Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2007-09-28 00:53:22

  Rady - Użytkownik

Rady
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-04-20

List otwarty przeciwko DRM

Jeśli kogoś z was zainteresuje ten temat zapraszam do poczytania na stronie : http://list.7thguard.net/lista.php

Offline

 

#2  2007-09-28 01:16:27

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: List otwarty przeciwko DRM

amerykanie czasami przesadzają z chciwością

oczywiście podpisałem


linux regd. user #248790

Offline

 

#3  2007-09-28 01:50:13

  Rady - Użytkownik

Rady
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-04-20

Re: List otwarty przeciwko DRM

Według mnie DRM i SpyWare idą ze sobą za rękę w dodatku to może poważnie godzić w wolne oprogramowanie i cała społeczność linuxową, może dojść do tego że prawo nakaże budować linux wyposażony w DRM, z tego co zorientowałem się w temacie niektóre systemy wyposażone w DRM zbierają informacje o użytkownikach systemu i ich poczynaniach mam nadzieję nigdy nie dojdzie do tego by nasz komputer osobisty stał się naszym osobistym agentem "UB". (Personal "UB").

Offline

 

#4  2007-09-28 02:10:06

  Matthew - Użytkownik

Matthew
Użytkownik
Skąd: Lipka/Gdańsk (PG)
Zarejestrowany: 2006-06-09
Serwis

Re: List otwarty przeciwko DRM

Według mnie DRM i SpyWare idą ze sobą za rękę w dodatku to może poważnie godzić w wolne oprogramowanie i cała społeczność linuxową, może dojść do tego że prawo nakaże budować linux wyposażony w DRM, z tego co zorientowałem się w temacie niektóre systemy wyposażone w DRM zbierają informacje o użytkownikach systemu i ich poczynaniach mam nadzieję nigdy nie dojdzie do tego by nasz komputer osobisty stał się naszym osobistym agentem "UB". (Personal "UB").

Nie? Serio? No patrz... nie wiedziałem... Dobrze że to napisałeś bo dalej bym żył w nieświadomości.

A tak na przyszłość: to nie dawaj w ogłoszeniach rzeczy które są sprzed ponad roku (nie jestem pewien, ale sprawa tego listu była już chyba tutaj poruszana). I myśl nad tym co piszesz. To co walnąłeś strasznie obniża ocenę o Tobie (przynajmniej moją).

Offline

 

#5  2007-09-28 02:13:12

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: List otwarty przeciwko DRM

bo?

może byś rozwinął swoja wypowiedź?

to że sprawa jest stara, to nie znaczy, że nie aktualna. zwłaszcza w tym przypadku


linux regd. user #248790

Offline

 

#6  2007-09-28 07:18:46

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: List otwarty przeciwko DRM

Ostatnio coraz więcej firm odchodzi od drm, ale to może tylko moje wydaje mi się.


http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png

Offline

 

#7  2007-09-28 09:25:34

  Matthew - Użytkownik

Matthew
Użytkownik
Skąd: Lipka/Gdańsk (PG)
Zarejestrowany: 2006-06-09
Serwis

Re: List otwarty przeciwko DRM

bo?

może byś rozwinął swoja wypowiedź?

to że sprawa jest stara, to nie znaczy, że nie aktualna. zwłaszcza w tym przypadku

To, że sprawa ważna to wiem. Ale nie trzeba po raz 3 pisać tego na forum. Szczególnie Ty Rychu, który jesteś tak długo powinieneś pamiętać, że to było (nawet dwa razy). A jak nie to masz:

http://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?t=5027&highlight=drm
http://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?t=3965&highlight=drm

Nie uderzam w kwestię tego czy drm jest słuszne czy nie. Tylko w nowegu usera który mógłby się nauczyć opcji "Szukaj", zacząć trochę myśleć oraz nie próbować na siłę robić z siebie wielkiego "obrońcę wolności".

Offline

 

#8  2007-09-28 10:01:33

  Semerchet - Amator

Semerchet
Amator
Skąd: Koszalin
Zarejestrowany: 2007-04-14

Re: List otwarty przeciwko DRM

@Matthew kolega chciał bobrze. Zamiast krzyczeć na niego pokieruj go gdzie trzeba.

Offline

 

#9  2007-09-28 10:32:16

  Rady - Użytkownik

Rady
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-04-20

Re: List otwarty przeciwko DRM

Rzeczywiście sorki walnąłem gafę faktycznie był już ten temat.

Offline

 

#10  2007-09-28 18:36:38

  pasqdnik - Pijak ;-P

pasqdnik
Pijak ;-P
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-03-06

Re: List otwarty przeciwko DRM

Heh, nawet http://amazon.com ostworzył się trochę na społeczność linuksową i:
1) nie trzeba już instalować tego ich ścierwowatego softu do pobrania pliku mp3.
2) Pobrane pliki są DRM-free :)


Dum spiro - spero ...
pozdrawiam, pasqdnik

Offline

 

#11  2007-09-28 19:47:48

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: List otwarty przeciwko DRM

ostworzył się trochę na społeczność linuksową

nie na żadną "społeczność linuksową" — na ludzi


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#12  2007-09-28 20:14:52

  Rady - Użytkownik

Rady
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-04-20

Re: List otwarty przeciwko DRM

I myśl nad tym co piszesz. To co walnąłeś strasznie obniża ocenę o Tobie (przynajmniej moją).

Tym to akurat się nie przejmuję.

A tak na przyszłość: to nie dawaj w ogłoszeniach rzeczy które są sprzed ponad roku

Są z przed roku ale dalej aktualne można potraktować to jako odświeżenie. Mój błąd że zdublowałem temat (nieumyślnie i w dobrej wierze).

Nie potrzebnie tak spanikowałeś przecież forum się od tego nie zawiesiło.

zacząć trochę myśleć oraz nie próbować na siłę robić z siebie wielkiego "obrońcę wolności".

O ciekawa interpretacja pomyślę o tym może stanę się wielkim rewolucjonistą.

A tak poważnie to uznałem ten temat za dość interesujący otóż piałem pracę magisterską opierającą się o aspekty prawa autorskiego i otarłem się co nieco o zagadnienie DRM które w polskim prawie może przysporzyć wielu luk i niejasności, na przykład zła nowelizacja ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych  może spowodować niezłe zamieszanie. Tak jak to było w przypadku dozwolonego użytku. Niestety nasze prawo jest niejasne w wielu kwestiach i sprawa DRM może je jeszcze bardziej skomplikować. Nie chodzi tu wielką rewolucję w obronie wolności tylko o poruszenie problemu jaki może teoretycznie wyniknąć w tej kwestii. Podałem przykład (teoretyczny) jednej z dróg którą może pójść ustawodawca nie świadomy zagrożeń płynących z niejasności w sprawie DRM.

Innym z problemów jaki może wyniknąć w związku z DRM jest nie samo ograniczenie dostępu do dóbr kulturowy ale również, ograniczenie twórców indywidualnych niekomercyjny chcących jakoś zaistnieć, wiadomą sprawą jest że początkujący twórca zaczyna zazwyczaj od publikacji swoich dzieł w formie wolnej od opłat za użytkowanie i tu pojawia się problem źle zaimplementowany system DRM może skutecznie uniemożliwić odbiorcy dostęp do takiego dzieła (uzna je za nielegalne), co za tym idzie straci na tym sam twórca. A podobno DRM ma służyć pomocy twórcy w obronie jego praw.

Kolejnym utrudnieniem dla twórcy niekomercyjnego może okazać się rejestracja w organizacji służącej do zarządzania prawami, jeśli np.  DRM będzie zaimplementowany do współpracy z takową organizacją, a wolne dzieło będzie stworzone właśnie pod system który wykorzystuje taki DRM. Automatycznie wolne dzieło stanie się dziełem odpłatnym gdyż jak wszystkim wiadomo organizacje d.z.p pobierają opłaty za swoje usługi, więc twórca mimowolnie będzie musiał pobrać opłaty od dzieła na opłaty dla o.d.z.p co za tym idzie dzieło z założenia darmowe stanie się płatne.

Można w tym temacie wytoczyć wiele hipotez.

Offline

 

#13  2007-09-28 23:04:24

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: List otwarty przeciwko DRM

właśnie Matthew, wyluzuj. lepiej pomóż paru ludziom skonfigurować debiana na kompie, bo taka jest misja tego forum. a nie jebiesz lubi za jakies głupoty


linux regd. user #248790

Offline

 

#14  2007-09-28 23:11:34

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: List otwarty przeciwko DRM


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#15  2007-09-28 23:26:30

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: List otwarty przeciwko DRM

Nazwałbym to "postępem zamiennym", linuks idzie ku coraz łatwiejszej obsłudze, a windows przeciwnie. :)
Tak trzymać. :)


http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)