziedziny
Następnym krokiem było by znalezienie dziur tematycznych. Załóżmy że naszym podstawowym celem jest stworzenie takiego poradnika dla początkujących. Bierzemy nasze FAQ, patrzymy czego brakuje pod tym kątemi i uzupełniamy tekstami wg potrzeb. Jeśli powstanie zapotrzebowanie na rozwój wiedzy bardziej wyspecjalizowanej po prostu rozwija się nową gałąż w hierarchi.

To taka moja propozycja co do kierunku rozwoju forum/poradników/pomocników i wogle dzielmy się wiedzą!!
</wraca do początku dyskusji>


“Generowanie liczb losowych jest zbyt ważne, żeby zostawiać to przypadkowi”

Offline

 

#52  2011-04-17 23:19:39

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Rozwojowy poradnik dla początkujących - co o tym, sądzicie?

sal_i napisał(-a):

Obecnie Dugowe FAQ wygląda dość dziwnie. Większość kategorii jest jednoelementowa a osobną kategorią jest na przykład "Flash" albo "kodowanie" (- cokoliek by to nie znaczyło), "php", "bootloader", "bazy danych" a zaraz obok "mysql"!
Powiedzmy sobie szczerze BURDEL

Moją ulubioną kategorią jest „odświerzanie”. :)

Offline

 

#53  2011-04-18 12:35:56

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Rozwojowy poradnik dla początkujących - co o tym, sądzicie?

@sal_i:

Już o tym pisałem parę postów wcześniej...

Sam pomysł wziął się z ubuntuguide i dokładnie o takie coś mi chodzi. Obecnie zamieszczam to w formie PDF tylko dla tego że ODT by się rozjechał (zresztą przepisuję to do LaTeX'a - zdaje się że tam są jakieś konwertery do html... tak więc niedługo i w tym formacie powinno być...). Zawsze można to będzie pociąć i wrzucić do FAQ tak więc tutaj problemu nie widzę, jednakże IMHO: FAQ nadaje się bardziej do trzymania dłuższych pierdółek (czegoś co wymaga więcej niż jednej czy dwóch komend), zaś ten guide ma być właśnie do tych krótszych - ale zarazem łatwo zapominanych rzeczy... (oczywiście jeżeli to wyląduje gdzieś na stronie dug'a, to wszelkie "Większe" rzeczy będą się odnosić do artykułów w FAQ...).

Czy to ma sens, nie wiem - ale mam taką nadzieję, jak nie to chociaż poduczę się nieco LaTeX'a ;]

Offline

 

#54  2011-04-18 14:49:48

  Minio - Użyszkodnik

Minio
Użyszkodnik
Skąd: Poznań, Polska
Zarejestrowany: 2007-12-22
Serwis

Re: Rozwojowy poradnik dla początkujących - co o tym, sądzicie?

Huk napisał(-a):

Zawsze można to będzie pociąć i wrzucić do FAQ tak więc tutaj problemu nie widzę, jednakże IMHO: FAQ nadaje się bardziej do trzymania dłuższych pierdółek (czegoś co wymaga więcej niż jednej czy dwóch komend)

Wg mnie FAQ jest właśnie do krótkich rzeczy (czasem jedna-dwie komendy), zaś od dłuższych i bardziej wyczerpujących są Artykuły.
Ale to wg mnie, granica między tymi dwoma działami chyba nigdy nie była explicite wyrażona i przez to jedni w FAQ umieszczają to, co inni umieszczaliby w Artykułach.

Offline

 

#55  2011-04-18 16:48:15

  ethanak - Użytkownik

ethanak
Użytkownik
Skąd: Ungwenor
Zarejestrowany: 2010-07-19
Serwis

Re: Rozwojowy poradnik dla początkujących - co o tym, sądzicie?

Huk napisał(-a):

Czy to ma sens, nie wiem - ale mam taką nadzieję, jak nie to chociaż poduczę się nieco LaTeX'a ;]

Może się jednak naucz zasad pisowni polskiej (kiedy się pisze przez apostrof, kiedy przez dywiz, a kiedy bez)... bo jak będziesz ortografy sadził to wylądujesz w góglu na pierwszym miejscu pod słowem "chóy".

Bez obrazy, ale trochę przeginasz. Rozumiem że każden jeden "chómanista" za punkt honoru przyjmuje nieznajomość matematyki z tabliczką mnożenia włącznie - ale informatyk nieznający zasad ortografii to puhw nie informatyk... bo przecież jeśli nie rozumie zasad polskiej ortografii, to i nie zrozumie składni czegoś tak skomplikowanego jak Produkt Horego Programisty.


Nim mechaniczne larum zagrasz mi, kanalio,
głosząc nadejście Javy - śmiertelnego wroga!
Zespół Adwokacki Dyskrecja

Offline

 

#56  2011-04-19 00:13:06

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Rozwojowy poradnik dla początkujących - co o tym, sądzicie?

@Minio:

Być może takie były założenia ale właśnie działy Artykułów i FAQ się ze sobą zagnieżdżają ;]

@ethanak:

Od Ciebie się dowiedziałem że "-" to jakiś twór co się zwie "dywiz" ;].

Nigdy nie byłem orłem z gramatyki języka polskiego i raczej nie będę, staram się nie "sadzić byków", ale  - jak widać - nie zawsze się udaje (chociaż tego LaTeXa "chyba" już pamiętać będę ;] ), błagam tylko, nie porównuj złożoności naszego ojczystego języka do PHP czy nawet C/C++/C#/Javy bo to jak porównywać złożoność F-16 do złożoności Fiata 126P (gdzie "maluchem" są języki programowania - żeby nie było). często mam wrażenie że zasady gramatyczne naszego języka były pisane właśnie po to żeby maksymalnie utrudnić ich naukę...

Ale odbiegam od tematu - krótko, postaram się poprawić, ale głowy nie daję ;]

Pozdro.

Ostatnio edytowany przez Huk (2011-04-19 01:05:35)

Offline

 

#57  2012-05-28 13:12:54

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Rozwojowy poradnik dla początkujących - co o tym, sądzicie?

I jak? Coś z tego wynikło?

Offline

 

#58  2012-05-28 23:37:48

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Rozwojowy poradnik dla początkujących - co o tym, sądzicie?

Obawiam się że poza instalką nic nie zostało ruszone ;] jak to zwykle bywa zapał (a raczej czas) się szybko skończył. Być może jeszcze kiedyś temat ożyje ale na razie czasu brak ;]

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)