Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#26  2016-01-13 19:18:15

  Novi-cjusz - Użytkownik

Novi-cjusz
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-03-05

Re: Odwrocenie zmian dokonanych w systemie operacyjnym.

Mam LiveCd Debiana, na wypadek koniecznosci i wystapienia sily wyzszej.
Jak zamontowac system w trybie do odczytu, jezeli mozna to prosze o linka i sie poducze.


------------------------------------------------------------------------------------
"Inveniam viam aut faciam" : I will either find a way, or I shall make one
"Złoto to pieniądz królów, srebro to pieniądz dżentelmenów, barter to pieniądz chłopów ale dług to pieniądz niewolników."

Offline

 

#27  2016-01-13 19:19:14

  raven18 - Użytkownik

raven18
Użytkownik
Skąd: /home
Zarejestrowany: 2009-01-30

Re: Odwrocenie zmian dokonanych w systemie operacyjnym.

E, no, hmm, ja mam system, debian testing, 7 lat bez reinstalacji i działa jak nowy, w sumie to działa znacznie lepiej niż 7 lat temu... Tych niemiłych gości chyba nie masz na myśli zwierzaków? :)


Windows 8.1

Offline

 

#28  2016-01-13 19:20:45

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Odwrocenie zmian dokonanych w systemie operacyjnym.

No opcję ro sobie dodaj do fstab , tylko tam będzie pewnie trzeba dokonfigurować jakieś rzeczy, np. logi, tmp i inne takie.

Offline

 

#29  2016-01-13 19:36:08

  Novi-cjusz - Użytkownik

Novi-cjusz
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-03-05

Re: Odwrocenie zmian dokonanych w systemie operacyjnym.

@raven18
Ja z Wasza pomoca dopiero poznaje Debiana po kilkunastu latach Windy. Chce miec mozliwosc szerokiego spectrum stosowania potencjalnych mozliwosci jakie daje ten system. Ciagle cos instaluje, reconfiguruje itp itd, krotko mowiac to jest na razie "poligon doswiadczalny"
gdzie OS "pada gesto" i stad moje zapytanie jak go najprosciej i najszybciej przywracac do stany np "poinstalacyjnego" Odnosnie "gosci" to nie moja sprawa, zainstalowalem mu rozne "anty" i bez Internetu nic nie ma a po podlaczeniu jest inaczej.


@morfik
Napisales

No opcję ro sobie dodaj do fstab , tylko tam będzie pewnie trzeba dokonfigurować jakieś rzeczy, np. logi, tmp i inne takie.

Co poczytac, zeby opanowac to zagadnienie?

Ostatnio edytowany przez Novi-cjusz (2016-01-13 19:36:48)


------------------------------------------------------------------------------------
"Inveniam viam aut faciam" : I will either find a way, or I shall make one
"Złoto to pieniądz królów, srebro to pieniądz dżentelmenów, barter to pieniądz chłopów ale dług to pieniądz niewolników."

Offline

 

#30  2016-01-13 20:29:26

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Odwrocenie zmian dokonanych w systemie operacyjnym.

Logi systemowe. xD

Offline

 

#31  2016-01-14 09:11:58

  thalcave - prawie jak admin

thalcave
prawie jak admin
Skąd: odległa galaktyka
Zarejestrowany: 2007-05-17

Re: Odwrocenie zmian dokonanych w systemie operacyjnym.

Wystarczy

Kod:

man fstab

linux register user: 484281
"It's great to be here. It's great to be anywhere"
Keith Richards

Offline

 

#32  2016-01-14 13:48:43

  raven18 - Użytkownik

raven18
Użytkownik
Skąd: /home
Zarejestrowany: 2009-01-30

Re: Odwrocenie zmian dokonanych w systemie operacyjnym.

System nie pada od tak, gęsto ani często. Jeśli eksperymentujesz to montowanie tylko do odczytu nie jest żadnym rozwiązaniem, najlepszym będzie robienie częstych kopi, ale to już zostało wyjaśnione, musisz tylko wybrać najlepszy dla ciebie sposób.


Windows 8.1

Offline

 

#33  2016-01-14 20:40:52

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Odwrocenie zmian dokonanych w systemie operacyjnym.

Ja sobie właśnie przetestowałem ten sposób ze lvm snapshot i całkiem przyzwoite to jest. Wystarczy przed aktualizacją, czy dokonywaniem większych zmian, zrobić sobie takiego snapshota. Trwa to parę sekund, pod warunkiem, że się korzysta z LVM. Jak się aktualizacja nie powiedzie, to w parę chwili można stan systemu sprzed aktualizacji przywrócić. Nie trzeba nawet systemu live do tego, a jak to będzie partycja systemowa, to przywrócenie nastąpi podczas ponownego uruchomienia kompa. Generalnie to podoba mi się ten wynalazek. Może jakoś wyskrobię z 1G na snapshot i sobie będę tak jechał, bo to w sumie wygodniejsze, choć w na dobrą sprawę traktowałbym to raczej jako ostatnią deskę ratunku, jakby mi się już wszystkie pomysły na odratowanie systemu skończyły. xD

Offline

 

#34  2016-01-14 23:31:37

  Hepita - Użytkownik

Hepita
Użytkownik
Skąd: 127.0.0.1
Zarejestrowany: 2014-10-30

Re: Odwrocenie zmian dokonanych w systemie operacyjnym.

Te snapshoty wyglądają, całkiem ciekawie, może się na lvm przeniosę...

morfik, co masz na myśli mówiąc że jeśli to będzie partycja systemowa to przywrócenie nastąpi przy ponownym uruchomieniu komputera? Po prostu jeśli system nie będzie chciał z jakiegoś powodu wstać to automatycznie się podniesie ze snapshota a dalej trzeba kombinować co naprawić, czy jak?


Arch Linux + KDE Plasma 5.12@Core i5 4460 + GTX 750 Ti + 4 GB RAM

Offline

 

#35  2016-01-15 11:52:11

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Odwrocenie zmian dokonanych w systemie operacyjnym.

No nie można przywrócić snapshota, gdy zasoby są zamontowane, czyli partycja systemowa. Jeśli system działa, to bez problemu możesz zakolejkować sobie odtworzenie snapshota, a ten chwilę po aktywacji LVM podczas startu zostanie przywrócony. A jak system nie chce wstać, no to trzeba ręcznie go przywrócić. Choć na systemd, to masz emergency target z którego możesz wystartować system, i przy korzystaniu z niego to system jest w tak wczesnej fazie startu, że ma jedynie zamontowany katalog / i to w trybie tylko do odczytu, tam chyba nawet żadne usługi nie są podniesione. Także uruchomienie systemu w tym trybie, potem przemontowanie partycji root na RW i wydanie polecenia odtworzenia snapshota i reboot. Dzisiaj systemy nie zdychają tak jak kiedyś, a taki kompletny niebootowalny system to może być chyba tylko za sprawą uszkodzenia bootloadera. Ja nie wiem jak inaczej system się nie może odpalić. xD Jeśli bootloader jest cały, to nawet przy znacznym uszkodzeniu systemu można go odpalić via init=/bin/bash , a jak bootloader leży, to lvm chyba też średnio pomoże.

Offline

 

#36  2016-01-15 13:28:34

  raven18 - Użytkownik

raven18
Użytkownik
Skąd: /home
Zarejestrowany: 2009-01-30

Re: Odwrocenie zmian dokonanych w systemie operacyjnym.

a taki kompletny niebootowalny system to może być chyba tylko za sprawą uszkodzenia bootloadera.

albo uszkodzenia fizycznego dysku. O ile naprawę bootloadera można wykonać w kilka minut to jeśli masz uszkodzony dysk żadne LVM nie pomoże, także jestem za kopią ale całego systemu na innym nośniku.


Windows 8.1

Offline

 

#37  2016-01-15 13:47:37

  thalcave - prawie jak admin

thalcave
prawie jak admin
Skąd: odległa galaktyka
Zarejestrowany: 2007-05-17

Re: Odwrocenie zmian dokonanych w systemie operacyjnym.

To miało być zabezpieczenie przed błędem admina czy ogólne? :P

Ja i tak uważam, że w zastosowaniach domowych nie warto robić backup całego systemu. Instalacja systemu i programów nie zajmuje sporo czasu. Jedyne co warto backupować to dane i konfigi.


linux register user: 484281
"It's great to be here. It's great to be anywhere"
Keith Richards

Offline

 

#38  2016-01-15 14:57:28

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Odwrocenie zmian dokonanych w systemie operacyjnym.

LVM ma nieco inne przeznaczenie. Bo to nie robi jako takiego backupu danych jak rsync czy tar i nie zapisuje plików tak jak te dwa narzędzia zwykły to robić. Ten snapshot to jest zwyczajne zamrożenie w czasie struktury danego voluminu i trwa to ułamek sekundy. Dla przykładu kopia rsync 20GiB trochę więcej by zajęła.

Jeśli utracisz ten źródłowy volumin, to ci ten snapshot nie przywróci systemu, no bo on zawiera jedynie pliki sprzed zmiany. Jeśli dokonywałeś upgrade systemu i 20MiB uległo zmianie, to tylko te 20MiB jesteś w stanie odzyskać, z tym, że nie wiem czy szłoby to odzyskać jeśli by ten źródłowy volumin diabli wzięli. xD

Póki co wiem, że taki snapshot można w systemie normalnie zamontować i mieć dostęp do plików ale system widzi ten dysk tak jak kopię tego oryginalnego volumnu, wliczając w to wszystkie pliki, choć nie ma tam praktycznie żadnych danych.

Gdy czas ma ogromne znaczenie, używaj lvm snapshot, w każdym innym przypadku jedź na rsync. xD

Offline

 

#39  2016-01-15 15:09:11

  jurgensen - Użytkownik

jurgensen
Użytkownik
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2010-01-26

Re: Odwrocenie zmian dokonanych w systemie operacyjnym.

Jeszcze taka uwaga dla korzystających ze snapsotów LVM. Pamiętajcie, żeby je kasować jak już widzidzicie że wszystko działa. Ponieważ snapshoty LVM działają przez COW, istnienie snapshota może spowolnić operacje zapisu na dysku (problem nie występuje przy ROW, ale LVM go nie obsługuje - znajdziecie go za to w Solarisach i NetAppach).

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)