Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2018-07-06 10:48:12

  Raptoor2 - Użytkownik

Raptoor2
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-08-22

System na pendrivie

Hej, moze ktos podpowie w jaki sposób zrobic najlepiej system startujacy z pendrive aby zachowywał się jak ubuntu podczas testowania?
Chciałbym storzyc sobie system z potrzebnymi mi pakietami następnie zamknąć to wszystko na pendrivie i startować z niego.
Najlepiej aby zachowywał się tak jak ubuntu w trybie testowania czyli to co moze ładuje do ramu aby mozna było potem bezpiecznie odpiac pendrive, a system nadal bedzie działał i to co mu wcześniej kazał będzie nadal wykonywał.

Offline

 

#2  2018-07-06 17:25:17

  loms - Użytkownik

loms
Użytkownik
Skąd: Tarnowskie Góry
Zarejestrowany: 2007-07-20

Re: System na pendrivie

Bardzo dobrze jako system Live spisuje się KNOPPIX, bardzo łatwo robi się pendrive z nim (jest kreator po uruchomieniu na pulpicie), zawiera bardzo dużo oprogramowania dostępnego od razu po uruchomieniu.


KNOPPIX 8.6, Windows 7

Offline

 

#3  2018-07-09 01:14:57

  091619EE - Użytkownik

091619EE
Użytkownik
Zarejestrowany: 2018-07-09

Re: System na pendrivie

mi się najlepiej jako system live sprawuje kali

nie wiem dlaczego i czy wszyscy tak mają, ale na debianie w wersji live nawet dysk szyfrowany nie chce się otworzyć (nie ze nie ma pakietu zaintstalowanego bo jest, tylko po prostu, problemy ze stabilnoscia)

Raptoor2 napisał(-a):

Chciałbym storzyc sobie system z potrzebnymi mi pakietami następnie zamknąć to wszystko na pendrivie i startować z niego.

jeśli chodzi o customized live to tu jest instrukcja: https://willhaley.com/blog/custom-debian-live-environment/

Ostatnio edytowany przez 091619EE (2018-07-09 01:16:35)

Offline

 

#4  2018-07-09 14:25:07

  hi - Zbanowany

hi
Zbanowany
Zarejestrowany: 2016-03-24

Re: System na pendrivie

091619EE napisał(-a):

nie wiem dlaczego i czy wszyscy tak mają, ale na debianie w wersji live nawet dysk szyfrowany nie chce się otworzyć

bo trzeba sobie doinstalować cryptsetupa

https://s33.postimg.cc/o9pp9bonv/Bez_nazwy.png

Ostatnio edytowany przez hi (2018-07-09 14:25:22)


"Są drogi, którymi nie należy podążać, armie, których nie należy atakować, fortece, których nie należy oblegać, terytoria, o które nie należy walczyć, zarządzenia, których nie należy wykonywać" Sun Tzu

Offline

 

#5  2018-07-09 14:43:14

  091619EE - Użytkownik

091619EE
Użytkownik
Zarejestrowany: 2018-07-09

Re: System na pendrivie

hi napisał(-a):

091619EE napisał(-a):

nie wiem dlaczego i czy wszyscy tak mają, ale na debianie w wersji live nawet dysk szyfrowany nie chce się otworzyć

bo trzeba sobie doinstalować cryptsetupa

https://s33.postimg.cc/o9pp9bonv/Bez_nazwy.png

No przecież jest napisane:

(nie ze nie ma pakietu zaintstalowanego bo jest, tylko po prostu, problemy ze stabilnoscia)

Nie widzisz ?

aż tak glupim użytkownikiem nie jestem.

ale nie ważne,
to pewnie cos specyficznego dla mojego sprzetu, proba uzycia cryptsetupa na debianie w wersji live konczy sie wywaleniem systemu

Ostatnio edytowany przez 091619EE (2018-07-09 14:46:00)

Offline

 

#6  2018-07-09 14:56:15

  hi - Zbanowany

hi
Zbanowany
Zarejestrowany: 2016-03-24

Re: System na pendrivie

091619EE no przecie napisałem, że w debku livecd nie ma zainstalowanej paki cryptsetup bez której nie odszyfrujesz zaszyfrowanego LUKSem dyzia a ty bredzisz coś o stabilności

A co to za różnica czy robisz to na livecd debiana czy livecd kali-linuksa przecież ten cały kali jest zbudowany z debiana także ma dokładnie te same podstawowe paczki co debek

Ostatnio edytowany przez hi (2018-07-09 15:05:11)


"Są drogi, którymi nie należy podążać, armie, których nie należy atakować, fortece, których nie należy oblegać, terytoria, o które nie należy walczyć, zarządzenia, których nie należy wykonywać" Sun Tzu

Offline

 

#7  2018-07-09 15:14:32

  091619EE - Użytkownik

091619EE
Użytkownik
Zarejestrowany: 2018-07-09

Re: System na pendrivie

hi napisał(-a):

091619EE no przecie napisałem, że w debku livecd nie ma zainstalowanej paki cryptsetup bez której nie odszyfrujesz zaszyfrowanego LUKSem dyzia a ty bredzisz coś o stabilności

Ty bredzisz. Może najpierw przeczytaj ze zrozumieniem chociaż mojego pierwszego posta w tym wątku. Chcesz żeby ci nagrać jak się system wywala przy próbie użycia cryptsetupa ? na słowo nie wierzysz ?

hi napisał(-a):

A co to za różnica czy robisz to na livecd debiana czy livecd kali-linuksa przecież ten cały kali jest zbudowany z debiana także ma dokładnie te same podstawowe paczki co debek

nie wiem co to za roznica poza tym ze tam dziala a tu nie dziala

dekompilacji nie robie

Offline

 

#8  2018-07-09 15:35:23

  hi - Zbanowany

hi
Zbanowany
Zarejestrowany: 2016-03-24

Re: System na pendrivie

Dobra mniejsza z tym bo odbiegliśmy od tematu i robi się śmietnik, co do dobrego livecd też polecam knoppixa (chyba jedna z pierwszych dystro livecd) ewentualnie grml a w roli szwajcarskiego scyzoryka używam ultimate boot cd (sporo przydatnych narzędzi w jednym miejscu)

Ostatnio edytowany przez hi (2018-07-09 15:40:41)


"Są drogi, którymi nie należy podążać, armie, których nie należy atakować, fortece, których nie należy oblegać, terytoria, o które nie należy walczyć, zarządzenia, których nie należy wykonywać" Sun Tzu

Offline

 

#9  2018-07-09 15:40:22

  091619EE - Użytkownik

091619EE
Użytkownik
Zarejestrowany: 2018-07-09

Re: System na pendrivie

hi napisał(-a):

Dobra mniejsza z tym bo odbiegliśmy od tematu i robi się śmietnik, co do dobrego livecd też polecam knoppixa (chyba jedna z pierwszych dystro livecd) ewentualnie grml

cryptsetup wykorzystuje jakieś mechanizmy jądra wiec moze tu miec znaczenie chociażby wersja jadra na której jest Kali i na ktorej jest aktualny Debian

ale nawet gdyby ten crytpsetup dzialal, instalowanie go za kazdym razem byloby meczace, nalezaloby zrobić zcustomizowany system tak jak w instrukcji, ktorą podaje w pierwszym poscie

wiec jesli ktos nie chce sie bawic w budowanie customizowanego systemu to lepiej uzyc wlasnie Kali albo np. Tailsa ktore maja domyslnie poinstalowane wiekszosc tych rzeczy,
w szczegolnosci cryptsetupa

Offline

 

#10  2018-07-09 17:03:43

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: System na pendrivie

Ja tam nigdy* nie miałem problemów z cryptsetup i lvm pod stockowym system live debiana.

* no może za wyjątkiem zmiany wersji LUKS z 1 na 2, bo ten cryptsetup w stabilnym debianie nie jest w stanie odszyfrować v2 i trzeba sobie dociągnąć pakiet z sida. :]

Offline

 

#11  2018-07-09 17:51:55

  091619EE - Użytkownik

091619EE
Użytkownik
Zarejestrowany: 2018-07-09

Re: System na pendrivie

moze po prostu uzywasz dojrzalego sprzetu ? :)

ja zauważam, że stabilny debian nie zawsze sobie radzi z nowszymi laptopami we wszytskich aspektach, dlatego na nowszym laptopie uzywam testingowego, jeszcze gorzej jest np. z FreeBSD w ktorym wsparcie dla nowego sprzetu jest calkowicie tragiczne

inni też mają problemy z nowym sprzętem, nie tylko ja, tu mam dowód:

https://forums.freebsd.org/threads/hardware-support-and-linux.61829/

Tam jest napisane, ze FreeBSD nie radzi sobie ze wspieraniem laptopów nowszych niż te sprzed 5 lat, no to sorry

Offline

 

#12  2018-07-09 18:14:10

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: System na pendrivie

Sprzęt nie ma tu nic do rzeczy, bo oprogramowanie używane do szyfrowania jest dokładnie takie samo i niezależne od sprzętu. Wystarczy wiedzieć co się robi, a skoro u mnie działa, to znaczy, że to ty coś źle robisz. Więc sobie przejrzyj logi, bo bez tego to nawet nie ma się do czego odnieść.

To, że są problemy z obsługą nowszego sprzętu pod linux, to nie wpływa na to czy cryptsetup ci odszyfruje/zaszyfruje dysk, bo to jest czysto programy ficzer, a poza tym, to linux nie ma problemów z obsługą dysków twardych i zapisywaniem na nich danych.

Offline

 

#13  2018-07-09 18:25:45

  091619EE - Użytkownik

091619EE
Użytkownik
Zarejestrowany: 2018-07-09

Re: System na pendrivie

jak mogę coś źle robić zawsze akuarat na tym jednym kompie i akurat na tym
jednym systemie (debianie-stable-9-live) ? Naprawdę wierzysz w aż taki przypadek, że akurat mi się
mylą polecenia gdy używam tego kompa i tego systemu ?

morfik napisał(-a):

To, że są problemy z obsługą nowszego sprzętu pod linux, to nie wpływa na to czy cryptsetup ci odszyfruje/zaszyfruje dysk, bo to jest czysto programy ficzer, a poza tym, to linux nie ma problemów z obsługą dysków twardych i zapisywaniem na nich danych.

nie, to nie jest "czysto programowy ficzer", chociażby z tego powodu, że procesory mają wsparcie szyfrowania
sprzętowego i crtyptsetup to automatycznie próbuje wykorzystywać

a logów przejrzeć nie mogę, bo mi się system wywala i nie ma logów

Offline

 

#14  2018-07-09 18:30:47

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: System na pendrivie

Ja w wierzę w logi. Więc jak chcesz pomocy w tym temacie to przedstaw jakieś -- zrzuć se je do pliku w czasie rzeczywistym.

Wsparcie dla AES w prockach jest ficzerem dostępnym od x albo xx lat już i linux nie ma problemów z nim.

Ostatnio edytowany przez morfik (2018-07-09 18:31:53)

Offline

 

#15  2018-07-09 18:45:43

  091619EE - Użytkownik

091619EE
Użytkownik
Zarejestrowany: 2018-07-09

Re: System na pendrivie

morfik napisał(-a):

Ja w wierzę w logi. Więc jak chcesz pomocy w tym temacie to przedstaw jakieś — zrzuć se je do pliku w czasie rzeczywistym.

Wsparcie dla AES w prockach jest ficzerem dostępnym od x albo xx lat już i linux nie ma problemów z nim.

nieeeee , naprawdę nie mam narazie na tą pierdole czasu, po prostu uzywam zwykle kali jako
systemu live i nie mam z tym problemu

piszę tylko o swoich doświadczeniach

Offline

 

#16  2018-07-10 15:40:37

  hi - Zbanowany

hi
Zbanowany
Zarejestrowany: 2016-03-24

Re: System na pendrivie

091619EE napisał(-a):

ale nawet gdyby ten crytpsetup dzialal, instalowanie go za kazdym razem byloby meczace, nalezaloby zrobić zcustomizowany system tak jak w instrukcji, ktorą podaje w pierwszym poscie

Fakt, debianowy niecustomowy livecd w zasadzie nie nadaje się do niczego poza stawianiem systemu debootstrapem (to już pierwsze lepsze ubuntu ma domyślnie załadowane praktycznie wszystko co trzeba, łącznie z niewolnymi sterami do większości czipów radiowych itp. w swoich livecd).

btw. Jest jeszcze nieoficjalny live debiana z pakami non-free:
https://cdimage.debian.org/cdimage/unofficial/non-f … ing-firmware/

Ostatnio edytowany przez hi (2018-07-10 16:00:30)


"Są drogi, którymi nie należy podążać, armie, których nie należy atakować, fortece, których nie należy oblegać, terytoria, o które nie należy walczyć, zarządzenia, których nie należy wykonywać" Sun Tzu

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)