Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Minimalna temperatura w lokalu mieszkalnym
Jaka powinna być minimalna temperatura w lokalu mieszkalnym? Proszę podać podstawę prawną.
Sprawę tę regulują przepisy Rozporządzenia Ministra Infrastruktury „W sprawie warunków w technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie” Dz. U. nr 75 z 2002 r. oraz Dz. U. nr 109 z 2004r. Paragraf 134. 5 i 6 mówi:
* „(...)5. W budynku zasilanym z sieci ciepłowniczej oraz w budynku z własnym (indywidualnym) źródłem ciepła na olej opałowy, paliwo gazowe lub energię elektryczną, regulatory dopływu ciepła do grzejników powinny działać automatycznie, w zależności od zmian temperatury wewnętrznej w pomieszczeniach, w których są zainstalowane. Wymaganie to nie dotyczy budynków jednorodzinnych, mieszkalnych w zabudowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej, a także poszczególnych mieszkań oraz lokali użytkowych wyposażonych we własne instalacje ogrzewcze.
* 6. Urządzenia, o których mowa w ust. 5, powinny umożliwiać użytkownikom uzyskanie w pomieszczeniach temperatury niższej od obliczeniowej, przy czym nie niższej niż 16°C w pomieszczeniach o temperaturze obliczeniowej 20oC i wyższej. (...)”
Mam małego problema.
Wie może ktoś czym jest "temperatura obliczeniowa" i jak ją obliczyć ??
Offline
Ostatnio robiłem centralne u siebie w mieszkaniu. Z dokumentacji wynika, że temperatura obliczeniowa to taka jaką można uzyskać w danym pomieszczeniu biorąc pod uwagę kubaturę danego pomieszczenia i wydajność energetyczną zainstalowanego grejnika. Dlatego "żeberka" mają żeberka które można dodawać lub ujmować. Więcej nie wiem :)
Offline
A ja zaopatrywałem się nie dawno w nocy piecyk również do ogrzewania centralnego i w jego dokumentacji zawarte były przeliczenia tabele dotyczące spalania i uzyskania odpowiedniej temperatury w danym pomieszczeniu i również o wydajności pieca w danej temperaturze np. przy spalaniu węgla lub miału węgiel pali się 8 h a miał 18h:D biorąc pod uwagę że załadujemy do kotła tyle samo i węgiel zapalamy od dołu a miał od góry bleee nie wiem czy o to Ci chodzi pewnie nie ale....:)
Offline