Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2008-12-27 18:31:29

  Kpt. - Użytkownik

Kpt.
Użytkownik
Skąd: Wielkopolska
Zarejestrowany: 2005-11-10

Przeniesienie HDD z debianem do innego sprzetu

Witam. Jak w temacie. Czy da sie w miare bezproblemowo przeniesc HDD do nowej platformy? Architektura ta sama. Chcialbym przeniesc serwer z "sypiacego sie" sprzetu na np jakiegos della proliant, nawet pzrechodzonego

Offline

 

#2  2008-12-27 18:58:44

  marcusdavidus - Członek DUG

marcusdavidus
Członek DUG
Skąd: z nienacka
Zarejestrowany: 2006-09-08
Serwis

Re: Przeniesienie HDD z debianem do innego sprzetu

teoretycznie sie da. np ja  zmeinilem  plyte glowna ram procesor  ( z tym ze tez atchlon xp)
i smiga wsio ladnie , z tym ze na gentoo przekompilowalem sobie jadro ale na debianie nic nie zmienialem ( no oprocz uaktualnienia  alsy i lm-sensors i tak dalej) i tez smiga bez problemow.
a windows sie posypal :P


http://i32.photobucket.com/albums/d33/marcusdavidus/marcussyg.png
C2D E8400, Asus P5N7A-VM, 2x 1gb DDR2 OCZ Reaper 1066, Baracuda 500GB S12 SataII,PSU OCZ stealthXstream 500W, Cooler Asus Triton 77, Buda Cooler Master Elite ,Keys  A4T X7 , Mysz A4T X7 , creative HD1900, Zotac GTX260 AMP2 core 216,Oczka Dell P1130 FD Trinitron

Offline

 

#3  2008-12-27 19:14:49

  djjanek - Użytkownik

djjanek
Użytkownik
Skąd: whereis
Zarejestrowany: 2007-11-15
Serwis

Re: Przeniesienie HDD z debianem do innego sprzetu

Zależny od wielu czynników:

z jakiego na jaki sprzęt.
jakie masz jąderko.

Problem polega na tym aby wszystkie potrzebne sterowniki były w kompilowane w jądro.

Ja np musiałem przekomponować jąderko bo nie obsługiwał mi RAID.

Ostatnio edytowany przez djjanek (2008-12-27 19:15:29)

Offline

 

#4  2008-12-27 19:19:01

  paoolo - Oldtimer

paoolo
Oldtimer
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2006-05-20

Re: Przeniesienie HDD z debianem do innego sprzetu

djjanek: i chyba tylko tyle, jak jest jajko dystrybucyjne to nic sie nie bedzie dzialo, czyli sie uruchomi (ale moze byc masa bledow zwiazanych z oprogramowaniem, jesli na poprzednim kompie sie sypalo) i dalej bedzie smigac...

windows sie sypie przy kazdej probie przeniesienia dyskacza na innym komp, bo jak to kumpel zauwazyl dosc sprytnie, windows w momencie instalacji robi sobie jakis spis tego co jest w tym momencie podpiete do kompa, tzn glownie plyta glowna etc, i przenoszac na inny sie sypnie z miejsca: bootloader zacznie komunikowac o jakiejs niepoprawnosci. ale sam, przyznam sie szczerze, czegos takiego nie widzialem.

Offline

 

#5  2008-12-27 19:33:47

  djjanek - Użytkownik

djjanek
Użytkownik
Skąd: whereis
Zarejestrowany: 2007-11-15
Serwis

Re: Przeniesienie HDD z debianem do innego sprzetu

Hmm na 10 prób przeniesienia windy 5 się nie udała od razu ale po 1 godzinie mieleni dysku i CD poszło :)  i nie trzeba było żadnych uaktualnień oprogramowania.  Jest tylko jeden fakt jak dobrze skompilujesz jąderko to będzie działał na kilku maszynach tak samo a winda chyba nawet sam Bill nie wie :)

Offline

 

#6  2008-12-27 20:29:55

  fnmirk - Redaktor

fnmirk
Redaktor
Zarejestrowany: 2008-02-19

Re: Przeniesienie HDD z debianem do innego sprzetu

Przenosisz dysk i uruchamiasz system. Wystarczy, że system wystartuje w trybie tekstowym (powinien to zrobić praktycznie zawsze). Starasz się nawiązać połączenie z internetem. Dalej jest prosto. Aktualizacja i konfiguracja karty graficznej i przeinstalowanie jądra.

Jak system nie wstanie po przeniesieniu dysku to sposób drugi:
potrzebna jest jakaś wersja livcd i pakiet deb zainstalowanego kernela (lub jakiegoś kernela).
Wykonujesz z livecd chroot do systemu na dysku i instalujesz ręcznie kernel z paczki deb. Uaktualniasz i sprawdzasz wpisy /boot/grub/menu.lst i w /etc/fstab. Tego sposobu nigdy nie miałem możliwości sprawdzić ponieważ zawsze działał pierwszy.

Offline

 

#7  2008-12-27 20:33:33

  Kpt. - Użytkownik

Kpt.
Użytkownik
Skąd: Wielkopolska
Zarejestrowany: 2005-11-10

Re: Przeniesienie HDD z debianem do innego sprzetu

Dlatego pytam, bo z winda to juz mialem co nieco do czynienia w tej kwestii :-) Generalnie mam dwa jadra, z tym, ze nie wszystko moze byc, bo w sumie instalator np przy debianie tez wyszukuje sprzet i instaluje sterowniki... Trudno powiedziec czy wstanie na nowym sprzecie... Moznaby probowac na zasadzie - instalacja na nowej maszynie, porownanie configow i doklejenie nowych rzeczy na "starej maszynie" rekompilacja i dopiero jazda na nowa.

Offline

 

#8  2008-12-28 14:22:29

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: Przeniesienie HDD z debianem do innego sprzetu

1. przed przenoszeniem zrob aktualizacje systemu (jezeli przenosisz na jakis starszy sprzet krok mozesz pominac)
2. zainstaluj (IMHO zawsze - nawet gdy jedziemy na naszym dostosowanym do tego co chemy - warto na wszelki wypadek miec na dysku) jajko dystrybucyjne
3. jezeli kozystasz z X'ow ustaw sterownik vesa

pod warunkiem zgodnosci architektury (x86 i amd64 sa zgodne w jedna strone) system wstanie na 99.9% bez zadnych problemow ...

PS1. wykrywanie sprzetu przez instalator wiaze sie z ladowaniem modulow w trakcie instalacji ...
PS2. Windows jest przewrazliwiony na zmiane (glownie chyba) plyty glownej ...


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#9  2008-12-30 14:36:25

  Kowall_ptk - wieczny student

Kowall_ptk
wieczny student
Skąd: z nienacka :)
Zarejestrowany: 2005-02-17

Re: Przeniesienie HDD z debianem do innego sprzetu

Windows jest uczulony na komputery i dlatego się wiesza.
A linux? Jajko dystrybucyjne, albo skompilowane tak, żeby obsługiwało sprzęt z obu komputerów i heja!
Sam przenosiłem dysk między 3-ma komputerami i nic się nie działo(złego oczywiście)


W Linuksie się da, tylko trzeba wiedzieć jak!

Offline

 

#10  2008-12-31 00:13:32

  kayo - Członek DUG

kayo
Członek DUG
Zarejestrowany: 2007-05-20

Re: Przeniesienie HDD z debianem do innego sprzetu

Przenoszenie dysku na inny komp? Ty piracie;) Wg MS to podchodzi pod piractwo:D


Having a Windows 95 box hooked to the internet is akin to walking naked into a prison carrying a carton of cigarettes.
-----------------
jid: kayo77//gmail.com  gg #1046710

Offline

 

#11  2009-01-01 14:53:52

  djjanek - Użytkownik

djjanek
Użytkownik
Skąd: whereis
Zarejestrowany: 2007-11-15
Serwis

Re: Przeniesienie HDD z debianem do innego sprzetu

kayo napisał(-a):

Przenoszenie dysku na inny komp? Ty piracie;) Wg MS to podchodzi pod piractwo:D

Pod warunkiem że masz OEM :), ale też nie do końca bo jak masz na myśli komputer w tej samej obudowie ale wymiana podzespołów po awarii ( zawsze coś może się spalić) to nie :) tylko trzeba trzymać troszkę złomu w domu.

Offline

 

#12  2009-01-01 23:58:49

  Kowall_ptk - wieczny student

Kowall_ptk
wieczny student
Skąd: z nienacka :)
Zarejestrowany: 2005-02-17

Re: Przeniesienie HDD z debianem do innego sprzetu

Ja legalnego to tylko linuxa mam :) A na M$ leję! Jak mam komputer chyba z 11 lat, to tylko raz instalowałem system z oryginalnego nośnika. (i tak był pożyczony, a kod z netu)


W Linuksie się da, tylko trzeba wiedzieć jak!

Offline

 

#13  2009-01-02 01:54:36

  qbsiu - Członek DUG

qbsiu
Członek DUG
Skąd: Łódzkie
Zarejestrowany: 2007-06-15
Serwis

Re: Przeniesienie HDD z debianem do innego sprzetu

Witam.
Ja przenosiłem akurat Gentoo na nowy sprzęt, ale też przy okazji miałem Debiana.
Parametry zmiany:
z -> do
Amd Athlon 3200 -> core2duo e8400 OK
1,5GB ramu DDR -> 2GB DDR2 HyperX OK
gigabyte jakiś tam... -> ABIT OK
Gentoo bez problemu przejęło zmianę, debian widział tylko jeden rdzeń u procka ;D ale akurat nie korzystałem z debiana.
imho... kompilacja kernela pewnie by pomogła, bo siedziałem na dystrybucyjnym jajku. A o dziwo Gent2 bez problemu poradził sobie z dwoma rdzeniami :O szok

Ostatnio edytowany przez qbsiu (2009-01-02 01:57:55)

Offline

 

#14  2009-01-02 02:08:11

  marcusdavidus - Członek DUG

marcusdavidus
Członek DUG
Skąd: z nienacka
Zarejestrowany: 2006-09-08
Serwis

Re: Przeniesienie HDD z debianem do innego sprzetu

tak ale  masz gentoo skompilowane pod aathclona wiec imo musisz przekompilowac caly system pod coreduo :P


http://i32.photobucket.com/albums/d33/marcusdavidus/marcussyg.png
C2D E8400, Asus P5N7A-VM, 2x 1gb DDR2 OCZ Reaper 1066, Baracuda 500GB S12 SataII,PSU OCZ stealthXstream 500W, Cooler Asus Triton 77, Buda Cooler Master Elite ,Keys  A4T X7 , Mysz A4T X7 , creative HD1900, Zotac GTX260 AMP2 core 216,Oczka Dell P1130 FD Trinitron

Offline

 

#15  2009-01-02 08:47:10

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Przeniesienie HDD z debianem do innego sprzetu

qbsiu napisał(-a):

Gentoo bez problemu przejęło zmianę, debian widział tylko jeden rdzeń u procka ;D ale akurat nie korzystałem z debiana.
imho... kompilacja kernela pewnie by pomogła, bo siedziałem na dystrybucyjnym jajku. A o dziwo Gent2 bez problemu poradził sobie z dwoma rdzeniami :O szok

Bo na Debianie miałeś zainstalowane jajko bez wsparcia dla wielu procków, wystarczyłoby zainstalować jądro *-smp.

Powiedziałbym wręcz, że na Gentoo miałeś źle skompilowane jądro, z obsługą rzeczy, których nie potrzebowałeś. ;)


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#16  2009-01-02 09:23:35

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: Przeniesienie HDD z debianem do innego sprzetu

Jest nawet napisane, że kernel bez włączonej obsługi SMP działa szybciej na jednoprocesorowych maszynach, hehe.


http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)