Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2017-08-12 20:03:47

  pltvgz20 - Użytkownik

pltvgz20
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-05-09

Jak zmieniać układ klawiatury?

Cześć, na GNOME 3 na górnym pasku ładnie się wyświetla "pl" i można je zmienić na inny układ klawiatury. Działa też z tego co pamiętam jakiś skrót klawiaturowy, żeby zmieniać układ klawiatury. Układów tych dostępnych jest sporo. Problem natomiast pojawia się na mniej popularnych środowiskach jak Xfce czy LXDE. W Xfce jest Programy >> Ustawienia >> Klawiatura >> Układ, a tam możliwość zmiany układu klawiatury, która niestety jak się tam "klika" nie działa u mnie... :/ W LXDE nie widzę żadnej opcji do zmiany klawiatury, więc nawet nie ma tam co nie działać... :) Pozostaje jeszcze terminalowe

Kod:

startxkbmap ru

tylko, że w przypadku języków opartych na innym niż nasz alfabecie kończy się to po wybraniu tego polecenia, jak np. wyżej wskazanego rosyjskiego brakiem możliwości powrotu do alfabetu łacińskiego, ponieważ nie ma jak potem wbić w konsoli z klawiatury łacińskimi literami "starxkbmap pl". Oczywiście można temu zapobiec najpierw wybierając "niepotrzebnie" "startxkbmap pl" i korzystać z podpowiadania ostatnich poleceń "strzałką", ale powstaje kolejny problem taki, że np. chyba nie istnieje skrót dla klawiatury rosyjskiej fonetycznej, mimo, że taką widziałem w GNOME, co znowu utrudnia życie, bo zmusza do korzystania z innego rozkładu klawiszy.

Ma ktoś więc może jakiś pomysł jak by tu wygodnie przełączać sobie rozkłady klawiatury na Xfce albo LXDE i mieć do dyspozycji wiele ich rozkładów (np. dla cyrylicy fonetyczne, czy dla łacińskich DVORAKa, QWERTY)?

Offline

 

#2  2017-08-12 21:10:54

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Jak zmieniać układ klawiatury?

Na pewno nie ma do tego żadnego widżetu/modułu w LXDE?

W bliźniaczym LXQt są te wszystkie opcje dostępne.

Offline

 

#3  2017-08-12 22:42:05

  mati75 - Psuj

mati75
Psuj
Skąd: masz ten towar?
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Jak zmieniać układ klawiatury?

pltvgz20 napisał(-a):

Ma ktoś więc może jakiś pomysł jak by tu wygodnie przełączać sobie rozkłady klawiatury na Xfce albo LXDE i mieć do dyspozycji wiele ich rozkładów (np. dla cyrylicy fonetyczne, czy dla łacińskich DVORAKa, QWERTY)?

W openbox uzywam gxkb.


https://l0calh0st.pl/obrazki/userbar.png

Offline

 

#4  2017-08-12 22:59:55

  pltvgz20 - Użytkownik

pltvgz20
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-05-09

Re: Jak zmieniać układ klawiatury?

yossarian napisał(-a):

Na pewno nie ma do tego żadnego widżetu/modułu w LXDE?

W bliźniaczym LXQt są te wszystkie opcje dostępne.

Ja znalazłem tylko tyle w LXDE:

Menu programów (start w Windowsie) >> Debian >> Aplikacje >> Systemowe >> Administracja >> Gnome Control Center >> Klawiatura (I tu brak opcji robienia czegokolwiek na układzie klawiatury)

Menu programów (start w Windowsie) >> Preferencje >> Klawiatura i mysz (I tu też brak opcji robienia czegokolwiek na układzie klawiatury)

A na Xfce tak jak mówię - o dziwo jest opcja tam gdzie pisałem wcześniej, ale nie działa w żaden sposób. :(

Ostatnio edytowany przez pltvgz20 (2017-08-12 23:00:33)

Offline

 

#5  2017-08-12 23:04:39

  pltvgz20 - Użytkownik

pltvgz20
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-05-09

Re: Jak zmieniać układ klawiatury?

mati75 napisał(-a):

pltvgz20 napisał(-a):

Ma ktoś więc może jakiś pomysł jak by tu wygodnie przełączać sobie rozkłady klawiatury na Xfce albo LXDE i mieć do dyspozycji wiele ich rozkładów (np. dla cyrylicy fonetyczne, czy dla łacińskich DVORAKa, QWERTY)?

W openbox uzywam gxkb.

Jak sobie zainstalowałem wczoraj LXDE to mi się pojawił Openbox, więc on chyba jest jakoś powiązany z LXDE, nie? Ale jak się na niego logowałem, to miałem tylko czarny ekran - zaraz sobie wejdę jeszcze raz zobaczyć, czy mi odpali.

Heh, no jego idea jest chyba czarny ekran, ale widze prawy klawisz "naprawia" wszystko. :) Jestem wlasnie zalogowany na Openie i zainstalowalem sobie gxkb. Po wpisaniu w terminalu:

Kod:

gxkb

dostalem zwrot:

Kod:

gxkb

(gxkb:14539): Wnck-WARNING **: Unhandled action type _OB_WM_ACTION_UNDECORATE

(gxkb:14539): Wnck-WARNING **: Unhandled action type _OB_WM_ACTION_UNDECORATE

(gxkb:14539): Wnck-WARNING **: Unhandled action type _OB_WM_ACTION_UNDECORATE

a klikajac prawym klawiszem go nie widze nigdzie w menu. Do tej pory w ogóle nie miałem polskich znaków, od tego dopiero zdania mam, bo w terminalu wpisałem

Kod:

setxkbmap pl

więc to instalacja i wpisanie w terminalu "gxkb" coś namieszało, czy jak?

Ostatnio edytowany przez pltvgz20 (2017-08-12 23:27:04)

Offline

 

#6  2017-08-13 11:37:11

  mati75 - Psuj

mati75
Psuj
Skąd: masz ten towar?
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Jak zmieniać układ klawiatury?

Na panelu powinna się pokazać ikona to zmiany języka klawiatury.


https://l0calh0st.pl/obrazki/userbar.png

Offline

 

#7  2017-08-13 12:15:01

  pltvgz20 - Użytkownik

pltvgz20
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-05-09

Re: Jak zmieniać układ klawiatury?

Z gxkb były pewne jaja na Xfce. Nagle nie wiadomo skąd załadował się rozkład klawiatur, który miałem na Gnome3. Może dlatego, że wszedłem na chwilę na Gnome? Dodawanie języków było konieczne na gxkb poprzez np. "startxkbmap pl,ru,de" i nie mogłem ustalić jak dodać w ten sposób rosyjski fonetyczny, czyli, że rosyjskie "d" byłoby na klawiszu łacińskiego "d". Jeśli ktoś korzysta z Xfce chyba najwygodniej zainstalować:

Kod:

apt-get install xfce4-xkb-plugin

na który trafiłem przypadkiem szukając informacji o "gxkb". Dodaje się go do paska, potem w jego właściwościach można sobie wybierać dowolne układy klawiatur, w tym poszukiwany przeze mnie rosyjski fonetyczny. Na razie działa bez zarzutu.

Ostatnio edytowany przez pltvgz20 (2017-08-13 12:17:51)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)