Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Witam. Mam jądro od ilin`a z łatami do działania mojego nietypowego modułu bluetooth i właśnie pracujemy nad odpaleniem modułu, tymczasem nie mogę prawidłowo zainstalować sterownika grafiki nvidia:
uname -a Linux debian 3.16.7 #2 SMP Wed Mar 9 13:34:36 CET 2016 x86_64 GNU/Linux
Oto log z instalacji sterownika:
nvidia-installer log file '/var/log/nvidia-installer.log' creation time: Fri Mar 11 14:50:28 2016 installer version: 304.131 PATH: /usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin nvidia-installer command line: ./nvidia-installer Using: nvidia-installer ncurses user interface -> License accepted. -> Installing NVIDIA driver version 304.131. -> Would you like to register the kernel module sources with DKMS? This will allow DKMS to automatically build a new module, if you install a different kernel later. (Answer: Yes) -> Installing both new and classic TLS OpenGL libraries. -> Installing classic TLS 32bit OpenGL libraries. -> Install NVIDIA's 32-bit compatibility OpenGL libraries? (Answer: Yes) -> Searching for conflicting X files: -> done. -> Searching for conflicting OpenGL files: -> done. -> Searching for conflicting compat32 files: -> done. -> Installing 'NVIDIA Accelerated Graphics Driver for Linux-x86_64' (304.131): executing: '/sbin/ldconfig'... executing: '/sbin/depmod -aq'... -> done. -> Driver file installation is complete. -> Installing DKMS kernel module: ERROR: Failed to run `/usr/sbin/dkms build -m nvidia -v 304.131 -k 3.16.7`: Kernel preparation unnecessary for this kernel. Skipping... Building module: cleaning build area.... make KERNELRELEASE=3.16.7 module SYSSRC=/lib/modules/3.16.7/build....(bad exit status: 2) Error! Bad return status for module build on kernel: 3.16.7 (x86_64) Consult /var/lib/dkms/nvidia/304.131/build/make.log for more information. -> error. ERROR: Failed to install the kernel module through DKMS. No kernel module was installed; please try installing again without DKMS, or check the DKMS logs for more information. ERROR: Installation has failed. Please see the file '/var/log/nvidia-installer.log' for details. You may find suggestions on fixing installation problems in the README available on the Linux driver download page at www.nvidia.com.
Po takiej instalacji i wpisaniu startx próbuje się uruchomić gnome, mimo, że przy instalacji systemu domyślnie wybrałem KDE. Przy próbie odpalenia Gnome wyskakuje błąd i później nic nie można zrobić. Pzostaje tylko reset kompa i ponowne odpalenie na KDE, lub od razu po instalacji sterownika zrobić reboot. Inaczej środowisko graficzne nie wystartuje. Jakieś sugestie?
Ostatnio edytowany przez wasalister (2016-03-11 15:12:44)
Offline
Zainstaluj pakiet dkms, a potem jeszcze raz sterownik.
Offline
Consult /var/lib/dkms/nvidia/304.131/build/make.log for more information.
Please see the file '/var/log/nvidia-installer.log
Offline
młodyLinuxiarz napisał(-a):
Zainstaluj pakiet dkms, a potem jeszcze raz sterownik.
Już to przerabiałem:
apt-get install dkms Czytanie list pakietów... Gotowe Budowanie drzewa zależności Odczyt informacji o stanie... Gotowe dkms jest już w najnowszej wersji. 0 aktualizowanych, 0 nowo instalowanych, 0 usuwanych i 0 nieaktualizowanych.
pink napisał(-a):
Consult /var/lib/dkms/nvidia/304.131/build/make.log for more information.
Please see the file '/var/log/nvidia-installer.log
Oto Log z /var/lib/dkms/nvidia/304.131/build/make.log :
DKMS make.log for nvidia-304.131 for kernel 3.16.7 (x86_64) pią, 11 mar 2016, 14:51:03 CET If you are using a Linux 2.4 kernel, please make sure you either have configured kernel sources matching your kernel or the correct set of kernel headers installed on your system. If you are using a Linux 2.6 kernel, please make sure you have configured kernel sources matching your kernel installed on your system. If you specified a separate output directory using either the "KBUILD_OUTPUT" or the "O" KBUILD parameter, make sure to specify this directory with the SYSOUT environment variable or with the equivalent nvidia-installer command line option. Depending on where and how the kernel sources (or the kernel headers) were installed, you may need to specify their location with the SYSSRC environment variable or the equivalent nvidia-installer command line option. *** Unable to determine the target kernel version. *** makefile:53: polecenia dla obiektu 'select_makefile' nie powiodły się make: *** [select_makefile] Błąd 1
Ostatnio edytowany przez wasalister (2016-03-11 15:36:32)
Offline
Znowu kombinujesz jak koń pod górę
aptitude install nvidia-glx
Offline
Apt chce zainstalować przy tym sterowniki z repozytoriów, po których instalacji nie można już zainstalować sterownika od nvidia. One nie są do końca dobre, bo po nich GNOME nie wstaje. Wypróbowane wczoraj. Nie tam, żeby mi ten GNOME był do czegoś potrzebny, bo wolę KDE, ale lubię jak mi wszystko działa poprawnie :)
apt-get install nvidia-glx Czytanie list pakietów... Gotowe Budowanie drzewa zależności Odczyt informacji o stanie... Gotowe Zostaną zainstalowane następujące dodatkowe pakiety: glx-alternative-mesa glx-alternative-nvidia glx-diversions libegl1-nvidia libgl1-nvidia-glx libgles1-nvidia libgles2-nvidia libnvidia-eglcore libnvidia-ml1 libxnvctrl0 nvidia-alternative nvidia-driver nvidia-driver-bin nvidia-installer-cleanup nvidia-kernel-common nvidia-kernel-dkms nvidia-modprobe nvidia-settings nvidia-support nvidia-vdpau-driver xserver-xorg-video-nvidia Polecane pakiety: libgl1-nvidia-glx-i386 Zostaną zainstalowane następujące NOWE pakiety: glx-alternative-mesa glx-alternative-nvidia glx-diversions libegl1-nvidia libgl1-nvidia-glx libgles1-nvidia libgles2-nvidia libnvidia-eglcore libnvidia-ml1 libxnvctrl0 nvidia-alternative nvidia-driver nvidia-driver-bin nvidia-glx nvidia-installer-cleanup nvidia-kernel-common nvidia-kernel-dkms nvidia-modprobe nvidia-settings nvidia-support nvidia-vdpau-driver xserver-xorg-video-nvidia 0 aktualizowanych, 22 nowo instalowanych, 0 usuwanych i 0 nieaktualizowanych. Konieczne pobranie 137 kB/24,9 MB archiwów. Po tej operacji zostanie dodatkowo użyte 136 MB miejsca na dysku.
Offline
No właśnie nie są stuprocentowo dobre, bo GNOME nie wstaje. Może trzeba coś przestawić, doinstalować?
Offline
Gnome-3 jest tak pojebane, że ciągle z jakimiś sterami nie działa, u mnie na Debianie kiedyś chodził na zmianę, jedna wersja na Nvidii, na Nouveau nie wstało za cholerę, aktualizacja, na Nividii nie działa, za to na Nouveau ruszyło.
Szkoda w ogóle się Gnome zajmować, Xfce, Mate i KDE miewają różne błędy mniejsze lub większe, ale przynajmniej działają i przeważnie nadają się do użytku.
Świat na szczęście nie kończy się na Gnome.
Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2016-03-12 22:37:25)
Offline
2834
Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 01:37:04)
Offline
Jacekalex napisał(-a):
Gnome-3 jest tak pojebane, że ciągle z jakimiś sterami nie działa, u mnie na Debianie kiedyś chodził na zmianę, jedna wersja na Nvidii, na Nouveau nie wstało za cholerę, aktualizacja, na Nividii nie działa, za to na Nouveau ruszyło.
Szkoda w ogóle się Gnome zajmować, Xfce, Mate i KDE miewają różne błędy mniejsze lub większe, ale przynajmniej działają i przeważnie nadają się do użytku.
Świat na szczęście nie kończy się na Gnome.
Mam w menu startowym wybór pomiędzy GNOME, a GNOME-wersja klasyczna. Ten pierwszy jest nieco podobny do Ubuntu, ten drugi wygląda jak stary GNOME, nie wiem jaka to wersja. Oba nie wstają, pojawia się tylko białe tło i informacja o błędzie. Jak kliknę ok, to już nic nie mogę zrobić. Jedyne rozwiązanie, to reset systemu.
Offline
2835
Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 01:37:05)
Offline
Możliwe. Dlatego istnieją dwa wyjścia: zainstalować sterownik ze strony nvidia, lub wywalić GNOME, żeby nie zaśmiecał systemu.
Offline
2836
Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 01:37:07)
Offline
wasalister napisał(-a):
Możliwe. Dlatego istnieją dwa wyjścia: zainstalować sterownik ze strony nvidia, lub wywalić GNOME, żeby nie zaśmiecał systemu.
Nividia ze strony i Nvidia z repo, to przeważnie ten sam sterownik, czasem tylko do repo dociera z opóźnieniem, w dodatku najnowsze stery Nvidii lądują najpierw w repo Debiana Sid, i z tamtąd trzeba je instalować...
Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2016-03-12 23:04:06)
Offline
2837
Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 01:37:08)
Offline
Sam uzywam nvidia 304.131 - ale ja mam wbudowanego staruszka geforce 6100. Jesli chodzi o laptopy z 2 kartami graficznymi to ostatnio instalowalem znajomemu ubuntu i tam jest paczka nvidia-prime, ktora zarzadza kiedy jaka karte wlaczac. Mozliwe ze to gdzies mozna na debiana przemycic
Offline
W debianie jest nvidia-prime, ale afaik samo prime działa inaczej i raczej po prostu wskazuje Xom kartę do działania i nie ma opcji dynamicznego przełączenia kart bez restartu sesji Xów (przez to że same Xy są spierdolone od 20 lat), wayland ma być remedium i pozwalać korzystać z dowolnych kart do renderowania dowolnych rzeczy, ale na niego jeszcze trzeba poczekać
Jak chcesz mieć możliwość przełączenia karty bez restartu xów, to Bumblebee potrafi takie rzeczy
Jest jeszcze bbswitch ale on już tylko do wyłączaniai włączania kart nvidii (od strony zarządzania energią)
Offline
thomsson napisał(-a):
[…]nie ma opcji dynamicznego przełączenia kart bez restartu sesji Xów (przez to że same Xy są spierdolone od 20 lat), wayland ma być remedium i pozwalać korzystać z dowolnych kart do renderowania dowolnych rzeczy, ale na niego jeszcze trzeba poczekać
Otwartym sterownikom to nie przeszkadza, więc nie w Xorgu jest problem, a w sterownikach Nvidii.
Offline
Podsumowywujac:
Jesli nie interesuje cie zarzadzanie energia, tylko potrzebujesz czesto mocy GPU, to nvidia-prime jest dla ciebie.
Jesli chcesz zeby system plynnie zarzadzal moca obliczeniowa kart graficzynch i przez to oszczedzal baterie, to trzeba isc w kierunku bumblebee.
Szukajac informacji na temat nvidia-prime dotarlem do tego ciekawego watku:
https://devtalk.nvidia.com/default/topic/775691/lin … th-gt620-m-/5
Wychodzi wiec, ze najnowszy kernel powinien miec dobry support do nvidia-prime.
Offline
@wasalister
Kod:
01:00.0 3D controller: NVIDIA Corporation GF117M [GeForce 610M/710M/820M / GT 620M/625M/630M/720M] (rev a1) Subsystem: Lenovo GeForce 820M
https://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?id=28337
Do tej karty kombinuj najnowszy sterownik Nvidii a nie żaden 304.xx
Polecam ten:
http://www.nvidia.com/Download/driverResults.aspx/98373/en-us
yossarian napisał(-a):
thomsson napisał(-a):
[…]nie ma opcji dynamicznego przełączenia kart bez restartu sesji Xów (przez to że same Xy są spierdolone od 20 lat), wayland ma być remedium i pozwalać korzystać z dowolnych kart do renderowania dowolnych rzeczy, ale na niego jeszcze trzeba poczekać
Otwartym sterownikom to nie przeszkadza, więc nie w Xorgu jest problem, a w sterownikach Nvidii.
Problem jest we współpracy steru Nvidia z Xorgiem, niejeden z resztą.
Nikt ich z resztą już nie lata, wiadomo, ze będzie Wayland, i Nvidia ma szybko ster na Waylanda pokazać.
Wayland działa podobnie do Alsy, wayland-kompozytor w ogóle nie wie, ile ma kart graficznych, jego interesuje tylko, w którym obszarze ekranu jest dane okno, a czy renderowaniem okien zajmuje się jedna czy 15 kart graficznych,
to nie jego sprawa, zwłaszcza, kiedy renderowanie 2D też idzie przez OpenGL lub EGL.
Po prostu Nvidia słabo nadąża za zmianami w API sterowników, i przede wszystkim nowe stery rozwija, a starsze tylko poprawia, żeby jako-tako działały na nowszych kernelach i xorgach.
Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2016-03-20 08:36:56)
Offline
Czego nie łata? Xorga? Dopiero co wydali poprawki do wersji 1.18:
https://lists.x.org/archives/xorg-announce/2016-February/002674.html
A Wayland w dystrybucjach linuksowych to melodia przyszłości. Sensownie pogadać będzie można o tym najwcześniej w 2017 lub 2018. Do tego czasu ludzie zdążą kupić nowe sprzęty, niekoniecznie z Nvidią/Optimusem, którego już od tylu lat Nvidia nie chce wspierać pod Linuksem.
Offline
yossarian napisał(-a):
Czego nie łata? Xorga? Dopiero co wydali poprawki do wersji 1.18:
https://lists.x.org/archives/xorg-announce/2016-February/002674.html
A Wayland w dystrybucjach linuksowych to melodia przyszłości. Sensownie pogadać będzie można o tym najwcześniej w 2017 lub 2018. Do tego czasu ludzie zdążą kupić nowe sprzęty, niekoniecznie z Nvidią albo Optimusem, którego już od tylu lat Nvidia nie chce wspierać pod Linuksem.
Ja podejrzewam, że NVidia z supportem Waylanda wyjdzie już w tym roku, równocześnie z Fedorą 24.
W tej chwili z resztą sterownik jest gotowy, nie napisali jeszcze bibliotek libwayland-gl i libwayland-egl, ale to już nie jest jakaś kosmicznie trudna sprawa.
Stabilne Gnome i stabilna Plasma na Waylanda wychodzi w tym roku, wiec niech się Nvidia nie wydurnia, bo ich Intel ze swoim nowym chipem Iris pogoni z dosyć rozwojowego rynku ,a ATI/AMD ich pierwszy raz przegoni z supportem.
Poza tym Xorg to jest taki potwór, że łatać go możesz w koło macieju, a i tak kupa baboli zostanie.
Ten kod już żyje własnym życiem, nikt nad nim już nie panuje, dlatego są z nim takie kłopoty.
Z resztą odnoszę wrażenie, że ostatecznie Xorg zostanie zredukowany do poziomu Xwaylanda, i będzie wymagał Waylanda jako zależność.
To się już zaczyna:
qlist xorg-server | grep wayland /usr/bin/Xwayland
i jest to najprostsza, i praktycznie niewidoczna dla niezorientowanego użyszkodnika migracja.
Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2016-03-20 09:34:41)
Offline
Fedora 24 nadal domyślnie będzie używać Xorga.
Wayland będzie może w 25 lub 26, więc to ciągle odległa przyszłość, nie mówiąc o innych, mniej eksperymentalnych dystrybucjach.
Podobnie z KDE/Plasma i GNOME. Potrzeba jeszcze z 2-3 wydań by to w miarę przewidywalnie działało.
Poza tym Xorg to jest taki potwór, że łatać go możesz w koło macieju, a i tak kupa baboli zostanie.
Ten kod już żyje własnym życiem, nikt nad nim już nie panuje, dlatego są z nim takie kłopoty.
Obecnie nikt poza Nvidią kłopotów nie ma.
Offline