Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2017-09-01 22:20:22

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Pasywny HUB USB 3.0 a dwa dyski zewnętrzne - bezpieczne to?

Witam.

Szukam, szukam i coś znaleźć nie mogę... zakupiłem sobie hub'a USB 3.0 a w sumie dwa - jeden pasywny drugi aktywny, dokładniej:

Psywny:
https://www.x-kom.pl/p/264783-hub-usb-tp-link-uh400 … -4-porty.html

Aktywny:
https://www.x-kom.pl/p/230943-hub-usb-tp-link-uh720 … zasilacz.html

Plan miałem taki żeby w końcu zakupić coś porządnego bo portów w kompie brak... po zakupie okazało się że w listwie zasilającej też miejsca brak czego nie przewidziałem więc aktywny na razie nie :P

Aczkolwiek, po testach wyszło że ten pasywny ciągnął dwa dyski USB 3.0 na Full Speed... zastanawiam się tylko czy to jest bezpieczne? Niby USB 3.0 to max 900 mA = 4.5 W ale jak podpiąłem tego aktywnego HUB'a do miernika prądu, to na dwa dyski zużywał 8.5 W czyli prawie dwa razy ponad specyfikację... Dobrze myślę że od używania tego dłużej można coś w lapie ugotować? Czy też te dwa porty USB 3.0 i tak najpewniej są podpięte do jednego źródła i nie ma znaczenia czy się wepnie dwa dyski przez HUB'a czy przez porty w lapie?

Ktoś może się orientuje? Lap to Lenovo Y580.

Pozdrawiam.

Offline

 

#2  2017-09-02 19:18:12

  pasman - Użytkownik

pasman
Użytkownik
Zarejestrowany: 2015-12-16

Re: Pasywny HUB USB 3.0 a dwa dyski zewnętrzne - bezpieczne to?

lepiej obciążać huba niż lapka. jak odpalisz grę, to
chłodzenie laptopa nie wyrobi.

Offline

 

#3  2017-09-02 19:28:52

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Pasywny HUB USB 3.0 a dwa dyski zewnętrzne - bezpieczne to?

@pasman:

Chyba źle zrozumiałeś - planowo oba dyski (i sporo innych urządzeń) maja być podpięte do tego aktywnego HUB'a i wtedy problemu nie powinno być... tylko nie wiem kiedy listwę zakupię (na razie nie mam w co wpiąć zasilacza od HUB'a).

Obecnie jadę na tym drugim - pasywnym i o niego tyczy się pytanie. Nie wiem na jakiej zasadzie to w przypadku USB działa - czy jak się przeciąży to port się wyłączy, czy też będzie chodził aż się coś zjara?

A z chłodzeniem to akurat w tym lapie problemu nie ma :) (przed zakupem dłuuuugo szukałem sprzętu który własnie pod tym względem działa OK) służy jako maszyna do grania od kilku lat i nawet na 100% CPU i GPU temperatury nie są krytyczne (nie załącza się nawet throttling).

Offline

 

#4  2017-09-02 22:31:08

  lis6502 - Łowca lamerów

lis6502
Łowca lamerów
Skąd: Stalinogród
Zarejestrowany: 2008-12-04

Re: Pasywny HUB USB 3.0 a dwa dyski zewnętrzne - bezpieczne to?

@Huk, przypomij sobie co się działo gdy podłączałeś Sagema F@sta i drukarkę do jednego huba- któreś z nich się krzaczyło ;) I tyle conajwyżej może się stać.
Kable USB SS, a nawet i ścieżki łączące gniazdo z chipsetem spokojnie prześlą więcej niz 4.5W. Osobiście jeszcze nie spotkałem się w swoim krótkim życiu z prądowym przeciążeniem portu USB. To trochę jakby podłączyć telefon do ładowania i dysk i coś jeszcze- spadek napięcia będzie na tyle znaczny że któreś co bardziej czułe stwierdzi że poniżej 4.8V p....li nie robi xD
ergo- ryzykujesz tylko odpięciem dysk(ów) bez odmontowania :)

Offline

 

#5  2017-09-02 23:38:37

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Pasywny HUB USB 3.0 a dwa dyski zewnętrzne - bezpieczne to?

@lis6502:

@Huk, przypomij sobie co się działo gdy podłączałeś Sagema F@sta i drukarkę do jednego huba- któreś z nich się krzaczyło ;) I tyle conajwyżej może się stać.

Ja jakiś taki temat zakładałem :P ? Szczerze nie kojarzę, ale pamięć mam tak słabą że wszystko możliwe (hmm chociaż faktycznie z jednym ciulowym HUB'em miałem problemy jeszcze za czasów kompa z Durniem 1200 to może wtedy...). Anyway, dzięki za info... ja podejrzewam że i tak oba te porty USB w lapie czerpią prąd z jednego źródła no ale że lapek chodzi dobrze (mimo że zdaniem częsci userów tego forum, Ivy Bridge miały wybuchać czy co tam jeszcze :P) i nie chcę go zmieniać to wolę dmuchać na zimne.

Offline

 

#6  2017-09-04 08:28:41

  lis6502 - Łowca lamerów

lis6502
Łowca lamerów
Skąd: Stalinogród
Zarejestrowany: 2008-12-04

Re: Pasywny HUB USB 3.0 a dwa dyski zewnętrzne - bezpieczne to?

@Huk:
Nic nie zakładałeś, po prostu to ja założyłem że większość ludzi miałą do czynienia za sprzętem neozdrady, tymbardziej że rzeczone Sagemy znane były se swojej prądożerności ;)

Ostatnio edytowany przez lis6502 (2017-09-04 08:28:52)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)