Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2017-07-14 19:05:23

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

[SOLVED][Gentoo]Dhclient i dhcpcd poległy w starciu z Vectrą.

Cześć

Mam teraz net z Vectry na modemie od ISP - model Cisco epc3928s.

Kiedy chodzi w trybie routera, to da się używać, komp po kablu i tablet po wifi grzecznie dostawały adresy z dhcp tego routera.

Kiedy ustawiłem statycznie adresy statyczne -  komp 192.168.0.10 i tablet 192.168.0.15
- też wsio działa.

Ale ponieważ potrzebuję skołować drugi router Gbit i wytargać do niego publiczny IP Vectry, muszę przestawić to Cisco w tryb bridge, i wtedy mam dwa publiczne adresy - jeden na kabel, drugi po wifi, dostępne przez dhcp.

Postanowiłem spróbować trybu mostu i od razu pojawił się mały problem.

O ile tablet z Andkiem załapał bez problemu publliczny IP z dhcp Vectry, to w komputerze porażka: dhclient napisał, że nie dostał oferty dhcp, natomiast dhcpcd ustawia mi adres APIPA z puli 169.254.0.0/16, w rezultacie komp w ogóle mnie ma netu.

Co ciekawe, na tcpdumpie wyraźnie widać, że  oferty DHCP chodzą prawidłowo z jakiegoś dalszego routera Vectry.

Jak w dhcliencie lub dhcpcd wydłużyć timeout oczekiwania na odpowiedź, albo jakoś inaczej zdiagnozować problem?
Względnie czy jest jakiś inny klient dhcp, który nie próbuje wsadzać zeroconfów i potrafi trochę dłużej poczekać.

Zamiaruję jakiś router pod OpenWRT/DD-WRT/LEDE, i nie chciałbym, żeby się okazało,
że nie bierze adresu publicznego z Vectry  i trzeba jakichś specjalnych gimnastyk.

Pozdro

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2017-07-14 22:15:26)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#2  2017-07-14 22:29:19

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: [SOLVED][Gentoo]Dhclient i dhcpcd poległy w starciu z Vectrą.

Wina routera Cisco epc3928s.

W trybie bridge wpuszcza tylko 2 urządzenia na podstawie MAC, i traktował swój własny  mac-adress jako jedno urządzenie.... 
Gratulacje dla Cisco/Pegatron/Technicolor czy kto to w ogóle produkował.. xD

Dochodzenie na infolinii Vectry trwało chyba godzinę.

Pozdro


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#3  2017-07-16 10:43:05

  lis6502 - Łowca lamerów

lis6502
Łowca lamerów
Skąd: Stalinogród
Zarejestrowany: 2008-12-04

Re: [SOLVED][Gentoo]Dhclient i dhcpcd poległy w starciu z Vectrą.

A próbowałeś mac-clone na ether? Kto wie co tam vectra daje w dhpcie. Spotkałem sie już z tym że pierwszym urządzeniem w sieci musi być sprzęt od operatora, więc w to poszedłbym.
Drugie co możesz zrobić to na jakimś biedaswitchu podsłuchać jak wygląda wymiana pakietów DHCPREQ i DHCPACK między serwerem i klientem dhcp- z doświadczenia wiem że operatorzy upychają nie tylko adres, bramę i netmaskę w tych pakietach ;]

Offline

 

#4  2017-07-16 12:22:09

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: [SOLVED][Gentoo]Dhclient i dhcpcd poległy w starciu z Vectrą.

Spoko, jak stwierdził Facet na infolinii, to jest ewidentny błąd routera.
Poprawił to ręcznie, ale prosił, żeby nie resetować routera przez przycisk (taki na szpilkę), bo problem wróci.

Przy okazji tablet i tak sobie po restarcie wylosował inny MAC, tak że przestał gadać z routerem, ale chciałem i tak zobaczyć, co w trybie bridge jest do możliwe do zrobienia, i widzę, że można sporo.
Wróciłem na razie do NAT, i niedługo po prostu kupię drugi router, a grat od Vectry pójdzie w trybie bridge na stałe.
W trybie bridge jak są dwa MACi w pamięci routera, to następne graty w ogóle nie dostają DHCPPACKa, choćby tańczyły kankana na uszach.

Takie względy bezpieczeństwa, koń by się uśmiał, ale trudno.

W każdym razie w trybie bridge są dwa publiczne adresy (jeden po kablu, drugi po wifi), 6to4 chodzi, także da się z tym, dojść do ładu.


PS:
Słuchać to można tcpdumpem, ale w trybie bridge słyszy cały ruch lokalnej Vectry (chyba pół miasta),  i DHCPPACKI lecą w tysiącach na różne mac-adresy.
Wygląda to trochę, jakby w tym kablu była jakaś gigantyczna sieć wifi... xD

Pozdro

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2017-07-16 12:25:52)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)