Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#101  2014-09-15 14:40:52

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Akcja: Uwolnij Laptopa

@fervi:
Nie wiem czy zauważyłeś, ale dyskusja jest o laptopach.

Offline

 

#102  2014-09-15 15:02:47

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Akcja: Uwolnij Laptopa

Pytanie czy problemem są laptopy, czy komputery?

Problem jest jeden - trzeba znać swoje miejsce na świecie i tyle. Ja bym chciał telefon z Replicantem, ale nie dostanę. Nie ma co się pieklić

BTW. Akcja "Uwolnij laptopa" żyje w naszych sercach co najwyżej :P

Fervi

Offline

 

#103  2014-09-15 15:05:50

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Akcja: Uwolnij Laptopa

fervi napisał(-a):

Pytanie czy problemem są laptopy, czy komputery?

Problem jest jeden - trzeba znać swoje miejsce na świecie i tyle. Ja bym chciał telefon z Replicantem, ale nie dostanę. Nie ma co się pieklić

BTW. Akcja "Uwolnij laptopa" żyje w naszych sercach co najwyżej :P

Fervi

Problemem jest tu tylko twój brak umiejętności czytania ze zrozumieniem.
Trzeba było bardziej uważać w zerówce i pierwszych klasach podstawówki ;)

Offline

 

#104  2014-09-15 15:18:52

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Akcja: Uwolnij Laptopa

Uwolnić laptopa ma uwolnić laptopy, a co z biednymi telefonami, komputerami stacjonarnymi, NAS'ami itd.? Rasizm ... znaczy pingwinizm w czystej postaci!

Rozwiązanie jest jedno - głosujcie portfelami. Dodatkowo jak chcecie to napiszcie na facebooku oficjalnym, że chcieliście kupić laptopa, ale nie sprzedają w waszej konfiguracji. Jak się zbierze ze 100 użytkowników, czy więcej to pomyślą nad tym (nad kupnem komputera bez systemu)

Laptopów bez systemów jest trochę i nie ma co rozpaczać, głosujcie portfelem. (zresztą to robicie, pytając się jakiego lapka wziąć, a przecież akcja uwolnienia nie jest nowa)

Fervi

Offline

 

#105  2014-09-15 15:24:36

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Akcja: Uwolnij Laptopa

Za dużo Korwina łykasz.
Portfelem to sobie możesz głosować w lokalnym sklepiku, ale i to tylko przy założeniu, że jest ich kilka.

Przy monopolistach konsument jest tylko pionkiem i bez pewnych regulacji prawnych nie ma żadnych szans.

Dodatkowo jak chcecie to napiszcie na facebooku oficjalnym, że chcieliście kupić laptopa, ale nie sprzedają w waszej konfiguracji. Jak się zbierze ze 100 użytkowników, czy więcej to pomyślą nad tym (nad kupnem komputera bez systemu)

Najwyższy czas dorosnąć…

Offline

 

#106  2014-09-15 16:18:12

  Red_Fedora - Użytkownik

Red_Fedora
Użytkownik
Skąd: Piękna kraina nad Sierpienic
Zarejestrowany: 2013-06-03

Re: Akcja: Uwolnij Laptopa

Korpy żyją dzięki konsumentom.  Z resztą monopoliści nie są bytem nieśmiertelnym, właśnie oni trzymają się głównie dzięki systemowi patentowemu i  paru ustępstwom rządu.


http://static1.wikia.nocookie.net/__cb20130812121419/nonsensopedia/images/2/2b/Pinkie_pie.gif
Po co myśleć racjonalnie? Najważniejsze jest to by było zabawnie!

Offline

 

#107  2014-09-15 16:29:04

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Akcja: Uwolnij Laptopa

@yossarian
Przykład Della pokazuje, że jednak da się głosować
Kiedyś goście sprzedawali FreeDOS'a za cenę Windowsa (XP?), dzisiaj możesz kupić sprzęt z Ubuntu
Dzisiaj (co nie jest trudne) możesz kupić laptopa bez systemu
Kupuj te, które nagradzają cię (Dell, częściowo Asus), doradzaj innym te laptopy

Oczywiście producenci nie zauważą za bardzo brakujących pieniędzy, ale tak samo Microsoft ich nie widzi jak spiracisz ich system. Ale piracąc ich system - nie dajesz im pieniędzy, a korzystasz

Wystarczy zrobić porządną akcję (nie kupujmy tych modeli, bo olewają linuksiarzy), a to może być parę milionów złotych dla kogoś innego (przykładowo Della)

Fervi

Offline

 

#108  2014-09-15 16:33:52

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Akcja: Uwolnij Laptopa

No nie wiem czy MS nie widzi pieniążków z piracenia. Może 100 osobom się uda spiracić ale trafi się jedna co wpadnie i opłaci wszystkie 101 + kolejne 99 osób. xD

Offline

 

#109  2014-09-15 16:42:03

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Akcja: Uwolnij Laptopa

Ja mówię o Polsce, nie zachodzie jako takim

U nas możesz piracić (w domu oczywiście) i nic praktycznie się nie dzieje (szczególnie jak nie używasz Torrentów)

No i Windows za free jest :D

Fervi

Offline

 

#110  2014-09-15 16:49:45

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Akcja: Uwolnij Laptopa

fervi napisał(-a):

Kiedyś goście sprzedawali FreeDOS'a za cenę Windowsa (XP?), dzisiaj możesz kupić sprzęt z Ubuntu

W Polsce?


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#111  2014-09-15 17:57:14

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Akcja: Uwolnij Laptopa

Ubuntu możesz kupić w Polsce z tego co wiem (ze stacjonarką Della). Na pewno możesz na dellowo kupić (zakładam, że to przedstawiciel?)
FreeDOS już chyba nie :P Ale nie wiem czy w Polsce sprzedawali

Fervi

Offline

 

#112  2014-09-15 18:56:31

  mati75 - Psuj

mati75
Psuj
Skąd: masz ten towar?
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Akcja: Uwolnij Laptopa

HP można kupić z freedosem albo suse.


https://l0calh0st.pl/obrazki/userbar.png

Offline

 

#113  2014-09-15 19:09:33

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: Akcja: Uwolnij Laptopa

I to nawet tanie modele.

Offline

 

#114  2014-09-15 20:17:06

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Akcja: Uwolnij Laptopa

Nie chodzi o to czy można znaleźć jakieś laptopy bez Windowsa, a o to żeby można było zrezygnować z wymuszonej transakcji wiązanej, która teoretycznie jest zakazana. Przy odrzuceniu warunków licencji (dopiero po zakupie laptopa jest takie pytanie) jest taka możliwość, ale zazwyczaj tylko na papierze.

Zresztą nie pojmuję pewnej rzeczy, jest jakiś wyrok korzystny dla konsumentów to ci jeszcze marudzą, że im to nie potrzebne bo czasem trafi się jakiś tani ochłap bez Windowsa.
Powodzenia z takim podejściem. Dzięki takiej postawie niedługo będzie taka sama patologia jaka już jest z telefonami.

Offline

 

#115  2014-09-15 20:20:58

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Akcja: Uwolnij Laptopa

Tych ochłapów jest dużo

Dzwonisz do sklepu czy można komputer bez systemu
Można? Bierzesz
Nie można? Dziękujesz

I tyle, czy aż tyle

Ja dostałem laptopa bez systemu (bo poprosiłem) i nie mam problemów (no, mam bo to słaby laptop jak na dzisiejsze czasy :P), a to było 4 lata temu, dzisiaj jest tego więcej.

Dodatkowo nie zauważasz problemu Januszy i Grażynek, którzy muszą mieć system, bo inaczej nie kupią

Fervi

Offline

 

#116  2014-09-15 20:28:48

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Akcja: Uwolnij Laptopa

Mnie nie obchodzi Janusz, ani Grażynka.
Problem jest wtedy, gdy chcesz kupić jakiś konkretniejszy sprzęt, wybrany przez siebie model. Teoretycznie masz prawo do odrzucenia licencji Windowsa. W praktyce to nie działa. I na tym polegała ta akcja. ten wyrok sądu tez tego dotyczył. A nie tego czy są jakieś laptopy bez Windowsa.
Jak uważasz, że jest inaczej to może sam oddawaj ludziom kasę za Windowsa, którego oni nie chcą, a chcą dany model laptopa ;)

Offline

 

#117  2014-10-30 11:31:29

  Hepita - Użytkownik

Hepita
Użytkownik
Skąd: 127.0.0.1
Zarejestrowany: 2014-10-30

Re: Akcja: Uwolnij Laptopa

Jak idę do jakiegoś popularnego sklepu komputerowego (Saturn, MM) to na całą masę laptopów widzę same z Windowsem, kilka bez systemu i 1-2 z Ubuntu. Tak jak pisze yossarian, kłopot zaczyna się gdy chcemy kupić konkretny model.

Tak poza tym, niedawno wyczytałem, że z komputerami zaczyna się taka patologia jak z telefonami, czyli zmiana (nawet dual boot) OS = utrata gwarancji. Tyczy się to również zmiany np. Windowsa 8 na Windowsa 7! Podobno UE chce coś z tym zrobić.

Ostatnio edytowany przez Hepita (2014-10-30 11:32:10)


Arch Linux + KDE Plasma 5.12@Core i5 4460 + GTX 750 Ti + 4 GB RAM

Offline

 

#118  2014-10-30 13:12:54

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Akcja: Uwolnij Laptopa

Hepita napisał(-a):

Jak idę do jakiegoś popularnego sklepu komputerowego (Saturn, MM) to na całą masę laptopów widzę same z Windowsem, kilka bez systemu i 1-2 z Ubuntu. Tak jak pisze yossarian, kłopot zaczyna się gdy chcemy kupić konkretny model.

Tak poza tym, niedawno wyczytałem, że z komputerami zaczyna się taka patologia jak z telefonami, czyli zmiana (nawet dual boot) OS = utrata gwarancji. Tyczy się to również zmiany np. Windowsa 8 na Windowsa 7! Podobno UE chce coś z tym zrobić.

Ej, nie róbmy jakiejś "Urban Legend"
Ja osobiście idę do sklepu komputerowego i mówię:
"chłopaki, potrzebuję lapka takiego a takiego, bez systemu"
i pstryka mnie co oni zrobią. Za dwa dni mam sprzęt jaki chciałem
A jak chcesz z Windowsem, to się bujaj z gwarancjami. Pytanie jeszcze, czy gwarancję dobrze przeczytałeś. Pamiętamy jeszcze o rękojmi i o niezgodności towaru z umową.


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#119  2014-10-31 09:59:20

  radziojedi - Gambini

radziojedi
Gambini
Skąd: Śrem
Zarejestrowany: 2008-08-08

Re: Akcja: Uwolnij Laptopa

Hepita napisał(-a):

(...)Tak poza tym, niedawno wyczytałem, że z komputerami zaczyna się taka patologia jak z telefonami, czyli zmiana (nawet dual boot) OS = utrata gwarancji. Tyczy się to również zmiany np. Windowsa 8 na Windowsa 7! Podobno UE chce coś z tym zrobić.

Są też laptopy z DOSem. Co wtedy z gwarancją? :)


"Given enough eyeballs, all bugs are shallow"
Eric Raymond, The Cathedral and the Bazaar: Musings on Linux and Open Source by an Accidental Revolutionary

Offline

 

#120  2014-10-31 10:51:06

  mati75 - Psuj

mati75
Psuj
Skąd: masz ten towar?
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Akcja: Uwolnij Laptopa

FreeDosem.


https://l0calh0st.pl/obrazki/userbar.png

Offline

 

#121  2014-10-31 11:29:44

  sir_lucjan - Kierowca Bombowca

sir_lucjan
Kierowca Bombowca
Skąd: /home/sir_lucjan
Zarejestrowany: 2010-05-20
Serwis

Re: Akcja: Uwolnij Laptopa

Mały offtop. Gwarancja? Dzięki gwarancji poprzedni laptop (Toshiba) o mały włos nie udał się na spoczynek. W styczniu 2013 laptop udał się do serwisu po raz pierwszy. Zgłoszony problem - skokowo zanikał obraz, na jakieś 2-3 minuty i tak co około 20-30 minut. Po 3 dniach wrócił z serwisu, działał jakieś 2 miesiące. Objawy wróciły więc trafił drugi raz - tym razem Toshiba skierowała go do innego serwisu. Ponownie wrócił po 3 dniach. Specjaliści uznali, że winny był rzecz jasna Linux (Windows 7 pozostał jako drugi system) i zaorali dysk stawiając Windowsa od nowa. Laptop wrócił w czwartek, na drugi dzień trafił do serwisu po raz trzeci. Rozmowa z serwisantem przerodziła się w niezbyt miłą wymianę zdań. Ponownie działał 2-3 miesiące, trafił do serwisu po raz czwarty. W skutek złego zabezpieczenia w drodze powrotnej laptop doznał uszkodzeń mechanicznych. Niestety, paczkę od kuriera odbierał teść, nie sprawdził czy wszystko jest w porządku. Kolejna naprawa w serwisie nie wchodziła więc w grę. Obraz częściej nie działał niż działał, pomogło dociśnięcie ekranu niewielką klamrą. Laptop zaczął się też mocno grzać, co nieco mnie zdziwiło - ale o tym za chwilę. Dodatkowo w serwisie uszkodzili kilka śrub, więc rozkręcenie laptopa stało się problematyczne. W końcu się to udało i wyszło na jaw kolejne partactwo serwisantów. Wewnątrz brakowało kilku śrub - co było widoczne. Do tego stan "faktyczny" miał się nijak do tego, co głosiły raporty. Wg nich "gratisowo" nałożyli pastę oraz wyczyścili sprzęt. Oczywiście jedno i drugie okazało się bzdurą - jak wspominałem, laptop bardzo mocno  przegrzewał się, temperatury dochodziły do 85 stopni! Samodzielna naprawa - wymiana taśmy do matrycy, czyszczenie i nałożenie pasty spowodowało, że niespełna 3 letni laptop odżył i służy teraz żonie. Ekran działa idealnie, temperatury są niskie - na poziomie ok 40 st. Za taką gwarancję jak w moim przypadku grzecznie dziękuję. Strata czasu.

Ostatnio edytowany przez sir_lucjan (2014-10-31 11:33:42)


Dell Inspiron 15-3542 (3542-2538) || Linux Register User: #536661
                                         Arch Linux

Offline

 

#122  2015-06-17 12:49:35

  Szybkieue - Nowy użytkownik

Szybkieue
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2015-06-17

Re: Akcja: Uwolnij Laptopa

A ja właśnie jestem na etapie poszukiwań laptopa :( Czy macie jakieś sprawdzone punkty zakupu, abym nie miał przygód jak sir_lucjan. Planowałem kupić Della, bo podobno solidniejsza marka. Ale tutaj pytanie, czy warto wykładać większe pieniądze w tą markę? Ktoś posiada coś od nich?

Offline

 

#123  2015-06-17 18:36:05

  sir_lucjan - Kierowca Bombowca

sir_lucjan
Kierowca Bombowca
Skąd: /home/sir_lucjan
Zarejestrowany: 2010-05-20
Serwis

Re: Akcja: Uwolnij Laptopa

Ja posiadam taki model jak w podpisie. Działa bardzo ładnie, nie ma problemów pod Linuksem.


Dell Inspiron 15-3542 (3542-2538) || Linux Register User: #536661
                                         Arch Linux

Offline

 

#124  2015-06-17 18:54:18

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Akcja: Uwolnij Laptopa

Wsio zależy od sprzedawcy, ja do takowych nie mam szczęścia.

Pytam o lapka pod Linuxa, to zawsze jakąś cegłę przynoszą, w której siedzi Radeon, karta wifi firmy ChoojWieCoTojest  i ogólnie katastrofa.

Za to zdziwiłem się wczoraj w Euro, całkiem przyzwoity Dell Inspiron z prockiem i5, Linuxem, kartą Nvidia i dyziem SSD stał sobie za 2899,
a wersja z Windows obok za 3499.
Co mnie jeszcze bardziej zdziwiło, było parę modeli różnych producentów z prockami Haswell serii U (TDP 17W), co było o tyle dziwne, ze zdawało mi się, że w Polsce jest chyba jakiś zakaz oferowania podobnych modeli.

W każdym razie lapka radzę szukać na Skąpcu, tam można sznupać po modelu procka i systemie operacyjnym. ;)

Pozdro

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2015-06-17 18:55:44)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#125  2015-06-17 19:17:36

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: Akcja: Uwolnij Laptopa

_______________________________________________

Jacekalex napisał(-a):

Co mnie jeszcze bardziej zdziwiło, było parę modeli różnych producentów z prockami Haswell serii U (TDP 17W), co było o tyle dziwne, ze zdawało mi się, że w Polsce jest chyba jakiś zakaz oferowania podobnych modeli.

W każdym razie lapka radzę szukać na Skąpcu, tam można sznupać po modelu procka i systemie operacyjnym. ;)

Jaki znowu zakaz?
_______________________________________________

Ja bym wziął:
- Toshiba
- Asus
- Dell
Przy czym, bierz taki model, żeby był droższy i żebyś zmieścił się w budżecie (jeśli jest to opłacalne).

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)