Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2020-05-11 14:29:46

  plusdigital - Użytkownik

plusdigital
Użytkownik
Zarejestrowany: 2020-05-11

Debian i zasób sieciowy windows

Witam, pracuję z Debianem ver 8, 9, 10. Często potrzebuję pewnego połączenia z zasobem sieciowym windows. W teorii powinno to być banalnie proste. Wchodzę w otoczenie sieciowe, gdzie widzę sieć windows i znajduję swój zasób. Niestety zazwyczaj w układach, które instaluje w otoczeniu nic nie widać, albo nie pozwala przeglądać lokalizacji windowsowych. Udało mi się odnaleźć informacje o komendzie cifs i na jednym linux-ie zamontowałem dysk sieciowy.
Komenda wygląda tak: mount -t cifs -o username=nazwa,password=haslo,ver=1.0 //adres_sieciowy/folder /sciezka_po_stronie_linux.
Po jej wykonaniu mam ikonkę zasobu sieciowego. Mogę go przeglądać, kopiować z niego, ale nie mogę kopiować do tego zasobu.
No i tu pytania: jak spowodować aby zasób sieciowy był montowany przy starcie linuxa? Jak ustawić możliwość zapisywania w tej zamapowanej lokalizacji po
stronie linuxa? No i dlaczego na innej dystrybucji taka składnia mi nie działa? (a szukam stałego rozwiązania dla współdzielenia danych).
Będę wdzięczny za wszelaką pomoc w temacie.

Offline

 

#2  2020-05-11 14:46:21

  skullman - Użytkownik

skullman
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-04-08

Re: Debian i zasób sieciowy windows

Jeśli możesz zamontować zasób z wiersza poleceń to znaczy, że działa więc wpisz to do /etc/fstab. Jeśli inne linuksy nie montują Ci zasobu to pewnie nie jest na nich zainstalowany odpowiedni pakiet, pewnie cifs-utils. A jeśli jest a pomimo to nie działa to wrzuć co wypluwa konsola.

Offline

 

#3  2020-05-11 15:09:49

  plusdigital - Użytkownik

plusdigital
Użytkownik
Zarejestrowany: 2020-05-11

Re: Debian i zasób sieciowy windows

Dzięki. A co z zapisem i odczytem. Popróbuję na różnych dystrybucjach i wkleję jakie pojawiają się problemy, bo cifs-utils mam zainstalowane na 100%.

Offline

 

#4  2020-05-12 09:03:50

  plusdigital - Użytkownik

plusdigital
Użytkownik
Zarejestrowany: 2020-05-11

Re: Debian i zasób sieciowy windows

Na innym kompie przy tym poleceniu, wyskakuje mi błąd: mount error(115): Operation now in progress...  Co może być przyczyną takiego błędu??

Offline

 

#5  2020-05-12 21:21:52

  wikingagressor - Użytkownik

wikingagressor
Użytkownik
Skąd: Józefów k.Błonia, mazowieck
Zarejestrowany: 2015-02-03

Re: Debian i zasób sieciowy windows

Ostatnio kombinowalem jak sie dostac do komputera z windows7, ktory jest w moim otoczeniu sieciowym. Wyszlo na to ze kolesie z Microsoft poszli po latwiznie i zablokowali wersje 1 protokolu SAMBA na swoich systemach. Niestety moze byc ona potrzebna do negocjowania polaczenia pomiedzy kompami i dlatego sa problemy z laczeniem sie w przypadku roznych systemow operacyjnych.


Peace, Love and Debian for the World!!!

Offline

 

#6  2020-05-13 01:31:15

  skullman - Użytkownik

skullman
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-04-08

Re: Debian i zasób sieciowy windows

A adres sieciowy po IP czy po nazwie?

Offline

 

#7  2020-05-14 09:44:55

  plusdigital - Użytkownik

plusdigital
Użytkownik
Zarejestrowany: 2020-05-11

Re: Debian i zasób sieciowy windows

Po IP...

Offline

 

#8  2020-05-14 12:16:19

  skullman - Użytkownik

skullman
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-04-08

Re: Debian i zasób sieciowy windows

Wrzuć może przypadkiem coś, co wypluwa konsola, kiedy montujesz zasoby.

Offline

 

#9  2020-05-14 13:07:45

  urbinek - Dzban Naczelny

urbinek
Dzban Naczelny
Skąd: Sosnowiec
Zarejestrowany: 2009-10-01
Serwis

Re: Debian i zasób sieciowy windows

dmesg też pokazuje będy montowania


A w wolnym czasie, robię noże :)
http://nginx.urbinek.eu/_photos/signature.png

Offline

 

#10  2020-05-25 15:06:25

  plusdigital - Użytkownik

plusdigital
Użytkownik
Zarejestrowany: 2020-05-11

Re: Debian i zasób sieciowy windows

Może ktoś dysponuje jakimś sensownym tutorialem, jak radzić sobie z zasobami sieciowymi windows w różnych wersjach Debiana? Bo ciągle mam sytuację, że na niektórych komputerach i sieciach udaje mi się podpiąć zasób i działa, a w innych przypadkach jest "lipa".

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)