Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2008-04-21 17:41:45

  DadaD - Użytkownik

DadaD
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-03-26

"bios rom checksum error"

Sporadycznie podczas uruchamiania pojawia mi się komunikat

Kod:

bios rom checksum error 
Award bootblock bios v.1.0
DETECTING FLOPPY DRIVE a MEDIA... Insert system disk and press enter

oraz sygnał dźwiękowy krótki i długi.
Nic z biosem nie robiłem.
Na powyższe pomaga tylko twardy reset.
Zdarza się od czasu do czasu.
Gdy miałem zainstalowaną Windę czasem  "zamrażało" mi ekran. System przestawał reagować na klawisze i myszkę i też pomagał tylko twardy reset.

Da się coś z tym zrobić

pozdrowienia


"Rzeczą ludzką jest błądzić, rzeczą głupców jest trwać w błędzie"
Seneka

Offline

 

#2  2008-04-21 18:09:58

  Kowall_ptk - wieczny student

Kowall_ptk
wieczny student
Skąd: z nienacka :)
Zarejestrowany: 2005-02-17

Re: "bios rom checksum error"

Miałem coś podobnego w serwisie. Winny był AthlonXP. Wydaje mi się, że pamięci też mogą być przyczyną tego komunikatu.


W Linuksie się da, tylko trzeba wiedzieć jak!

Offline

 

#3  2008-04-21 18:20:18

  DadaD - Użytkownik

DadaD
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-03-26

Re: "bios rom checksum error"

Kowall_ptk napisał(-a):

Miałem coś podobnego w serwisie. Winny był AthlonXP. Wydaje mi się, że pamięci też mogą być przyczyną tego komunikatu.

Pamięci sprawdzałem tzn zamieniłem na inne i niestety nie pomogło.
Ale w kompie jest stary Athlon.


"Rzeczą ludzką jest błądzić, rzeczą głupców jest trwać w błędzie"
Seneka

Offline

 

#4  2008-04-21 19:02:17

  andreq - Członek DUG

andreq
Członek DUG
Skąd: Nisko
Zarejestrowany: 2005-01-11

Re: "bios rom checksum error"

Moim zdaniem padła Ci bateria na płycie głównej, wtedy bios wraca do ustawień fabrycznych.

Przed wymianą baterii oglądnij kondesatory elektrolityczne na płycie i zobacz czy czasem, któryś nie jest wypukły (górna część kondesatora powinna być płaska) - jak jest będą do wymiany (lub płyta - twój wybór), potem możesz wymienić baterię, jeśli po jej wymianie objawy wrócą, no cóż potrzebny będzie dobry gość co umie naprawić taką płytę lub pozostaje wymienić na inną.

Offline

 

#5  2008-04-21 19:10:23

  DadaD - Użytkownik

DadaD
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-03-26

Re: "bios rom checksum error"

andreq napisał(-a):

Moim zdaniem padła Ci bateria na płycie głównej, wtedy bios wraca do ustawień fabrycznych.

Przed wymianą baterii oglądnij kondesatory elektrolityczne na płycie i zobacz czy czasem, któryś nie jest wypukły (górna część kondesatora powinna być płaska) -.................

Baterię w ubiegłym roku zmieniłem.
Na kondensatory biorąc pod uwagę płaskie dno nie patrzyłem, szukałem wycieków. Przejrzę pod tym kątem.

EDIT:
Przejrzałem płytę z uwagą oglądając kondensatorki, mimo wielu lat wyglądają dobrze, bez śladów deformacji.

Ostatnio edytowany przez DadaD (2008-04-21 20:10:25)


"Rzeczą ludzką jest błądzić, rzeczą głupców jest trwać w błędzie"
Seneka

Offline

 

#6  2008-04-21 20:56:22

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: "bios rom checksum error"

to musi być jakiś sprzętowy przewał. bootblock daje sobie znać o sobie wtedy, gdy nieudała się próba aktualizacji biosu (znaczy że został częściowo nadpisany albo skasowany i nie zapisano nowego). wtedy bootblock żąda od ciebie dyskietki czy tam czegoś z obrazem biosu, żeby mógł se go wrzucić. ale jeśli jednak zwykły reset pomaga, to znaczy , że z biosem jest wszystko ok, tylko że czasami po prostu płyta główna go nie widzi. któryś z elementów płyty głównej świruje, albo też jak mówisz może to być procesor.


linux regd. user #248790

Offline

 

#7  2008-04-22 00:19:34

  DadaD - Użytkownik

DadaD
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-03-26

Re: "bios rom checksum error"

rychu napisał(-a):

to musi być jakiś sprzętowy przewał. bootblock daje sobie znać o sobie wtedy, gdy nieudała się próba aktualizacji biosu (znaczy że został częściowo nadpisany albo skasowany i nie zapisano nowego). wtedy bootblock żąda od ciebie dyskietki czy tam czegoś z obrazem biosu, żeby mógł se go wrzucić. ale jeśli jednak zwykły reset pomaga, to znaczy , że z biosem jest wszystko ok, tylko że czasami po prostu płyta główna go nie widzi. któryś z elementów płyty głównej świruje, albo też jak mówisz może to być procesor.

Biosu nie aktualizowałem. Komputerek stał nieużywany od jakiegoś czasu. A w sobotę dostałem natchnienia i postawiłem na nim Debiana. Chcę go używać do testów i eksperymentów, ale dziś trochę zwątpiłem gdy dwukrotnie pojawiły sie takie niepokojące objawy.
Na razie chodzi, i go nawet słychać. Poobserwuję  a jak  będzie narowisty to najwyżej likwidacja.
Też myślę, że to problem sprzętowy tylko ciężko go zlokalizować.

Dziękuję za porady

Pozdrowienia


"Rzeczą ludzką jest błądzić, rzeczą głupców jest trwać w błędzie"
Seneka

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)