Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2022-04-11 12:02:41

  milik - Użytkownik

milik
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-11-11

Monitorowanie dostawcy internetu pod kątem utraty pakietów

Czy istnieje program, którym mógłbym monitorować sieć pod kątem utraty pakietów danych? Mam w domu dostarczony internet od usługodawcy po wifii ( mieszkam na wspaniałej wiosce, zapraszam na grilla i wódkę) działa to dosyć stabilnie, ale przy oglądaniu tv przez internet ( live streaming) tnie mi obraz, w tym czasie też rozłącza inne urządzenia w domu. Dostawca wymienił antenę ale problem nie zniknął. Z góry dziękuję za pomoc.

Offline

 

#2  2022-04-11 21:25:29

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: Monitorowanie dostawcy internetu pod kątem utraty pakietów

To czy gubisz pakiety, jest zapisywane na bieżąco, możesz to sprawdzić ifconfig, ip -s a, netstat -i, czy innymi.
A prostym narzędziem do testu i wyłapania utraty pakietów jest ping, lub lepszy mtr (takie połączenie traceroute i ping-a), który pokaże gdzie jest utrata pakietów.

Kod:

mtr google.com

lub bez gui.

Kod:

mtr -t google.com

Możesz puścić ping-a w swojej sieci, do telewizora (przyjmiemy że to jest 192.168.1.10) i sprawdzić, czy nie ma strat. Lub mtr na adres tv.

Kod:

mtr 192.168.1.10

Z końcowym raportem, ustawienia opisanie w help-e. Interwał mniejszy od sekundy musi być z roota.

Kod:

mtr -r -i 0.5 -c 10 192.168.1.10

Wszystko jest opisane w helpie mtr -h.

Offline

 

#3  2022-04-11 21:35:08

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Monitorowanie dostawcy internetu pod kątem utraty pakietów

Mam w domu dostarczony internet od usługodawcy po wifii ( mieszkam na wspaniałej wiosce, zapraszam na grilla i wódkę) działa to dosyć stabilnie, ale przy oglądaniu tv przez internet ( live streaming) tnie mi obraz, w tym czasie też rozłącza inne urządzenia w domu.

MTR niczego złego nie pokaże, jeśli go puścisz na niezbyt obciążonym łączu.

Raczej widzę tu kiepski transfer faktyczny, streaming wideo fullhd  potrzebuje stały transfer rzędu 30 Mbit minimum, i nie mam tu na myśli cyferek na fakturze czy wyników speedtestu, tylko faktyczną prędkość połączenia z serwerem udostępniającym materiał video.

Co to dokładnie za streaming?


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#4  2022-04-11 22:32:18

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: Monitorowanie dostawcy internetu pod kątem utraty pakietów

Jacekalex napisał(-a):

..., streaming wideo fullhd  potrzebuje stały transfer rzędu 30 Mbit minimum...

Przesadziłeś z tym 30Mbit dla FHD, dla FHD to trzeba mieć około 5Mb/s, to co podałeś to jest z zapasem dla 4K. Zalecenia dotyczące prędkości połączenia internetowego dla, netflix i YouTube

Offline

 

#5  2022-04-12 09:17:32

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Monitorowanie dostawcy internetu pod kątem utraty pakietów

Dokładne wymagania co do transferu są rozpisane tutaj. Więc to zależy. xD

milik napisał(-a):

Czy istnieje program, którym mógłbym monitorować sieć pod kątem utraty pakietów danych? Mam w domu dostarczony internet od usługodawcy po wifii ( mieszkam na wspaniałej wiosce, zapraszam na grilla i wódkę) działa to dosyć stabilnie, ale przy oglądaniu tv przez internet ( live streaming) tnie mi obraz, w tym czasie też rozłącza inne urządzenia w domu. Dostawca wymienił antenę ale problem nie zniknął. Z góry dziękuję za pomoc.

Co do samych problemów z netem, to taka jest natura bezprzewodowego internetu. Jak się człowiek zbliża do granicznej przepustowości (w danym momencie), to zacznie rwać sygnał, a te zmiany na łączu bezprzewodowym odbywają się bez przerwy i za chwile może być o wiele lepiej, a za kolejną chwilę całkowicie do dupy. xD

Do testów trzebaby użyć infrastruktury operatora — powinien ci udostępnić jakiś serwer w swojej sieci byś mógł w niego uderzyć na podobnej zasadzie co speedtest ale z pominięciem zewnętrznych podmiotów. I wtedy można by oszacować jakiej jakości sygnał u ciebie można odbierać, tj. ile realnie mbit/s da radę u ciebie wyciągnąć down/up. Bo może masz akurat takie warunki, że się po prostu nie da więcej i trzeba szukać innej alternatywy - nie lepiej LTE?

Offline

 

#6  2022-04-12 12:34:49

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: Monitorowanie dostawcy internetu pod kątem utraty pakietów

morfik napisał(-a):

Dokładne wymagania co do transferu są rozpisane tutaj. Więc to zależy. xD
...

Dokładne parametry strumieniowania, to podaje ten, kto ten materiał przygotował, a jak się z twojego przykładu wytnie wszystkie materiały przygotowane na płytach DVD, płytach BD, taśmach DV, DCP, czy materiały nieskompresowane, to twój przykład z Wikipedii i tak jest zbieżny z tym co jest podane na YouTube i Netflix-e. I wszystkie inne popularne usługi streamingowe są do tego zbliżone.

A nawet przy słabym radiowym internecie powinien mieć te 8-10Mbit/2Mbit, co wystarczy do FHD, dla jednej osoby/odbiornika, z tym że YouTube na pewno pcha materiał w wysokiej rozdzielczości z dużym bitrate (zwłaszcza przy tv 4k), jak nie ograniczył tego w ustawieniach telewizora, czy w przeglądarce.

Offline

 

#7  2022-04-12 12:52:19

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Monitorowanie dostawcy internetu pod kątem utraty pakietów

jawojx napisał(-a):

morfik napisał(-a):

Dokładne wymagania co do transferu są rozpisane tutaj. Więc to zależy. xD
...

Dokładne parametry strumieniowania, to podaje ten, kto ten materiał przygotował, a jak się z twojego przykładu wytnie wszystkie materiały przygotowane na płytach DVD, płytach BD, taśmach DV, DCP, czy materiały nieskompresowane, to twój przykład z Wikipedii i tak jest zbieżny z tym co jest podane na YouTube i Netflix-e. I wszystkie inne popularne usługi streamingowe są do tego zbliżone.

Dane na wiki pochodzą z tego miejsca.. Ten twój link jest daleko idącym uproszczeniem dla ludzi nietechnicznych. Generalnie to i tak o wiele bardziej skomplikowane ale "łącze 50mbit/s powinno wystarczyć każdemu". xD

jawojx napisał(-a):

A nawet przy słabym radiowym internecie powinien mieć te 8-10Mbit/2Mbit, co wystarczy do FHD, dla jednej osoby/odbiornika, z tym że YouTube na pewno pcha materiał w wysokiej rozdzielczości z dużym bitrate (zwłaszcza przy tv 4k), jak nie ograniczył tego w ustawieniach telewizora, czy w przeglądarce.

To zależy o wielu czynników i jest zmienne w czasie. Więc bez dokładniejszych testów nic się w zasadzie nie da powiedzieć jak sytuacja tam wygląda i czy z takiego radiowego netu cokolwiek będzie.

Offline

 

#8  2022-04-12 13:12:11

  milik - Użytkownik

milik
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-11-11

Re: Monitorowanie dostawcy internetu pod kątem utraty pakietów

Streaming to był Polsat Sport. Ale to nawet nie o streaming chodzi, bo wygląda to tak, jakby zanikał internet całkiem, rozłącza wszystkie urządzenia. Dziwne jest to, że wcześniej to nie miało miejsca. MTR pokazuje na jednym z hostów stratę nawet 30% pakietów. Jak będę w domu to wrzucę tu screeny, to zobaczycie jak to wygląda.

Offline

 

#9  2022-04-12 14:20:11

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: Monitorowanie dostawcy internetu pod kątem utraty pakietów

morfik napisał(-a):

...
Dane na wiki pochodzą z tego miejsca.. Ten twój link jest daleko idącym uproszczeniem dla ludzi nietechnicznych. Generalnie to i tak o wiele bardziej skomplikowane ale "łącze 50mbit/s powinno wystarczyć każdemu". xD
...

To co podałeś teraz to jest dla ludzi którzy chcą przez YouTube realizować nadawanie na żywo, pomóc im w wyborze rozdzielczości i szybkość transmisji, do ich łącza internetowego, czyli jeszcze bardziej zagmatwałeś. Ale i to nic nie zmienia, cytując z tego co podałeś, to dla FHD wygląda to tak.

Kod:

1080p
    • Resolution: 1920x1080 
    • Video Bitrate Range: 3,000–6,000 Kbps

Nawet przy 60 klatkach.

Kod:

1080p @60 fps
    • Resolution: 1920x1080 
    • Video Bitrate Range: 4,500–9,000 Kbps

Mieści się w tych do 10Mb/s. Nie wiem co chcesz udowodnić, bo mnie to nie dotyczy, jak nie wierzysz w to co podaje usługodawca, to przecież możesz to sprawdzić, ograniczając swoje pasmo internetowe do powiedzmy takiej wartości 8/2Mb/s, i sprawdzić jakieś FHD na YouTube. W Linuksie to jest łatwe do zrobienia.


@milik nie oglądam Polsat Sport, podaj przykładowy materiał, z którym jest problem, taki do którego będzie otwarty dostęp. Wiadomości Polsat to mała rozdzielczość, ale sprawdź, czy masz takie same problemy, jak ze sportem.
Tylko jak ty masz przy nieobciążonym łączu straty na pakietach 30%, to jest bardzo źle. Do wyniku z mtr, dodaj wynik z tego testu, zawsze się przyda, nawet jak nie jest doskonały, to coś tam się dowiemy. Puść dodatkowo mtr ze swojego komputera na twój router, a jak masz od dostawcy to na ich też. Zapomniałem dopisać, niby to oczywiste, ale przy wifi, jak będzie strata na pakietach w lan, to pomiary powtórzyć zbliżając się do routera.

Ostatnio edytowany przez jawojx (2022-04-12 15:01:26)

Offline

 

#10  2022-04-12 15:16:06

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Monitorowanie dostawcy internetu pod kątem utraty pakietów

jawojx napisał(-a):

Jacekalex napisał(-a):

..., streaming wideo fullhd  potrzebuje stały transfer rzędu 30 Mbit minimum...

Przesadziłeś z tym 30Mbit dla FHD, dla FHD to trzeba mieć około 5Mb/s, to co podałeś to jest z zapasem dla 4K. Zalecenia dotyczące prędkości połączenia internetowego dla, netflix i YouTube

Nie przesadziłem.
20Mbit na kablu w laboratorium, to się przekłada na 30Mbit po kablu  u polskiego ISP albo 50 Mbit po wifi.
Po prostu trzeba brać poprawkę na zakłócenia i niestabilny transfer, który w sieciach lata lepiej w ciągu godziny, niż kurs BTC w ciągu roku.

Ja np mam 150 Mbit w Vectrze, Youtube się zacina na 2/3 filmów od czasu, jak youtube-proxy kieruje na serwery Akamai wewnątrz sieci Vectry, dlatego MPV dostał opcję:

/usr/bin/mpv --ytdl-format=37/399+bestaudio/22/18/96/95 --ytdl-raw-options=force-ipv6= https://www.youtube-nocookie.com/embed/lZOPBrGOh8s

YT szybciej chodzi u mnie przez Ipv6 Hurricane TunelBroker niż po Ipv4 w Vectrze.

Takie czasy.
:P

Pewnie operator po wifi poszedł na skróty z wynikami speedtestów, dlatego pierwsze 20MB danych puszcza na wyższym priorytecie, a dalszy streaming spada na priorytet default,
i musi się bić o pasmo z torentami i innymi śmieciami, dlatego masz potem lagi.

PS:
Netfix 4k - 15Mbit oznacza kodek AV1, przy H264 musisz mieć około 25-30Mbit dla takiego samego streamingu, bo AV1 i HEVC pakują prawie 2 razy skuteczniej niż H264.
Identyczna sytuacja jest na Youtube, który też migruje teraz na AV1,
wszystkie parametry podaje dla kodeka AV1.

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2022-04-12 15:24:41)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#11  2022-04-12 15:27:36

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Monitorowanie dostawcy internetu pod kątem utraty pakietów

jawojx napisał(-a):

Nie wiem co chcesz udowodnić...

Nie wiedziałem, że mam coś chcieć udowodnić. Ten link został wyraźnie podany na wiki jako źródło i ja go ci tylko przytoczyłem.

Offline

 

#12  2022-04-12 16:13:49

  milik - Użytkownik

milik
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-11-11

Re: Monitorowanie dostawcy internetu pod kątem utraty pakietów

Wygląd to mniej więcej tak:
https://ibb.co/4JwZMyZ

Ostatnio edytowany przez milik (2022-04-12 16:14:42)

Offline

 

#13  2022-04-12 16:31:26

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: Monitorowanie dostawcy internetu pod kątem utraty pakietów

morfik napisał(-a):

Nie wiedziałem, że mam coś chcieć udowodnić. Ten link został wyraźnie podany na wiki jako źródło i ja go ci tylko przytoczyłem.

No, ja napisałem, że nie wiem co, bo ten twój wpis nic nie zmienił, parametry które podałeś w tym linku, są podobne do tych ze stron, które podałem. Dlatego pytałem.

Jacekalex napisał(-a):

Nie przesadziłem.
20Mbit na kablu w laboratorium, to się przekłada na 30Mbit po kablu  u polskiego ISP albo 50 Mbit po wifi.
Po prostu trzeba brać poprawkę na zakłócenia i niestabilny transfer, który w sieciach lata lepiej w ciągu godziny...

No to masz spory problem z dostawcą, bo ja okroiłem swój internet do takich parametrów.

Kod:

Ping
opóźnienie w ms
7
Download
pobieranie w Mb/s
4.83
Upload
wysyłanie w Mb/s
0.96

I to wystarcza, by ten podany przez ciebie przykład, odtwarzał się bez problemu w FHD/24 fps. Na LTE Orange, działa to https://www.youtube.com/watch?v=LXb3EKWsInQ w 4K płynie, przy dziadowskim 24ms 30/10Mb/s.

A na końcu napisałeś to "...Netfix 4k - 15Mbit oznacza kodek AV1, przy H264 musisz mieć około 25-30Mbit dla takiego samego streamingu...", no to chodzi o 4K, czy FHD, pisałeś że FHD wymaga 30Mb/s minimum. No to Netfix 4k, działa u ciebie, a FHD przycina z YouTube?

@milik pakiety gubi poza twoim lan, dostawca niech się tym zajmie. A ten materiał też się tnie, może lepiej sprawdź też w przeglądarce.

FHD

Kod:

mpv --ytdl-format=335+bestaudio https://www.youtube.com/watch?v=LXb3EKWsInQ

4K

Kod:

mpv --ytdl-format=315+bestaudio https://www.youtube.com/watch?v=LXb3EKWsInQ

Ostatnio edytowany przez jawojx (2022-04-12 16:37:54)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)