Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
W debianie są dwa pliki: /etc/group i /etc/gshadow , które odpowiadają za definicję grup. Jest też polecenie grpck, które sprawdza czy z tymi plikami jest wszystko w porządku. W moim przypadku nie jest:
# grpck 'morfik' is a member of the 'audio' group in /etc/gshadow but not in /etc/group
Wygląda to mniej więcej tak:
# cat /etc/group | grep audio audio:x:29:pulse # cat /etc/gshadow | grep audio audio:*::pulse,morfik
Zdaje się to działać prawidłowo, tj. użytkownik nie jest członkiem grupy audio (nie ma jej w "id") i jest w stanie zmieniać grupę procesom, np. wywołując je w ten sposób:
$ /usr/bin/sg audio -c "pulseaudio -D"
Dzięki czemu procesy wyglądają tak:
# ps -eo user,group,args | grep pulse morfik audio pulseaudio -D morfik audio /usr/lib/pulseaudio/pulse/gconf-helper
Wiem, że usunięcie tego usera z grupy audio w /etc/gshadow by zlikwidowało ten komunikat (ewentualnie można też dodać użytkownika do /etc/group), tylko problem jest taki, że jeśli usunę tego użytkownika z /etc/gshadow , to wtedy przy uruchamianiu procesu ze zmienioną grupą (sg), ten się nie chce odpalić, a w logu jest wyrzucany błąd:
sg[2378]: Failed to crypt password with previous salt of group 'audio'
Pytanie jest zatem takie. Czy przejmować się tym komunikatem w grpck, czy jest jakiś inny sposób na to aby użytkownik niebędący członkiem jakiejś grupy był w stanie uruchomić proces z tą konkretną grupą bez bycia proszonym o hasło? Nie chcę dodawać użytkownika do grupy audio w /etc/group .
Ostatnio edytowany przez morfik (2015-11-23 10:47:43)
Offline
Udało się rozwiązać to w końcu. Niby ludzie na necie piszą, że użytkownik powinien znajdować się w obu tych plikach albo w żadnym z nich, a, że mi to działa przy takich ustawieniach, to najwyraźniej bug. xD Trzeba by napisać do kogoś i się dopytać.
Tak czy inaczej można to zrobić przez sudo. Poniżej jest kilka wpisów, które trzeba dodać do /etc/sudoers :
Defaults:morfik !authenticate Defaults!/usr/bin/pulseaudio !requiretty, !env_reset Host_Alias HOSTY = localhost,morfikownia morfik HOSTY = (morfik:audio) /usr/bin/pulseaudio
Pierwsza linijka sprawi, że polecenia użytkownika (wszystkie) nie będą wymagać hasła. Nie trza przy tym za każdym razem dodawać NOPASSWD: , bardzo użyteczna sprawa. xD Druga linijka zachowa środowisko i system nie będzie się rzucać gdy to polecenie nie będzie wywoływane z terminala. Przy wywoływaniu pulseaudio via pliki xdg-autostart, dostaje się TTY=unknown . Trzecia linijka to alias na hosty, a czwarta to faktyczne polecenie, które ustala grupę.
Po zresetowaniu środowiska, w logu jest taki komunikat:
sudo[70814]: morfik : TTY=unknown ; PWD=/home/morfik ; USER=morfik ; GROUP=audio ; COMMAND=/usr/bin/pulseaudio -D
No i proces jest odpalany z odpowiednią grupą i można zsynchronizować sobie pliki /etc/group i /etc/gshadow i wszyscy będą happy. xD
Ostatnio edytowany przez morfik (2015-11-23 10:46:31)
Offline