Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2017-11-10 22:55:53

  Twige - Użytkownik

Twige
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-05-10

Debian + wirtualizacja, podstawowe zagadnienia

Wita, czy mogę gdzieś poczytać na temat wirtualizacji? nie mówie tutaj o samej konfiguracji ów serwera wirtualnego ale o najważniejszych teoretycznych założeniach takich jak np podział procesora, pamięci ram etc.

Zakładając że mam 4 rdzeniowy procesor każdy po ~2.4GHZ to jestem w stanie na tym procku utworzyć 4 serwery wirutalne? mnie? więcej?

Offline

 

#2  2017-11-10 23:46:04

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Debian + wirtualizacja, podstawowe zagadnienia

Offline

 

#3  2017-11-11 09:30:33

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Debian + wirtualizacja, podstawowe zagadnienia

Najpierw zdecyduj, jaka technologia wirtualizacji Cię interesuje.

Czy proste klikajło w postaci VirtualBoxa, czy natywny linuxowy KVM,troszkę trudniejszy w konfiguracji,
czy może starszy,albo bardzo profesjonalny XEN, który jednak jest o wiele trudniejszy w konfiguracj9i,
czy może VMware - czyli super pro od znanej korpo.

Są jeszcze "chrooty na sterydach" typu kiedyś OpenVZ, obecnie LXC, czyli Linux Container, które też są czasem błędnie określane jako wirtualizacja.

Pozdro


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#4  2017-11-12 18:52:11

  Twige - Użytkownik

Twige
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-05-10

Re: Debian + wirtualizacja, podstawowe zagadnienia

A co to znaczy "chrooty na sterydach"? :>

Interesuje mnie możliwosć wirtualizacji  z poziomu konsoli bez środowiska X.
Sam terminal to przede wszystkim. Na poczatku chciałem spróbować czegoś łatwego i w miarę bez problemowego.

Offline

 

#5  2017-11-12 19:23:26

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Debian + wirtualizacja, podstawowe zagadnienia

Twige napisał(-a):

A co to znaczy "chrooty na sterydach"? :>

Jacekalex używa takiego określenia, które jednak z rzeczywistością nie ma za dużo wspólnego.

OpenVZ to zupełnie archaiczny projekt, którym nie ma w ogóle sensu się zajmować.
LXC nie ma nic wspólnego z chrootem, to zupełnie inna technologia — konteneryzacja (bliżej do jaila z BSD).
LXC korzysta z Kernel namespaces, profili Apparmor/SELinux, CGroups, Seccomp, Kernel capabilities etc.
Chroot (przełom lat 70' i 80') w zasadzie w żaden sposób nie zwiększa bezpieczeństwa poprzez zmianę katalogu roota (chroot — change root). Zresztą nie do tego był tworzony. Kiedyś był bardziej popularny (z obowiązkowymi dodatkowymi narzędziami zapewniającymi względne bezpieczeństwo) — dziś standardowo dostępne są inne, lepsze opcje: różnego typu konteneryzacja lub współczesna wirtualizacja (dzięki wsparciu m.in. w procesorach narzut jest o wiele mniejszy niż kiedyś, bezpośredni dostęp do sprzętu itp.)

Interesuje mnie możliwosć wirtualizacji  z poziomu konsoli bez środowiska X.
Sam terminal to przede wszystkim. Na poczatku chciałem spróbować czegoś łatwego i w miarę bez problemowego.

Ale co konkretnie chcesz uzyskać?
Do wielu zastosowań wystarczy konteneryzacja, do niektórych niezbędna będzie pełna wirtualizacja.

Offline

 

#6  2017-11-12 20:20:29

  Twige - Użytkownik

Twige
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-05-10

Re: Debian + wirtualizacja, podstawowe zagadnienia

yossarian napisał(-a):

Interesuje mnie możliwosć wirtualizacji  z poziomu konsoli bez środowiska X.
Sam terminal to przede wszystkim. Na poczatku chciałem spróbować czegoś łatwego i w miarę bez problemowego.

Ale co konkretnie chcesz uzyskać?
Do wielu zastosowań wystarczy konteneryzacja, do niektórych niezbędna będzie pełna wirtualizacja.

Chciałbym spróbować  zrobić coś takiego co oferują przerózne firmy chodzi tu o VPS. Kupiłem sobie tani serwer dedykowany i ucze sie na nim pracy z linuksem.

Offline

 

#7  2017-11-12 20:30:58

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Debian + wirtualizacja, podstawowe zagadnienia

Kupiłem sobie tani serwer dedykowany i ucze sie na nim pracy z linuksem.

Wszystko zależy od tego pogrubionego fragmentu.
Jeśli jest na tyle wydajny — możesz korzystać z wirtualizacji. Problem w tym, że czasem te skrajnie tanie dedyki wyglądają mniej ciekawie od vpsów.
Do samej nauki pracy z Linuxem wystarczy konteneryzacja. Będzie szybciej i sprawniej. A sama późniejsza administracja takimi systemami (już bo zakończeniu konfiguracji hosta — dedyka) będzie niemal identyczna.

Offline

 

#8  2017-11-13 04:58:11

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Debian + wirtualizacja, podstawowe zagadnienia

Bez Xów, na samej konsoli radzę brać KVM, ten ogarnia zarówno pełną wirtualizację jak i parawirtualizację, wsparcie w Linuxie ma stabilne i od bardzo dawna.


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#9  2017-11-14 21:37:45

  Twige - Użytkownik

Twige
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-05-10

Re: Debian + wirtualizacja, podstawowe zagadnienia

procesor: intel pentium 2 rdzeniowy
ram: 4gb ddr3
hdd 2x 1tb
łącze 100 mb


To mój dedyk.

I teraz interesuje mnie czy stosując wirtualizcję kvm bedę mógł stworzyć na nim kilka vpsów np 4.
Każdy po 1gb ram czy to musze zrobić tak aby został też ram dla samego serwera. Dodatkowo czy jeżeli proc ma 2 rdzenie to muszę przeznaczyć na vps jeden rdzeń czyli na tym serwerze dedykowanym moglbym zrobic max 2 vpsy.

Offline

 

#10  2017-11-14 21:51:01

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Debian + wirtualizacja, podstawowe zagadnienia

Na takiej maszynce 4 VPSy?
Mija się to z celem (chyba, że do jakiejś mikrozabawy), w tej chwili minimum VPSa to 2 GB ram, i takie maszynki można dostać już od 13 zeta/mies.
Poza tym rurka też skromna, 100 Mbit to standard dla jednej maszyny, wiec upychanie na niej ponad 2 to ryzykowna sprawa.

Jak chcesz zarabiać na VPSach to bierz dedyka z mocnym prockiem typu Xeon lub Opteron,
32GB RAM, rurką 1Gbit, i wykroj na nim 8-12 (albo nawet 16) porządnych VPSów.

Chociaż majątku w ten sposób nie zrobisz, duże firmy już zwietrzyły interes, i na całym świecie można dostać VPSa często za śmieszne pieniądze.

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2017-11-14 21:52:41)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#11  2017-11-14 22:26:23

  Twige - Użytkownik

Twige
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-05-10

Re: Debian + wirtualizacja, podstawowe zagadnienia

tu nie chodzi o to ze ja chce cokowiek zarabiac, na to jest o duzo za wcześnie, chce sie poki co dowiedzieć co i jak.

Dllatego pytam jak to jest z paramterami, rdzeniami procesora itp.

Czy mając takiego dedyka 4gb ram moge na nim stworzyc 2 vpsy po te 2 gb ramu czy trzeba zostawiać jakieś wolne parametry na ten serwer główny. Dodatkowo jak to jest z rdzeniami procesora. Czy proc majacy 2 rdzenie moze byc zwirtualizowny tylko dla dwoch vpsów czy to nie o rdzenie chodzi?

Dodatkowo co do łącza.

Czy mając rurke 1gb rownomiernie rozklada sie ono na wszystkie vpsy czy łącze także ręcznie trzeba podzielic i przydzielic do każdej wirtualnej maszynki?

Ostatnio edytowany przez Twige (2017-11-14 22:28:03)

Offline

 

#12  2017-11-14 22:40:06

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Debian + wirtualizacja, podstawowe zagadnienia

Możesz tak zrobić - 2 maszyny po 2GB RAM, ale na pewno nie wyskoczą powyżej 1,5-1,7GB średnio, bo coś muszą zostawić na maszynę główną.

Wirtualizowanie procka na VPSy możesz robić dowolnie,maszyna wirtualna praktycznie i tak widzi wirtualny procek,nie zobaczy jedna więcej rdzeni, niż ma fizyczny procek  (chyba,jeszcze nie widziałem, żeby dało się to obejść).

Rurka? zawsze jedna maszyna może zapchać łącze, dlatego trzeba zrobić albo limity per VM, albo jakiś sprawiedliwy podział rurki, najprościej modułem SFQ.
Jak chcesz poznać zagadnienie, to i tak musisz wypróbować wszystkie opcje.


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#13  2017-11-14 23:00:06

  Twige - Użytkownik

Twige
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-05-10

Re: Debian + wirtualizacja, podstawowe zagadnienia

Dziękuje za odpowiedź, dużo mi ona dała. Nie do konca jednak jestem w stanie uzmysłowić sobie zagadnienie związane z procesorem. Patrząc na ofertę np ovh widzę tam 2 vCore(s), 1 vCore(s), podaja oni liczbę rdzeni. To jakieś wirtualne rdzenie czy na jakiej zasadzie o działa.

Sądziłem że mają np 4 rdzeniowy procesor jestem w stanie zrobic na niej 4 vpsy, nie więcej z uwagi własnie na rdzenie, ale to chyba nie tak działa?
W jaki sposób wirtualizacja wpływa na podział procesora? Mógłbyś mi to w  skrócie objaśnić albo podesłać jakąś literaturę na ten temat? Byłbym baardzo wdzięczny, pozdrawiam

Offline

 

#14  2017-11-15 08:27:09

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Debian + wirtualizacja, podstawowe zagadnienia

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)