Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2018-05-27 16:42:05

  adapter - Użytkownik

adapter
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-05-27

System nie uruchamia się po awarii zasilania

Witam,

Podczas pracy systemu zostało odłączone napięcie. Następnego dnia po uruchomieniu Debiana Stretch 32bit ekran zatrzymał się na następujących komunikatach:

https://iv.pl/images/53620390550320237684.jpg

Na forach doszukałem się, że może chodzić o /etc/fstab ale też za bardzo nie wiem co tam można pozmieniać, bo nie chcę narobić większego problemu jak jest.

Udało mi się zalogować do środowiska graficznego przez ustawienia zaawansowane: Debian GNU/Linux, with Linux 4.9.0-6-686-pae (sysvinit), ale z błędami:

https://iv.pl/images/59408778149510628872.jpg

Proszę o pomoc.

Offline

 

#2  2018-05-27 19:45:23

  wikingagressor - Użytkownik

wikingagressor
Użytkownik
Skąd: Józefów k.Błonia, mazowieck
Zarejestrowany: 2015-02-03

Re: System nie uruchamia się po awarii zasilania

Jak widac po komunikatach systemu, po awarii zasilania wystapily problemy na dysku. partycja /system dala rade powstac, ale partycje /home i /swap mialy jakies bledy i nie zostaly zamontowane do uzytku. Najlepszym wyjsciem byloby uruchomienie komputera z jakiegos pendraka i przeskanowanie wszystkich partycji w poszukiwaniu bledow przy pomocy, np. narzedzia Gparted.


Peace, Love and Debian for the World!!!

Offline

 

#3  2018-05-27 21:39:49

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: System nie uruchamia się po awarii zasilania

Prawdopodobnie system plików na partycji / poleciał i teraz system ma problemy z jej zamontowaniem, bo wymagana jest akcja użytkownika do naprawy tych błędów. Też miałem ostatnio podobnie.

Jak używasz obrazu initramfs/initrd, to sobie dopisz do linijki kernela:

Kod:

break=premount

I cie zrzuci do shell'a chwilę po załadowaniu obrazu initramfs/initrd i tam już będziesz mógł sobie fsck na tej partycji dać i błędy poprawić.

Offline

 

#4  2018-05-27 21:42:18

  adapter - Użytkownik

adapter
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-05-27

Re: System nie uruchamia się po awarii zasilania

Sprawdziłem Gpart. Windowsa nie dał rady - pliki ntfs; partycja swap - opcja sprawdzenia niedostępna; jedynie /home się dało, ale żadnych błędów nie Gp nie widział. Myślę, że to musi być coś innego, bo system pracuje w wersji (sysvinit) jak podałem wcześniej.

Ostatnio edytowany przez adapter (2018-05-27 21:43:48)

Offline

 

#5  2018-05-28 11:13:01

  adapter - Użytkownik

adapter
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-05-27

Re: System nie uruchamia się po awarii zasilania

@morfik

Wczoraj próbowałem fsck zrobić z knoppixa LiveCD, bo miałem. Ale nic to nie pomogło. Dzisiaj dodałem 'break=premount' i system odpalił bez problemu. Trochę tego nie rozumiem, ale zadziałało. Dzięki.

Debian for the World😉

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)