Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2017-11-04 11:04:24

  Zbooj - Dark Sith

Zbooj
Dark Sith
Skąd: Siedziba Wszelkiego Zła
Zarejestrowany: 2005-07-28

Nowy laptop - co polecacie

Cześć Wszystkim,

Mam zamiar kupić nowego lapka, ale troche wyszedłem z tematyki sprzętowej.
Chciałbym kupić coś co będzie bezproblemowo działało pod Debianem/debianopodobnymi

Wymagania podstawowe:
- ekran, przekątna 15,6" (rozdzielczość w sumie bez znaczenia)
- 8GB RAMu
- dysk SSD jakikolwiek, byłoby miło mieć może więcej niż 200GB
- przyzwoitej wydajności procesor, nie musi być koniecznie High-End
- byłoby fajnie gdyby bateria była niewbudowana, a całość ważyła ok 2kg
- cena w sumie bez znaczenia, ale wiadomo im mniej, tym lepiej

Przeznaczenie:
- home office
- filmy (bardziej oglądanie niż obróbka)
- internet/YT
- może jakieś zabawy z VirtualBox'em

Co polecacie?

Offline

 

#2  2017-11-04 11:11:46

  mati75 - Psuj

mati75
Psuj
Skąd: masz ten towar?
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Nowy laptop - co polecacie

Poleasingowe lenovo thinkpad, hp elite/pro book, biznesowe delle.


https://l0calh0st.pl/obrazki/userbar.png

Offline

 

#3  2017-11-04 11:14:03

  Zbooj - Dark Sith

Zbooj
Dark Sith
Skąd: Siedziba Wszelkiego Zła
Zarejestrowany: 2005-07-28

Re: Nowy laptop - co polecacie

mati75 napisał(-a):

Poleasingowe lenovo thinkpad, hp elite/pro book, biznesowe delle.

Chętnie, ale interesuje mnie raczej coś zgodnego z myślą przewodnią:

Mam zamiar kupić nowego lapka

Mam na myśli głównie kompatybilność sprzętową i łatwą integrację z Debianem.
Która seria produktów / laptopy którego producenta są obecnie najbardziej kompatybilne z linuxem?

To ciekawe:
https://www.x-kom.pl/p/388255-notebook-laptop-156-h … adeon-r5.html
Tylko czy sprzęt kompatybilny.

Offline

 

#4  2017-11-04 11:43:42

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Nowy laptop - co polecacie

Zbooj napisał(-a):

Mam na myśli głównie kompatybilność sprzętową i łatwą integrację z Debianem.

Jakim Debianem? Między Stable, a Testing/sid może być kolosalna różnica.

Która seria produktów / laptopy którego producenta są obecnie najbardziej kompatybilne z linuxem?

No właśnie te trochę starsze, biznesowe serie.
Z najnowszymi laptopami to czasem loteria — zależy co tam wmontują.

Offline

 

#5  2017-11-04 11:49:26

  Zbooj - Dark Sith

Zbooj
Dark Sith
Skąd: Siedziba Wszelkiego Zła
Zarejestrowany: 2005-07-28

Re: Nowy laptop - co polecacie

Raczej gałąź testowa. Obecnie używam LinuxMint, ale bywało też Manjaro.

Zasadniczo, mój obecny laptop jest już bardzo stary i wolałbym nie zastępować go tylko "trochę młodszym".
Używany sprzęt do mnie też raczej nie przemawia.

Coś takiego znalazłem...
https://certification.ubuntu.com/desktop/

Takiego Asusa bym widział
https://www.x-kom.pl/p/358618-notebook-laptop-156-a … in10-fhd.html

Offline

 

#6  2017-11-04 12:00:12

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: Nowy laptop - co polecacie

Zbooj: ...(rozdzielczość w sumie bez znaczenia)...

Tylko powłoka matowa i full HD 1920x1080, minimum 1600x900 przy 14”. To pierwsze co podałeś ma tylko HD 1366 x 768, to jest za mało przy 15".

Offline

 

#7  2017-11-04 12:03:38

  Zbooj - Dark Sith

Zbooj
Dark Sith
Skąd: Siedziba Wszelkiego Zła
Zarejestrowany: 2005-07-28

Re: Nowy laptop - co polecacie

jawojx napisał(-a):

Zbooj: ...(rozdzielczość w sumie bez znaczenia)...

Tylko powłoka matowa i full HD 1920x1080, minimum 1600x900 przy 14”. To pierwsze co podałeś ma tylko HD 1366 x 768, to jest za mało przy 15".

Nie przeszkadza mi taka rozdzielczość. Zresztą i tak trzeba później przeskalować interfejs żeby nie oślepnąć kompletnie.

Żebyśmy się zrozumieli dobrze. Cena ma w tym wszystkim jakieś znaczenie, ale nie jest najważniejsza.
Ma być sensowny procesor, 8GB RAMu i szybki dysk, reszta jest sprawą drugorzędną.

Offline

 

#8  2017-11-04 12:05:06

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Nowy laptop - co polecacie

Kiedyś kupowałem poleasingowego thinkpada (Intel Core i5-3320M, 8 GB, matowa matryca, Trackpoint, obudowa ze stopu magnezu, VT-x/d itp)  i wyglądał/działał jak nowy (łącznie z akumulatorem).

Wszystko działało bez żadnego kombinowania (łącznie z klawiszami funkcyjnymi) i to wszystko za połowę ceny tego podanego przez ciebie HP (który ma bardzo słabiutki akumulator —  2700 mAh).

Offline

 

#9  2017-11-04 13:15:12

  ciastek1981 - Użytkownik

ciastek1981
Użytkownik
Zarejestrowany: 2016-06-19

Re: Nowy laptop - co polecacie

Zależy od budżetu, ale może coś Fujitsu A557 jakby zrobili promocję (dużo portów usb 3.0) lub Thinkpad'a E570.


Debian - there is no substitute!

Offline

 

#10  2017-11-04 14:39:28

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: Nowy laptop - co polecacie

Zbooj:..Zresztą i tak trzeba później przeskalować interfejs żeby nie oślepnąć kompletnie."

Właśnie o to mi chodzi minimum to fullHD, na takiej rozdzielczości będziesz miał większy komfort, wbrew pozorom. Na +HD na przykład będziesz miał większe litery na stronach internetowych (przy nieodciętej stronie prawo/lewo, dug się dobrze skaluje pisze tu o innych stronach), a i miejsca jak potrzebne dla dwóch edytorów jest więcej.
Współczynnik skalowania co najmniej 1,1/1,2 przy full HD i trzeba powiększyć wyświetlanie stron w edytorach 200%, czy w internecie 170%. Wtedy to ma sens i dobrze wygląda. Nie można zapominać też o tym że fullHD przy tej samej przekątnej ekranu będzie miało mniejszy piksel od zwykłej HD.

Poszukał bym bez Windowsa zawsze to taniej, brał bym samo GPU intela najlepiej od 620 w górę, lub mieszane z nVidią. Jeżeli chodzi o markę to Dell, ewentualnie Lenovo, tylko nie to tanie badziewie.

Tu jest niezły Lenovo (subiektywnie paskudny wygląd) bez systemu w przyzwoitej cenie, matowy IPS, GF 1050 GTX dobra karta do obróbki wideo, procek HQ ma wsparcie dla VT-x i VT-d, 16GB RAM-u, cztery rdzenie, do wirtualizacji jak znalazł:

Lenovo Y520-15 i5-7300HQ/16GB/256 FHD GTX1050

Specyfikacja pełna

A tu podobny Dell, dysk tylko HDD, matryca nie IPS, tylko 8GB RAM-u, ale z Windowsem nie wiem czy to zaleta. Cena podobna widać koszt systemu (matryca nie IPS, mniej o 8GB RAM, zwykły dysk HDD).
 
Dell Inspiron 7567 i5-7300HQ/8G/1000/Win10 GTX1050

Specyfikacja pełna

----

Ostatnio edytowany przez jawojx (2017-11-04 14:42:04)

Offline

 

#11  2017-11-04 15:00:24

  Zbooj - Dark Sith

Zbooj
Dark Sith
Skąd: Siedziba Wszelkiego Zła
Zarejestrowany: 2005-07-28

Re: Nowy laptop - co polecacie

jawojx napisał(-a):

Zbooj:..Zresztą i tak trzeba później przeskalować interfejs żeby nie oślepnąć kompletnie."

Właśnie o to mi chodzi minimum to fullHD, na takiej rozdzielczości będziesz miał większy komfort, wbrew pozorom. Na +HD na przykład będziesz miał większe litery na stronach internetowych (przy nieodciętej stronie prawo/lewo, dug się dobrze skaluje pisze tu o innych stronach), a i miejsca jak potrzebne dla dwóch edytorów jest więcej.
Współczynnik skalowania co najmniej 1,1/1,2 przy full HD i trzeba powiększyć wyświetlanie stron w edytorach 200%, czy w internecie 170%. Wtedy to ma sens i dobrze wygląda. Nie można zapominać też o tym że fullHD przy tej samej przekątnej ekranu będzie miało mniejszy piksel od zwykłej HD.

Poszukał bym bez Windowsa zawsze to taniej, brał bym samo GPU intela najlepiej od 620 w górę, lub mieszane z nVidią. Jeżeli chodzi o markę to Dell, ewentualnie Lenovo, tylko nie to tanie badziewie.

Tu jest niezły Lenovo (subiektywnie paskudny wygląd) bez systemu w przyzwoitej cenie, matowy IPS, GF 1050 GTX dobra karta do obróbki wideo, procek HQ ma wsparcie dla VT-x i VT-d, 16GB RAM-u, cztery rdzenie, do wirtualizacji jak znalazł:

Lenovo Y520-15 i5-7300HQ/16GB/256 FHD GTX1050

Specyfikacja pełna

A tu podobny Dell, dysk tylko HDD, matryca nie IPS, tylko 8GB RAM-u, ale z Windowsem nie wiem czy to zaleta. Cena podobna widać koszt systemu (matryca nie IPS, mniej o 8GB RAM, zwykły dysk HDD).
 
Dell Inspiron 7567 i5-7300HQ/8G/1000/Win10 GTX1050

Specyfikacja pełna

----

Propozycje ciekawe ale zupełnie nie w temacie. Przeczytaj uważnie mój pierwszy wpis w tym temacie.

Offline

 

#12  2017-11-04 15:13:35

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Nowy laptop - co polecacie

jawojx napisał(-a):

Poszukał bym bez Windowsa zawsze to taniej, brał bym samo GPU intela najlepiej od 620 w górę, lub mieszane z nVidią.

Windows się czasem przydaje, a różnica w cenie jest tylko symboliczna.

Wybór Intela + Nvidii to IMHO głupota. Brak wsparcia dla Waylanda (poza częściowym w GNOME) i Optimusa, wieloletnie nieudostępnianie firmware dla otwartych sterowników właściwie dyskwalifikują tego producenta.

Do 99% zastosowań (i 100% podanych przez Zbooja) wystarczy sam Intel.
Gdy jednak trzeba czegoś więcej, to jest pełna obsługa kart AMD, łącznie z hybrydami — działa to w identyczny sposób jak na Windowsach, a nie jak w prowizorycznych dziadostwach typu Bumblebee.

@Zbooj:
Opcja dokupienia i dołożenia SSD wchodzi w grę?

Offline

 

#13  2017-11-04 16:03:18

  ciastek1981 - Użytkownik

ciastek1981
Użytkownik
Zarejestrowany: 2016-06-19

Re: Nowy laptop - co polecacie


Debian - there is no substitute!

Offline

 

#14  2017-11-04 16:57:41

  Zbooj - Dark Sith

Zbooj
Dark Sith
Skąd: Siedziba Wszelkiego Zła
Zarejestrowany: 2005-07-28

Re: Nowy laptop - co polecacie

Powiem tak... to ma być komputer dla mnie prywatnie.
Czasem lubie coś tam poskrobać, ale ten komp ma być raczej dla rozrywki - film, jutub, jakaś prehistoryczna gierka w DOSbox'ie, jakiś arkusz kalkulacyjny, internety.

Maszynkę do pracy to ja mam służbową, a w przyszłym roku wymienie sobie ją na nową z wirtualizacją i takimi tam fajerwerkami.

Chciałbym mieć poprostu nowy komputer, który da sobie radę z softem za powiedzmy 5 lat.
Warto byłoby mieć dysk SSD i odpowiednio dużo RAMu. Low-endowe procki mnie nie interesują, bo to pieniądz w błoto wyrzucony, podobnie jest zresztą z high-endowymi. Skłaniam się ku i3 lub i5 oraz ich wydajnościowym odpowiednikom od AMD.

@yossarian, dołożenie wchodzi w grę, dokupienie wymaga pieniążków ;)
A tak na poważnie, wolałbym gotową konfigurację.
Coraz bardziej podobają mi się biznesowe serie o których wspominałeś...

Wiem teraz, że unikać kart nVidii i nie obawiać się Radeonów...
Czy zintegrowane Intele wspierają obsługę OpenGL itp itd?
Czy obawiać się procesorów AMD? Jakieś opinie na ich temat?
Jakiego sprzętu jeszcze powinienem unikać?

Offline

 

#15  2017-11-04 17:49:50

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: Nowy laptop - co polecacie

Zbooj:...Propozycje ciekawe ale zupełnie nie w temacie. Przeczytaj uważnie mój pierwszy wpis w tym temacie.

Przeczytałem jeszcze raz.

Zbooj:...Wymagania podstawowe:
- ekran, przekątna 15,6" (rozdzielczość w sumie bez znaczenia)
- 8GB RAMu
- dysk SSD jakikolwiek, byłoby miło mieć może więcej niż 200GB
- przyzwoitej wydajności procesor, nie musi być koniecznie High-End
- byłoby fajnie gdyby bateria była niewbudowana, a całość ważyła ok 2kg
- cena w sumie bez znaczenia, ale wiadomo im mniej, tym lepiej...

Przecież to lenovo co podałem spełnia ten opis, ma co prawda więcej ram-u, ale to grosze, a przy wirtualizacji jak znalazł. Reszta zgodnie z twoim opisem.

Kod:

Lenovo Y520-15 i5-7300HQ/16GB/256 FHD GTX1050:
Przekątna ekranu     15,6"
Pamięć RAM     16 GB
Dysk twardy   256 GB SSD M.2 PCIe
Procesor Intel Core i5-7300HQ (4 rdzenie, od 2.5 GHz do 3.5 GHz, 6MB cache), wydajny
Waga     2,40 kg (z baterią)
Cena: 3 899,00 zł, nie jest drogi

Tu masz całkowicie zgodny z opisem, to samo tylko 8GB RAM. Dla wirtualizacji 16GB RAM-u było by lepsze, a różnica tylko 300 zł.

Lenovo Legion Y520-15 i5-7300HQ/8GB/256/GTX1050

Przeczytałem jeszcze to.

Zbooj:...- filmy (bardziej oglądanie niż obróbka)
         - może jakieś zabawy z VirtualBox'em...

I przecież napisałeś bardziej oglądanie, ale jakaś obróbka wchodzi w grę, bo chyba nie wspomniał byś o tym. To są dobre komputery do wirtualizacji, oglądania i obróbki wideo. Nie może być byle jaki procesor do wirtualizacji.

Bardzo przepraszam że propozycje się nie podoba, rozumie może się nie podobać, ale dlaczego każesz mi czytać jeszcze raz swój wpis i zarzucasz mi że propozycje są nie w temacie. Jeżeli chodzi o +HD, tu różnica do HD jest dla mniej tak ważna, że musiałem to wyjaśnić.

Zbooj:...Powiem tak... to ma być komputer dla mnie prywatnie. itd...

Czyli ma być jednak taniocha, napisz ile chcesz wydać i czy ma być wsparcie dla wirtualizacji czy nie. Tak to można szukać i szukać.

Zbooj:..Czy zintegrowane Intele wspierają obsługę OpenGL itp itd?

Tak, najnowsze GPU intela wspiera OpenGL 4.5, OpenCL 2.1 i Vulkan 1.0.50.

-------------------yossarian---------------------

yossarian:...Windows się czasem przydaje, a różnica w cenie jest tylko symboliczna.

A może on nie potrzebuje Windowsa, wspominał  tylko o Linuksach.

...Chciałbym kupić coś co będzie bezproblemowo działało pod Debianem/debianopodobnymi...

Symboliczna może, ale po co jak można bez.

yossarian:...Wybór Intela + Nvidii to IMHO głupota.

To przecież pisałem

jawojx:...brał bym samo GPU intela najlepiej od 620 w górę...

jawojx:...lub mieszane z nVidią...

No tak zapomniałem napisać że ewentualnie w ostateczności mieszane z nVidią, ale lepiej nie bo panu yossarianowi może się nie podobać. No tak ja głupi jestem, bo zaproponowałem komputer z nVidią, używam i jakoś żyje. Chyba mogłem zaproponować co chciałem, czy może nie.

yossarian:...Gdy jednak trzeba czegoś więcej, to jest pełna obsługa kart AMD, łącznie z hybrydami — działa to w identyczny sposób jak na Windowsach...

A ja nigdzie nie pisałem że AMD jest be.

Ostatnio edytowany przez jawojx (2017-11-04 17:51:57)

Offline

 

#16  2017-11-04 17:53:07

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Nowy laptop - co polecacie

Zbooj napisał(-a):

@yossarian, dołożenie wchodzi w grę, dokupienie wymaga pieniążków ;)
A tak na poważnie, wolałbym gotową konfigurację.

Teoretycznie z HDD powinny być tańsze, więc koszt dodatkowego SSD nie powinien być tak duży jak się to wydaje patrząc na ich ceny.
Zyskujesz 5-letnią gwarancję na SSD w miejsce 2-letniej (na całego laptopa, wliczając w to SSD).

Coraz bardziej podobają mi się biznesowe serie o których wspominałeś...

Jeden z moich poprzednich laptopów (i5 generacji SandyBridge) wydajnościowo by wystarczał nawet na kilka następnych lat, ale rozsypał się fizycznie — zawiasy, obudowa, klawiatura itp.
Obecnie chyba tylko biznesowe serie są tworzone z myślą o dłuższym używaniu niż 2-3 lata. Reszta to plastikowa tandeta zaczynająca się rozsypywać po upływie gwarancji.

Wiem teraz, że unikać kart nVidii i nie obawiać się Radeonów...
Czy zintegrowane Intele wspierają obsługę OpenGL itp itd?

Sam Intel w zupełności wystarczy. Można okazyjnie pograć (i nie chodzi o Mario czy jakieś pasjanse), jest sprzętowe dekodowanie obrazu etc. przy stosunkowo małym poborze energii.
Radeony przeszły długą drogę — od bardzo kiepskiego działania pod Linuksem za czasów ATI, do aktualnie wprowadzanego przez AMD sterownika amdgpu. Obawiać Radeonów się jeszcze trochę można, do czasu, aż się wszystko z tym unormuje: sterownik amdgpu, Wayland i cały system grafiki w Linuksie.

Offline

 

#17  2017-11-04 18:22:37

  Zbooj - Dark Sith

Zbooj
Dark Sith
Skąd: Siedziba Wszelkiego Zła
Zarejestrowany: 2005-07-28

Re: Nowy laptop - co polecacie

@jawojx
Komputery które proponujesz są do "grania w gry". Nie jest sztuką wydać górę kasy na coś czego się nigdy nie wykorzysta nawet w 90% a co naturalnie się zestarzeje.
Gdybym potrzebował komputera do gier, chyba bym napisał "szukam komputera do gier", tymczasem napisałem:

Przeznaczenie:
- home office
- filmy (bardziej oglądanie niż obróbka)
- internet/YT
- może jakieś zabawy z VirtualBox'em

Virtualbox, z tego co wiem, nie wymaga posiadania procesora typu HQ... Gdybym obrabiał jakiś film, to raczej zdarzyłoby się to sporadycznie i mógłbym poczekać pare minut (dlatego "bardziej oglądanie")....
W ceneo.pl wyfiltrowało mi 85 komputerów (do 2500zł) o wskazanych przeze mnie parametrach ...

Wymagania podstawowe:
- ekran, przekątna 15,6" (rozdzielczość w sumie bez znaczenia)
- 8GB RAMu
- dysk SSD jakikolwiek, byłoby miło mieć może więcej niż 200GB
- przyzwoitej wydajności procesor, nie musi być koniecznie High-End
- byłoby fajnie gdyby bateria była niewbudowana, a całość ważyła ok 2kg
- cena w sumie bez znaczenia, ale wiadomo im mniej, tym lepiej

Nie wiem nic o Tobie, ale mam wrażenie, że mało w Tobie pokory (a jeszcze mniej szacunku dla pieniędzy) skoro dla Ciebie 300 zł to "grosze", a 3 899,00 zł - to nie jest drogo.
Teraz używam laptopa SONY VAIO VGN-FZ21M, który ma 10 lat i pewnie jest wart coś około 300zł... i w zasadzie jestem z niego bardzo zadowolony, ale ma troche mało pamięci (a to trochę ogranicza) no i może czas byłoby już wymienić na coś nowszego.

@yossarian
Wolałbym tylko Linuxa używać (bezpieczeństwo, bash), ale GRUB z opcją Winzgrozy mi nie przeszkadza.
Zauważyłem, że większość Lenovo jest oparte o podzespoły Intela.
Jest nadzieja, że będzie to pracowało sensownie z Linuxem?
Co sądzisz o procesorach AMD? Czy istnieją jakieś niewspierane przez linuxa chipsety płyt głównych?

Offline

 

#18  2017-11-04 18:34:23

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: Nowy laptop - co polecacie

Cokolwiek od Toshiby - nie jestem na bieżąco, ale wszyscy których znam i co mają Toshiby - nie narzekają (w tym ja) nawet na low-endowe, marketowe modele.

Offline

 

#19  2017-11-04 19:16:11

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Nowy laptop - co polecacie

Zbooj napisał(-a):

Wolałbym Linuxa używać (bezpieczeństwo, bash), ale GRUB z opcją Winzgrozy mnie nie przeszkadza.

Ja długo miałem Windowsa na innym, zewnętrznym dysku i podłączałem tylko czasem gdy był do czegoś wybitnie potrzebny.

Zauważyłem, że większość Lenovo jest oparte o podzespoły Intela.
Jest nadzieja, że będzie to pracowało sensownie z Linuxem?

Z Linuksem większość rzeczy od Intela działa sensownie.

Co sądzisz o procesorach AMD? Czy istnieją jakieś niewspierane przez linuxa chipsety płyt głównych?

Nie wiem jak jest obecnie, ale AMD odstawał od Intela i niemal zniknął z rynku mobilnego.
Chyba era APU w netbookach to ostatnie sukcesy procesorów AMD

Offline

 

#20  2017-11-04 19:21:56

  Zbooj - Dark Sith

Zbooj
Dark Sith
Skąd: Siedziba Wszelkiego Zła
Zarejestrowany: 2005-07-28

Re: Nowy laptop - co polecacie

Pytam o AMD, bo zauważyłem pare procesorów nie odstających w benchmarkach wydajnością od Intela a wyraźnie tańszych.
O Lenovo pytam bo jest spory wybór urzadzeń tego producenta w dobrych cenach.
W dobrych cenach są też HP i Asus/Acer. Co do HP jakoś przekonania nie mam....
Laptop będzie raczej niemobilny. Co najwyżej bardzo okazjonalnie znajdzie się w bagażu. Trwałość obudowy, zawiasów i jakość wykonania też w sumie nie ma dużego znaczenia. Laptop służbowy częściej podróżuje...

Offline

 

#21  2017-11-04 19:38:18

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Nowy laptop - co polecacie

Od benchmarków bardziej istotna będzie obsługa konkretnego układu grafiki. Ale to powinno być łatwe do sprawdzenia w internetach.
Do Linuksa obsługa najnowszego sprzętu często trafia z lekkim opóźnieniem.

Obecnie wąskim gardłem nie są procesory (nawet te bardziej budżetowe), a HDD, więc testy wydajności CPU nie są aż tak istotne.

Offline

 

#22  2017-11-04 19:41:35

  Zbooj - Dark Sith

Zbooj
Dark Sith
Skąd: Siedziba Wszelkiego Zła
Zarejestrowany: 2005-07-28

Re: Nowy laptop - co polecacie

yossarian napisał(-a):

Od benchmarków bardziej istotna będzie obsługa konkretnego układu grafiki. Ale to powinno być łatwe do sprawdzenia w internetach.

Co masz na myśli konkretnie?
Zdaje sobie sprawę z tego, że dzisiejsze karty graficzne są znacznie bardziej wydajne od procesorów, Mógłbyś rozwinąć wątek?

Offline

 

#23  2017-11-04 19:57:30

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Nowy laptop - co polecacie

Miałem na myśli to, że trzeba sprawdzać nie wydajność CPU, a obsługę pod Linuksem wmontowanej w nim grafiki.
Wygląda na to, że powinno być ok. Możesz sobie posprawdzać:
https://certification.ubuntu.com/catalog/make/AMD/

Offline

 

#24  2017-11-04 20:06:40

  Zbooj - Dark Sith

Zbooj
Dark Sith
Skąd: Siedziba Wszelkiego Zła
Zarejestrowany: 2005-07-28

Re: Nowy laptop - co polecacie

A sieciówki WLAN? Są jakieś wyjątki?

Offline

 

#25  2017-11-04 21:36:06

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: Nowy laptop - co polecacie

Komputery które proponujesz są do "grania w gry".

Niekoniecznie można na nich obrabiać właśnie wideo i robić wirtualizacje. Ja nie gram w gry, ale tego komputera nie kupiłbym ze względu na obudowę (pisałem że paskudna), ale z gustami się nie dyskutuje to myślałem że może spodoba się i obudowa. Zawsze można było wybrać to samo w innej obudowie, to był dobry komputer w paskudnej obudowie.

Virtualbox, z tego co wiem, nie wymaga posiadania procesora typu HQ..

Nie musi być HQ, ale to jest w miarę wydajny procesor.

W ceneo.pl wyfiltrowało mi 85 komputerów (do 2500zł)

No właśnie, błąd był w twoim pierwszym poście, że nie chciałeś określić góry wydatku, o wiele łatwiej byłoby coś zaproponować. Całe zamieszanie się z tego wzięło. Znalazłeś tam coś z procesorem 4 rdzeniowym taktowanym od 2,5 GHz z dużą pamięciom podręczna, co najmniej GPU intel 620 (520), matrycą matową FullHD i dyskiem SSD 256 GB, to bierz.

Tamte to były fajne komputery. A do 2500, to może takie lenovo tylko 2 rdzenie i5-7200U i SSD 120 GB, małe TDP:

Lenovo Ideapad 320-15 i5-7200U/8GB/120 Srebrny

Taki dell z SSD 256 GB, z radeonem R7 M440, + Intel HD, słaby a drogi procek, zaleta małe TDP:
Dell Inspiron 5567 i3-6006U/8GB/256 R7 FHD

No może i lepiej szukać czegoś z AMD do tej sumy. Tylko przyjrzyj się w sklepie matrycą.

Nie wiem nic o Tobie, ale mam wrażenie, że mało w Tobie pokory (a jeszcze mniej szacunku dla pieniędzy) skoro dla Ciebie 300 zł to "grosze", a 3 899,00 zł - to nie jest drogo.

Pieniądz ma wartość nabywczą taką sama dla wszystkich, ale jak mam mieć 16GB RAM-u a 8, to różnica jest na tyle atrakcyjna, że te 300 zł nie jest dużo (to nawet przy 2500 jest to tylko 12%), zwłaszcza przy wirtualizacji.

Teraz używam laptopa SONY VAIO VGN-FZ21M, który ma 10 lat i pewnie jest wart coś około 300zł...

Wydałeś wtedy 4500 zł. na niego, a teraz chcesz sobie kupić jakiś problem za 2500 ze zwykłą HD. Ja chcę wyrzucić według ciebie 1300zł (tyle więcej od 2500), a ty według mnie 2500. Ja chciałem pomóc, byś nie wybrał złomu.

Wybierz najlepszy powodzenia. Nie jest łatwo sprzęt sypie się teraz jak koszula zeżarta przez mole, chyba nie wytrzyma jak twój stary laptop. :)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)