Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2015-07-18 13:09:17

  caq666 - Użytkownik

caq666
Użytkownik
Zarejestrowany: 2015-07-16

konfiguracja czcionek - Debian "Jessie"

witam Wszystkich,

Przejrzałem mnóstwo wątków, jednak nie znalazłem tam jednoznacznej odpowiedzi, a problem dotyczy wyglądu czcionek itd po instalacji Debiana "Jessie". Po instalacji pierwsze co zrobiłem, to zainstalowałem czcionki z pakietu ttf-mscorefonts-installer, po tym "zabiegu" daję w konsoli z poziomu $

Kod:

fc-cache -fv

Na sam koniec dodaje dwa pliki do katalogu głównego użytkownika $ oraz #:

.Xresources

Kod:

Xft.antialias:    1
Xft.hinting:      1
Xft.hintstyle:    hintslight
Xft.rgba:         rgb
Xft.lcdfilter:    lcddefault

.fonts.conf

Kod:

<match target="font">
        <edit name="antialias"  mode="assign">  <bool>true</bool>               </edit>
        <edit name="hinting"    mode="assign">  <bool>true</bool>               </edit>
        <edit name="hintstyle"  mode="assign">  <const>hintslight</const>       </edit>
        <edit name="rgba"       mode="assign">  <const>rgb</const>              </edit>
        <edit name="lcdfilter"  mode="assign">  <const>lcddefault</const>       </edit>
</match>

Pytanie? Czy to wystarczy? Jak wy konfigurujecie?

Ostatnio edytowany przez caq666 (2015-07-18 13:36:57)

Offline

 

#2  2015-07-18 13:37:53

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: konfiguracja czcionek - Debian "Jessie"

Ten .fonts.conf jest już z deka przestarzały i czcionki się konfiguruje przez ~/.config/fontconfig/fonts.conf , choć tam szereg aplikacji ciągle używa tego .fonts.conf w katalogu usera, to zawsze można dorobić linki do tego wyżej. Poza tym, zdecyduj się na jedno miejsce konfigurowania czcionek. Albo przez ten fonts.conf albo przez .Xresources .

Ja mam taką konfigurację dla pliki fonts.conf:

Kod:

<?xml version="1.0"?>
<!--?xml version="1.0"?>-->
<!--DOCTYPE fontconfig SYSTEM "fonts.dtd">-->
<!-- ~/.fonts.conf for per-user font configuration -->
<fontconfig>
  <alias>
    <family>serif</family>
    <prefer>
      <family>Times New Roman</family>
    </prefer>
  </alias>
  <alias>
    <family>sans-serif</family>
    <prefer>
      <family>Arial</family>
    </prefer>
  </alias>
  <alias>
    <family>sans</family>
    <prefer>
      <family>Arial</family>
    </prefer>
  </alias>
  <alias>
    <family>monospace</family>
    <prefer>
      <family>Courier New</family>
    </prefer>
  </alias>


<match target="font">
  <edit mode="assign" name="hinting" >
   <bool>true</bool>
  </edit>
 </match>
 <match target="font">
  <edit mode="assign" name="hintstyle" >
   <const>hintfull</const>
  </edit>
 </match>
 <match target="font">
  <edit mode="assign" name="rgba" >
   <const>none</const>
  </edit>
 </match>
 <match target="font">
  <edit mode="assign" name="antialias" >
   <bool>false</bool>
  </edit>
 </match>
 
</fontconfig>

Choć będę niedługo zmieniał, bo trochę za cienkie są ale za to bardzo ostre i jednokolorowe, z tym, że lekko kanciaste. Inna sprawa to konfiguracja czcionek w /etc/fonts/ . Nie jestem pewien czy tam trzeba dodawać jakąś konfigurację, czy wystarczy sam plik fonts.conf . W każdym razie, rzuć sobie okiem tu

Tu masz jeszcze info na temat samego fontconfiga: http://www.freedesktop.org/software/fontconfig/fontconfig-user.html

Ostatnio edytowany przez morfik (2015-07-18 13:40:51)

Offline

 

#3  2015-07-18 14:04:42

  caq666 - Użytkownik

caq666
Użytkownik
Zarejestrowany: 2015-07-16

Re: konfiguracja czcionek - Debian "Jessie"

dzięki za odpowiedź, spróbowałem użyć Twojego configu, ale powiem Ci, że jak do mnie te czcionki mało przemawiają. Do pliku ~/.config/fontconfig/fonts.conf co trzeba dodać, aby czcionki były bardziej ostre? A druga sprawa to wygląd czcionek w lightdm? Czy ~/.config/fontconfig/fonts.conf skopiować do katalogu #? I to powinno pomóc?

Offline

 

#4  2015-07-18 18:09:40

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: konfiguracja czcionek - Debian "Jessie"

Ten mój config działa tylko u mnie. xD Poza tym ja nie jestem z niego zadowolony ale przez szereg lat dawał radę. Teraz kombinuję jak doprowadzić te czcionki do używalności. Z tego co widzę, to jednak wymagana jest konfiguracja i przez plik .Xresources i przez fonts.conf, bo część aplikacji zwyczajnie ignoruje konfigurację w fonts.conf . Póki co udało mi się lekko podrasować same czcionki -- są grubsze i nie walą po oczach, z tym, że nie we wszystkich aplikacjach jeszcze mi to działa, np. conky i terminal wygląda teraz tak: http://i.imgur.com/kAnFazL.png . Niezbyt to czytelne. xD Wszystkie pozostałe aplikacje zdają się w miarę normalnie wyświetlać czcionki.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)