Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#26  2017-07-30 20:48:29

  arecki - Użytkownik

arecki
Użytkownik
Skąd: 44 Bronson Lane Hensonville
Zarejestrowany: 2016-03-03

Re: Absurdalne przyspieszenie startu systemu

Gdzie masz ten system 30k ? :P

Offline

 

#27  2017-07-30 21:27:19

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Absurdalne przyspieszenie startu systemu

arecki napisał(-a):

@morfik nawet starta /etc/ nie jest jakąś wielką tragedią, choć jak znam Ciebie zaraz przytoczysz jakiś przykład :P

No, np. mój plik /etc/network/interfaces ma około 300 linijek i mam tam bardzo wypasione konfiguracje interfejsów sieciowych, jakby mi to szlag trafił, to znów bym tygodniami to składał, bo co jak co ale też nie korzystam ze wszystkiego naraz, to bardziej taka instrukcja z przykładami. xD Poza tym, moje pliki konfiguracyjne są zwykle bardziej rozbudowane niż te u innych użytkowników — przykład sysctl.conf (przydałoby się go zaktualizować na gicie). Stracić sejwy z linuxowego MMO? Życie już nie byłoby takie samo. xD

Offline

 

#28  2017-07-31 05:04:28

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Absurdalne przyspieszenie startu systemu

morfik napisał(-a):

....
Jak to nie ma? U mnie 20 sekund zajmuje samo wpisanie hasła (zakładając, że wpiszę je poprawnie). xD No i do tego dochodzi +5s na odszyfrowanie i zamontowanie partycji z głównym systemem plików(LUKS+LVM). Poza tym, na odszyfrowanie każdego dodatkowego zaszyfrowanego voluminu trzeba (przynajmniej u mnie) około 2-3 sekund, a na laptopie mam ich jeszcze 2. Także troszeczkę to szyfrowanie spowalnia ten start systemu. xD

Hasło? pomyłka, Linux Foundation po którymś włamaniu  swoim Devom kazała kupić Yubikeye, i w nich trzymać klucze GPG i SSH.
https://www.linux.com/blog/linux-kernel-git-reposit … uthentication

Więc musisz chyba poszukać trochę drobnych.

Oprócz tego odcisk palucha jest dosyć bezpieczny, trudno go złamać przez internet. xD

Możesz też kombinować z Andkiem, w nowej Tesli 3 kluczem do samochodu jest appka w Smartfonie, która gada z samochodem przez NFC.

Także pam_blue czy coś bardziej skomplikowanego też się może przydać.

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2017-07-31 05:13:04)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#29  2017-07-31 06:18:46

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Absurdalne przyspieszenie startu systemu

Ja w zasadzie to bym jechał na "triauth" (hasło+palec/oko+sprzętowy token) ale takie rozwiązanie jest jeszcze poza moich zasięgiem. xD Poza tym, nawet jakbym miał drugi czynnik uwierzytelniający przy LUKS (zakładając, że działałby w tym przypadku), to i tak nie mógłbym z hasła zrezygnować, bo co najmniej jeden czynnik musi być znany tylko mi i bez mojej świadomej zgody nikt inny go nie może poznać. A samo stosowanie tych yubikey'ów albo palców, to jest w zasadzie żadne zabezpieczenie fizyczne -- sprawuje się idealnie przy eliminowaniu ataków zdalnych ale jest bezradne samo w sobie przy ataku lokalnym i chcesz czy nie do szyfrowania i tak zwykłe hasło będzie jeszcze długo w łaskach i chyba nie da rady przyśpieszyć startu mojej maszyny o 20 sekund. xD

Offline

 

#30  2017-07-31 06:28:28

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Absurdalne przyspieszenie startu systemu

Oj tam, oj tam.

Do ataku lokalnego wsadzasz do kompa ze 200 gram sentexu, do tego stalowa linka izolowana do haka w ścianie, mocno wmurowanego albo przyspawanego do kaloryfera z jednej strony, a do zapalnika tego  sentexu z drugiej.
W kompie czujnik przerwania linki odpala zapalnik, i już nikt nie pozna twoich danych,
bo przy probie zajumania kompa  przeniesie się na łono Abrahama.

Dyski też po zdrapaniu ze ścian i sufitu zbyt wiele danych nie ujawnią.

Do tego musisz połączyć kompa z dzwonkiem do drzwi i czujnikami ruchu przy oknach i w korytarzu, żeby komp blokował wszystkie porty komunikacyjne kiedy mucha przez okno wleci.
Potrzebujesz tylko kawałek grseca - DENY_NEW_USB rozszerzyć także na inne porty komunikacyjne: PCI, BT, Sieć, itp.

Pozdro

EDIT:

Ja w zasadzie to bym jechał na "triauth" (hasło+palec/oko+sprzętowy token) ale takie rozwiązanie jest jeszcze poza moich zasięgiem.

Chyba fiveauth.

Jest już na Githubie pam-nfc,
był pam_usb, a zawsze klucz do odszyfrowania $HOME można na pendraku trzymać,  paluch wymaga czytnika, ale kamera w każdym lapku jest, także podstawowa biometria  jest do zrobienia, do tego Yubikey to też nie majątek i do tego jeszcze hasło.
Do tego pam_blue masz w repo.

Razem 5 czy 6 mechanizmów, które można w usłudze PAM połączyć.

Najtrudniej chyba dostać zewn skaner palucha, bo nfc na usb już widziałem za 99 zł.

Pozdro

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2017-07-31 07:54:50)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#31  2017-07-31 16:59:53

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Absurdalne przyspieszenie startu systemu

Tak czy inaczej potrzebna jest jedna składowa, którą znasz tylko ty i dla mnie zapisywanie informacji w nośniku biologicznym (mózg) zawsze będzie niezastąpione, przynajmniej na razie. xD

Offline

 

#32  2017-07-31 20:18:54

  multim - Użytkownik

multim
Użytkownik
Zarejestrowany: 2015-08-29

Re: Absurdalne przyspieszenie startu systemu

Ten wątek nie był czasem o przyspieszaniu startowania systemu, a nie o spowalnianiu? ;)

@urbinek
Co z tym BIOS/UEFI, jak tu u Ciebie wygląda? Mnie to najwięcej spowalnia bootowanie, bo sam system z SSD wstaje ok. 10-12 s.

Edit.
Ja nie wierzę. :D Przepiąłem dysk w płycie z gniazda pierwszego do zerowego i mi wstaje 3x szybciej z coldboota.

Ostatnio edytowany przez multim (2017-07-31 20:59:43)

Offline

 

#33  2017-08-01 08:47:18

  urbinek - Dzban Naczelny

urbinek
Dzban Naczelny
Skąd: Sosnowiec
Zarejestrowany: 2009-10-01
Serwis

Re: Absurdalne przyspieszenie startu systemu

@multim, tak wątek coś zboczył :D

Mieszanie w biosie dało mi parę sekund. Poklikałem jakieś opcje fastboot, powyłączałem bootowanie legacy i powyłączałem nie używane interfejsy SATA

przed - Startup finished in 9.936s (firmware) + 1.532s (loader) + 1.893s (kernel) + 839ms (userspace) = 14.202s - http://nginx.urbinek.eu/haruko-plot.svg
po - Startup finished in 6.016s (firmware) + 1.404s (loader) + 1.904s (kernel) + 801ms (userspace) = 10.126s -  http://nginx.urbinek.eu/haruko-plot-nonm.svg


Przełączanie slotów za wiele mi nie da bo mam nvme na m.2 :)


@up up up up, tak, tak wiem, że sleep wstaje szybciej niż cooldboot ale ja tutaj robię coś w imię nauki a nie sensownego użytkowania :D


A w wolnym czasie, robię noże :)
http://nginx.urbinek.eu/_photos/signature.png

Offline

 

#34  2017-08-01 09:01:57

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Absurdalne przyspieszenie startu systemu

W imię szybkiego cooldboota możesz poszukać dyzia SSD na PCIex4, nie są to tanie rzeczy, ale potrafią wysrać 1,5GB danych w sekundę, co jest dosyć sympatycznym wynikiem.


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#35  2017-08-01 09:20:42

  urbinek - Dzban Naczelny

urbinek
Dzban Naczelny
Skąd: Sosnowiec
Zarejestrowany: 2009-10-01
Serwis

Re: Absurdalne przyspieszenie startu systemu

@Jacekalex, TYLKO 1.5GB/s :)?

Kod:

root@haruko:/home/urbinek# /ssd/sbin/smartctl -a /dev/nvme0 | grep Model
Model Number:                       SAMSUNG MZVPW256HEGL-00000

Kod:

root@haruko:~# hdparm -Tt /dev/disk/by-id/nvme-SAMSUNG_MZVPW256HEGL-00000_S346NY0HB09260
/dev/disk/by-id/nvme-SAMSUNG_MZVPW256HEGL-00000_S346NY0HB09260:
 Timing cached reads:   33840 MB in  2.00 seconds = 16941.49 MB/sec
 Timing buffered disk reads: 5438 MB in  3.00 seconds = 1811.95 MB/sec

Kod:

root@haruko:~# dd if=/dev/zero of=/output.img bs=8k count=256k
262144+0 przeczytanych rekordów
262144+0 zapisanych rekordów
2147483648 bajtów (2,1 GB, 2,0 GiB), 1,20742 s, 1,8 GB/s

Chociaż widzę, ze prędkość mi spadła, bo jak był nowy to dochodziło do 3Gbps (pomijając ulotki producenta)

Ostatnio edytowany przez urbinek (2017-08-01 09:21:46)


A w wolnym czasie, robię noże :)
http://nginx.urbinek.eu/_photos/signature.png

Offline

 

#36  2017-08-01 09:28:26

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Absurdalne przyspieszenie startu systemu

Skoro dyzio wyrabia nieźle, to może zamiast SystemD próbuj OpenRC z opcją:

Kod:

rc_parallel="YES"

W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)