Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2017-05-09 23:35:01

  pltvgz20 - Użytkownik

pltvgz20
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-05-09

Problem z instalacją "w połowie"

Bardzo proszę o pomoc, ponieważ na razie w kwestii Linuxa jestem dość "zielony". Pobrałem obraz ISO Debiana 8 wersji stabilnej i przy pomocy programu Rufus zrobiłem bootowalnego pendrive'a z obrazem pierwszej płyty DVD. W Rufusie nic nie ustawiałem, jak był ustawiony "fabrycznie" tak tego pendrivea "tworzył". Dodam jeszcze, że to dość nietypowy pendrive ponieważ składa się z modemu, w który jest włożona karta pamięci, ale bez problemu tak utworzony zbootował się. Na etapie instalacji doszedłem do momentu, że podstawowy system został zainstalowany. Dopiero, gdy miały być wybierane dodatkowe pakiety (np. serwer druku, lub GNOME) ten etap kończył się błędem, że ten etap instalacji nie może być wykonany bez żadnego komentarza czym jest to spowodowane i bez żadnego kodu błędu. Komunikat był taki, jak w tym poście: https://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?id=20672 więc idąc tym tropem zmieniłem układ partycji - początkowo było ustawione wszystko na automatyczny ich wybór wielkości z osobnymi partycjami /home, /, bodajże /var i /tmp, przez co "/" miała tylko 9 GB. Zgodnie z sugestiami z cytowanego wątku myślałem, że 9 GB w "/" to za mało, zabrałem więc z /home 7,6 GB skutkiem czego "/" miała 16,6 GB. To też nie pomogło, ten sam błąd, na tym samym etapie, oczywiście mimo ponownego wykonania podstawowej instalacji. Postanowiłem potem jedynie wyodrębnić /home, a na końcu już nawet z tego zrezygnowałem i instalator sam rozmieścił "/" i partycję wymiany, tworząc najprostszy układ. Skutek oczywiście ten sam, choć "na Linuksa" przeznaczone na dysku jest około 30 GB. Komputer to laptop Siemensa 1,73 GHz 1,75 GB RAMu. Na dysku przed instalacją i po niej były i są trzy partycje NTFS, na jednej Windows XP. Żeby Windowsa odpalić, mimo niewykonania etapu instalacji z dodatkowymi pakietami (GNOME, serwer druku) przeszedłem do kolejnego etapu, który skutecznie zainstalował GRUBa. Windows działa, Debian jedynie w trybie tekstowym, lecz na ile jest sprawny to niestety nie wiem, bo małą mam wiedzę w zakresie konsoli. Po zalogowaniu na konto utworzone podczas instalacji po wpisaniu "su" loguję się na roota, bez zalogowania na zwykłe konto zalogowanie przy pomocy „su” jest niemożliwe. Tak jak w tym poście cytowanym jest napisane próbowałem z pozycji Total Commandera w Windowsie patrzeć potem w „/var/log”. Były tam jakieś pliki z rozszerzeniem .log otwierał się jakiś tekst, ale nic z tego wątku nie odnajdywałem. Inne pliki tam nie miały żadnego rozszerzenia. Miałem do niedawna Debiana na tym samym komputerze ale w wersji bodajże 5 i musiałem z niego zrezygnować, gdyż mam Internet poprzez modem usb (ten, który posłużył za pendrive) i nie dawało się go w tej starszej wersji Debiana przełączyć z opcji „bycia pendrivem” na „bycie modemem”. Wtedy jak instalowałem Debiana, tylko że z płyty DVD nie było żadnych problemów, ale to było już ileś lat temu. Nie wiem, czy to w ogóle ważne informacje, ale piszę wszystko co widziałem, gdyż jestem zielony. ;p  Nie wiem co robić, bardzo proszę o pomoc, ale taką "łopatologiczną" bez żadnych najmniejszych skrótów myślowych, ponieważ moja wiedza jest delikatnie mówiąc mała na temat Linuksa. :)

Z góry dzięki. :)

Offline

 

#2  2017-05-10 14:59:51

  seler - Użytkownik

seler
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-05-15

Re: Problem z instalacją "w połowie"

Może weź te pliki z rozszerzeniem .log skopiuj tym Total Commanderem na Windowsa, i potem wrzuć na jakiś hosting. Bez bardziej konkretnej informacji to będzie wróżenie z fusów.

W tym linku, który podałeś, pacjent doszedł do tego że problemem jest brak miejsca w ten sposób, że przełączył się na inną tzw. konsolę kombinacją klawiszy alt+f4 i tam prawdopodobnie wyczytał z loga, że brakuje miejsca. U ciebie to może być coś zupełnie innego.


a to feler westchnął seler

Offline

 

#3  2017-05-10 15:13:21

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Problem z instalacją "w połowie"

Na wyrozum, po tym lekko chaotycznym opisie, wnioskuję, że debian działa. W trybie tekstowym, ale działa. Trzeba doinstalować środowisko graficzne i xorg (który notabene wskoczy z automatu przy instalacji środowska graficznego).
Teraz trzeba sprawdzić czy:
działa sieć
co siedzi w /etc/apt/sources.list
jaka tam w tym sprzęcie jest grafika i dobrać odpowiedni steerownik
wybrać sobie środowisko graficzne i zainstalować
====
i cieszyć się Debianem


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#4  2017-05-10 22:30:32

  pltvgz20 - Użytkownik

pltvgz20
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-05-09

Re: Problem z instalacją "w połowie"

Panowie :) powód się okazał banalny - Rufus jakoś źle "wyprodukował" bootowalnego pendrive'a. Coś mnie tknęło spróbować innym programem zrobić tego pendrivea (Universal USB Installer się nazywa ten drugi) i nim zrobiony pendrive bez problemu przeprowadził instalację od początku do końca. Próbowałem najpierw przed nową instalacją w trybie tekstowym instalować GNOME (apt-get install gnome), ale wyskakiwał komunikat, że w /media/cdrom nie ma płyty, choć pendrive był w USB. Wpisałem fdisk -l, pendrive pokazał się, że jest w /dev/sdb1 jeżeli dobrze pamiętam. Wpisałem więc komendę "mount /dev/sdb1 /media/cdrom". Byłem jednocześnie w katalogu /media/cdrom więc dałem dir oraz ls ale po żadnej z tych komend nie pokazywała się żadna zawartość w /media/cdrom. Dałem potem więc cd \ i znowu cd /media/cdrom. Wtedy już pokazywało pliki z pendrive po wspianiu dir albo ls. Niestety po wpisaniu apt-get install gnome dostawałem komunikat, że cdrom nie może być odmontowany, czego kompletnie nie rozumiałem, bo przecież pendrivea montowałem do tego katalogu i bynajmniej nie po to, żeby komputer chciał jego odmontowania ;). W ogóle to nie wiem, czy tak to miałem robić - pendrivea, który ma nagrany obraz iso i "ma udawać cdrom" można montować do katalogu cdrom (/media/cdrom), żeby "udawał cdrom"?

Offline

 

#5  2017-05-11 00:33:21

  lis6502 - Łowca lamerów

lis6502
Łowca lamerów
Skąd: Stalinogród
Zarejestrowany: 2008-12-04

Re: Problem z instalacją "w połowie"

Można, jak najbardziej.
Jak jesteś w katalogu do którego coś montujesz to po zamontowaniu wejdź w niego

Kod:

cd .

Odświeży Ci to jego zawartość.
Polecam także korzystanie z tagów code oraz klawisza [ENTER] bo ciężko się Ciebie czyta ;)

Offline

 

#6  2017-05-11 09:11:53

  arecki - Użytkownik

arecki
Użytkownik
Skąd: 44 Bronson Lane Hensonville
Zarejestrowany: 2016-03-03

Re: Problem z instalacją "w połowie"

Kolega wyważa otwarte drzwi.
W poradniku instalacji Debiana jasno napisano jak przygotować nośnik instalacyjny.

Offline

 

#7  2017-05-11 19:09:23

  pltvgz20 - Użytkownik

pltvgz20
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-05-09

Re: Problem z instalacją "w połowie"

Dzięki za podpowiedz :) Tych tagów to nawet chciałem użyć, ale nie wiedziałem jak, więc przepraszam. ;p

A co do poradnika instalacji, jeżeli to ten z tego linku: https://www.debian.org/releases/stable/installmanual.pl.html , to jestem jak dziecko we mgle, bo angielskiego w ogóle nie znam, a po niemiecku rozumiem piąte przez dziesiąte. Ale najważniejsze, że się udało - przy okazji widać, że chyba siłą rzeczy się z języka podciągnę z konieczności. :) Problem rozwiązany, teraz już bawię się powoli systemem - odpaliłem jakoś modem, dodałem repozytoria, nawet teraz piszę z Debiana :). Dzięki raz jeszcze. :)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)