Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2021-03-02 12:08:51

  Suseł - Użytkownik

Suseł
Użytkownik
Zarejestrowany: 2021-03-02

[Solved] Wybudzenie klawiaturą.

Dzień dobry .
Po wstępnym przeglądzie kilku dystrybucji od opensuse poprzez minty ubunty we wszystkich środowiskach graficznych zainstalowałem debiana 10.8 KDE i chyba to jedyny system który spełnia moje oczekiwania przynajmniej w większości.
System instalowany z live na rupieciu z piwnicy czyli był to laptop asus x401a zbitata matryca brak baterii klawiatura z brakami i szeleszczący dysk .
Wydłubałem płytę główną wywaliłem kamerkę mikrofon klawiaturę gniazdo zasilania tu wlutowałem się bezpośrednio z zasilacza stabilizowanego 16v i wsadziłem dysk ssd 250G pozostały po wymianie w innym laptopie na większy do tego klawiatura bluetooth logitech k400+ wymieniłem też kartę sieciową wifi bo debian oryginalnej nie rozpoznawał w sumie koszt całości zerowy bo wszystko z szuflady.
Za monitor służy telewizor philipsps pus 49 coś tam....podłączony kablem hdmi.
Debian po instalacji z live spisał się dobrze bez dłubania  widzi otoczenie sieciowe czyli udostępnione pliki w dell z win 10  i podpięty dysk 1T do netiaspot i od razu odtwarza filmy nagrane telefonem czyli robi to co reszta nie potrafi .
We wszystkich był problem z rozdzielczością ale temat ogarnąłem.
Brakuje mi dwóch rzeczy które działały na innych dystrybucjach pierwsza to wybudzanie z uśpienia bo oczywiście z klawiatury mogę go uśpić ale wybudzić tylko przyciskiem na płycie głównej a to kłopotliwe bo laptop nie leży na stole czy na kolanach w sumie to go nie ma .
W opcjach zasilania nie znalazłem żadnych opcji a wygląda na to że debian wyłącza usb .
Dłubanie w plikach systemowych pisanie skryptów może i rozwiąże problem ale nie chciał bym czegoś uwalić więc lepiej zapytać się bardziej obeznanych w temacie.
Druga sprawa to rozpoznawanie zewnętrznego dac usb i tu mam dwa jeden to usb asynchroniczny na xmos i cirrus logic  drugi fiio btr5 .
Oba były rozpoznawane w innych dystrybucjach i w ustawieniach można było przełączyć wyjście a w debianie nawet nie widać .
Deadbeef widzi ale wywala błędy i wiesza się.
W sumie debian 10.8 kde instalowany z live bez zmian poza wywaleniem gier i doinstalowaniem deadbeef i dodaniu wtyczek do niego.
Za pomoc z góry dziękuję .
Spioch......;)

Ostatnio edytowany przez Suseł (2021-04-09 10:36:22)

Offline

 

#2  2021-03-02 19:59:35

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: [Solved] Wybudzenie klawiaturą.

Jeżeli chodzi o to, by wyłączony komputer można włączyć przez klawiaturę podłączoną do USB, to tu nic niezależny od systemu, komputer musi mieć możliwość uruchamiania z USB, opcje w biosie do ustawienia podtrzymywania zasilania na USB. A jeżeli to ma, to powinno działać bez innych ustawień.

A jeżeli chodzi tylko o wybudzenie z uśpienia, tak jak napisałeś, to w TLP dawało się to ustawić, pewnie można też i inaczej, ale nie pamiętam bym to robił bez TLP, ale było to z 10 lat temu i mało pamiętam. Tu opisy ustawienia TLP z USB.

Co do duc-ów na USB, najlepiej jak ktoś kto je ma by napisał. Ale jak działały na innych Linuksach, to znaczy że sterowniki są, i możliwe że dodane do nowszych kerneli. Zainstaluj z backport-ów najnowszy dostępny dla stabilnego Debiana kernel na teraz to jest 5.10 i od razu dodaj repozytoria z nonfree (może firmware nonfree też będzie potrzebny), jak jeszcze nie masz.
Dla przykładu adres buster-backports z repozytoriami non-free, który trzeba dodać do /etc/apt/sources.list

Kod:

deb http://deb.debian.org/debian/ buster-backports main contrib non-free

Pamiętać o odświeżeniu repozytoriów po edycji.

Kod:

apt update

i instalować kernel 5.10 z backport-ów.

Kod:

apt install -t buster-backports linux-image-amd64

To zainstaluje na dzisiaj linux-image-5.10.0-0.bpo.3-amd64.

I sprawdzić po restarcie.

Offline

 

#3  2021-03-03 07:42:34

  Suseł - Użytkownik

Suseł
Użytkownik
Zarejestrowany: 2021-03-02

Re: [Solved] Wybudzenie klawiaturą.

Dzięki za zainteresowanie i pomalutku będę próbował ale tak żeby nie uwalić czegoś w systemie czyli ostrożnie .
Ogólnie chodzi mi tylko o wybudzenie z uśpienia klawiaturą bo płyta główna z laptopa jest wpakowana już w  obudowę telewizora a microswitch zasilania jest z tyłu jego obudowy i kłopotliwe jest wybudzanie nim systemu.
Problem istnieje tylko w debianie bo inne dystrybucje umożliwiały wybudzenie choćby ruchem palca po touchpadzie.
Problem z dac usb zostawię na drugi plan choć nie ukrywam że wolałbym sygnał audio do wzmacniacza puścić z dac-a a mam fajny właśnie na xmos i cirrus-logic bo zintegrowana karta dżwiękowa alc270 to jakiś skandal słychać to już na pierwszy rzut ucha w szczegółach w średnicy i wyższych rejestrach o przestrzeni już nie wspomnę .

Gdybym był odważniejszy i mądrzejszy spróbował bym dodać plik 99-local.rules w katalogu /etc/udev/rules.d/ ale wiedzy brak odrobinę i nie chciał bym zawalić systemu tym bardziej że mi odpowiada.

Offline

 

#4  2021-03-03 20:22:05

  fnmirk - Redaktor

fnmirk
Redaktor
Zarejestrowany: 2008-02-19

Re: [Solved] Wybudzenie klawiaturą.

Suseł napisał(-a):

Gdybym był odważniejszy i mądrzejszy spróbował bym dodać plik 99-local.rules w katalogu /etc/udev/rules.d/ ale wiedzy brak odrobinę i nie chciał bym zawalić systemu tym bardziej że mi odpowiada.

Wiesz jak uruchomić komputer z pomocą wersji live, to nawet jak coś zepsujesz to zawsze dostaniesz się do danych na dysku (live).

https://www.debian.org/doc/manuals/debian-reference/

Offline

 

#5  2021-03-03 23:00:10

  Suseł - Użytkownik

Suseł
Użytkownik
Zarejestrowany: 2021-03-02

Re: [Solved] Wybudzenie klawiaturą.

No tak zresztą ostatnio tyle instalek przeprowadziłem że jedna czy ileś tam więcej nie gra roli .
Każda mnie czegoś nauczyła i każda obnażyła słabości linuxa wymieniać to osobny temat.
Gdzieś tam znalazłem coś ale starocie i raczej tyczy się odwrotnej sytuacji.
Teraz patrzę w terminal i na razie brak mi koncepcji staram się połapać co jest co i co można zmajstrować i jakimi metodami.

Kod:

suse@suse-Telewizor:~$ cat /proc/acpi/wakeup
Device  S-state   Status   Sysfs node
P0P1      S4    *disabled
PEG0      S4    *disabled
PEG1      S4    *disabled
PEG2      S4    *disabled
PEG3      S4    *disabled
XHC1      S3    *enabled   pci:0000:00:14.0
EHC1      S3    *enabled   pci:0000:00:1d.0
USB1      S3    *disabled
USB2      S3    *disabled
USB3      S3    *disabled
USB4      S3    *disabled
EHC2      S3    *enabled   pci:0000:00:1a.0
USB5      S3    *disabled
USB6      S3    *disabled
USB7      S3    *disabled
HDEF      S4    *disabled  pci:0000:00:1b.0
RP01      S4    *disabled  pci:0000:00:1c.0
RP02      S4    *disabled  pci:0000:00:1c.1
WLAN      S3    *disabled  pci:0000:02:00.0
BLTH      S3    *disabled
RP05      S4    *disabled
RP06      S4    *disabled
RP07      S4    *disabled
RP08      S4    *disabled
RP03      S4    *disabled
XHCI      S3    *disabled
RP04      S4    *disabled  pci:0000:00:1c.3
GLAN      S4    *disabled  pci:0000:03:00.0
                *disabled  platform:rtsx_pci_sdmmc.0
                *disabled  platform:rtsx_pci_ms.0
XHC       S4    *disabled
SLPB      S4    *enabled   platform:PNP0C0E:00
suse@suse-Telewizor:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family DRAM Controller (rev 09)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller (rev 09)
00:14.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family USB xHCI Host Controller (rev 04)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 7 Series/C216 Chipset Family MEI Controller #1 (rev 04)
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C216 Chipset Family USB Enhanced Host Controller #2 (rev 04)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 7 Series/C216 Chipset Family High Definition Audio Controller (rev 04)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C216 Chipset Family PCI Express Root Port 1 (rev c4)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family PCI Express Root Port 2 (rev c4)
00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C216 Chipset Family PCI Express Root Port 4 (rev c4)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C216 Chipset Family USB Enhanced Host Controller #1 (rev 04)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 7 Series Chipset Family LPC Controller (rev 04)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 7 Series Chipset Family 6-port SATA Controller [AHCI mode] (rev 04)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 7 Series/C216 Chipset Family SMBus Controller (rev 04)
02:00.0 Network controller: Qualcomm Atheros AR9285 Wireless Network Adapter (PCI-Express) (rev 01)
03:00.0 Unassigned class [ff00]: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8411 PCI Express Card Reader (rev 01)
03:00.2 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 0a)
suse@suse-Telewizor:~$ lsusb
Bus 004 Device 002: ID 8087:0024 Intel Corp. Integrated Rate Matching Hub
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 003 Device 002: ID 8087:0024 Intel Corp. Integrated Rate Matching Hub
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0003 Linux Foundation 3.0 root hub
Bus 001 Device 002: ID 046d:c52b Logitech, Inc. Unifying Receiver
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
suse@suse-Telewizor:~$ lsusb -t
/:  Bus 04.Port 1: Dev 1, Class=root_hub, Driver=ehci-pci/2p, 480M
    |__ Port 1: Dev 2, If 0, Class=Hub, Driver=hub/4p, 480M
/:  Bus 03.Port 1: Dev 1, Class=root_hub, Driver=ehci-pci/2p, 480M
    |__ Port 1: Dev 2, If 0, Class=Hub, Driver=hub/4p, 480M
/:  Bus 02.Port 1: Dev 1, Class=root_hub, Driver=xhci_hcd/4p, 5000M
/:  Bus 01.Port 1: Dev 1, Class=root_hub, Driver=xhci_hcd/4p, 480M
    |__ Port 1: Dev 2, If 0, Class=Human Interface Device, Driver=usbhid, 12M
    |__ Port 1: Dev 2, If 1, Class=Human Interface Device, Driver=usbhid, 12M
    |__ Port 1: Dev 2, If 2, Class=Human Interface Device, Driver=usbhid, 12M
suse@suse-Telewizor:~$

Offline

 

#6  2021-03-03 23:55:19

  fnmirk - Redaktor

fnmirk
Redaktor
Zarejestrowany: 2008-02-19

Re: [Solved] Wybudzenie klawiaturą.

To co teraz przedstawiłeś jest istotne przed instalacją systemu. Tobie potrzebne są informacje, które znajdują się w katalogu /etc. Przypadkiem nie wklejaj go na forum. Zerknij do Debian reference (możesz sobie zainstalować)

Kod:

apt install debian-reference-en

Suseł napisał(-a):

No tak zresztą ostatnio tyle instalek przeprowadziłem że jedna czy ileś tam więcej nie gra roli

Linuksa się nie instaluje ponownie tylko naprawia. W tym celu korzysta się z wersji live. Z tego co napisałeś korzystałeś z wersji live Debiana to możesz sobie porównywać niektóre ustawienia swojego systemu z live. Większość konfiguracji globalnych jest dostępna w katalogu /etc a indywidualne w /home/nazwa_użytkownika (katalogi i pliki ukryte z kropką na początku).

Offline

 

#7  2021-03-04 00:10:59

  Suseł - Użytkownik

Suseł
Użytkownik
Zarejestrowany: 2021-03-02

Re: [Solved] Wybudzenie klawiaturą.

Instalki to były różne dystrybucje i różne środowiska graficzne.
Debian jest zainstalowany na ssd włąsnie z live-a
A  teraz lektura , tylko żebym wylewu albo udaru nie dostał .
Dzięki za zainteresowania :)

Ostatnio edytowany przez Suseł (2021-03-04 00:13:04)

Offline

 

#8  2021-03-04 11:35:51

  Suseł - Użytkownik

Suseł
Użytkownik
Zarejestrowany: 2021-03-02

Re: [Solved] Wybudzenie klawiaturą.

No i wybudzenie działa !
Usypiam z klawiatury potem wystarczy ruch palca po touchpadzie i wybudza się !
Super !
Kolega jawojx co prawda polecił nowsze jądro 5.10 do rozwiązania problemu z dac-iem usb co zresztą nie zadziałało bo debian dalej nie widzi podpiętego dac-a w ustawieniach dźwięku ale zaczęło działać wybudzanie :) !
Czyli jeden problem z głowy :)
Dziękuję za wskazówkę choć chyba przypadkową :)
Z dac usb powalczę jeszcze jeśli ktoś ma pomysł czego może brakować będę wdzięczny
Jeden to Fiio Btr5 drugi na name asynchroniczny robiony na xmos i cirrus logic coś na wzór cyberdive .
Widzi je tylko Deadbeef ale wywala błędy .

Jakiś czas mnie nie było ,ale chcę zakończyć ten wątek.
Problem z DAC USB na układzie XMOS + Cirrus Logic rozwiązany bo działa plug&play z możliwością wyboru próbkowania w ustawieniach dźwięk - urządzenia.
Nie był to problem systemu a tylko błąd który popełniłem podczas modyfikacji zasilania i filtra Butterwortha samego DACa konkretnie przypadkowe zwarcie na pcb od strony szyny USB
DAC Fiio odpuszczam bo tu temat sterownika zresztą ten na XMOS działa rewelacyjnie .
Ogólnie temat do zamknięcia.

Ostatnio edytowany przez Suseł (2021-04-09 10:33:16)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)