Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2017-09-29 20:41:24

  Cement - Nowy użytkownik

Cement
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2017-09-29

Czarny ekran po restarcie

Witam.
Instaluję Debiana 9 na netbooku Dell Inspirion Mini 1018 z dołożoną pamięcią ram do 2GB i zmienionym dyskiem HDD na SSD Adata SP920.
Cały instalator pięknie ładnie przechodzi, system się uruchamia (środowisko graficzne LXDE), można pracować wszystko działa, ale tylko do pierwszego restartu.
Jak dam zamknij, uruchom ponownie - mam czarny ekran po /dev/sda1: clean, xxx files, xxx blocks system się zawiesza i pozostaje tylko wyjęcie baterii z laptopa.
Próbowałem z Gnome - to samo. Zmieniałem GRUB w EFI na tak i na nie - to samo, system się nie ładuje.
W trybie recovery ostatnim wyświetlanym na ekranie komunikatem najczęściej jest:
Starting Load/Save Scerrn Backlight Brightness of leds:dell::kbd_backlight i
Starting Load/Save Scerrn Backlight Brightness of backlight:acpi_video0
Wyszukałem to https://wiki.archlinux.org/index.php/Dell_Inspiron_Mini_1018 ale nie rozumiem podpowiedzi, co niby miałbym zrobić w modprobe.d i jaki sposób?
Widzę kolega dzagu ma podobny problem https://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?id=29797
Nie wiem co mogę jeszcze spróbować aby Debian działał poprawnie...

Offline

 

#2  2017-09-29 21:01:03

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Czarny ekran po restarcie

Utwórz sobie plik, np. /etc/modprobe.d/modules-blacklist.conf i dodaj tam:

Kod:

blacklist dell-laptop

Offline

 

#3  2017-09-29 22:48:28

  Cement - Nowy użytkownik

Cement
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2017-09-29

Re: Czarny ekran po restarcie

Podczas instalacji na jednym z kolejnych ekranów tym razem wybrałem aby Debian korzystał niewolnego oprogramowania, oraz utworzyłem sugerowany plik .conf Jedno z dwóch pomogło, działa. Chociaż mam wrażenie, że system nieprawidłowo się zamyka. Ostatnim widocznym na ekranie przed wyłączeniem komunikatem jest watchdog coś tam (nie zdążę przeczytać). Używam jeszcze Raspbiana (na malince) i Debiana w starszej wersji na innym komputerze, jest w nich inaczej. Dzięki!

Ostatnio edytowany przez Cement (2017-09-29 22:48:56)

Offline

 

#4  2017-09-30 12:20:09

  admetus - Użytkownik

admetus
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-07-09

Re: Czarny ekran po restarcie

Opcje modułów można również podawać w inny sposób, poprzez odpowiednie wywołanie ich przy bootowaniu kernela.
https://wiki.archlinux.org/index.php/Kernel_parameters

Czyli w twoim przypadku:
modprobe.blacklist=dell-laptop

Porady na wiki archlinuksa dotyczące poszczególnych modeli laptopów nie muszą być zawsze aktualne. Część z nich może być całkowicie zbędna.
Na nie działający skutecznie poweroff jest mnóstwo przeróżnych rozwiązań. Najczęściej sam shutdown systemu w 99% jest prawidłowy.
https://git.kernel.org/pub/scm/linux/kernel/git/tor … arameters.txt         #szukaj opcji reboot=
Czasem może pomóc wywołanie kernela:
reboot=a
reboot=b
Developerzy muszą stosować mnóstwo hacków na wymysły hp, lenovo, itd.
https://git.kernel.org/pub/scm/linux/kernel/git/tor … rnel/reboot.c

Mój stareńeki laptop wyłącza się prawidłowo wyłącznie z wywołaniem (od bodajże kernela 4.6 wzwyż):
processor.nocst=1

Ostatecznie rozwiązanie, które nie jest rozwiązaniem - przytrzymać na 5 sekund lub dłużej przycisk power.

Ostatnio edytowany przez admetus (2017-09-30 13:26:07)

Offline

 

#5  2017-09-30 20:55:43

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Czarny ekran po restarcie

Cement napisał(-a):

Chociaż mam wrażenie, że system nieprawidłowo się zamyka. Ostatnim widocznym na ekranie przed wyłączeniem komunikatem jest watchdog coś tam (nie zdążę przeczytać).

Zajrzyj sobie w log:

Kod:

# journalctl -b -1

Pewnie masz coś w stylu:

Kod:

Sep 29 15:30:32 morfikownia systemd[1]: Shutting down.
Sep 29 15:30:32 morfikownia systemd[1]: Set hardware watchdog to 10min.
Sep 29 15:30:32 morfikownia kernel: watchdog: watchdog0: watchdog did not stop!
Sep 29 15:30:32 morfikownia kernel: systemd-shutdow: 30 output lines suppressed due to ratelimiting
Sep 29 15:30:32 morfikownia systemd-shutdown[1]: Sending SIGTERM to remaining processes...
Sep 29 15:30:32 morfikownia systemd-journald[398]: Journal stopped

A tu info:

This is perfectly normal. When shutting down, systemd sets a watchdog timeout of 10 minutes (see /etc/systemd/system.conf), then closes the watchdog before executing systemd-shutdown (this is a bit simplified, I can't remember the precise mechanics). As systemd did not stop the watchdog, Linux warns you. This has the effect that if shutdown is not completed within 10 minutes, your hardware watchdog will trigger the specified action.

Ostatnio edytowany przez morfik (2017-09-30 20:57:14)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)