Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2017-10-10 16:25:00

  Tomasz21 - Użytkownik

Tomasz21
Użytkownik
Skąd: Gryfino
Zarejestrowany: 2017-01-23

Instalacja systemu po modernizacji PC

Witam;jestem tu nowy ,od dziesięciu miesięcy mam debiana 8.Wszystko jest z nim  OK. Ale przyszedł moment że chciałbym trochę usprawnić swój sprzęt.Jest to drugi PC-et.Dołożyłem Ramu do 16GB.Oraz zmieniłem dysk na SSD-60GB.Próba zainstalowania z płyty nie bardzo się powiodła,Pokazało : Error 1962:No operating system found. [ nie znaleziono systemu operacyjnego ]. Wcześniej przeprowadzałem  instalacje na dyskach HDD [ wielokrotnie ]. Nie było nigdy problemów,zawsze działało. Tym razem wygląda że nie może znaleźć Gruba aby wystartować. Próby znalezienia w internecie,spełzły na niczym. Wszystko jest ,tylko interesującego mnie tematu niema. Zaznaczam że jestem trochę wiekowy, i nie wszystko potrafię.Gdyby ktoś zechciał mnie naprowadzić na temat byłbym głęboko wdzięczny.Jestem otwarty na naukę.  Dziękuję za uwagę i pozdrawiam wszystkich.

// Przeniesione do osobnego wątku — ArnVaker

Offline

 

#2  2017-10-10 16:38:27

  arecki - Użytkownik

arecki
Użytkownik
Skąd: 44 Bronson Lane Hensonville
Zarejestrowany: 2016-03-03

Re: Instalacja systemu po modernizacji PC

A udało się uruchomić instalator?

Offline

 

#3  2017-10-11 21:48:06

  Tomasz21 - Użytkownik

Tomasz21
Użytkownik
Skąd: Gryfino
Zarejestrowany: 2017-01-23

Re: Instalacja systemu po modernizacji PC

Witam;Instalator się uruchamia.Cały proces instalacji przebiega poprawnie ,czyli typowo.Poczynając od język ,data,i tak dalej,hasła zakończenie instalacji wysunięcie płyty,powtórne uruchomienie: no i w tym momencie klops, próbuje się uruchomić - no i na koniec ten komunikat.Nie wiem co zrobiłem nie tak?Brak mnie jakiegoś pomysłu w tym kierunku.Pozdrawiam.

Offline

 

#4  2017-10-11 22:56:03

  wikingagressor - Użytkownik

wikingagressor
Użytkownik
Skąd: Józefów k.Błonia, mazowieck
Zarejestrowany: 2015-02-03

Re: Instalacja systemu po modernizacji PC

Z tego co pamietam, to pewne obrazy instalatora tak mialy. Trzeba pobrac najnowszy obraz (najlepiej stretch) i zainstalowac. Powinno dzialac. Mozliwe tez ze jest opcja secure boot w biosie ktora nie pozwala na start sytemu z uefi, trzeba ja wylaczyc.

Ostatnio edytowany przez wikingagressor (2017-10-11 23:03:38)


Peace, Love and Debian for the World!!!

Offline

 

#5  2017-10-12 20:51:06

  Tomasz21 - Użytkownik

Tomasz21
Użytkownik
Skąd: Gryfino
Zarejestrowany: 2017-01-23

Re: Instalacja systemu po modernizacji PC

Witam;Dzisiaj przeprowadzałem próby na chłopski rozum.Mam płytę Linux Mint 18,2,, Sonya'' druga Linux Debian 9 ,,Stretch'' -.trzecia -Fedora26.  -czwarta - Arch Linux-2017.09.01. Wszystkie te wydania mam - dostałem z gazetą Linux Magazine. Więc wychodzę z założenia że powinny być dobre. Mam też wcześniejsze wypalone na płytach  Debian 8 ,,Jessie''  oraz MInt 17  ,,Qiana''. Wszystkie płyty przetestowałem na próbę instalacji. Wszystko się instaluje,ale powtórnie uruchomić się nie daje.Sprawdziłem konfigurację SATA  jest włączone ,,AHCI'' Dla informacji - dysk SSD 60 GB - Corsair Force LS SATA -3-. Jest nowy kupiony na Alegro. Na ten przykład po wgraniu Minta jest tam opcja że można testować .Na tej opcji Pc-et działa, nawet po wyjęciu płyty. Działa tak długo do puki nie zostanie wyłączony.Jutro spróbuję z ,,uefi'' wyłączyć. Dzisiaj jestem już padnięty i mój procesor trochę spowolnił. Jutro ponawiam próby - Pozdrawiam i dzięki za porady.

Offline

 

#6  2017-10-12 22:27:46

  multim - Użytkownik

multim
Użytkownik
Zarejestrowany: 2015-08-29

Re: Instalacja systemu po modernizacji PC

Pierwsze co przychodzi mi na myśl, to źle wybrany dysk do instalacji grub w instalatorze Debiana.
Jesteś pewien, że ten krok wykonałeś dobrze?
Kolejna możliwość, to zła kolejność w BIOS/UEFI.

Offline

 

#7  2017-10-13 07:22:11

  arecki - Użytkownik

arecki
Użytkownik
Skąd: 44 Bronson Lane Hensonville
Zarejestrowany: 2016-03-03

Re: Instalacja systemu po modernizacji PC

Kolejna wspomniana już możliwość to secure boot.

Offline

 

#8  2017-10-13 19:56:38

  Tomasz21 - Użytkownik

Tomasz21
Użytkownik
Skąd: Gryfino
Zarejestrowany: 2017-01-23

Re: Instalacja systemu po modernizacji PC

Witam; to znowu ja.Wziąłem pod lupę [ uefi ]. To znaczy postanowiłem dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat.Przekopałem internet,poczynając od  Wikipedii a skończywszy na różnych forach.Opis działania jest podany typowo reklamowy,Będzie lepiej,,dla waszego dobra następują te zmiany.Cofnąłem się aż do 2011 roku ,kiedy były dyskusje nad wprowadzeniem tego ustrojstwa.No i zaczyna się robić ciekawie w tym momencie. [ przynajmniej dla mnie ]. A więc - BIOS - przechodzi w -UEFI- tam jest zainstalowany dla naszego dobra -DRM- który samoczynnie kontroluje,połączenie,nielegalną aplikację,zdalne wyłączenie Pc-ta, kontrola poczty+Skype. Od siebie dodam że jeszcze kontroluje kto jest pod tym Pc-tm. Tu moje wyjaśnienie,chciałem mieć ten Pc-et  - INCOGNITO. Nie mówiłem wcześniej bo myślałem że to niema większego znaczenia. Ponieważ jestem upartym człowiekiem to ten temat będę dalej drążył, i zamierzam przeprowadzić parę eksperymentów w tym temacie. Instalacja na starym Pc-cie gdzie jest tylko BIOS.-bez UEFI.-  Drugi krok to instalacja pod swoim nazwiskiem. Trzeci zmiana głównej płyty? Obecna płyta ma jakby jakieś ograniczenia, może to tylko moja fantazja. Jak sprawdzę to dam znać,jaki tego jest efekt.Być może komuś to się przyda .Jestem przekonany że te naprowadzenia były na 100% trafne.Pozostałe jeszcze dla pewności posprawdzam.Sprawdzanie trochę potrwa zapewne.NA RAZIE WIELKIE DZIĘKI ZA OKAZANĄ ŻYCZLIWOŚĆ.-POZDRAWIAM WSZYSTKICH.

Offline

 

#9  2017-10-13 21:39:33

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Instalacja systemu po modernizacji PC

Tomasz21 napisał(-a):

No i zaczyna się robić ciekawie w tym momencie. [ przynajmniej dla mnie ]. A więc - BIOS - przechodzi w -UEFI- tam jest zainstalowany dla naszego dobra -DRM- który samoczynnie kontroluje,połączenie,nielegalną aplikację,zdalne wyłączenie Pc-ta, kontrola poczty+Skype. Od siebie dodam że jeszcze kontroluje kto jest pod tym Pc-tm.

Trochę za mocno owinąłeś głowę folią aluminiową.
Poluzuj trochę to objawy zmaleją…

Offline

 

#10  2017-10-15 01:58:33

  wikingagressor - Użytkownik

wikingagressor
Użytkownik
Skąd: Józefów k.Błonia, mazowieck
Zarejestrowany: 2015-02-03

Re: Instalacja systemu po modernizacji PC

Z tego co pamietam, to UEFI mialo byc odpowiedzia na pewne wirusy ktore potrafily wbijac sie do BIOSU i uruchamiac swoje dodatki zdalnie. Przy okazji pewien koncern z Redmond zaczal mieszac i dogadywal sie po cichu z proucentami sprzetu zeby jako "dobry" przyjmowaly tylko klucz cyfrowy od Microsoftu. Dlatego komp moze nie startowac pomimo sprawnego sprzetu i dobrej instalacji. Rozwiazaniem moze byc albo wylaczenie tych zabezpieczen znanych jako Secure Boot, albo poszukanie wersji obrazu systemu niesygnowanej i nadzieja ze to przejdzie.


Peace, Love and Debian for the World!!!

Offline

 

#11  2017-10-15 07:14:07

  arecki - Użytkownik

arecki
Użytkownik
Skąd: 44 Bronson Lane Hensonville
Zarejestrowany: 2016-03-03

Re: Instalacja systemu po modernizacji PC

A jaką ścieżkę wybrałeś autorze przy instalacji GRUB'a?

Offline

 

#12  2017-10-15 20:48:58

  Tomasz21 - Użytkownik

Tomasz21
Użytkownik
Skąd: Gryfino
Zarejestrowany: 2017-01-23

Re: Instalacja systemu po modernizacji PC

Witam;Wielkie dzięki za podpowiedzi.W tygodniu sprawdzę te możliwości zastosowania nowego spojrzenia na całość. A co do ścieżki - instalacja GRUBA-  NO TO NIESTETY UCIEKŁO. Jak wcześniej pisałem to mam trochę braki,wiedzy -  niestety. Ale staram się je nadrobić. Każda propozycja jest brana pod uwagę; a jeśli nie wiem to uczę się na wczoraj. Jeśli dwóch mądrych rozmawia na temat, to ja na tym mogę tylko skorzystać .Od poniedziałku działam dalej. Jeszcze raz dziękuję za porady,dużo się nauczyłem. Pozdrawiam.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)