Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2022-07-31 05:17:46

  xr - Zbanowany

xr
Zbanowany
Zarejestrowany: 2022-07-31

orange światłowód Ogólne opinie, wątek zbiorczy

Witam, co myślicie o tym rozwiązaniu od orange? Brak możliwości użycia własnego ONT chociaż na śmieciowej stronie yt jakiś Amerykanin pokazał że da się ominąć ONT na Pfsense (podlinkuje jak to znajdę).
Zadałem to pytanie bo w internecie są podzielone zdania na ten temat, przedewszystkim chodzi mi o te ich wciskanie kitu i omijanie tematu ONT nawet tego od huawei co mają standardowo.
Drugie pytanie, router który ma pod tym chodzić a z tego co mi wiadomo to jest to PPPoE (Point-to-Point Protocol over Ethernet) podobne rozwiązanie jak te dawniejsze modemy 3G pod ppp z tego co widziałem, czy jest wymagana obsługa vlanów do zapewnienia działania (słyszałem że tak)?
Trzecie pytanie, wydaje mi się że nie trzeba płacić na elektrozłom "funbox" skoro zaznaczymy opcję ONT, jakie routery byście mogli polecić (najlepiej na Linuksie lub OpenWRT)?
Ostatnie pytanie, jakie macie opienie o tego typu rozwiązaniu?
PS, JacekAlex nie gadaj mi tu że nie można wyciągnąć z serwera HTTP tylko 80Mb/s skoro ja potrafie wyciągnąć tyle ile moje LTE-Advanced na to pozwala czyli lekko ponad 200Mb/s.

Offline

 

#2  2022-07-31 14:09:31

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: orange światłowód Ogólne opinie, wątek zbiorczy

PS, JacekAlex nie gadaj mi tu że nie można wyciągnąć z serwera HTTP tylko 80Mb/s skoro ja potrafie wyciągnąć tyle ile moje LTE-Advanced na to pozwala czyli lekko ponad 200Mb/s.

To, ile możesz wyciągnąć z serwera WWW zależy od konfiguracji tego serwera, systemu operacyjnego, na którym ten serwer stoi oraz każdego węzła pośredniczącego w połączeniu.
Przy okazji, gdzieś się tobie udało na LTE-A pociągnąć 200Mb/s?

To bardzo ciekawe, bo jak np twierdzi Speedtest, średnia prędkość internetu stacjonarnego w Polsce ledwo przekroczyła 100Mb/s:
https://www.speedtest.pl/wiadomosci/rankingi/sredni … yla-100-mbps/
to Twoje 200Mb/s jest bliżej przypadku a nie reguły.
Trzeba też pamiętać, że strony testowe mają o wiele większy priorytet, niż standardowe strony WWW.
Każdy operator chce w testach bardzo ładnie wyglądać.

PS
Wyniki Orange FTTH:

https://www.speedtest.pl/wiadomosci/rankingi/srednia-predkosc-internetu-domowego-w-polsce-przekroczyla-100-mbps/ napisał(-a):

Orange    217,8    75,9    11    695 tys.

Niby nieźle, ale daleko od wartości, jakimi się chwalą w reklamach.
695 tys testów to chyba nie jest za mało?
To z resztą jeszcze zależy od okolicy, gdzie chcesz ten światłowód zakładać, także lepiej popytać sąsiadów i znajomych  w promieniu 2 km od miejsca instalacji.

Pozdro
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2022-07-31 14:15:57)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#3  2022-07-31 22:08:27

  xr - Zbanowany

xr
Zbanowany
Zarejestrowany: 2022-07-31

Re: orange światłowód Ogólne opinie, wątek zbiorczy

Udało mi się wyciągnąć lekko ponad 200Mb/s przy mirrorze ICM jak pobierałem CentOS. Powiem ci że nie wiem nawet jakiego BTS używałem bo urządzenie z którego byłem podłączony takiego czegoś nie umożliwia.
Śmieciowa strona "speedtest.net" pokazywała nawet lekko ponad 200Mb/s, dla mnie jest to nie miarodajne bo operatorzy dają tu m.in. wyższy piorytet.
Powinien się ktoś tym zająć że oni wykręcają sobie wynik pod te śmieć strony ale z drugiej strony użytkownicy to debile i będą to łykać.
Zgaduję że przy orange światłowód będę mieć te 950Mb/s RX i pewnie 300Mb/s TX. To są tzw. blokowiska więc trochę klientów na pewno mają także wyniki na pewno będą podobne.
Zadałem tutaj pytania na które nie odpowiedziałeś Jacku, m.in. o modem OTN i konfigurację vlanów. Częściowo już wiem o co chodzi.
To nie vectra że dostajesz modem DOCSIS i masz adres przydzielany przez dhcp, swoją drogą vectra ma już IPv6? Pewnie nie.

Offline

 

#4  2022-08-01 13:02:42

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: orange światłowód Ogólne opinie, wątek zbiorczy

Vectra w tym tysiącleciu raczej nie dorośnie umysłowo do Ipv6.
Co prawda w swoim AS mają rozgłoszone i nawet mieli kiedyś pokrojone na mniejsze prefixy Ipv6,
ale jak zapytać na infolinii, to wiedzą tylko, że w tym tysiącleciu to chyba raczej nie.
https://bgp.he.net/AS29314#_prefixes6

Ipv6 mam z tego tunelu:
https://tunnelbroker.net/


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#5  2022-08-02 11:47:21

  xr - Zbanowany

xr
Zbanowany
Zarejestrowany: 2022-07-31

Re: orange światłowód Ogólne opinie, wątek zbiorczy

IPv6 ma na pewno Orange jak użyjesz APN internetipv6. Wg. tego co ludzie (ale u mnie nie działa na cwelfonie) piszą to ma je również play.
Nie wiem jak jest z plusem czy t-mobile (teoretycznie powinni to mieć ale czy mają to nie wiem)
Miałem kiedyś vectrę to powiem Ci że nie narzekałem ale jakie to były prędkości (na tamte czasy bardzo w porządku, konkurencyjne), może z 50Mb/s downloadu i nie pamiętam ile uploadu może z 10Mb/s (można sprawdzić na web archive.)
Miałem również neostradę 1Mb/s na ADSL i tutaj również nie mogłem narzekać jak co nie którzy, denerwował mnie tylko ten ich głupi modem Sagem F@ast 800 (nie chciało mi się bawić w konfiguracje tego pod linuksem).

Dosyć ciekawa i jednocześnie problematyczna na początku (jak wszystko) to była konfiguracja modemów na 3G Huawei E3131 czy E3372 pod LTE.
Co ciekawe miałem te 220 pare Mb/s w Plusie pewnie też tyle samo było kiedy nadajnik Orange był mało obciążony ale nadal FTTH 1Gb/s to jest dzisiaj jako taki nie pisany standard.

Co ciekawe nie odpowiedziałeś mi na żadne z zadanych pytań w pierwszym poście. Brak wiedzy?

Ostatnio edytowany przez xr (2022-08-02 11:48:07)

Offline

 

#6  2022-08-02 14:02:03

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: orange światłowód Ogólne opinie, wątek zbiorczy

xr napisał(-a):

Co ciekawe nie odpowiedziałeś mi na żadne z zadanych pytań w pierwszym poście. Brak wiedzy?

@Jacekalex nigdy nie odpowiada, Jacekalex podaje sznurki :D


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#7  2022-08-02 14:57:18

  xr - Zbanowany

xr
Zbanowany
Zarejestrowany: 2022-07-31

Re: orange światłowód Ogólne opinie, wątek zbiorczy

Po pierwsze, nie zamierzam dyskutować z debilami
Szkoda że minęły czasy kiedy to forum było użyteczne. Teraz jest w małym stopniu, wcale się nie dziwie że tu nie ma ruchu jak jeszcze 13-12 lat temu.

Offline

 

#8  2022-08-02 17:01:42

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: orange światłowód Ogólne opinie, wątek zbiorczy

Sznurki są po to aby się nauczyć a nie dostać gotowca.
A za wyzwiska masz bana.


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)