Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2006-08-01 23:20:06

  Bajek - Członek DUG

Bajek
Członek DUG
Zarejestrowany: 2006-05-26

Mniej bledow...

Nie zebym sie uwazal za jakiegos poloniste czy cos. Wrecz przeciwnie. Ale moze mozna pisac troche mniej bykow?


Linux registered user #417810
Debian GNU/Linux @ AMD Sempron 2500

Offline

 

#2  2006-08-01 23:29:59

  terefere - Członek DUG

terefere
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-09-16
Serwis

Re: Mniej bledow...

Chodzi Ci może o literówki, czy raczej o interpunkcje? Pytam, gdyż wydaje mi się, że masz nie małe problemy tu i tam.


Nigdy się niektórych rzeczy nie dowiesz, jeśli na niektóre pytania samemu sobie nie odpowiesz - STFW

Offline

 

#3  2006-08-01 23:46:03

  Bajek - Członek DUG

Bajek
Członek DUG
Zarejestrowany: 2006-05-26

Re: Mniej bledow...

Nie liczac tego pytajnika na koncu to tam nie widzialem literowek. Nie przecze jednak ze sie zdarzaja. Interpunkcja fakt moze sa z nia problemy, ale chodzi mi glownie o bledy ortograficzne. Wiem ze niektorym ciezko pisac z polskimi czy stawiac dobre przecinki. Ale mozna chwile sie zastanowic i napisac bezblednie.


Linux registered user #417810
Debian GNU/Linux @ AMD Sempron 2500

Offline

 

#4  2006-08-01 23:49:03

  terefere - Członek DUG

terefere
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-09-16
Serwis

Re: Mniej bledow...

Pisząc o literówkach miałem raczej na myśli brak polskich znaków w twoich wypowiedziach.

Pozdrawiam.


Nigdy się niektórych rzeczy nie dowiesz, jeśli na niektóre pytania samemu sobie nie odpowiesz - STFW

Offline

 

#5  2006-08-01 23:52:37

  Bajek - Członek DUG

Bajek
Członek DUG
Zarejestrowany: 2006-05-26

Re: Mniej bledow...

Jeżeli uważasz, że dobrze jest pisać z polskimi literami oraz stosując poprawną iterpunkcję, to żaden problem :).

Tak ładniej ?


Linux registered user #417810
Debian GNU/Linux @ AMD Sempron 2500

Offline

 

#6  2006-08-01 23:55:40

  terefere - Członek DUG

terefere
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-09-16
Serwis

Re: Mniej bledow...

Na pewno poprawniej... Osobiście nie odważyłbym się założyć takiego tematu wiedząc, iz nie chce mi się samemu używać PL ogonków.
:]
Na pewno pisze się osobno :)


Nigdy się niektórych rzeczy nie dowiesz, jeśli na niektóre pytania samemu sobie nie odpowiesz - STFW

Offline

 

#7  2006-08-01 23:59:06

  Bajek - Członek DUG

Bajek
Członek DUG
Zarejestrowany: 2006-05-26

Re: Mniej bledow...

Mój post nie rozbija się o polskie ogonki. Bo czasami jeszcze się spotyka, że ktoś ma jakiś problem z kodowaniem czy coś. Ale nie w tym rzecz. Zauważyłem, że sporo osób po prostu pisze to co chce powiedzieć, nie zastanawiając się czy to jest dobrze. Troche to tak niefajnie. Dlatego taki temat założyłem. Nie jest personalnie do nikogo skierowany. Po prostu piszmy bez błędów. I może masz racje co do polskich znaków.
Po prostu pisze się osobno - raz napisałeś dobrze, raz źle


Linux registered user #417810
Debian GNU/Linux @ AMD Sempron 2500

Offline

 

#8  2006-08-02 00:06:32

  AgayKhan - Członek DUG

AgayKhan
Członek DUG
Skąd: Płock
Zarejestrowany: 2006-03-21
Serwis

Re: Mniej bledow...

Nie liczac tego pytajnika na koncu, to tam nie widzialem literowek. Nie przecze jednak, ze sie zdarzaja. Interpunkcja, fakt, moze sa z nia problemy, ale chodzi mi glownie o bledy ortograficzne. Wiem, ze niektorym ciezko pisac z polskimi (a co to znaczy?) czy stawiac dobre przecinki. Ale mozna chwile sie zastanowic i napisac bezblednie.

I stawiaj przecinki, tam gdzie trzeba. I nie rób błędów stylistycznych. Potem zastanów się nad innymi.
Ja skończyłem polonistykę , belfrowatość sobie odpuściłem.


born to be root
linux register user #362473

Offline

 

#9  2006-08-02 00:12:50

  Bajek - Członek DUG

Bajek
Członek DUG
Zarejestrowany: 2006-05-26

Re: Mniej bledow...

Hmm czemu od razu na mnie wskakujecie. Przecież ja nie uważam, że piszę dobrze. Po prostu chciałem zwrócić uwagę na błędy ortograficzne. Sam je robię i cieszę się, że ktoś mnie poprawia. Bo źle wygląda jak pisze się oficjalne pismo z błędami.

Co do stylistyki, masz racje, mam z nią problemy. A do pytania, o "polskie" to był skrót odnośnie pisania z polskimi znakami diakrytycznymi.
pisze się diaktrycznymi


Linux registered user #417810
Debian GNU/Linux @ AMD Sempron 2500

Offline

 

#10  2006-08-02 00:23:31

  AgayKhan - Członek DUG

AgayKhan
Członek DUG
Skąd: Płock
Zarejestrowany: 2006-03-21
Serwis

Re: Mniej bledow...

Hmm czemu od razu na mnie wskakujecie.

Wiesz, ten temat już był wiele, wiele razy wałkowany. Mnie nie zachwycają błędy ortograficzne. Czy to na dug-u czy gdzie indziej. W większości świadczą o lenistwie. W większości. Bo jest jeszcze coś takiego, jak dysgrafia i dysleksja. Nie jestem specjalistą, jednak mogę wskazać na tym forum osoby, które je mają w 100%. Dyslektyk, taki prawdziwy, nie zaś leń, który chce mieć lepiej, nie nauczy się nigdy pisać poprawnie. A tak się składa, iż ci dyslektyct mają na tym forum bardzo dużo mądrych rzeczy do powiedzenia.
I tak myślę, że zamiast wałkować ten temat na nowo, przeszukaj forum , poszukaj tematów o tym i tam się dopisz.


born to be root
linux register user #362473

Offline

 

#11  2006-08-02 00:42:08

  Bajek - Członek DUG

Bajek
Członek DUG
Zarejestrowany: 2006-05-26

Re: Mniej bledow...

Dobrze, skoro uważasz, że ten temat jest to wałkowanie czegoś na nowo, to może zostać usunięty przez moderatrów. Uważam jednak, że wiele sposród dyslekcji, która mi tutaj pokazujesz dałoby się "wyleczyć". Zasady ortografii, trochę więcej poczytać i poćwiczyć. Nie przeczę, że są osoby które mają z tym faktyczny problem. Ale jednak duża większość to lenistwo.

I druga sprawa tak na koniec. Nigdzie na napisałem i nie uważam też, że osoby które popełniają błedy nie są w stanie napisać niczego mądrego. Tak nie sądzę w żadnym punkcie. Po prostu przeglądałem posty, odpowiedzi na kilka swoich pytań i zdarzało się, że dane słowo było napisane w kilku różnych wersjach. Dysleksja czy lenistwo?

Nie wiem. Wiem, że powinniśmy jednak troche zadbać o nasz język, szczególnie, że sporo różnych ludzi przegląda to forum, a każda wypowiedź to nasza wizytówka.

poprzestawiane przecinki, w stanie pisze się osobno, po prostu pisze się osobno


Linux registered user #417810
Debian GNU/Linux @ AMD Sempron 2500

Offline

 

#12  2006-08-02 03:24:31

  Karolaq - Użytkownik

Karolaq
Użytkownik
Zarejestrowany: 2005-08-24

Re: Mniej bledow...

to ja tez sie wypowiem.
brak polskich znakow nie jakims problemem. zdrowy mozg radzi sobie dobrze z czytaniem takich tekstow. bradziej meczaca jest zla interpunkcja. jednak bledy ortograficzne sa najgorsze.czytajac wyraz z bledami niepotrzebnie je zapamietujemy, a to moze przycznic sie do tego, ze sami bedzie pisac z bledami. sam mialem kiedys dysfunkcje, ale wlasnie internet pomogl mi je zwlaczyc. duza wlasnie za sprawa forum http://www.4programmers.net/forum/ za co je bardzo cenie. autorzy tego serwisu zrobili ciekawa funkcje, ktora wylapuje bledy i zamienia je na: ort!. takze moderatorzy, gdy zauwaza bled, od razu go oznaczaja.
forum dugu jest na skryptach phpbb i raczej ciezko bedzie napisac wlasna funkcje ortujaca. jednak phpbb ma przydatna opcje cenzury slow. sam jestem adminem jednego forum. zrobilem tak:
w ukrytym dziale umiescilem post z kodem HTML. byl to zwykly formularz z jednym inputem, do ktorego mozna wpisac wyraz blednie napisany. klikamy dodaj lub enter. dane z formularza zostaja wyslane do mojego skryptu, ktory dodaje do baz danych phpbb, do tabeli z ocenzurowanymi slowami ten wyraz. te wyrazy sa zamieniane na  ort!. dodatkowo, jak najedzie sie nad tym ortem to pokazuje sie, jaki wyraz zostal wpisany.

proponuje zrobic tutaj to samo. moge podeslac ten skrypt. moge takze wyeksportowac moja liste ortow.

Offline

 

#13  2006-08-02 07:47:14

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Mniej bledow...

Dobra panowie, wywaliłem na zielono to co sami narobiliście. Aby być nauczycielem w jakiejś dziedzinie to trzeba być perfekcjonistą.
Wypowiedzcie się czy zamknąć wątek, czy przenieść do /dev/null :)


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#14  2006-08-02 07:54:43

  Bajek - Członek DUG

Bajek
Członek DUG
Zarejestrowany: 2006-05-26

Re: Mniej bledow...

Bodzio... a Kopaliński mówi co innego:

   
diakrytyczne znaki - znaki graficzne przydawane literom dla oznaczenia odmiennej ich wymowy, np. a - ą, o - ó, z- ż itp.
     

Etym. - gr. diakritikós 'rozdzielający; odróżniający'; zob. dia-; kryterium.


Linux registered user #417810
Debian GNU/Linux @ AMD Sempron 2500

Offline

 

#15  2006-08-02 08:07:16

  Ryszard - Piwo DUG

Ryszard
Piwo DUG
Skąd: Zadupia
Zarejestrowany: 2006-06-30

Re: Mniej bledow...

E tam ja widzialem w swoich postach male Qpki.Tak razi to okropnie.
Od dzis bende sie juz starl wolno pisac i przed wyslaniem sprawdze posta,
a tak nawiasem mowiac trochu mi wstyd za te qpki w postach moich znalazly sie.Przepraszanko bedzie lepiej bo naprawe szpetnie wyglada forum na takim poziomie ??? no nie takie qpy w postach o zgroza tak nie moze byc.wiec wszystkich przepraszam
P.s pozdrawiam was wsio wszystkich


http://img196.imageshack.us/img196/3770/freebsde.jpg

Offline

 

#16  2006-08-02 08:10:05

  arq - Członek DUG

arq
Członek DUG
Skąd: Olsztyn
Zarejestrowany: 2005-12-29

Re: Mniej bledow...

Bodzio - zamknij temat, ale go tu zostaw. Ku przestrodze.  Myślę, że dobrze, jak od czasu do czasu ktoś przypomni o tym, żeby pisać poprawnie (mnie szczególnie razi składnia i stylstyka niektórych postów) i być może jedna - dwie osoby zastanowią się chwilę, co chciały napisać, a co napisały.


Zdrówko!
arq
http://www.debianusers.pl/img/powered-by-debian.png

Offline

 

#17  2006-08-02 09:11:55

  kaszak696 - Członek DUG

kaszak696
Członek DUG
Skąd: Kazimierz Dolny
Zarejestrowany: 2006-03-22
Serwis

Re: Mniej bledow...

Qurcze, wszyscy zarzucają DUGowi błędy ortograficzne, brak interpunkcji itp. Zapominają za to o tym, że DUG ma olbrzymią wartość MERYTORYCZNĄ, użytkownicy forum są mili i profesjonalni, nie tworzą bezsensownych flamewarów. Nie zapominajmy też, że BiExi, jeden z Adminów, ma dysleksję. Powiedz mi Bajek, czy i ciebie dosięgneła propaganda tych buraków z [cenzura]?


http://images3.fotosik.pl/103/116624a3ce1555a7.gif
Linux registered user #423419

Offline

 

#18  2006-08-02 09:40:19

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Mniej bledow...

kaszak696: nie siejmy z kolei propagandy sukcesu. Błędy były, są i będą.

Odnośnie drobnych błędów w postach nie ma co stwarzać afery. Posty na forum (czy choćby czaty, komunikatory, etc.) mimo, że są ewidentnie pisane, mają pewne cechy języka mówionego - tutaj reguły są nieco bardziej liberalne.
Dopóki post nie wywołuje epilepsji nie ma co wieszać na kimś psów. ;)

Inaczej sprawa ma się z poważniejszymi tekstami - FAQ-i, artykuły, howto - w tym przypadku uważam, że na błędy nie ma miejsca.

A co polskich znaków diakrytycznych, małych i wielkich liter - używanie ich w sieci jest z pewnością bardziej eleganckie, ale nie uważam, aby był to jakiś kardynalny błąd (czasem wręcz wymuszony - np. jeśli korzysta się z nie spolonizowanego systemu/programu).
Choć czasem mogą się zdarzać pomyłki w związku z różnym znaczeniem słowa przy pisowni ze znakiami lub bez.


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#19  2006-08-02 10:02:31

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Mniej bledow...

Czyli zamykam :)


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)