Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2020-03-01 12:23:58

  torpeda80 - Użytkownik

torpeda80
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-03-28

[+] uefi - problem z instalacją gruba

Witam
Mam problem z instalacją gruba. Instaluje debiana na laptopie z W10 skonfigurowaną dla Uefi. Po zakończeniu instalacji debiana system ten nie wykrywa w10 i wypisuje ze komputer skonfigurowano do korzystania z EFI lecz konfiguracja ta może nie działac przy rozruchu z dysku twardego. Jak mogę to poprawnie zainstalować. Po restarcie systemu odpala się w10 a grub się nie uruchamia.

Ostatnio edytowany przez torpeda80 (2020-03-01 20:32:40)

Offline

 

#2  2020-03-01 15:40:53

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: [+] uefi - problem z instalacją gruba

A jak instalujesz tego debiana?

Offline

 

#3  2020-03-01 16:10:57

  torpeda80 - Użytkownik

torpeda80
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-03-28

Re: [+] uefi - problem z instalacją gruba

Z pendriva - wersja stable.

Offline

 

#4  2020-03-01 16:18:05

  torpeda80 - Użytkownik

torpeda80
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-03-28

Re: [+] uefi - problem z instalacją gruba

Przy instalacji gruba informował ze: "wygląda ze instalacja jest jedynym systemem operacyjnym  na tym kompie... Jeśli tak … to instalacja programu rozruchowego w głównym rekordzie powinna być bezpieczna. (Tu akurat był drugi system ale go nie wykrył). Ostrzeżenie: jeśli nie uda się wykryć innego systemu modyfikacja głównego rekordu sprawi ze nie będzie można tego systemu uruchomić. Można w późniejszym okresie recznie skonfigurować gruba. Czy zainstalować gruba w gł. rekordzie rozruchowym? " Wybrałem opcje tak.

Potem kolejne okno z informacjami i czy wymusić instalację GRUB w siezce nosnikow wymiennych EFI ? Wybrałem tak.

Offline

 

#5  2020-03-01 17:40:08

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: [+] uefi - problem z instalacją gruba

Z tego co ja czytałem to firmware może zignorować sobie wymuszanie czegokolwiek i zrobić tak jak uzna za stosowne w oparciu o dane które uzyska. Ten twój przypadek wygląda tak jakby win był zainstalowany w trybie EFI a linux w trybie BIOS. Możesz odpalić linux'a i poszukać katalogu /sys/firmware/efi/ jeśli jest to masz instalację linux'a w trybie EFI. Jeśli nie ma, to masz w trybie BIOS i pewnie dlatego te problemy. Dla pewności przeszukaj log linux'a:

Kod:

# dmesg | grep -i EFI

Offline

 

#6  2020-03-01 20:32:25

  torpeda80 - Użytkownik

torpeda80
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-03-28

Re: [+] uefi - problem z instalacją gruba

Dziękuję za podpowiedz. Faktycznie wgrałem debiana w trybie BIOSu. Żle przygotowałem pendrive z debianem.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)