Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Mam taki problem:
Na piętrze mam router DLINK DWR 116, który mi rozsiewa internet ( antena LTE) Ale okazało się że na parter nie dochodzi mi już sygnał WIFI, a zwłaszcza do salonu na którym najbardziej mi zależy. kupiłem sobie repeater wifi, ale są strasznie duże straty sygnału bo i ile na piętrze mam średnio transfer ok 25 mbit/s to na parterze z tego repeatera mam już 5-6 mbit/s. Wymyśliłem sobie więc, że na parterze podepnę sobie inny ruter kablem do tego pierwszego. Został mi router po poprzednim dostawcy internetu - Airlive WL 5460AP. Podpiąłem obydwa porty kablem - tj z Dlinka z portu LAN kablem do portu WAN w Airlive, następnie zalogowałem się na Airlive i tutaj mam dylemat bo nie znam się na tym jaki tryb pracy routera powinienem wybrać aby osiągnąć cel jaki sobie zamierzyłem? Ten router Airlive ma następujące tryby pracy:
AP (Acces Point) W tym trybie urządzenie rozsyła sygnał bezprzewodowy. Wszystkie inne urządzenia radiowe zgodne ze standardem IEEE 802.11b/g mogą podłączać się do tej stacji AP. Porty LAN1/2 działają jak dwuportowy switch Klient Ten tryb służy do znajdowania sieci bezprzewodowych i do łączenia się z nimi. Ilość znalezionych sieci zależy m.in. od anteny jaką stosujemy.
Most (Bridge) W tym trybie możemy połączyć dwie niezależne sieci LAN znajdujące się np. w dwóch budynkach. Urządzenia radiowe będą komunikować się tylko ze sobą i nie będą widoczne dla innych urządzeń bezprzewodowych.
WDS Repeater Tryb służy do poszerzania zasięgu sieci bezprzewodowej. Połączenie może być ustanowione tylko z inna stacją obsługującą tryb WDS
Universal Repeater Ten tryb również służy do poszerzania sieci bezprzewodowej. Od trybu WDS Repeater różni się tym, że stacja do której się podłącza nie musi być w trybie WDS – wystarczy że działa np. jako AP lub WISP
WISP To tryb w którym urządzenie działa podobnie jak w trybie „Klient” ale pomiędzy interfejsem radiowym a interfejsem LAN zastosowano funkcje Routera. Umożliwia to rozdzielanie sygnału radiowego od usługodawcy bez potrzeby stosowania dodatkowego Routera.
WISP + Universal Repeater To tryb w którym urządzenie działa podobnie jak w trybie „Klient” ale pomiędzy interfejsem radiowym a interfejsem LAN zastosowano funkcje Routera. Umożliwia to rozdzielanie sygnału radiowego od usługodawcy bez potrzeby stosowania dodatkowego Routera. Dodatkowo za pomocą trybu „Universal Repeater” transmisja kierowana na porty LAN jest również rozsyłana bezprzewodowo.
Tryb Gateway W tym trybie WL-5460AP działa jak standardowy Router Bezprzewodowy. LAN1 pozostaje portem LAN natomiast LAN2 staje się portem WAN.
Według mnie powinien wybrać chyba ostatni czyli Gateway, ale nie jestem pewien? Chodzi o to, że do tego routera będzie też podłączony PC, który będzie robił jako główny serwer multimediów w domu i chciałbym aby był widoczny też przez urządzenia które kiedyś podepnę do pierwszego routera Dlink
Offline
Zepnij porty LAN i ustaw AP z wyłączonym DHCP (zakładam, że korzystasz z DHCP na pierwszym).
Ostatnio edytowany przez arecki (2016-05-27 13:14:52)
Offline
hmm, czyli w tym drugim routerze Airlive mam włączyć kabel do portu LAN a nie WAN?
Dlaczego mam wyłączyć DCHP na drugim routerze? czy wtedy automatycznie będą przydzielane adresy IP urządzeniom, które bedą się łączyć z tym routerze po kablu i przez WIFI?
Offline
DHCP będzie lecieć z pierwszego routera, jeśli włączysz na drugim może nakładać się jedno dhcp na drugie i będzie konflikt
Ostatnio edytowany przez kiko80 (2016-05-27 14:24:55)
Offline
Aha, ok, ale tylko się upewnię że na tym drugim routerze mam wpiąć kabel do portu LAN tak? czyli w ustawieniach drugiego routera muszę znaleźć po prostu coś takiego jak DCHP diseable tak?
Offline
Niewyraźnie piszemy, czy coś?
Ostatnio edytowany przez arecki (2016-05-27 14:42:08)
Offline
heh, nie tylko taka jest chyba zasada, że sygnał do routera chyba zawsze idzie portem WAN? dlatego wydawało mi się to dziwne, albo literówka W z L
Offline
Do routera tak, do AP nie.
W uproszczeniu, trybie AP to urządzenie będzie działać jak switch.
Ostatnio edytowany przez arecki (2016-05-27 15:42:16)
Offline
http://download.ted.net.pl/OvisLink/WL-5460AP/WL-54 … a_obslugi.pdf
Masz obrazki. Zdecydowanie Gateway, reszta jest dla Wi Fi.
Offline
Zdecydowanie AP.
Offline
Pavlo950 napisał(-a):
arecki napisał(-a):
Zdecydowanie AP.
Czemu?
A czemu gateway?
Offline
no widze ze jednak byc moze gateway.
Ale mam inne pytanie.Polaczylem routery tak jak kolega pisal jako AP i wszystko dziala ok,ale jest jefen wazny problem.Mimo ze sygnal do drugiego routera idzie teraz po kablu to dalej mam straszne spadki transferu,o ile na fym pierwszym mam okolo 20mbit/s to na tym drugim mam 5-6 i nie wazne czy na tym kablu 14m,czy podepne go krotkim 1 metrowym kablem.Czym to jest spowodowane?
Offline
vnu007dl napisał(-a):
...Polaczylem routery tak jak kolega pisal jako AP i wszystko dziala ok,ale jest jefen wazny problem... dalej mam straszne spadki transferu,o ile na fym pierwszym mam okolo 20mbit/s to na tym drugim mam 5-6 i nie wazne czy na tym kablu 14m,czy podepne go krotkim 1 metrowym kablem.Czym to jest spowodowane?
Na pewno nie trybem pracy (jeśli rzeczywiście pracuje w trybie AP a nie np. dalej w trybie reapeater).
Wykonaj pomiary na samym kablu który łączy oba routery, czyli odepnij Router2 i w jego miejsce wepnij się tym czym robisz pomiar.
PS. Jednostki: 20Mb/s to nie to samo co 20mb/s.
Ostatnio edytowany przez arecki (2016-05-28 08:43:33)
Offline
Cześć
Pavlo950 napisał(-a):
arecki napisał(-a):
Zdecydowanie AP.
Czemu?
Choćby dlatego, że z posta kolegi vnu007dl wynika że zupełnie nie potrzebuje dodatkowej podsieci w domu ani tym bardziej komlikacji z tym związanych.
no widze ze jednak byc moze gateway
technicznie tak, podejrzewam że da się zrobić ciut bardziej skomplikowaną sieć, tylko po co?
vnu007dl kolega arecki dobrze Ci radzi, radziłbym Ci jeszcze sieciom wifi ustawić częstotliwości na kanałach odddzielonych od siebie co najmniej jednym (np. 4 i 6), uwględnij też kanały innych sieci które choć trochę widzisz w domu, na ruterze który ma robić tylko za AP powyłączałbym też co się da od rutowania, DHCP itd. będzie eleganciej.
Offline
Obydwa tryby (AP i Gateway) mają swoje wady i zalety.
Najprostszym trybem do wdrożenia i użytkowania jest jednak AP.
Offline
ok,to przełacze na AP z powrotem. Ale dalej problem z tym transwerem.Dlaczsgo mi dusi,na pierwszym routerze jest nin stop okolo 20,a na drugim 6-7.Moze na tym puerwszym dlinku moga byc jakies ograniczenia?gdzie tego szukac?cos musi byc ze mi obcina transwer
Offline
Czytaj posty.
Offline
vnu007dl napisał(-a):
ok,to przełacze na AP z powrotem. Ale dalej problem z tym transwerem.Dlaczsgo mi dusi,na pierwszym routerze jest nin stop okolo 20,a na drugim 6-7.Moze na tym puerwszym dlinku moga byc jakies ograniczenia?gdzie tego szukac?cos musi byc ze mi obcina transwer
ten punkt dostępu obsługuje b/g/n ?
Offline
pasman napisał(-a):
ten punkt dostępu obsługuje b/g/n ?
Nie
Offline
b/g
Offline
Nie było mnie chwilkę, ale wracam do tematu. Sprawdziłem i dochodzę do wniosku, że główny router Dlink dusi mi transfer jak podepnę coś do niego kablem. Rozsiewa Wifi prawidłowo i cały czas z niego wszystkie urządzenia łapią z niego około 20-22 mbit/s, ale jak np podepnę do niego kablem PC to już robi się transfer 10-15 mbit sek. Próbowałem kilku gniazd i kilku kabli i efekt cały czas. Dlaczego tak się dzieje. Co tam może być ustawione że po kablu się dusi?
Offline