Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2017-03-26 11:39:20

  MMW - Użytkownik

MMW
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-03-09

Debian testing z KDE - jak

Cześć,

od lat nie używałem Linuksa, teraz chciałbym przejśc z Minta na Debiana Testing, ale za nic nie mogę sobie przypomnieć, jakie paczki zainstalować, aby dojść do środowiska graficznego z KDE ani czy ściągać płytkę netinstall wersji stabilnej, czy testowej.

Sprzęt mam taki i Mint na nim chodzi bez problemów:

Kod:

$ lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Sky Lake Host Bridge/DRAM Registers (rev 07)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Device 1902 (rev 06)
00:14.0 USB controller: Intel Corporation Sunrise Point-H USB 3.0 xHCI Controller (rev 31)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation Sunrise Point-H CSME HECI #1 (rev 31)
00:17.0 SATA controller: Intel Corporation Sunrise Point-H SATA controller [AHCI mode] (rev 31)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation Sunrise Point-H PCI Express Root Port #6 (rev f1)
00:1c.6 PCI bridge: Intel Corporation Sunrise Point-H PCI Express Root Port #7 (rev f1)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation Sunrise Point-H LPC Controller (rev 31)
00:1f.2 Memory controller: Intel Corporation Sunrise Point-H PMC (rev 31)
00:1f.3 Audio device: Intel Corporation Sunrise Point-H HD Audio (rev 31)
00:1f.4 SMBus: Intel Corporation Sunrise Point-H SMBus (rev 31)
01:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 0c)
02:00.0 Network controller: Intel Corporation Intel Dual Band Wireless-AC 3165 Plus Bluetooth (rev 99)

Mam nadzieę, że Google Chrome i klient Spotify pójdą na Debianie Testing, bo głównie na tym mi zależy.

Offline

 

#2  2017-03-26 11:51:45

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Debian testing z KDE - jak

Offline

 

#3  2017-03-26 11:54:23

  MMW - Użytkownik

MMW
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-03-09

Re: Debian testing z KDE - jak

OK, a która płytka: stable i potem można gdzieś przestawić na testing, czy od razu testing?

Offline

 

#4  2017-03-26 12:28:41

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Debian testing z KDE - jak

Masz na Pendraku albo wolnej partycji jakiegoś Linuxa?

Najlepsze są nie płyty tylko debootstrap, wtedy pobiera wszystkie
paczki z netu i sprawdza dla każdej sumę kontrolną i podpis elektroniczny.
Odpada też problem braku sieci czy obrazu z powodu braku firmware.

Także na płytę wgraj jakieś LiveCd np Ubuntu czy Minta, i instaluj testiga przez debootstrap.
Możesz też wgrać w ten sposób stable i zaktualizować do testinga, ale to będzie troszkę podwójna robota.

RTFM:
https://dug.net.pl/drukuj/192/instalacja_debiana_za … _debootstrap/
https://dug.net.pl/drukuj/193/instalacja_debiana_metoda_debootstrap/
https://wiki.debian.org/Debootstrap

Poradniki na DUGu dotyczą zazwyczaj  starszych wersji, dlatego np squeeze musisz zmienić na stretch albo jessie.

PS:
Jeżeli na Mincie masz lub możesz wygospodarować miejsce na partycję root Debiana, to możesz spróbować instalacji prosto z Minta na dyziu.
Home i SWAP możesz później dodać do /etc/fstab, to nic trudnego.

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2017-03-26 12:37:14)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#5  2017-03-26 13:00:48

  MMW - Użytkownik

MMW
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-03-09

Re: Debian testing z KDE - jak

@Jacekalex Dziękuję za zainteresowanie tematem, ale obawiam się, że nie podołam. Zejdzie mi na to zapewne cała niedziela.

Mam już płytkę debian-testing-amd64-netinst.iso , ale trafiłem na problem: koniecznie chcę zaszyfrować całą partycję /home i nie wiem, jak to ustawić w programie instalacyjnym. Mam 500 GB dysku, chcę 350 GB /home i ewentualnie 8 GB swap. Wolałbym nie robić partycji logicznych, tylko po prostu: 350 GB /home, 8 GB swap, reszta na /. Jak to poustawiać w graficznym programie instalacyjnym Debiana [tryb "ekspert"]?

Offline

 

#6  2017-03-26 13:16:59

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Debian testing z KDE - jak

Partycje logiczne to przeżytek, zrób sobie tablicę partycji GPT, i na niej możesz zrobić nawet 128 partycji podstawowych.

Musisz tylko zobaczyć, czy płyta główna obrabia GPT, jeżeli jest zgodna z Windows 7, to powinna obrobić GPT natywnie, jeśli starsza, to trzeba użyć trybu:

gdisk -l /dev/sda
GPT fdisk (gdisk) version 1.0.1

Partition table scan:
  MBR: protective
  BSD: not present
  APM: not present
  GPT: present


Found valid GPT with protective MBR; using GPT.

PS
Debootstrap to nic trudnego, nawet się łatwiej instaluje, jeśli masz na działającym systemie przeglądarkę,  internet i otwartą stronę z howto.

Właśnie dlatego ja mam na dyziu 3 partycje po 20-25GB na systemy operacyjne, wspólny home i swap.
Jak się jeden system zepsuje, to zawsze mogę wejść na drugi czy trzeci i ten pierwszy naprawiać choćby tydzień, bez paniki i  obgryzania paznokci, jak ta pani...


Jak zrobisz sobie odpowiedni do płyty głównej  tryb partycji GPT, to potem partycje wyklikasz w gparted.

Z szyfrowaniem może być grubsza jazda, bo trzeba starannie wybrać, co chcesz szyfrować i jaką metodą.
Przy okazji do szyfrowania musisz lepiej od razu mieć dysk na backup, żeby nie było przypału jak się zgubi klucz szyfrujący, zapomni hasło albo uszkodzi sektor na dysku odpowiedzialny za weryfikację hasła, co jest równoznaczne z utratą wszystkich zaszyfrowanych danych na dyziu.

Pozdro

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2017-03-26 13:23:03)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#7  2017-03-26 17:31:56

  MMW - Użytkownik

MMW
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-03-09

Re: Debian testing z KDE - jak

No cóż, jeszcze nigdy w życiu nie udało mi się samodzielnie, poprawnie skonfigurować fstab - nie sądzę, aby dzisiaj miał nastąpić ten pierwszy raz :)

Co do Debiana - udało mi się zainstalować testing z szyfrowaniem /home [okazało się to nawet proste], ale co z tego, skoro pod XFCE [na które się w końcu zdecydowałem] nie działała regulacja prędkości kursora myszy [a mam zwykłą na USB]. Musiałbym mieć podkładkę wielkości biurka, żeby to móc obsługiwać. Wróciłem do Minta, mam zaszyfrowany cały dysk, zamiast KDE jest szybsze XFCE i jestem zadowolony. Na testera testinga najwyraźniej się nie nadaję ;)

Offline

 

#8  2017-03-26 17:37:12

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Debian testing z KDE - jak

Offline

 

#9  2017-03-26 18:39:46

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Debian testing z KDE - jak

MMW napisał(-a):

... ale co z tego, skoro pod XFCE [na które się w końcu zdecydowałem] nie działała regulacja prędkości kursora myszy ... ;)

Czy prędkość myszy rzędu 2000 pixeli na milimetr cię satysfakcjonuje?
Będziesz potrzebował podkładki o wymiarach 0.8x0.5 mm. xD
Da się  taki efekt uzyskać na kilka sposobów, które są opisane tutaj:
https://wiki.archlinux.org/index.php/Mouse_acceleration

Fstab?

Składnia jest banalnie prosta, a do klikanie masz kilka opcji, np Webmin przez przeglądarkę,  a w trybie klikadła okienkowego  jest np Gnome-disc czy Palimpsest.

Tutaj z resztą masz odp z obrazkami:
https://superuser.com/questions/346606/is-there-any … ure-etc-fstab


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#10  2017-03-26 20:05:05

  MMW - Użytkownik

MMW
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-03-09

Re: Debian testing z KDE - jak

OK, po długich bojach kończę dzień z działającym Debianem Stable, zaszyfrowaną partycją i środowiskiem XFCE. Ufff........ Wreszcie mogę spokojnie posłuchać Spotify i odpocząć. Na chwilę obecną wszystko działa ;)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)