Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Czy procesory 128 bitowe mają jeszcze sens? W ogóle powstaną, czy prędzej powstanie domowy komputer kwantowy dla każdego? Gdyby powstały pierwsze procesory 128 bitowe wpierw działały by na 64 bitowych systemach, czy od razu na 128 bitowym? Tak jak to było na Athlon64 i Windows XP, a potem działał na nim Windows 7 64bit.
https://www.quora.com/Why-arent-there-128-bit-CPUs?share=1
Offline
Znasz jakiś procek 128 bitowy?
Bo ja widzę tylko 64 bity i tak są kastrowane trochę, w desktopach czy lapkach nigdy nie widziałem procka Itanium 2 czy podobnego.
Mamy przecież archittekturę x86_64 a nie IA_64, a to dwie różne architektury chociaż obie formalnie są 64 bitowe..
Myślę, ze problem sensu 128 bit procka to kolejna gównoburza, żeby miedzy reklamami był kawałek tekstu, który do tych reklam przyciągnie uwagę.
Procki konsumenckie rosną rocznie o 10-15% i przede wszystkim teraz główny rozwój przechodzi nisko-energetyczną platformę ARM.
Procesory kwantowe to też na razie gównoburza, jeszcze nikt nie pokazał w miarę działającego układu który dawałby przewidywalne wyniki.
Naucz się odróżnić słowa korpo-idiotów i sprzedawców, u których procki kwantowe to "dostawa prawdopodobnie w przyszłym miesiącu a teraz polecamy kwantowy AMD Athlon" od inżynierów, którzy maja z nową technologią spore problemy implementacyjne.
Migracja z x86 na x86_64 trwała około 10 lat, w ARM architektura aarch64 ma 5 lat.
Nieprędko coś nowego trafi do sklepów
Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2020-01-28 21:50:44)
Offline
Nie znam, dlatego zapytałem. Na serwerach też raczej nie ma 128 bitowych procesorów, są tylko sprzętowe luki intela. Na taki CVE intel ma 592 wyniki, a AMD 53. To jest masakra, tylko fanboj kupi teraz intela.
https://cve.mitre.org/cgi-bin/cvekey.cgi?keyword=intel
https://cve.mitre.org/cgi-bin/cvekey.cgi?keyword=amd
Co do tych procesorów ARM, to podobno ich wydajność już jest na poziomie procesora i5 8250U.
Ostatnio edytowany przez LunarLinux (2020-01-28 21:53:22)
Offline
LunarLinux napisał(-a):
...
Co do tych procesorów ARM, to podobno ich wydajność już jest na poziomie procesora i5 8250U.
Wszystko, o co pytasz w tym wątku jest podobno.
Wydajność też jest podobno, tak pieprzyli kretyni z Microsoftu, jak wypuścili Surface na Snapdragonie 835 z Windowsem 10.
Ludzie, którzy się na to dali nabrać, będą długo wspominać tą "porównywalność", bo tablet był tak innowacyjny, że nie nadawał się do użytku, to była wydajnościowa katastrofa,
Naucz się odróżniać PR, Newsy i Szpunty od faktów obiektywnych.
Jak wierzysz w ta wydajność ARM to poszukaj opinii ludzi, którzy tą wydajność testowali na Windows 10, mieli taką okazję w 2018 roku.
Tu masz wspaniałego newsa:
https://komorkomania.pl/33975,windows-10-na-ukladac … mm-snapdragon
Opinie zachwyconych użyszkodników musisz sam znaleźć.
Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2020-01-28 22:07:58)
Offline
No racja, ale po co mi taki ARM w laptopie o słabej wydajności, skoro to też jest zamknięta technologia? Taki OpenARM nadal jest dużo wolniejszy od zwykłego ARM. Przypuśćmy, że dużo kompilujesz lub posiadasz taką dystrybucję jak Lunar Linux, Gentoo, Funtoo, czy system OpenBSD. Wtedy kupujesz laptop z jak najwydajniejszym procesorem bez luk sprzętowych, które dodatkowo zmniejszają wydajność twojego procesora intel po dodanych łatkach bezpieczeństwa. Ja bym wybrał w laptopie wydajny procesor AMD Ryzen 3750H.
Offline