Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2007-08-22 19:21:58

  Matthew - Użytkownik

Matthew
Użytkownik
Skąd: Lipka/Gdańsk (PG)
Zarejestrowany: 2006-06-09
Serwis

Zasilacz

Nie wiedziałem gdzie to dać, bo niby dotyczy sprzętu, ale potrzebny jest program.

Chciałbym sprawdzić jak obciążony jest mój zasilacz i ile jeszcze Watów ma w zapasie (tak w razie rozbudowy komputera). Istnieje jakiś programik do tego? Nawet na windowsa.

Offline

 

#2  2007-08-22 19:58:01

  andreq - Członek DUG

andreq
Członek DUG
Skąd: Nisko
Zarejestrowany: 2005-01-11

Re: Zasilacz

O programie nie słyszałem, co prawda jest w sieci wiele kalkulatorów do bardzo niedokładnego szacowania obciążania zasilacza.

Realne byłoby podłączenie kompa z zasilaczem poprzez miernik obciążenia, ale o takim nie słyszałem.

Generalnie unikałbym zasilaczy "dziwnych" marek, lepszy 360W chieftec niż 450W feel, modecom itp.

Napisz jaki masz zasilacz, co masz w kompie (co zamierzacz mieć) na pewno coś poradzę.

Offline

 

#3  2007-08-22 20:10:42

  pnhd - Członek DUG

pnhd
Członek DUG
Skąd: lubuskie
Zarejestrowany: 2007-06-22
Serwis

Re: Zasilacz

nie musi byc az miernik obciazenia. praktycznie wystarczy amperomierz bo napiecie znane. nie wiem czy powszechnie dostepne mierniki cegowe nie maja opcji pomiaru obciazenia ?? te drozsze napewno.


jid: p_mobile@jabberpl.org
Linux Registered User # 180374

Offline

 

#4  2007-08-22 20:43:03

  andreq - Członek DUG

andreq
Członek DUG
Skąd: Nisko
Zarejestrowany: 2005-01-11

Re: Zasilacz

@pnhd

Matthew chce wiedzieć ile ma w "zapasie" mocy zasilacza więc od strony technicznej, musi zmierzyć ile pobierają mocy podzespoły jego komputera z zasilacza.
Potem podłączyć zasilacz pod obciążenie testowe, i sprawdzić przy jakim obciążeniu, zasilacz trzyma jeszcze napięcia określone w specyfikacji ATX.

Pamiętaj, że napięcia wyjściowe w zasilaczu ATX nie są stałe - zależą od obciążenia.

Offline

 

#5  2007-08-22 20:51:00

  pnhd - Członek DUG

pnhd
Członek DUG
Skąd: lubuskie
Zarejestrowany: 2007-06-22
Serwis

Re: Zasilacz

faktycznie -od drugiej strony. zatem troche zabawy bedzie.


jid: p_mobile@jabberpl.org
Linux Registered User # 180374

Offline

 

#6  2007-08-22 20:58:03

  owca - Członek DUG

owca
Członek DUG
Skąd: Szczerców
Zarejestrowany: 2007-01-30
Serwis

Re: Zasilacz

Ja bym podłączył watomierz z dużym, ładnym wyświetlaczem i odjął od maksymalnego obciążenia zasilacza wartość wskazywaną przez wymienione urządzenie. Najlepsze co można wymyślić.
Jest jeszcze jeden sposób: wyłącz wszystko w domu nie licząc komputera. Zanotuj wartość wskazywaną na liczniku prądu. Po godzinie znów sprawdź ile ci pokazuje. Masz ilość energii pobraną przez samego kompa w kWh. Podziel ilość zużytej energii w kWh przez 1000h i wyjdzie ci ilu watowy masz komputer ;-) Wynik odejmij od maksymalnego obciążenia.
I kolejna metoda: Podłącz amperomierz, zmierz ampery i pomnóż przez napięcie w gniazdku. Znów wynik odejmujesz.

Jeśli chodzi o program to jeszcze nikt nie wymyślił.

Offline

 

#7  2007-08-22 21:09:12

  Semerchet - Amator

Semerchet
Amator
Skąd: Koszalin
Zarejestrowany: 2007-04-14

Offline

 

#8  2007-08-22 23:05:54

  Matthew - Użytkownik

Matthew
Użytkownik
Skąd: Lipka/Gdańsk (PG)
Zarejestrowany: 2006-06-09
Serwis

Re: Zasilacz

O programie nie słyszałem, co prawda jest w sieci wiele kalkulatorów do bardzo niedokładnego szacowania obciążania zasilacza.

Realne byłoby podłączenie kompa z zasilaczem poprzez miernik obciążenia, ale o takim nie słyszałem.

Generalnie unikałbym zasilaczy "dziwnych" marek, lepszy 360W chieftec niż 450W feel, modecom itp.

Napisz jaki masz zasilacz, co masz w kompie (co zamierzacz mieć) na pewno coś poradzę.

Ostatnio chieftec też poleciał na mordę. Jako zasilacz już nie warto go kupować.

A teraz co mam:
- zasilacz: Topower TOP-400SPW OEM (ew. ciut inny model)
- płyta: Asus M2N (wyłączona dźwiękówka i sieciówka)
- procek: Athlon64 +3800 (w niedługim czasie zmiana na Athlon64 X2 6000+)
- pamięć: dwa moduły 512 DDR2 667 Mhz (zmiana na 4x 1GB 800 MHz)
- dysk: seagate 160 GB SATA2 (zmiana na dwa dyski 160 lub więcej podłączone do raida, ale to jak policja do akademika wpadnie ;])
- dvd-rw
- grafa: GeForce 7300GT na ddr3 (może zmienie jak wyjdzie OpenGL 4.0)
- dźwiękówka: SB Live (zmiana na X-Fi)
- sieciówka: intela gigabit.
- jakaś tam karta telewizyjna (jeszcze nie ruszona, ale może kiedyś mi się uda ja odpalić ;))

Offline

 

#9  2007-08-23 17:10:17

  andreq - Członek DUG

andreq
Członek DUG
Skąd: Nisko
Zarejestrowany: 2005-01-11

Re: Zasilacz

Jak Twoja rozbudowa skończy się na wymianie procka, pamięci, dźwiękówki i dołożeniu jednego dysku twardego to spokojnie starczy obecny zasilacz - kartę tv też pociągnie ;-)

Jeśli natomiast będziesz zmieniał grafikę (na coś mocniejszego), bawił się w overclocking na nowym procku, zamontujesz z cztery hdd (albo i więcej) i będziesz dorabiał użyczając innym mocy swego kompa - to raczej zmieniłbym zasilacz na coś mocniejszego ;-)

Offline

 

#10  2007-08-23 17:54:11

  Matthew - Użytkownik

Matthew
Użytkownik
Skąd: Lipka/Gdańsk (PG)
Zarejestrowany: 2006-06-09
Serwis

Re: Zasilacz

Karte pewnie zmienię ale to trochę potrwa (nie gram na tyle żebym musiał mieć jakiś super wymagający sprzęt, a to co mam pozwala mi pograć na niższych detalach). A jak już będę zmieniał to poszukam coś w stylu obecnego Radeona 2600, czyli coś co nie wymaga dodatkowego zasilania tylko samo pci-e x16 wystarcza. W każdym razie dzięki za odpowiedź. :)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)