Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2006-09-28 23:35:02

  TeHaX - Użytkownik

TeHaX
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-06-07

Fizyczne zabezpieczenie sieci

Witam,
Mam sieć zbudowana w następujący sposób:


AP <==> Serwer <==> Switch <==> 3x Komputer

Access Point znajduje się na dachu i na dach pociągnięte jest ~230V ode mnie z pokoju.
Serwer, Switch i 1 Komputer mam w pokoju.
2 Komputer jest u znajomego mieszkającego w kamienicy obok – kabel idzie dachem.
3 Komputer jest u sąsiada mieszkającego naprzeciwko moich drzwi – kabel idzie mieszkaniami.

Jako, że dzisiaj rano była burza, to i niestety pierwsza taka awaria:

Switch –  porty w których były podpięte komputery nr 2 i 3 nie nadają się do użytku, (dioda od 3 komputera cały czas mruga). Pozostałe porty działają.
Komputer nr 3 – nie działa karta sieciowa (płyta główna została oddana na gwarancje).


Teraz moje pytania:

1. Access Point chce zabrać z dachu, albo na strych albo do domu, jaki jest dobry i niedrogi kabel, który łączy AP z anteną ? tak na oko to na strych potrzeba go ok. 5 metrów, a do domu 15-20 metrów.
2. Czy takie cuda, jak „netprotector” sprzedawane na allegro są godne uwagi ? Jeśli nie, to czym warto się zainteresować, jeśli w ogóle ?
3. Czy jeśli komputer nr 2 miał listwę antyprzepięciowa to możliwe żeby tam się nic nie stało z kartą sieciową ?

Pozdrawiam.

Offline

 

#2  2006-09-29 07:32:22

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Fizyczne zabezpieczenie sieci

Nawet jak nie dostaniesz bezpośredniego trafienia w antenę lub AP, to pole magnetyczne i tak załatwi Ci sprzęt, - wide patrz przedostatnia awaria na DUG'u.
Nasz provider dostał łomot tylko polem magnetycznym, oraz jednym bezpośrednim trafieniem w inną antenę. Skutek był taki, że dwa dni nie było duga.
PS. kończy się jesień i burze. Jest nadzieja że do wiosny będzie spokój :)


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#3  2006-09-29 07:58:53

  Robot_ - Członek DUG

Robot_
Członek DUG
Skąd: Zabrzeg
Zarejestrowany: 2006-07-04

Re: Fizyczne zabezpieczenie sieci

Takie zabezpieczenia stosouje wojsko w swoich radiostacjach :)
polega to na tym, że wstawia się tor opóźniający i przekażnik, który odcina sygnał z anteny.
Ale powiem Ci że koszt takiego rozwiązania jest o wiele większy niż koszt zakupu nowego AP.


Nie dyskutuj z debilem. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem

Offline

 

#4  2006-09-29 09:49:50

  TeHaX - Użytkownik

TeHaX
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-06-07

Re: Fizyczne zabezpieczenie sieci

mimo wszystko chciałbym poznać odpowiedzi na te pytania:

1. Access Point chce zabrać z dachu, albo na strych albo do domu, jaki jest dobry i niedrogi kabel, który łączy AP z anteną ? tak na oko to na strych potrzeba go ok. 5 metrów, a do domu 15-20 metrów.
2. Czy takie cuda, jak „netprotector” sprzedawane na allegro są godne uwagi ? Jeśli nie, to czym warto się zainteresować, jeśli w ogóle ?

jakby nie bylo to zabezpieczenie kart sieciowych zintegrowanych kosztem 20 pln chyba bardziej sie oplaca niz kupno nowej plyty glownej, dlatego sie ytam o ten "netprotector"

a AP z dachu chce zdjac dlatego zeby nie bylo na dachu pradu, oraz gdyby byla jakas awaria AP to z internetem musialbym sie wstrzymac az snieg stopnieje, co mi sie nie usmiecha

Offline

 

#5  2006-09-29 10:03:21

  Robot_ - Członek DUG

Robot_
Członek DUG
Skąd: Zabrzeg
Zarejestrowany: 2006-07-04

Re: Fizyczne zabezpieczenie sieci

W sklepie z kablami cos powinni Ci doradzic.
Na 5 metrach to raczej duzej straty na kablu nie zauwazysz.
Co do tego netprotektor to smiech na sali.
Za 20 zl to wiele nie zabezpieczysz. Kup sobie 8 diód zenera i podepnij je do kabla, wyjdzie mniej wiecej na to samo. Podejrzewam że uklad właśnie jest tak zbudowany.
Możesz to kupić ale:
Musisz to podpiąć do uziemienia. A jak Ci walnie w chate, to się takie napięcie wygeneruje w każdym kablu, że na uziemieniu będzie podobne napięcie jak na kablu sieciowym, są odgromniki klasy B i C ale on raczej nie kosztują 20 zł.
Według mnie nie powinno szkodzić, a może pomóc.


Nie dyskutuj z debilem. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem

Offline

 

#6  2006-09-29 20:08:16

  Szczur[R] - Użytkownik

Szczur[R]
Użytkownik
Skąd: Czestochowa
Zarejestrowany: 2006-03-29

Re: Fizyczne zabezpieczenie sieci

ap z dachu nie sciagaj - nie ma to zadnego sensu, kazda zlaczka i metr kabla powoduje oslabienie sygnalu. Korzysci zero: jak pisali koledzy, bezposredniego uderzenia nie przezyjesz a samo promieniowanie elektromagnetyczne wpadajace Ci do anteny i tak moze spowodowac duze straty.
Antenke mozna zabezpieczyc: jest jakies takie urzadzenie, kurde zapomnialem jak to sie nazywa, przykrecasz miedzy antene a kabel idacy do niej z AP - jest tam dodatkowy kabel ktory zerujesz. Dziala to tak ze wszystko miedzy AP->antena i antena->AP jest zwarte do zera dla czestotliwosci innych niz 2-3ghz - w ten sposob sygnal przechodzi a cala reszta idzie kablem do zera
bezposredniego nie przezyjesz i tak nawet jak sobie 10 takich zamontujesz ale przed promieniowaniem dosc dobrze chroni ponoc.

Czesto wpada tez cos z sieci (TPsa) wiec przydal by Ci sie UPS z filtrowaniem gniazdka telefonicznego. Wszystkie urzadzenia powinny miec podlaczony bolec uziemiajacy i byc zasilane z tej samej lini.
Jesli masz kable (rj45) ekranowane z drutem w srodku (a takie sie montuje na zewnatrz budynkow) to drut przy zarabianiu koncowki dobrze przymocowac do masy w switu (lutujemy lub na obudowe jesli metalowa).

To pozwala spac chociaz troche spokojniej


http://sopot.i365.pl/neo/i/us4.jpg

Offline

 

#7  2006-09-29 20:47:54

  BaB - Członek DUG

BaB
Członek DUG
Skąd: Krapkowice
Zarejestrowany: 2004-09-09

Re: Fizyczne zabezpieczenie sieci

"]ap z dachu nie sciagaj - nie ma to zadnego sensu...

IMHO powinieneś go ściągnąć dla własnej wygody, w razie zwisu nie włazisz na dach żeby go zresetować, a te kilka metrów kabla to żadna strata.


Zarejestrowany użytkownik Linuksa #361563

Offline

 

#8  2006-09-29 21:05:12

  Szczur[R] - Użytkownik

Szczur[R]
Użytkownik
Skąd: Czestochowa
Zarejestrowany: 2006-03-29

Re: Fizyczne zabezpieczenie sieci

no fakt ze jedynie dla wygody
a kilka metrow chusteczkowego kabla lub zle zarobiona koncowka to zawsze jakas strata - jak bedzie dokrecal te kilka metrow do juz istniejacego to na samym laczeniu straci 1dbm, wiec jak chcesz juz sciagac ap z dachu to daj jednolity kabel h155 belden lub rf240.

pozdr


http://sopot.i365.pl/neo/i/us4.jpg

Offline

 

#9  2006-09-30 17:13:56

  TeHaX - Użytkownik

TeHaX
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-06-07

Re: Fizyczne zabezpieczenie sieci

"]Czesto wpada tez cos z sieci (TPsa) wiec przydal by Ci sie UPS z filtrowaniem gniazdka telefonicznego. ...
Jesli masz kable (rj45) ekranowane z drutem w srodku (a takie sie montuje na zewnatrz budynkow) to drut przy zarabianiu koncowki dobrze przymocowac do masy w switu (lutujemy lub na obudowe jesli metalowa).

-nie mam nic wspolnego z TP
-nie mam takiego kabla, nawet nie wiedzialem ze takie trzeba zakladac

IMHO powinieneś go ściągnąć dla własnej wygody, w razie zwisu nie włazisz na dach żeby go zresetować,

resetuje go conajmiej raz w tygodniu odlaczajac zasilanie w domu


Jak sie ma promieniowanie do tego ze mam ~230V wyprowadzone na dach ? bo najbardziej to mnie interesuje.

Offline

 

#10  2006-10-01 10:37:06

  Szczur[R] - Użytkownik

Szczur[R]
Użytkownik
Skąd: Czestochowa
Zarejestrowany: 2006-03-29

Re: Fizyczne zabezpieczenie sieci

hmmm zakladam ze kabelek nie jest porozkladany po dachu tylko w miare krotka droga poprowadzony do puszki. Nie ma problemu chyba ze dysponujesz najwyzszym budynkiem (punktem) w okolicy - wtedy masz troszke wieksze prawdopodobienstwo trafienia. Ale nie popadajmy w paranoje: kominy pow 30m. u mnie na slasku stoja z przekaznikami radiowymi, telewizyjnymi,gsm


pozdr


http://sopot.i365.pl/neo/i/us4.jpg

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)