Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#26  2018-02-14 20:15:28

  remi - amputować akrobatów

remi
amputować akrobatów
Zarejestrowany: 2011-05-27

Re: Debian Stretch i problemy z instalacją i po instalacji

Cześć. Nie bez znaczenia, na pewno zaś zasługujący bacznej uwagi jest fakt, że sterownik w wersji 304.* jest ostatnią wersją obsługującą, z tego co pamiętam, procesory graficzne NV4x i G7x oraz oparte na nich chipsety płyty głównej. Poprawki błędów krytycznych etc. zostały uwzględnione w 304.*, ale tylko do końca 2017. roku. Proszę wybaczyć, ale stosunkowo niedawno dowiedziałem się o tym fakcie. Postanowiłem więc, podzielić się tą smutną wiedzą, co nazwałbym stoickim pogodzeniem się z losem i nieuniknioną koniecznością :- )

W pierwszej wiadomości tego tematu, Ainat wspomniał o próbie instalacji "Nvidi dla czipa NV-44x". Wymaganą wersję sterownika, zdaje się potwierdzać skrypt nvidia-detect, który sugeruje "It is recommended to install the nvidia-legacy-304xx-driver". Nietrudno zrelatywizować prawdę, gdy zna się oficjalne stanowisko Nvidii dot. okresu wsparcia dla starszych wersji GPU (a przecież "Komp jest stary (...)", cyt. Ainat). Więc może zmiana karty na nowszą? Sam stoję przed podobnym dylematem. Owa zmiana staje się w tych warunkach, tylko jedną z możliwości — ale często zgadzamy się na to, bo zyski są tu większe od strat :- )

Czy w tej sytuacji jest rzeczą dopuszczalną (vide Off Topic) następujące pytanie; czy ktoś z Was, korzysta ze sterownika nouveau? Jak się sprawuje, warto spróbować?

Pozdrawiam.


Łam ZAsady! wYjąTkÓw jest wIęcej.

Offline

 

#27  2018-02-14 20:36:36

  Ainat - Użytkownik

Ainat
Użytkownik
Zarejestrowany: 2018-01-05

Re: Debian Stretch i problemy z instalacją i po instalacji

Jakie pliki zapisują logi z botowania ? Ja słabiutko znam debiana. Co do miejsca podpięcia do kontrolera to napiszę , że na tym samym dysku , tak samo na 1 partycji stał Ubunu 12.04 jeszcze tydzień temu i wszystko smigało bez problemu , nigdy nie było problemu z botowaniem , odpalał się chyba jeszcze szybciej niż ten Debian. Jak pisałem wyżej sytuacja jest taka ,że przy podbiętych 3 dyskach czasami przy boocie dostaje chwilowej czkawki ale za chwilę botuje a przy podpiętych 4 nie ma szans żeby zabotował. I co ciekawe szuka własnych plików startowych na całkiem innym dysku. Nie rozumiem dlaczego tak jest ale jest.  Z poczatku myslałem ,że to coś z dyskiem na , którym są błędy ale po mieszaniu tasiemkami dowiedziałem się ,że to nie o to chodzi. Tak jak by wyszukiwał inny system i chciał z tej partycji botować. Mam 4 dyski i na każdym na 1 partycji jest jeden system , kazdy botuje nizaleznie od innycj , kazdy ma bootini ( XPeki) ustawione jak by był w kompie tylko 1 dysk i jeden system. Decyzję który system z którego dysku ma startować podejmuję w boot menu. Mam tak od kilkunastu lat i nic nie chcę zmieniać. Tak zawsze startowałem linuxy i xpeki i nigdy nie było żadnego problemu. Jak na którymś dysku były 2 systemy to wtedy wybierałem najpierw dysk a nastepnie system.

Ostatnio edytowany przez Ainat (2018-02-14 23:02:41)

Offline

 

#28  2018-02-14 20:42:27

  Ainat - Użytkownik

Ainat
Użytkownik
Zarejestrowany: 2018-01-05

Re: Debian Stretch i problemy z instalacją i po instalacji

@remi
Mi jak pisałem po wielu bojach udało się zainstalować sterowniki Nvidii , mam panel i chyba komp przestał się mrozić , Gdzieś wyżej podaję linka z jakiego poradnika korzystałem , spróbuj.

Ostatnio edytowany przez Ainat (2018-02-14 20:43:58)

Offline

 

#29  2018-02-14 21:44:53

  skullman - Użytkownik

skullman
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-04-08

Re: Debian Stretch i problemy z instalacją i po instalacji

To po kolei, płyta ma BIOS czy UEFI? Czy na innych dyskach są partycje Linuksowe?

Jeśli Debian startuje to na pewno nie jest to problem z GRUBem.

Offline

 

#30  2018-02-14 22:59:25

  Ainat - Użytkownik

Ainat
Użytkownik
Zarejestrowany: 2018-01-05

Re: Debian Stretch i problemy z instalacją i po instalacji

Płyta to Asus A8N SLI DELUXE  SOCKET 939 bios rok 2004
,proc AMD 64 2X 2400 GHz rdzeń Toledo ,
1 dysk SATA2 160 GB z XP na 1 partycji
2 dysk SATA 3 1TB z Debian na 1 partycji
3 dysk SAMSUNG sata 2 1TB z XP na 1 partycjui
4 dysk WD sata 2 Black 1 TB z padnietym XP na 1 partycji
Ram 2 x 1GB Geil
Ram 2 x 0,5 GB  Patryjot
Zasilacz Enermax 480 W 2 linie 12 v

To z jakiego powodu pakuje się z botowaniem na nie swoją parycję?

Offline

 

#31  2018-02-15 01:53:32

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Debian Stretch i problemy z instalacją i po instalacji

W biosie nie ma opcji wyboru dyzia, z którego ma się bootować w pierwszej kolejności?
Od co najmniej 15-20 lat wszystkich biosach są takie ustawienia, przynajmniej ja zawsze je tam znajdowałem.

Pewnie któryś z tych podpinanych dysków ma zainstalowany jakiś stary bootloader w MBR (albo nawet wszystkie mają), i stąd takie zamieszanie.

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2018-02-15 02:01:40)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#32  2018-02-15 12:04:46

  skullman - Użytkownik

skullman
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-04-08

Re: Debian Stretch i problemy z instalacją i po instalacji

System partycji pewnie MBR stąd ten problem, jeśli kontroler zmieni kolejność dysków to zmienia się też ich kolejność w /dev a przynajmniej ja jak na razie nie widzę innego wytłumaczenia. Można podłączać je po kolei i po każdym testować albo chroot i naprawić problem.

Podaj zawartość /etc/fstab

Offline

 

#33  2018-02-15 15:18:36

  Ainat - Użytkownik

Ainat
Użytkownik
Zarejestrowany: 2018-01-05

Re: Debian Stretch i problemy z instalacją i po instalacji

Nie chcę wszystkich systemów odpalać przez Gruba, chcę korzystać z kompa tak jak do tej pory , od kilkunastu lat. Na tej płycie sam zawsze wybieram c którego dysku ma system startować, niby wyręczam Gruba ale tak wolę

Z tymi MBR też coś może być na rzeczy, tylko że Ubuntu z dokładnie tej samej lokalizacji normalnie odpalał z tymi samymi dyskami z dokładnie z tego samego dysku i tej samej partycji. Bawiłem się w kolejne podłączanie kolejnych dysków gdyż z początku też pomyślałem, że to wina któregoś z nich. Wychodzi jednak na to , że problemem jest konkretnie 4 dysk, obojętnie który by się na tasiemce znalazł.
To wygląda tak ,że jakby Debian potrafił  obsłużyć tylko 3 dyski.  Przy podpiętych 3 dyskach też zdarzyło się że nie odpalił lub dłużej myślał. W sumie szybko się odpala. 

Aaa, i to wyświetlanie w konsoli widowsowych plików też dziwne, na pewno nie jest to lista wszystkich plików i folderów z wybranej partycji i na 100% nie jestem pewien czy tylko z jednego dysku. Tak jak pisałem jest to wynik ls -all w katalogu /root, tam niby widać te pliki w konsoli. Konsola to możliwość pisania w widoku jak nie zabotuje i na czarnej karcie żali się ,że plików nie znalazł, to oczywiście nie jest konsola w trybie recovery , czy systemowa po zalogowaniu. Sam nie wiem co to jest, było można wklepywać to klepałem

fstab wkleję jak będę na Debianie , teraz nie mam możliwości.

Ostatnio edytowany przez Ainat (2018-02-15 15:30:28)

Offline

 

#34  2018-02-15 21:34:33

  skullman - Użytkownik

skullman
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-04-08

Re: Debian Stretch i problemy z instalacją i po instalacji

Debian obsługuje trzy dyski? To nie Debiana wina, jeszcze raz się powtórzę i utwierdzam się w przekonaniu, że Jacekalex ma rację, że problem jest pomiędzy krzesłami i klawiaturą. A Ubuntu działało bo Canonical postawiło sobie za cel wzięcie na siebie sporej części tego problemu. Nie wiem dlaczego uparłeś się na Debiana skoro Ubuntu działało. Nowe Ubuntu daje naprawdę radę, jest jeszcze mint ale są też distra jak openSuSE gdzie niemal wszystko jest od ręki.

Wiesz co to chroot i jak tego używać?

Offline

 

#35  2018-02-15 23:59:55

  Ainat - Użytkownik

Ainat
Użytkownik
Zarejestrowany: 2018-01-05

Re: Debian Stretch i problemy z instalacją i po instalacji

Wydaje mi się , że nie wiem co To chroot.

To Ubuntu to była bardzo stara wersja , której nie dało się zaktualizować do potrzebnych funkcjonalności.W innym przypadku nigdy bym tego nie ruszał.
To że Canonical  rozwiązało pewne problemy za userów jak pisze kolega skulman,uważam za b.dużą zaletę a nie wadę.

@skullman  ; nie szastaj tak tym krzesłem i klawiaturą bo na pewno sam przechodziłeś ten etap, a że było to  dawno to zapomniałeś. Nie ma mistrzów nad mistrzami. To co jest ważne dla jednych nie ma znaczenia dla innych. Są dwa gatunki komputerowych ludzi ; jeden traktuje komputer jak niezbędne narzędzie do pracy( jak wiertarkę lub klucz 13) a drugi jako sens życia. I jedna postawa i druga jest do przyjęcia. Ja potrzebuję tą przykładową 13. A na Debiana padło ponieważ mam serwer właśnie na Debianie i pomyślałem, że będzie im do pary, że będzie  mniej problemów. A tu zamiast mniej to coraz więcej. Ale posuwam się do przodu , już chyba przestał się zamrażać jak zainstalowałem stery Nvidii. co do Ubuntu to wystartowałem razem z nim ; instalowałem pierwsze wydanie  od  którego wszystko się zaczęło , ostatnie jakie miałem na kompie to chyba 12,04 i po instalacji wszystko działało bez problemu , montował sam dyski i je poprawnie obsługiwał, na minimalnym poziomie użytkowania był po prostu bezobsługowy , tak jak winda. Nie mam czasu na instalację najnowszego Ubuntu ale z ciekawości to zrobię jak czasu trochę zdobędę żeby porównać z Debianem, który mi się bardzo spodobał jeżeli chodzi o środowisko graficzne MATE , pod tym względem kładzie Ubuntu. Chociaż najnowszego Ubuntu po prawdzie nie widziałem jeszcze. A z dyskami jest problem , którego sam sobie nie wymyśliłem. Nie tworzę wirtualnych problemów na zasadzie sztuka dla sztuki, tylko szukam ich rozwiazania.

U mnie obsługuje jedynie trzy dyski, i to jest fakt!!! a kilkunastoletnie Ubuntu obsługiwało 4 , windy które mam na pokładzie obsługują również 4 dyski . Dalej uważasz ,że krzesło i klawiatura są winne?
Aaa; powiem jeszcze że windy u mnie na kompie maja problem z klawiaturą , często jej nie podłączają a Debian i Ubuntu nigdy nie miały z tym problemu ; każdy bot razem z klawiaturą.

Proszę ; etc/fstab

Kod:

# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
# / was on /dev/sda1 during installation
UUID=a635e131-d857-4b0c-aae1-badb70b265fe /               ext4    errors=remount-ro 0       1
/dev/sr0        /media/cdrom0   udf,iso9660 user,noauto     0       0
/extraswap swap swap defaults 0 0

extra Swap jest zrobiony prze zemnie w systemie plików /extraswap , nie mam osobnej partycji wymiany.

Ostatnio edytowany przez Ainat (2018-02-16 01:32:00)

Offline

 

#36  2018-02-16 00:20:30

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Debian Stretch i problemy z instalacją i po instalacji

Oj tam, oj tam, kiedyś w jednej firmie miałem w serwerze 8 (słownie OSIEM dysków), spiętych w dwie macierze RAID10.
I jakoś wszytko działało dosyć grzecznie, poza tym, że jakiś mądrala (nie ja na szczęście) wymyślił sobie Samsungi Softpoint do RAID.

Przez pół roku zdechły tylko trzy sztuki.

Debian, jak każdy Linux, obrabia tyle dyziów, ile mu wsadzisz, choćby i 1000.
Tu trzeba w biosie ustawić,  z którego dysku ma startować system, a potem pozostałe dyski sensownie dodać do /etc/fstab.
Żadna filozofia, trzeba to tylko troszkę sensowniej skonfigurować, żeby kłopotów nie powodowało.

Z resztą, czy taki Prometheus na AGH obrabia tylko trzy dyski?
Też chodzi na Linuxie,  jak praktycznie wszystkie superkomputery na świecie.
http://www.agh.edu.pl/info/article/w-agh-uruchomion … torii-polski/

To by było na tyle


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#37  2018-02-16 00:49:47

  skullman - Użytkownik

skullman
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-04-08

Re: Debian Stretch i problemy z instalacją i po instalacji

No przechodziłem ale daleki byłem od stiwerdzeń, że debian czy jakikolwiek linux obsługuje tylko 1,2 czy 5 dysków. No ale skoro dla ciebie to tylko narzędzie to zacznij go używać jak narzędzia. Weź jakiegoś live'a, wystartuj z niego komputer ze wszystkimi podpiętymi dyskami, potem chroot (tu masz jak to zrobić) a potem wrzuć zawartość pliku /etc/fstab i wrzuć co wypluje fdisk -l. Wskaż nam, która partycja to root.

Offline

 

#38  2018-02-16 01:06:29

  Ainat - Użytkownik

Ainat
Użytkownik
Zarejestrowany: 2018-01-05

Re: Debian Stretch i problemy z instalacją i po instalacji

płyta pod f8 ma boot menu , tu wybieram dysk , z którego mam wystartować , czy to nie na to samo wychodzi jak w biosie ustawię/. Chyba, że faktycznie ma znaczenie czy Debian jest podpięty na kontrolerze do portu sata1 czy jakiegoś innego?

Co do MBR ; wszystkie systemy instalowałem zawsze na 1 partycji dysku zawsze na odpiętych pozostałych dyskach, tak że każdy dysk ma swój osobisty bootloader i osobistą  MBR,nigdy żadna instalacja systemu nie oddziaływała podczas instalacji na inne instalacje na innych dyskach.Debiana też taksamo instalowałem Takie rozwiązanie stosuję od początku mojej zabawy z komputerami i nigdy nie było problemu . Z botini bawiłem się w konfigurację na samum początku do czasu jak odkryłem, że autonomiczna instalacja na 1 partycji dysku rozwiazuje sprawę botloadera w komputerze. Tak było cały czas do instalacji Debiana i zrobił się problem.  Wcześniej Ubuntu , Fedora i inne linuxy z windowsami żyły w zgodzie w jednym domku i botowały na zawołanie a Debian nie chce.Znaczy botuje ale max z podpiętymi 3 dyskami

Ostatnio edytowany przez Ainat (2018-02-16 01:16:41)

Offline

 

#39  2018-02-16 01:27:05

  Ainat - Użytkownik

Ainat
Użytkownik
Zarejestrowany: 2018-01-05

Re: Debian Stretch i problemy z instalacją i po instalacji

Ja doskonale zdaję sobie sprawę, że dla Linuxa ogarnięcie 4 dysków to żaden problem , tylko próbuję dojść dlaczego u mnie nie daje rady?

@skullman : z tego co rozumiem to proponujesz mi podporządkowanie wszystkich instalacji Grubowi Debiana, tak żeby on był szefem botowania całego komputera? Ja tak nie chcę , pragnę :) żebym to ja był dalej Grubem mojego komputera , tak jak to było od 2004 roku

to jest widok dysku z Debianem w Gparted
https://drive.google.com/open?id=1XNEDfQRZwQ0xFHqh8UYaCmd305cSNZyI


Ekran widoczny kiedy przy 4 dyskach nie botuje
https://drive.google.com/open?id=1Zeton0RTdkffLaZfwi4ArlCONyhYO23s

Ostatnio edytowany przez Ainat (2018-02-16 07:58:12)

Offline

 

#40  2018-02-16 02:09:41

  wikingagressor - Użytkownik

wikingagressor
Użytkownik
Skąd: Józefów k.Błonia, mazowieck
Zarejestrowany: 2015-02-03

Re: Debian Stretch i problemy z instalacją i po instalacji

hmm, w twoim fstab nie widac zadnej partycji typu /boot i to pewnie dlatego biedny debian nie wie skad ma startowac.


Peace, Love and Debian for the World!!!

Offline

 

#41  2018-02-16 07:09:02

  andreq - Członek DUG

andreq
Członek DUG
Skąd: Nisko
Zarejestrowany: 2005-01-11

Re: Debian Stretch i problemy z instalacją i po instalacji

Brak wpisu  /boot w fstab, na pewno nie jest problemem. Tak to możemy zgadywać do wiosny...

@Ainat

Napisz co wypisuje system jak podepniesz wszystkie dyski.
Chyba się nie obudziłem, bo nie zobaczyłem postu 39.

Ostatnio edytowany przez andreq (2018-02-16 21:41:09)

Offline

 

#42  2018-02-16 10:14:39

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Debian Stretch i problemy z instalacją i po instalacji

To nie w fstab. flagę boot dla dysku. partycji , można zmieniać przez Gparted.
To, czy bios płyty reaguje na flagę boot partycji, to już zależy od konkretnej wersji biosu, chociaż teoretycznie pownien.


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#43  2018-02-16 16:50:10

  Ainat - Użytkownik

Ainat
Użytkownik
Zarejestrowany: 2018-01-05

Re: Debian Stretch i problemy z instalacją i po instalacji

Przy instalacji zaznaczyłem flagę , chyba boot  a mony /

Offline

 

#44  2018-02-16 18:01:48

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Debian Stretch i problemy z instalacją i po instalacji

Tam są błędy w montowaniu zasobów.

Jak wygląda zawartość /boot/ ?

Ostatnio edytowany przez morfik (2018-02-16 18:04:20)

Offline

 

#45  2018-02-17 00:04:02

  Ainat - Użytkownik

Ainat
Użytkownik
Zarejestrowany: 2018-01-05

Re: Debian Stretch i problemy z instalacją i po instalacji

vmlinuz-4.9.0-4-amd64
config-4.9.0-4-amd64
initrd.img-4.9.0-4-amd64
System.map-4.9.0-4-amd64
katalog grub

jeżeli o zawartość folderu /boot chodziło?

Offline

 

#46  2018-02-17 14:38:31

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Debian Stretch i problemy z instalacją i po instalacji

A jakbyś przepisał

Kod:

UUID=a635e131-d857-4b0c-aae1-badb70b265fe /               ext4    errors=remount-ro 0       1

na

Kod:

UUID=a635e131-d857-4b0c-aae1-badb70b265fe /               ext4    defaults,errors=remount-ro 0       1

to zadziała?

Offline

 

#47  2018-02-17 16:59:20

  skullman - Użytkownik

skullman
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-04-08

Re: Debian Stretch i problemy z instalacją i po instalacji

Ainat napisał(-a):

@skullman : z tego co rozumiem to proponujesz mi podporządkowanie wszystkich instalacji Grubowi Debiana, tak żeby on był szefem botowania całego komputera? Ja tak nie chcę , pragnę :) żebym to ja był dalej Grubem mojego komputera , tak jak to było od 2004 roku

Ja? Naprawdę? Poprosiłem tylko o to, co siedzi w /etc/fstab i nie dostałem oraz o wynik fdisk -l. No ale czytanie ze zrozumieniem ma się nijak do debiana więc się czepieł nie będę choć to też dla jednych jest jakieś tam narzędzie a dla na przykład polonistów i maniaków językowych sens życia.

Link do reinstalacji GRUBa zawierał na początku instrukcję jak się zczrootować do systemu bo nie wiesz jak to zrobić.

@Jacekalex. Tu nie chodzi o bootowanie bo z jednym dyskiem system wstaje jak trzeba, natomiast z czterema krzyczy, że nie możę znaleźć zasobów. Trzeba po prostu zmienić wpisy w fstabie.

Ostatnio edytowany przez skullman (2018-02-17 17:02:25)

Offline

 

#48  2018-02-17 22:40:31

  Ainat - Użytkownik

Ainat
Użytkownik
Zarejestrowany: 2018-01-05

Re: Debian Stretch i problemy z instalacją i po instalacji

Słuchajcie;
mam na płycie 2 kontrolery SATA , jeden chyba przeznaczony do RAID . Do każdego z nich można podpiąć po 4 dyski. Tego do RAID nigdy nie używałem i tak chyba już zostanie.
Ten (nazwijmy go) normalny, w biosie , z podłączonymi dyskami wygląda tak:
pierwszy jest
FIRST SATA MASTER   - dysk z Windą
SECOND SATA MASTER - dysk z Windą
THIRD SATA MASTER - DYSK Z Debianem ( od przed chwili )
FOURTH SATA MASTER - dysk z windą ( od przed chwili)  wcześniej to tutaj był dysk z Debianem

No i wyobraźcie Sobie , że teraz startuje normalnie z 4 dyskami !!!!

@morfik  miałem już zrobić to co napisałeś ale się wstrzymałem ze względu na powyższe.
@skullman proszę /etc/fstab   było gdzieś wsześniej , ale proszę

Kod:

# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
# / was on /dev/sda1 during installation
UUID=a635e131-d857-4b0c-aae1-badb70b265fe /               ext4    errors=remount-ro 0       1
/dev/sr0        /media/cdrom0   udf,iso9660 user,noauto     0       0
/extraswap swap swap defaults 0 0

i proszę wynik

Kod:

Dysk /dev/sdb: 931,5 GiB, bajtów: 1000204886016, sektorów: 1953525168
Jednostki: sektorów, czyli 1 * 512 = 512 bajtów
Rozmiar sektora (logiczny/fizyczny) w bajtach: 512 / 512
Rozmiar we/wy (minimalny/optymalny) w bajtach: 512 / 512
Typ etykiety dysku: dos
Identyfikator dysku: 0x2cb9b774

Urządzenie Rozruch   Początek     Koniec   Sektory Rozmiar Id Typ
/dev/sdb1  *             2048   66074623  66072576   31,5G  7 HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sdb2            66075345 1009797704 943722360    450G  7 HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sdb3          1009797705 1953523055 943725351    450G  7 HPFS/NTFS/exFAT


Dysk /dev/sdc: 931,5 GiB, bajtów: 1000203804160, sektorów: 1953523055
Jednostki: sektorów, czyli 1 * 512 = 512 bajtów
Rozmiar sektora (logiczny/fizyczny) w bajtach: 512 / 512
Rozmiar we/wy (minimalny/optymalny) w bajtach: 512 / 512
Typ etykiety dysku: dos
Identyfikator dysku: 0x3bb07e0f

Urządzenie Rozruch   Początek     Koniec   Sektory Rozmiar Id Typ
/dev/sdc1  *               63   66075344  66075282   31,5G  7 HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sdc2            66075345 1009797704 943722360    450G  7 HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sdc3          1009797705 1953520064 943722360    450G  7 HPFS/NTFS/exFAT


Dysk /dev/sda: 931,5 GiB, bajtów: 1000204886016, sektorów: 1953525168
Jednostki: sektorów, czyli 1 * 512 = 512 bajtów
Rozmiar sektora (logiczny/fizyczny) w bajtach: 512 / 4096
Rozmiar we/wy (minimalny/optymalny) w bajtach: 4096 / 4096
Typ etykiety dysku: dos
Identyfikator dysku: 0x8e2c2dae

Urządzenie Rozruch   Początek     Koniec   Sektory Rozmiar Id Typ
/dev/sda1  *             2048   58593279  58591232     28G 83 Linux
/dev/sda2            58593280  268472319 209879040  100,1G 83 Linux
/dev/sda3           268472320 1107339263 838866944    400G  7 HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda4          1107339264 1953523711 846184448  403,5G  7 HPFS/NTFS/exFAT


Dysk /dev/sdd: 149,1 GiB, bajtów: 160040803840, sektorów: 312579695
Jednostki: sektorów, czyli 1 * 512 = 512 bajtów
Rozmiar sektora (logiczny/fizyczny) w bajtach: 512 / 512
Rozmiar we/wy (minimalny/optymalny) w bajtach: 512 / 512
Typ etykiety dysku: dos
Identyfikator dysku: 0x0aa80aa7

Urządzenie Rozruch Początek    Koniec   Sektory Rozmiar Id Typ
/dev/sdd1  *             63  20482874  20482812    9,8G  7 HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sdd2          20482875 312576704 292093830  139,3G  7 HPFS/NTFS/exFAT


Dysk /dev/sde: 7,5 GiB, bajtów: 8054112256, sektorów: 15730688
Jednostki: sektorów, czyli 1 * 512 = 512 bajtów
Rozmiar sektora (logiczny/fizyczny) w bajtach: 512 / 512
Rozmiar we/wy (minimalny/optymalny) w bajtach: 512 / 512
Typ etykiety dysku: dos
Identyfikator dysku: 0x009b54f5

Urządzenie Rozruch Początek   Koniec  Sektory Rozmiar Id Typ
/dev/sde1  *           2048 15730687 15728640    7,5G  c W95 FAT32 (LBA)

i od razu przepraszam, że tak długo trwało , ale dzisiaj walczyłem z JPK3 bo święto się zbliża ")

Ostatnio edytowany przez Ainat (2018-02-17 22:44:59)

Offline

 

#49  2018-02-18 08:35:52

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Debian Stretch i problemy z instalacją i po instalacji

Na każdym dysku masz flagę rozruchową (to te gwiazdeczki w wyniku fdisk).

Tylko przez bios możesz teoretycznie wybrać dysk z którego ma startować OS,
ale przy niektórych  biosach  i tak bios może brać pod uwagę flagi  uruchomieniowe dysków w pierwszej kolejności.
Wobec sytuacji, kiedy 4 dyski mają flagę boot, bios prawdopodobnie  po prostu głupieje, wybiera wtedy dysk do uruchomienia dosyć przypadkowo.


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)