Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2020-03-15 13:47:16

  BlackOwl - Użytkownik

BlackOwl
Użytkownik
Zarejestrowany: 2020-03-15

Administracja serwerem - nowy admin

Cześć, jestem nowym użytkownikiem Debiana stąd mój post na tym forum, dlatego proszę o wyrozumiałość. Mianowicie niedawno postanowiłem zakupić serwer VPS w celu postawienia serwera VPN oraz XMPP, natomiast nie o tym chciałem, chodzi o to, że planuję zabezpieczyć serwer przed możliwością zalogowania się na konto root przez SSH, dlatego chciałbym prosić o pomoc jak dodać użytkownika (administratora) żeby posiadał możliwość konfiguracji serwera. Wystarczy dodać go do grupy sudo czy jeszcze jakieś uprawnienia są wymagane. Proszę o wskazówki tylko w jak najprostszej formie, bo tak jak wspomniałem dopiero zaczynam przygodę i zależy mi na tym aby się nauczyć, a nie robić kopiuj wklej. Będę wdzięczny za pomoc.

Offline

 

#2  2020-03-15 15:48:54

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: Administracja serwerem - nowy admin

BlackOwl napisał(-a):

... Wystarczy dodać go do grupy sudo czy jeszcze jakieś uprawnienia są wymagane. Proszę o wskazówki tylko w jak najprostszej formie,...

Wystarczy, jak sudo jest zainstalowane, aby zmiany zadziałały wymagane jest przelogowanie user-a. Można z root user-a dodać do grupy sudo w taki sposób.

Kod:

addgroup nazwausera sudo

Offline

 

#3  2020-03-15 16:14:52

  BlackOwl - Użytkownik

BlackOwl
Użytkownik
Zarejestrowany: 2020-03-15

Re: Administracja serwerem - nowy admin

jawojx napisał(-a):

BlackOwl napisał(-a):

... Wystarczy dodać go do grupy sudo czy jeszcze jakieś uprawnienia są wymagane. Proszę o wskazówki tylko w jak najprostszej formie,...

Wystarczy, jak sudo jest zainstalowane, aby zmiany zadziałały wymagane jest przelogowanie user-a. Można z root user-a dodać do grupy sudo w taki sposób.

Kod:

addgroup nazwausera sudo

Sudo mam zainstalowane, użytkownik jest dodany.
https://imgur.com/a/omutfXG

Ostatnio edytowany przez BlackOwl (2020-03-15 16:15:17)

Offline

 

#4  2020-03-22 14:59:26

  hi - Zbanowany

hi
Zbanowany
Zarejestrowany: 2016-03-24

Re: Administracja serwerem - nowy admin


"Są drogi, którymi nie należy podążać, armie, których nie należy atakować, fortece, których nie należy oblegać, terytoria, o które nie należy walczyć, zarządzenia, których nie należy wykonywać" Sun Tzu

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)