Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2022-11-03 14:12:30

  kpalik - Użytkownik

kpalik
Użytkownik
Zarejestrowany: 2022-11-03

cinnamon, policykit i brak wyskakującego okna do podania hasła

Hejka wszystkim, przepraszam że od razu z problemem, ale cóż... :)

No więc jest sobie Debian 11 postawiony miesiąc temu z obrazu debian-live-11.5.0-amd64-cinnamon.iso na laptopie Lenovo y510p. Po instalacji doinstalowałem Yunohost zgodnie z tym poradnikiem - https://yunohost.org/en/install/hardware:vps_debian.

Wszystko śmigało fajnie, projekt Yunohost bardzo polecam, ale nie o tym jest wpis.

Od przedwczoraj zauważyłem dziwną rzecz. Klikam sobie w GUI w managerze plików w nowo podpięty dysk i dostaję na twarz błąd że nie udało się go podmontować bo brak uprawnień. Klikam w Settings -> "Users and Groups" - nic się nie dzieje. Ogólnie wszystkie czynności, które powinny wywołać monit o podanie hasła - albo nie działają wcale (np. próba otwarcia Synaptic) albo rzucają błędami (np. próba formatu dysku).

Po radosnych 3 godzinach Googlowania dotarłem do ściany. Nie jestem super biegły w Linuksach. Rozumiem z tego wszystkiego co przeczytałem, że z jakiegoś powodu nie uruchamia się polkit-gnome-authentication-agent-1 (mimo że jest w autostart). Nie bardzo jednak mogę namierzyć w logach dlaczego tak się dzieje, może za słabo szukam (wczoraj walczyłem z tym 3h i o 2 w nocy się poddałem)

Standardowe znalezione w Goolge rady (update, upgrade, reinstall usługi polkit-1-gnome, sprawdzenie czy nie mam chrome-remote-desktop albo dziwnego pliku z politykami dla polkita dotyczącego kolorów) nie działają.

Udało mi się ustalić z grubsza tyle, że:

1) jeśli w terminalu jako root odpalę /usr/lib/policykit-1-gnome/polkit-gnome-authentication-agent-1 to problem ustępuje - czyli okienko gdzie mogę podać poświadczenia pojawia się - ale tylko do czasu zatrzymania tego procesu (np. zamknięcie terminala). Taki sam wpis mam w autostarcie, ale nie jest odpalane... 

2) po starcie systemu polkit.service ma taki status:

polkit.service - Authorization Manager
     Loaded: loaded (/lib/systemd/system/polkit.service; static)
     Active: active (running) since Thu 2022-11-03 01:07:52 CET; 12h ago
       Docs: man:polkit(8)
   Main PID: 9610 (polkitd)
      Tasks: 3 (limit: 9379)
     Memory: 5.3M
        CPU: 1min 49.764s
     CGroup: /system.slice/polkit.service
             └─9610 /usr/libexec/polkitd --no-debug


3) ps aux | grep polk zwraca mi tylko jeden proces a powinny być dwa (demon + agent jak rozumiem)

root        9610  0.2  0.1 235644 11620 ?        Ssl  01:07   1:49 /usr/libexec/polkitd --no-debug


Spotkaliście się z czymś takim?

Ostatnio edytowany przez kpalik (2022-11-03 14:23:58)


polecam podcast ahasuper

Offline

 

#2  2022-11-05 14:37:08

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: cinnamon, policykit i brak wyskakującego okna do podania hasła

kpalik napisał(-a):

...nie uruchamia się polkit-gnome-authentication-agent-1 (mimo że jest w autostart)...

W jakim sensie, jak sam go tam dodałeś, dla użytkownika, to go wyłącz. Ma być tylko tam gdzie zawsze w /etc/xdg/autostart/.

Pokaż.

Kod:

tail -7 /etc/xdg/autostart/polkit-gnome-authentication-agent-1.desktop

Kod:

dpkg -l | egrep -i 'polki|polic'

Po uruchomieniu komputera, uruchom w trybie śledzenia (z root-a, lub sudo):

Kod:

journalctl -f

I uruchom coś, co wymaga uwierzytelnienia przez okno dialogowe i wklej wynik. Może coś znajdziemy.

Offline

 

#3  2022-11-06 00:38:37

  kpalik - Użytkownik

kpalik
Użytkownik
Zarejestrowany: 2022-11-03

Re: cinnamon, policykit i brak wyskakującego okna do podania hasła

jawojx napisał(-a):

Pokaż.

Kod:

tail -7 /etc/xdg/autostart/polkit-gnome-authentication-agent-1.desktop

Kod:

dpkg -l | egrep -i 'polki|polic'

Po uruchomieniu komputera, uruchom w trybie śledzenia (z root-a, lub sudo):

Kod:

journalctl -f

I uruchom coś, co wymaga uwierzytelnienia przez okno dialogowe i wklej wynik. Może coś znajdziemy.

AD.1 (tail) Nodisplay na false jest bo sam zmieniłem w trakcie walki z tym

Kod:

Comment[zh_TW]=PolicyKit 驗證代理程式
Exec=/usr/lib/policykit-1-gnome/polkit-gnome-authentication-agent-1
Terminal=false
Type=Application
Categories=
NoDisplay=false
OnlyShowIn=XFCE;Unity;X-Cinnamon;

AD.2

Kod:

ii  cups-pk-helper                         0.2.6-1+b1                                       amd64        PolicyKit helper to configure cups with fine-grained privileges
ii  gir1.2-polkit-1.0                      0.105-31+deb11u1                                 amd64        GObject introspection data for PolicyKit
ii  libmail-spf-perl                       2.9.0-5                                          all          Perl implementation of Sender Policy Framework and Sender ID
ii  libnuma1:amd64                         2.0.12-1+b1                                      amd64        Libraries for controlling NUMA policy
ii  libpolkit-agent-1-0:amd64              0.105-31+deb11u1                                 amd64        PolicyKit Authentication Agent API
ii  libpolkit-gobject-1-0:amd64            0.105-31+deb11u1                                 amd64        PolicyKit Authorization API
ii  libsemanage-common                     3.1-1                                            all          Common files for SELinux policy management libraries
ii  libsemanage1:amd64                     3.1-1+b2                                         amd64        SELinux policy management library
ii  libsepol1:amd64                        3.1-1                                            amd64        SELinux library for manipulating binary security policies
rc  lxpolkit                               0.5.5-2                                          amd64        LXDE PolicyKit authentication agent
ii  policykit-1                            0.105-31+deb11u1                                 amd64        framework for managing administrative policies and privileges
ii  policykit-1-gnome                      0.105-7                                          amd64        authentication agent for PolicyKit
ii  postfix-policyd-spf-perl               2.011-1.1                                        all          Simple Postfix policy server for RFC 4408/7208 SPF checking
ii  rtkit                                  0.13-4                                           amd64        Realtime Policy and Watchdog Daemon

AD.3.

zrobiłem to bez restartu ale nic się nie pojawia w logu kiedy odpalam np. synaptica, jeszcze spróbuję reboot i na świeżo to samo wykonać

Ostatnio edytowany przez kpalik (2022-11-06 23:04:30)


polecam podcast ahasuper

Offline

 

#4  2022-11-06 14:48:24

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: cinnamon, policykit i brak wyskakującego okna do podania hasła

Przejdź do "podglądu" edytowanego swojego posta i "wklejone" zamykaj w tagi, na przykład Code.

kpalik napisał(-a):

... nic się nie pojawia w logu kiedy odpalam np. synaptica...

No po tym, będzie musiało coś pokazać. UWAGA: tam gdzie jest wymagany root lub sudo, umieszczę sudo.

Usuń na końcu wiersza --no-debug w pliku (w nano zapisujesz ctrl-s, wychodzisz ctrl-x, edytor może być inny np. gedit).

Kod:

sudo nano /lib/systemd/system/polkit.service

Przeładuj.

Kod:

sudo systemctl daemon-reload

Restartuj.

Kod:

sudo systemctl restart polkit.service

I sprawdź jeszcze raz.

Kod:

sudo systemctl status polkit.service

Kod:

sudo journalctl -f

Można uruchomić synaptica, albo w drugim terminalu (zalogowanie są na konto root-a z wykorzystaniem okna policykit).

Kod:

pkexec -u root bash -i

Offline

 

#5  2022-11-06 23:23:06

  kpalik - Użytkownik

kpalik
Użytkownik
Zarejestrowany: 2022-11-03

Re: cinnamon, policykit i brak wyskakującego okna do podania hasła

1. dzięki za uwagi odnośnie formatowania (dawno nie bywałem na forach z bbcode )

2. po zmianach mam status jak niżej, czyli --no-debug zniknęło

Kod:

polkit.service - Authorization Manager
     Loaded: loaded (/lib/systemd/system/polkit.service; static)
     Active: active (running) since Sun 2022-11-06 23:06:26 CET; 11s ago
       Docs: man:polkit(8)
   Main PID: 754673 (polkitd)
      Tasks: 4 (limit: 9379)
     Memory: 3.3M
        CPU: 100ms
     CGroup: /system.slice/polkit.service
             └─754673 /usr/libexec/polkitd

3. odpalanie synaptica nadal nie pozostawia śladu w terminalu. w którym mam na nasłuchu journalctl

4. pkexec działa prawidłowo - prosi w terminalu o hasło - ale tak było też wcześniej. Nie pisałem o tym, ale z pkexec nie było problemu i działał cały czas. Problem występuje tylko jeśli w środowisku graficznym klikam coś co normalnie powoduje wyświetlenie tego wyskakującego okna do wpisania hasła i podniesienie uprawnień (czyli np. odpalenie z "menu start" synaptica czy users and groups). Co więcej - szukając w Google ludzie mieli dokładnie takie same objawy.

Bardzo dziękuję za poświęcony czas.

Jeśli masz (lub ktokolwiek ma) jakieś jeszcze pomysły, śmiało, to de facto labowe środowisko, które mogę rozbebeszyć w razie potrzeby. mam też jego pełną kopię na wszelkie W.

Jeszcze mnie jedna myśl trochę korci. Skoro w Google pojawiają się sugestie że przyczyną u niektórych był Google Remote Desktop, to może sytuację u mnie popsuł RustDesk, którego używam do połączeń zdalnych do tego serwera, jako zamiennika TeamViewera? Może występuje tu jakaś zależność, część wspólna? Oba te softy w pewien sposób jakoś zdalnie przejmują władzę nad desktopem więc jest szansa chyba na taki zbieg okoliczności. Żeby wyinstalować RustDeska muszę jednak podejść fizycznie do tej maszyny, więc zrobię to nieco później ale dziś-jutro...


polecam podcast ahasuper

Offline

 

#6  2022-11-07 00:21:38

  kpalik - Użytkownik

kpalik
Użytkownik
Zarejestrowany: 2022-11-03

Re: cinnamon, policykit i brak wyskakującego okna do podania hasła

Tak sobie jeszcze myślę... skoro powodem braku wyskakującego okna jest brak procesu agenta, to i ten agent nie ma jak zasygnalizować błędu i stad pusto w dzienniku... więc może od strony procesu który usiłuje do tego agenta się "dobić" powinniśmy szukać? Więc może dałoby radę zrobić analogiczną rzecz jak usunięcie --no-debug po stronie polkit'a ale tym razem po stronie usługi/aplikacji próbującej go wywołać?


polecam podcast ahasuper

Offline

 

#7  2022-11-07 17:29:08

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: cinnamon, policykit i brak wyskakującego okna do podania hasła

Można wszystko debugować, ale to nie jest ten moment. To nie przeszkadza, że przez zdalny w RustDesk.

W tym pkexec -u root bash -i, nie chodziło tylko o to, czy pkexec działa, ale również o to, czy można się zalogować i czy journalctl pokazuje coś w logach.

Może tak. Jeżeli działa pkexec. I się zalogowałeś na konto root-a, to musiał coś pokazać na wyjściu tego pierwszego. No i jak działa pkexec, to i z synaptic-iem powinno działać. Zobacz to w terminalu.

Kod:

synaptic-pkexec

lub

Kod:

pkexec /sbin/synaptic

Jeżeli tak jest, to w pliku spróbuj wymusić start polkit-gnome-authentication-agent razem z sesją Cinnamon-a.

Kod:

sudo nano /etc/xdg/autostart/polkit-gnome-authentication-agent-1.desktop

Na końcu dodaj w nowej linii, taki wpis (tak GNOME, to nie jest błąd).

Kod:

X-GNOME-Autostart-enabled=true

I może jeszcze postaw # w linii OnlyShowIn=XFCE;Unity;X-Cinnamon;, by wyglądało tak.

Kod:

#OnlyShowIn=XFCE;Unity;X-Cinnamon;

I się przeloguj.

Ostatnio edytowany przez jawojx (2022-11-07 18:06:17)

Offline

 

#8  2022-11-07 23:39:34

  kpalik - Użytkownik

kpalik
Użytkownik
Zarejestrowany: 2022-11-03

Re: cinnamon, policykit i brak wyskakującego okna do podania hasła

Ok, najpirew zwracam honor, wydawało mi się że to sprawdzałem już ale jednak wynik eksperymentu z pkexec jest taki

terminal A:

Kod:

polkit-agent-helper-1: error response to PolicyKit daemon: GDBus.Error:org.freedesktop.PolicyKit1.Error.Failed: No session for cookie
==== AUTHENTICATION FAILED ===
Error executing command as another user: Not authorized

This incident has been reported.

terminal B (ten z logiem):

Kod:

Nov 07 23:37:35 mojhostname.it polkitd(authority=local)[754673]: Registered Authentication Agent for unix-process:1564079:16858011 (system bus name :1.1017553 [pkexec -u root bash -i], object path /org/freedesktop/PolicyKit1/AuthenticationAgent, locale en_US.UTF-8)
Nov 07 23:37:40 mojhostname.it polkitd(authority=local)[754673]: Operator of unix-process:1564079:16858011 FAILED to authenticate to gain authorization for action org.freedesktop.policykit.exec for unix-process:1564079:16858011 [bash] (owned by unix-user:palik)
Nov 07 23:37:40 mojhostname.it pkexec[1570553]: palik: Error executing command as another user: Not authorized [USER=root] [TTY=/dev/pts/0] [CWD=/home/palik] [COMMAND=/usr/bin/bash -i]
Nov 07 23:37:40 mojhostname.it polkitd(authority=local)[754673]: Unregistered Authentication Agent for unix-process:1564079:16858011 (system bus name :1.1017553, object path /org/freedesktop/PolicyKit1/AuthenticationAgent, locale en_US.UTF-8)

reszta testów za chwilkę

aktualizacja - pkexec nie działa więc i zmiany w pliku autostartu nie pomogły, idę szukać dalej w google nowym tropem

Ostatnio edytowany przez kpalik (2022-11-07 23:50:58)


polecam podcast ahasuper

Offline

 

#9  2022-11-08 20:47:21

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: cinnamon, policykit i brak wyskakującego okna do podania hasła

Uruchom sobie ręcznie z terminala na testy proces /usr/lib/policykit-1-gnome/polkit-gnome-authentication-agent-1 i wtedy sprawdź. Jeśli będzie działać, to wtedy musisz sobie skopiować plik /etc/xdg/autostart/polkit-gnome-authentication-agent-1.desktop do ~/.config/autostart/ i wykomentować/usunąć linijkę z OnlyShowIn= , tak jak to zostało już wspomniane wyżej.

Offline

 

#10  2022-11-08 20:47:40

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: cinnamon, policykit i brak wyskakującego okna do podania hasła

No niestety, błędy standardowe przy barku uruchomionego polkit-gnome-authentication-agent, nic istotnego. Błędy znikną jak uruchomi się agenta. Tu nie ma odpowiedzi, dlaczego nie uruchamia się z sesją.

Zgodnie z tym, co tu napisałeś "...Debian 11 ... debian-live-11.5.0-amd64-cinnamon.iso...", to używasz domyślnego menadżera sesji/logowania (LightDM) i uruchamiasz środowisko graficzne cinnamon, czy może nie?

Domyślnie uruchamia się ten debian z cinnamon na X11, ale jak używasz wayland-a, to pkexec /sbin/synaptic nie zadziała, tylko synaptic-pkexec i pkexec /usr/sbin/synaptic, ale reszta normalnie. Sprawdź czy jesteś na X11.

Można niby do shell-a dodać i działałoby w konsoli, ale to nie jest rozwiązanie, są prostsze rozwiązania. Można, by napisać usługę dla systemd, może zadziała, ale to też obejście problemu. Na razie muszę mieć odpowiedzi na to, co wyżej. A teraz można spróbować domyślny autostart dla cinnamon-a (nie tylko), skopiuj.

Kod:

cp /etc/xdg/autostart/polkit-gnome-authentication-agent-1.desktop ~/.config/autostart/

Przeloguj i sprawdź.

Widziałem, że próbowałeś z innym polkit-agentem (lxpolkid jest odinstalowany). Można, jest ich kilka, ale trzeba go dodać do autostartu, a zablokować autostart tego, ale to jest też nierozwiązanie, a obejście problemu. A tu nic nie ma?

Kod:

cat ~/.xsession-errors | grep pol

Jeszcze takie coś zauważyłem w pierwszym wpisie, cytat:

kpalik napisał(-a):

...jeśli w terminalu jako root odpalę /usr/lib/policykit-1-gnome/polkit-gnome-authentication-agent-1...

Jak to z root-a, z user-a się nie da. Uruchom tak.

Kod:

/usr/lib/policykit-1-gnome/polkit-gnome-authentication-agent-1 &

I pokaż.

Kod:

ps -ef | grep polkit

I jak się nie uruchomi, to pokaż (nic tam nie zmieniaj).

Kod:

ls -l /usr/lib/policykit-1-gnome/polkit-gnome-authentication-agent-1

Offline

 

#11  2022-11-08 23:18:17

  kpalik - Użytkownik

kpalik
Użytkownik
Zarejestrowany: 2022-11-03

Re: cinnamon, policykit i brak wyskakującego okna do podania hasła

Więc po kolei

1. jestem na Cinnamon/X11
2. skopiowanie do ~/.config/autostart/ nie przyniosło efektu

tylko nie mam pewności jak obecnie ten plik ma być skonfigurowany bo za dużo tam zmieniałem, próbowałem (albo jestem w trakcie próbowania) wszystkie kombinacje tych 2 linijek zakomentowanych/odkomentowanych:

Kod:

OnlyShowIn=XFCE;Unity;X-Cinnamon;
#X-GNOME-Autostart-enabled=true

3. lxpolkid wywaliłem z autostartu

4. w .xsession-errors mam taką jedną linijkę:

(polkit-gnome-authentication-agent-1:2861593): polkit-gnome-1-WARNING **: 22:56:10.395: Unable to determine the session we are in: No session for pid 2861593

5. nie bardzo rozumiem czy mam odpalić w tle tego agenta po sudo -i czy na zwykłym użytkowniku?

na roocie efekt jest taki jak pisałem (czyli zaczyna działać popup pozwalający wpisać hasło w trybie graficznym - dopóki terminal działa)

bez sudo dostaję od razu w twarz komunikatem:

(polkit-gnome-authentication-agent-1:2867614): polkit-gnome-1-WARNING **: 22:59:59.485: Unable to determine the session we are in: No session for pid 2867614

przyznam, że po 3h googlania to chyba jeden z niewielu przypadków gdzie nigdzie nie znalazłem jednoznacznego wyjaśnienia przyczyny takiego przypadku (a tych przypadków nie jest znów aż tak dużo - kilkanaście naliczyłem na przestrzeni ostatnich 5-6 lat). Zaczynam skłaniać się do zastosowania jakichś obejść, szczególnie że to serwer bardziej do testów yunohost'a postawiony na starym laptopie niż jakiś bardzo produkcyjny i ważny system, na którego warto poświęcić tydzień życia byle tylko naprawić :)

ale jak bardzo chciałbyś to rozkminić to możemy zawsze się na zoomie czy jakimś whereby spotkać i dam ci id/hasło do rustdeska to sam będziesz mógł poklikać sobie w takim rzadkim przypadku :)


polecam podcast ahasuper

Offline

 

#12  2022-11-09 00:16:16

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: cinnamon, policykit i brak wyskakującego okna do podania hasła

Te dwie linijki to możesz nawet całkowicie usunąć, ale to nic nie da, to teraz widać. A problemem jest to, że nie możesz uruchomić tego bez root-a/sudo. Właścicielem tego jest root, ale uruchomiony proces powinien być zalogowanego użytkownika. Czy cały czas łączysz się zdalnie przez RustDesk z tym laptopem, czy tak samo jest przy dostępie stacjonarnym?

Edycja: Sprawdziłem, to teraz z sid-a do debian-live-11.5.0-amd64-cinnamon, zdalnie przez RustDesk. Nie ma problemów z korzystaniem, zatrzymywaniem i uruchamianiem przez zwykłego użytkownika polkit-gnome-authentication-agent, ale sprawdź stacjonarnie, czy ten problem występuje.

Ostatnio edytowany przez jawojx (2022-11-09 00:53:31)

Offline

 

#13  2022-11-09 11:41:34

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: cinnamon, policykit i brak wyskakującego okna do podania hasła

Uruchom z terminala jako zwykły user:

Kod:

$ strace -o ~/strace.txt -s 2000 -f /usr/lib/policykit-1-gnome/polkit-gnome-authentication-agent-1

i wrzuć gdzieś treść tego strace.txt

Offline

 

#14  2022-11-09 17:52:55

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: cinnamon, policykit i brak wyskakującego okna do podania hasła

Ważną informacją przed debugowaniem jest, czy tak samo jest z tym błędem ze zdalnej, na stacjonarnej sesji. Miało to być sprawdzone, ale nie ma informacji o tym. A może błąd wynika z działania serwera RustDesk. To, że u mnie nie było błędu, to nic nie znaczy. Trzeba stacjonarnie, a jak będzie to samo, to może trzeba nawet zatrzymać/wyłączyć serwer RustDesk, zrestartować komputer i sprawdzić.

Offline

 

#15  2022-11-09 21:22:00

  kpalik - Użytkownik

kpalik
Użytkownik
Zarejestrowany: 2022-11-03

Re: cinnamon, policykit i brak wyskakującego okna do podania hasła

wyłączyłem usługę rustdesk, restart i dalej nic

zrobiłem tego strace, wynik jest pod https://przychodnia.it/privatebin/?419aee6a848f162c … JEiUdQJ5cke9N

hasłem jest nazwa podcastu jaki polecam (w podpisie powinien się pojawić)


polecam podcast ahasuper

Offline

 

#16  2022-11-10 13:38:27

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: cinnamon, policykit i brak wyskakującego okna do podania hasła

Nie zaglądałem do logów z debugowania, @morfik chciał, to niech przegląda :), a tak poważnie to może, ale później. Teraz takie coś mi się przypomniało, miałem o to zapytać wcześniej, ale uleciało.

Jak instalowałeś tego lxpolkit, to z nim był też problem z uruchamianiem przez normalnego użytkownika w terminalu?

Kod:

/usr/bin/lxpolkit &

Bo dokładnie nie opisałeś, jakie miałeś z nim problemy. Tylko można przypuszczać, że nie startował z sesją, ale to mogło wynikać z czegoś innego. Można też sprawdzić na nowym użytkowniku, czy startuje z sesją polkit-gnome-authentication-agent.

Offline

 

#17  2022-11-10 15:14:22

  kpalik - Użytkownik

kpalik
Użytkownik
Zarejestrowany: 2022-11-03

Re: cinnamon, policykit i brak wyskakującego okna do podania hasła

efekt jest podobny, czyli

Kod:

palik@przychodnia:~$ /usr/bin/lxpolkit &
[1] 657456

i od razu okienko "No session for pid 657456".

Jak odpalę to z sudo to wszystko magicznie działa (tak też było z poprzednim agentem).

Manewr z nowym użytkownikiem również nie pomaga.

Ostatnio edytowany przez kpalik (2022-11-10 15:17:46)


polecam podcast ahasuper

Offline

 

#18  2022-11-10 17:19:22

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: cinnamon, policykit i brak wyskakującego okna do podania hasła

Mi ten link z logiem nie działa. xD

Offline

 

#19  2022-11-10 18:35:41

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: cinnamon, policykit i brak wyskakującego okna do podania hasła

No drugi polkit-agent i taki sam błąd. To wygląda dziwnie, jakbyś nie miał własnej sesji po zalogowaniu. Pokaż, tylko całość, bo mogą być długie i schowane, można przekierować wyście do pliku i z pliku wklejać.

Kod:

loginctl

Kod:

loginctl session-status

Kod:

loginctl user-status

Ostatnio edytowany przez jawojx (2022-11-10 18:36:21)

Offline

 

#20  2022-11-10 20:40:22

  kpalik - Użytkownik

kpalik
Użytkownik
Zarejestrowany: 2022-11-03

Re: cinnamon, policykit i brak wyskakującego okna do podania hasła

wyniki kolejnych komend:

loginctl

Kod:

palik@przychodnia:~$ loginctl
SESSION  UID USER  SEAT  TTY
    126 1000 palik seat0 
      2 1000 palik seat0 
     94 1000 palik seat0 

3 sessions listed.

loginctl session

Kod:

126 - palik (1000)
       Since: Thu 2022-11-10 20:33:19 CET; 11min ago
      Leader: 884717
        Seat: seat0; vc7
     Display: :0
     Service: lightdm; type x11; class user
     Desktop: cinnamon
       State: active
        Unit: session-126.scope
          ├─884717 lightdm --session-child 12 21
          ├─884779 /usr/bin/gnome-keyring-daemon --daemonize --login
          ├─884782 cinnamon-session --session cinnamon
          ├─884796 dbus-launch --autolaunch 64eb163fbde04172b5d76cb7c2b13145 --binary-syntax --close-stderr
          ├─884797 /usr/bin/dbus-daemon --syslog-only --fork --print-pid 5 --print-address 7 --session
          ├─884835 /usr/bin/dbus-launch --exit-with-session --sh-syntax
          ├─884836 /usr/bin/dbus-daemon --syslog --fork --print-pid 5 --print-address 7 --session
          ├─884856 /usr/bin/ssh-agent /usr/bin/im-launch cinnamon-session-cinnamon
          ├─884876 /usr/bin/ibus-daemon --daemonize --xim
          ├─884906 /usr/libexec/gvfsd
          ├─884922 /usr/libexec/gvfsd-fuse /run/user/1000/gvfs -f
          ├─884924 /usr/libexec/ibus-memconf
          ├─884927 /usr/libexec/ibus-ui-gtk3
          ├─884928 /usr/libexec/ibus-extension-gtk3
          ├─884935 /usr/libexec/ibus-x11 --kill-daemon
          ├─884941 /usr/libexec/ibus-portal
          ├─884990 /usr/libexec/xdg-desktop-portal
          ├─884997 /usr/libexec/xdg-document-portal
          ├─885003 /usr/libexec/xdg-permission-store
          ├─885012 csd-xrandr
          ├─885014 csd-background
          ├─885017 csd-print-notifications
          ├─885018 fusermount -o rw,nosuid,nodev,fsname=portal,auto_unmount,subtype=portal -- /run/user/1000/doc
          ├─885019 csd-color
          ├─885027 csd-xsettings
          ├─885032 /usr/libexec/xdg-desktop-portal-gtk
          ├─885033 csd-automount
          ├─885035 csd-keyboard
          ├─885037 /usr/libexec/ibus-engine-simple
          ├─885038 /usr/libexec/at-spi-bus-launcher --launch-immediately
          ├─885041 csd-wacom
          ├─885048 csd-sound
          ├─885057 /usr/bin/dbus-daemon --config-file=/usr/share/defaults/at-spi2/accessibility.conf --nofork --print-address 3
          ├─885058 csd-housekeeping
          ├─885060 csd-clipboard
          ├─885062 csd-mouse
          ├─885066 csd-a11y-settings
          ├─885068 csd-a11y-keyboard
          ├─885069 csd-media-keys
          ├─885070 csd-orientation
          ├─885072 csd-screensaver-proxy
          ├─885073 csd-power
          ├─885074 csd-cursor
          ├─885084 /usr/libexec/at-spi2-registryd --use-gnome-session
          ├─885085 /usr/libexec/gvfs-udisks2-volume-monitor
          ├─885093 /usr/lib/x86_64-linux-gnu/cinnamon-settings-daemon/csd-printer
          ├─885102 /usr/libexec/gvfs-goa-volume-monitor
          ├─885111 /usr/libexec/dconf-service
          ├─885119 /usr/libexec/goa-daemon
          ├─885147 /usr/libexec/goa-identity-service
          ├─885150 /usr/libexec/gvfs-gphoto2-volume-monitor
          ├─885160 /usr/libexec/gvfs-afc-volume-monitor
          ├─885171 /usr/libexec/gvfs-mtp-volume-monitor
          ├─885187 cinnamon-launcher
          ├─885199 cinnamon --replace
          ├─885215 /usr/lib/x86_64-linux-gnu/xapps/sn-watcher/xapp-sn-watcher
          ├─885225 /usr/libexec/evolution-data-server/evolution-alarm-notify
          ├─885226 nemo-desktop
          ├─885227 /usr/bin/python3 /usr/bin/blueman-applet
          ├─885228 /usr/libexec/geoclue-2.0/demos/agent
          ├─885229 cinnamon-killer-daemon
          ├─885234 nm-applet
          ├─885237 /usr/bin/gnome-software --gapplication-service
          ├─885259 /usr/libexec/evolution-source-registry
          ├─885280 /usr/libexec/evolution-calendar-factory
          ├─885303 /usr/libexec/evolution-addressbook-factory
          ├─885337 /usr/bin/python3 /usr/bin/blueman-tray
          ├─885340 /usr/libexec/bluetooth/obexd
          ├─885435 /usr/libexec/gvfsd-trash --spawner :1.5 /org/gtk/gvfs/exec_spaw/0
          ├─885445 /usr/libexec/gvfsd-metadata
          ├─885500 cinnamon-screensaver
          ├─885768 /usr/bin/python3 /usr/share/system-config-printer/applet.py
          ├─886146 /usr/libexec/gnome-terminal-server
          ├─886159 bash
          ├─886214 /usr/bin/lxpolkit
          └─891768 loginctl session-status

Nov 10 20:33:22 przychodnia.it obexd[885340]: OBEX daemon 5.55
Nov 10 20:33:22 przychodnia.it dbus-daemon[884836]: [session uid=1000 pid=884834] Successfully activated service 'org.bluez.obex'
Nov 10 20:33:22 przychodnia.it org.blueman.Applet[885329]: blueman-applet version 2.1.4 starting
Nov 10 20:33:22 przychodnia.it org.blueman.Applet[885329]: There is an instance already running
Nov 10 20:33:24 przychodnia.it dbus-daemon[884836]: [session uid=1000 pid=884834] Activating service name='org.gtk.vfs.Metadata' requested by ':1.54' (uid=1000 pid=885226 comm="nemo-desktop ")
Nov 10 20:33:24 przychodnia.it dbus-daemon[884836]: [session uid=1000 pid=884834] Successfully activated service 'org.gtk.vfs.Metadata'
Nov 10 20:33:27 przychodnia.it cinnamon-session[884782]: WARNING: t+7.32417s: Detected that screensaver has appeared on the bus
Nov 10 20:33:50 przychodnia.it xdg-desktop-por[884990]: Failed to get application states: GDBus.Error:org.freedesktop.portal.Error.Failed: Could not get window list
Nov 10 20:34:31 przychodnia.it dbus-daemon[884836]: [session uid=1000 pid=884834] Activating service name='org.gnome.Terminal' requested by ':1.79' (uid=1000 pid=886131 comm="gnome-terminal ")
Nov 10 20:34:31 przychodnia.it dbus-daemon[884836]: [session uid=1000 pid=884834] Successfully activated service 'org.gnome.Terminal'

loginctl user

Kod:

palik (1000)
       Since: Wed 2022-11-09 21:05:28 CET; 23h ago
       State: active
    Sessions: *126 94 2
      Linger: no
        Unit: user-1000.slice
          ├─session-126.scope
          │ ├─884717 lightdm --session-child 12 21
          │ ├─884779 /usr/bin/gnome-keyring-daemon --daemonize --login
          │ ├─884782 cinnamon-session --session cinnamon
          │ ├─884796 dbus-launch --autolaunch 64eb163fbde04172b5d76cb7c2b13145 --binary-syntax --close-stderr
          │ ├─884797 /usr/bin/dbus-daemon --syslog-only --fork --print-pid 5 --print-address 7 --session
          │ ├─884835 /usr/bin/dbus-launch --exit-with-session --sh-syntax
          │ ├─884836 /usr/bin/dbus-daemon --syslog --fork --print-pid 5 --print-address 7 --session
          │ ├─884856 /usr/bin/ssh-agent /usr/bin/im-launch cinnamon-session-cinnamon
          │ ├─884876 /usr/bin/ibus-daemon --daemonize --xim
          │ ├─884906 /usr/libexec/gvfsd
          │ ├─884922 /usr/libexec/gvfsd-fuse /run/user/1000/gvfs -f
          │ ├─884924 /usr/libexec/ibus-memconf
          │ ├─884927 /usr/libexec/ibus-ui-gtk3
          │ ├─884928 /usr/libexec/ibus-extension-gtk3
          │ ├─884935 /usr/libexec/ibus-x11 --kill-daemon
          │ ├─884941 /usr/libexec/ibus-portal
          │ ├─884990 /usr/libexec/xdg-desktop-portal
          │ ├─884997 /usr/libexec/xdg-document-portal
          │ ├─885003 /usr/libexec/xdg-permission-store
          │ ├─885012 csd-xrandr
          │ ├─885014 csd-background
          │ ├─885017 csd-print-notifications
          │ ├─885018 fusermount -o rw,nosuid,nodev,fsname=portal,auto_unmount,subtype=portal -- /run/user/1000/doc
          │ ├─885019 csd-color
          │ ├─885027 csd-xsettings
          │ ├─885032 /usr/libexec/xdg-desktop-portal-gtk
          │ ├─885033 csd-automount
          │ ├─885035 csd-keyboard
          │ ├─885037 /usr/libexec/ibus-engine-simple
          │ ├─885038 /usr/libexec/at-spi-bus-launcher --launch-immediately
          │ ├─885041 csd-wacom
          │ ├─885048 csd-sound
          │ ├─885057 /usr/bin/dbus-daemon --config-file=/usr/share/defaults/at-spi2/accessibility.conf --nofork --print-address 3
          │ ├─885058 csd-housekeeping
          │ ├─885060 csd-clipboard
          │ ├─885062 csd-mouse
          │ ├─885066 csd-a11y-settings
          │ ├─885068 csd-a11y-keyboard
          │ ├─885069 csd-media-keys
          │ ├─885070 csd-orientation
          │ ├─885072 csd-screensaver-proxy
          │ ├─885073 csd-power
          │ ├─885074 csd-cursor
          │ ├─885084 /usr/libexec/at-spi2-registryd --use-gnome-session
          │ ├─885085 /usr/libexec/gvfs-udisks2-volume-monitor
          │ ├─885093 /usr/lib/x86_64-linux-gnu/cinnamon-settings-daemon/csd-printer
          │ ├─885102 /usr/libexec/gvfs-goa-volume-monitor
          │ ├─885111 /usr/libexec/dconf-service
          │ ├─885119 /usr/libexec/goa-daemon
          │ ├─885147 /usr/libexec/goa-identity-service
          │ ├─885150 /usr/libexec/gvfs-gphoto2-volume-monitor
          │ ├─885160 /usr/libexec/gvfs-afc-volume-monitor
          │ ├─885171 /usr/libexec/gvfs-mtp-volume-monitor
          │ ├─885187 cinnamon-launcher
          │ ├─885199 cinnamon --replace
          │ ├─885215 /usr/lib/x86_64-linux-gnu/xapps/sn-watcher/xapp-sn-watcher
          │ ├─885225 /usr/libexec/evolution-data-server/evolution-alarm-notify
          │ ├─885226 nemo-desktop
          │ ├─885227 /usr/bin/python3 /usr/bin/blueman-applet
          │ ├─885228 /usr/libexec/geoclue-2.0/demos/agent
          │ ├─885229 cinnamon-killer-daemon
          │ ├─885234 nm-applet
          │ ├─885237 /usr/bin/gnome-software --gapplication-service
          │ ├─885259 /usr/libexec/evolution-source-registry
          │ ├─885280 /usr/libexec/evolution-calendar-factory
          │ ├─885303 /usr/libexec/evolution-addressbook-factory
          │ ├─885337 /usr/bin/python3 /usr/bin/blueman-tray
          │ ├─885340 /usr/libexec/bluetooth/obexd
          │ ├─885435 /usr/libexec/gvfsd-trash --spawner :1.5 /org/gtk/gvfs/exec_spaw/0
          │ ├─885445 /usr/libexec/gvfsd-metadata
          │ ├─885500 cinnamon-screensaver
          │ ├─885768 /usr/bin/python3 /usr/share/system-config-printer/applet.py
          │ ├─886146 /usr/libexec/gnome-terminal-server
          │ ├─886159 bash
          │ ├─886214 /usr/bin/lxpolkit
          │ └─891697 loginctl user-status
          ├─session-2.scope
          │ └─5577 /usr/libexec/geoclue-2.0/demos/agent
          └─session-94.scope
            └─656481 /usr/libexec/geoclue-2.0/demos/agent

Nov 10 20:33:22 przychodnia.it obexd[885340]: OBEX daemon 5.55
Nov 10 20:33:22 przychodnia.it dbus-daemon[884836]: [session uid=1000 pid=884834] Successfully activated service 'org.bluez.obex'
Nov 10 20:33:22 przychodnia.it org.blueman.Applet[885329]: blueman-applet version 2.1.4 starting
Nov 10 20:33:22 przychodnia.it org.blueman.Applet[885329]: There is an instance already running
Nov 10 20:33:24 przychodnia.it dbus-daemon[884836]: [session uid=1000 pid=884834] Activating service name='org.gtk.vfs.Metadata' requested by ':1.54' (uid=1000 pid=885226 comm="nemo-desktop ")
Nov 10 20:33:24 przychodnia.it dbus-daemon[884836]: [session uid=1000 pid=884834] Successfully activated service 'org.gtk.vfs.Metadata'
Nov 10 20:33:27 przychodnia.it cinnamon-session[884782]: WARNING: t+7.32417s: Detected that screensaver has appeared on the bus
Nov 10 20:33:50 przychodnia.it xdg-desktop-por[884990]: Failed to get application states: GDBus.Error:org.freedesktop.portal.Error.Failed: Could not get window list
Nov 10 20:34:31 przychodnia.it dbus-daemon[884836]: [session uid=1000 pid=884834] Activating service name='org.gnome.Terminal' requested by ':1.79' (uid=1000 pid=886131 comm="gnome-terminal ")
Nov 10 20:34:31 przychodnia.it dbus-daemon[884836]: [session uid=1000 pid=884834] Successfully activated service 'org.gnome.Terminal'

Ostatnio edytowany przez kpalik (2022-11-10 20:47:24)


polecam podcast ahasuper

Offline

 

#21  2022-11-10 20:41:43

  kpalik - Użytkownik

kpalik
Użytkownik
Zarejestrowany: 2022-11-03

Re: cinnamon, policykit i brak wyskakującego okna do podania hasła

morfik napisał(-a):

Mi ten link z logiem nie działa. xD

hmm a na jakiej przeglądarce próbujesz i jaki dokładnie link? Teraz sprawdziłem i działa cały czas...


polecam podcast ahasuper

Offline

 

#22  2022-11-11 03:17:49

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: cinnamon, policykit i brak wyskakującego okna do podania hasła

No ten link:

Kod:

https://przychodnia.it/privatebin/?419aee6a848f162c#TPCkDw2soKJczDj2cULtigr4mJ8R5aJEiUdQJ5cke9N

Mam stronę z napisem:

Kod:

 Loading…
In case this message never disappears please have a look at this FAQ for information to troubleshoot.

I tak sobie wisi. xD

Na FF patrzę, na czystym profilu nawet sprawdziłem i nic się nie dzieje. xD

Offline

 

#23  2022-11-11 12:21:20

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: cinnamon, policykit i brak wyskakującego okna do podania hasła

Wczoraj już nie chciało mi się pisać, bo trochę tego jest.

Został, uruchomiony lxpolikit, pewnie po twojej próbie, ale trzeba o nim pamiętać i może go odinstalować jak ma być polkit-gnome-authentication-agent. Wszystko, co robimy, jest bezpieczne dla systemu, ale trzeba uważać, no normalnie (możesz robić kopie edytowanych plików), zawsze możesz edycje pliku cofnąć nawet z Linuksa live, tu nie będzie dużo zmian w plikach.

Liczyłem na pierwszą sesją po restarcie komputera, ale zapomniałem o tym napisać, to nic. Multi sesja i nie widzę w logach uruchomienia systemd dla użytkownika.

Wszystko to teraz robimy stacjonarnie. Zamknij wszystkie sesje, z wyjątkiem tej, na której jesteś. Jej numer masz w linii Sessions: (przykład ze starego twojego loga Sessions: *126 94 2) z gwiazdką, w wyniku z.

Kod:

loginctl user-status

Zatrzymaj inne sesje, numery będziesz miał w loginctl lub loginctl list-sessions.

Kod:

loginctl terminate-session tu_umer_sessji

To co za chwile zrobisz, powinno zamknąć wszystkie sesje, zalogowanych przez lightdm, ale na wszelki wypadek zrobiłeś to co wyżej. Ma być jedna.

Teraz, uwaga po tym wyłączy się sesja graficzna, ale to tylko zatrzymuje, po ponownym uruchomieniu wszystko będzie działało normalnie. Co prawda u ciebie w logach nie jest jednoznaczne, ale zatrzymaj menadżera logowania.

Kod:

sudo systemctl stop lightdm

Jak nie zatrzyma twojej sesji, to ją zatrzymaj tak jak inne i to później opisz tu, jakby tak było. Przejdź na terminal numer 3, skrótem klawiszowym ctrl-alt-F3, tam uruchom nową sesję bez menadżera logowania (nie z root-a).

Kod:

startx

Sprawdź, czy jest jedna sesja loginctl list-sessions i uruchomił się automatycznie polkit-gnome-authentication-agent.

Kod:

ps -ef | grep polkit

lub uruchamia z użytkownika (jak pialiśmy wcześniej, ale powinien automatycznie z sesją) i czy działa prawidłowo. Możesz od razu sprawdzić i dodać, lub po restarcie do "normalnej sesji" po sudo reboot, do pliku (może to jest związane z błędem lightdm przy multi sesji) w pliku.

Kod:

sudo nano /etc/pam.d/lightdm

W nowej lini pod  session  optional   pam_loginuid.so dodać

Kod:

 -session    optional    pam_systemd.so

I zrestartować komputer.

Uwaga. Tego na razie nie robić. Podałem to, bo na stronie projektu jest opis odnośnie pam_systemd. Lub zrobić plik /etc/pam.d/system-auth, tak jak jest opisane na stronie projektu.

Offline

 

#24  2022-11-12 11:37:03

  kpalik - Użytkownik

kpalik
Użytkownik
Zarejestrowany: 2022-11-03

Re: cinnamon, policykit i brak wyskakującego okna do podania hasła

morfik napisał(-a):

No ten link:

Kod:

https://przychodnia.it/privatebin/?419aee6a848f162c#TPCkDw2soKJczDj2cULtigr4mJ8R5aJEiUdQJ5cke9N

Mam stronę z napisem:

Kod:

 Loading…
In case this message never disappears please have a look at this FAQ for information to troubleshoot.

I tak sobie wisi. xD

Na FF patrzę, na czystym profilu nawet sprawdziłem i nic się nie dzieje. xD

ok, mam tak samo na androidzie, doczytałem, dodałem regułę na cloudflare, odpaliłem w incognito i poszło; pewnie będziesz musiał cache wyczyścić i powinno działać.


polecam podcast ahasuper

Offline

 

#25  2022-11-12 17:59:14

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: cinnamon, policykit i brak wyskakującego okna do podania hasła

A zaloguj się na roota (sudo su) i odpal strace i daj wynik. xD

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)