Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2021-11-24 13:02:49

  kombo - Nowy użytkownik

kombo
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2021-11-24

input not supported

Witam wszystkich
Mam oto taki problem ,że na dysku twardym miałem zainstalowanego minta 19.3 i na jego miejsce zainstalowałem debiana11 lecz gdy zaczął sie instalować to po paru chwilach na ekran wyskoczył napis  input not support lecz dalej sie program instalował ale ekran był czarny. Zakończyłem instalacje i chciałem z powrotem zainstalować minta 19.3 i sytuacja sie powtórzyła. Karta graficzna to Nvidia 8600gt  rozdzielczość ekranu była ustawiona na 1600x900 i mint na tym chodził. Czy ktoś miał juz taki przypadek bo mam go pierwszy raz.
Proszę o pomoc
pozdrawiam

Offline

 

#2  2021-11-25 14:11:32

  kombo - Nowy użytkownik

kombo
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2021-11-24

Re: input not supported

Dziś na czysty dysk twardy po sprawdzeniu bad sektorów i sformatowaniu instalowałem Debiana 11 i okazało się ze pod koniec instalacji wyskoczył napis instalacja  pliku  grub-pc w /target nie powiodła się . Instalowałem dwa razy i zawsze to samo.
O co tu chodzi.

Offline

 

#3  2021-11-25 16:22:02

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: input not supported

1. Najczęściej dzieje się tak wtedy jak sterownik gpu nie ma prawidłowych informacji z monitora i próbuje wyświetlić obraz w za dużej rozdzielczości, to proste i wiadome. Tylko dlaczego ich nie ma/ma błędne, jak wcześniej działał prawidłowo, może kabel/taśma, przekręć (odwróć, oczywiście przy wyłączonym komputerze) kabel, jak to stacjonarny i nie masz innego do testu, a może co innego. Nie napisałeś, czy to jest laptop, czy stacjonarka, oczywiście opis lekko skłania się w stronę stacjonarnego, ale nie jest jednoznaczny. 

Co tam robiłeś, czy korzystasz z waylanda, czy x11 (X windows system), jakie środowisko graficzne.

Czy na Linuksie live, jest tak samo? Próbowałeś uruchomić na przykład na Debianie 11 live (strona pobierania), pobierz najlepiej coś lekkiego/starego niedziałającego z waylandem (może być mate) to od razu uruchomi się na x11, i jak się uruchomi, to od razu podaż takie informacje z tego live(na waylandzie ten program nie działa prawidłowo, chyba wiadomo dlaczego).

Kod:

xrandr --props

2. A to drugi, prawdopodobnie wybrałeś złe miejsce. Co wybrałeś jako miejsce docelowe gruba? Bo /target to folder tymczasowy tworzony na czas instalacji, do zamontowania, tego co podałeś w instalatorze. Z jakiej płyty instalujesz i czy używasz graficznego, czy tekstowego instalatora.

Ostatnio edytowany przez jawojx (2021-11-25 16:22:34)

Offline

 

#4  2021-11-25 18:11:54

  kombo - Nowy użytkownik

kombo
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2021-11-24

Re: input not supported

Dzięki  jawojx za zainteresowanie tematem
Tak mam kompa stacjonarnego wszystkie kable, taśme wymieniłem, dysk typu sata. Debiana ściągnąłem ze środowiskiem cinnamon plik iso 2,7GB.
Na dysku miałem 2 partycje instalacja na pierwszej partycji nieudana  wiec skasowałem partycje i sformatowałem cały dysk i na nim jeszcze raz instalowałem Debiana z instalatora graficznego, podczas instalacji nie pytał mnie gdzie ma zainstalować gruba bo partycji nie było żadnej.
Spróbuje jeszcze raz ściągnąć system z tej stronki co podałeś i zobaczę co będzie. Dam znać jak poszło .
Pozdrawiam

Offline

 

#5  2021-11-25 18:57:41

  samu - Stały bywalec

samu
Stały bywalec
Skąd: ~/.linux/dug
Zarejestrowany: 2011-06-15

Re: input not supported

Postępuj wg. tych wskazówek.

https://i.postimg.cc/fLK60xBR/Install-Grub-Bootloader-Debian11-Installation.png
https://i.postimg.cc/4HxtyVMb/Disk-for-Grub-Bootloader-Debian11.png


https://www.debian.org/logos/button-mini.png

Offline

 

#6  2021-11-25 19:37:53

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: input not supported

Może być Debian 11 live cinnamon ma zablokowaną sesje waylada, uruchamia się na x11, i wygląda na to, że tylko z gnome (nawet kde-plasma które mogłoby, uruchamia się na x11) domyślnie uruchamia się na wayladzie, pokaż to, o co prosiłem. Chodzi o to, by uruchomić i podać te informacje z live, a później możesz sobie go instalować z tej live sesji.

Na live jest inny instalator graficzny Calamares, a ja i tak nigdy niekorzystaniem z graficznego instalatora Debiana, czy tego live, czy z normalnej płyty instalacyjnej, kiedyś nie było i tak zostało, ale zawsze ktoś sprawdzi przy problemie. Teraz ważne jest czy sesja live uruchomi się prawidłowo.

Ostatnio edytowany przez jawojx (2021-11-25 19:53:25)

Offline

 

#7  2021-11-25 20:50:39

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: input not supported

Masz Mobo zgodne z EFI/SB?

To nie instaluj gruba tylko najlepiej rEFInda, działa bardzo grzecznie z EFI.

Na starym bootloaderze msdos też grub2 u mnie poległ w starciu z Extlinuxem wspartym przez veasemu.

Poza tym Debiana o wiele wygodniej instaluje się przez debootstrap z innego Linuxa, aniżeli przez graficzne instalatory.

Pozdro

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2021-11-25 20:52:55)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#8  2021-11-26 03:30:31

  fnmirk - Redaktor

fnmirk
Redaktor
Zarejestrowany: 2008-02-19

Re: input not supported

I gruba zainstaluje bezproblemowo, tylko wypada przejrzeć dokumentacje.

Obecne obrazy instalacyjne Debiana to tzw. obrazy hybrydowe. Mogą być używane na komputerach z tradycyjnym biosem jak i na nowych rozwiązaniach typu UEFI itp.
Dobrze jest jak sprzęt automatycznie rozpoznaje typ instalatora. Jednak często zdarza się tak, że sprzęt rozpoznaje „losowo” wersję instalatora. Jeżeli instalator jest niezgodny z ustawieniami biosu to są problemy z instalacją programu rozruchowego grub. Nie dojdzie do jego instalacji.

W takiej sytuacji należy ręcznie wymusić wersję instalatora zgodną z ustawieniami biosu komputera.

Podpinamy nośnik z instalatorem do komputera i restartujemy komputer, przytrzymując klawisz F12 (F2 lub zgodny z tym co jest w dokumentacji komputera). Powinno pojawić się menu wyboru z jakiego medium uruchomić komputer. Dla nośnika z instalatorem Debiana pojawią się dwie pozycje. Wybieramy zgodną z ustawieniami biosu.

Tradycyjny bios -> tradycyjny bios.

UEFI ->  UEFI.

Offline

 

#9  2021-11-26 13:30:24

  kombo - Nowy użytkownik

kombo
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2021-11-24

Re: input not supported

Witam
Udało się wgrać  system z płyty live i potem zainstalować go na stałe poprzez instalator Calamares, co za pierwszym razem się nie udało bo wyświetlił że dysk jest za małej pojemności co było nieprawdą. Sformatowałem dysk jako ext3 i ponowiłem instalacje i wszystko poszło dobrze . Zastanawiam się dlaczego instalacja z instalatora graficznego powodowała problem opisany w wyższym poście.
Ważne że system działa już prawidłowo. Bardzo dziękuje wszystkim za przedstawione propozycje i rady.
Pozdrawiam

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)