Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Strony: 1
Kiedys....
Nowy superkomputer Prometheus zostanie zbudowany przez firmę Hewlett-Packard, a koszt jego budowy wyniesie 41 milionów złotych, które zostały uzyskane w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, współfinansowanego ze środków unijnych. W skład konsorcjum weszły: Akademia Górniczo-Hutnicza, Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH, firmy Megatel i Action.
Prometheus będzie posiadał system operacyjny Scientific Linux, który jest dystrybucją powszechnie wykorzystywaną w systemach HPC. Jej wybór był podyktowany przede wszystkim stabilnością oraz kompatybilnością z obecnie wykorzystywanymi pakietami oprogramowania. W ramach projektówPLGrid, CTA (astrofizyka), LHC (fizyka wysokich energii), EPOS (geofizyka) są dostępne i powstają narzędzia na potrzeby wielkich projektów naukowych. Z zasobów Prometheusa będą korzystać bezpłatnie głównie naukowcy, a liczbę zadań do wykonania, jak i stopień ich skomplikowania, zwiększą się ponad czterokrotnie.
Do budowy zostanie wykorzystane 1728 serwerów HP ProLiant XL730f Gen9, połączonych w platformie HP Apollo 8000, które zostaną połączone superszybką siecią Infiniband o przepustowości 56 Gbit/s. Komputer będzie posiadał 41 472 procesorów Intel Haswell, 216 TeraBajtów pamięci operacyjnej w technologii DDR4, dwa systemy plików o łącznej pojemności 10 PetaBajtów i szybkości dostępu: 150 GB/s. Teoretyczna moc obliczeniowa nowego polskiego superkomputera Prometheus wynosić będzie niemal 1,7 Pflops (Petaflops). Będzie to pierwsza w Europie i największa na świecie instalacja platformy HP Apollo 8000.
Prometheus będzie posiadał innowacyjną technologię chłodzenia wodnego, co pozwoli na uzyskanie wysokiej gęstości instalacji. Dzięki temu ważąca ponad trzydzieści ton część obliczeniowa zmieści się w zaledwie piętnastu szafach, na powierzchni jedynie 13 m2. Serwer HP ProLiant XL730f Gen9 posiada wewnątrz specjalnie zaprojektowany system chłodzenia, składający się z radiatorów i miedzianych rurek. Są one wypełnione cieczą i podłączone do wielkiego radiatora, biegnącego wzdłuż prawego boku serwera.
Taki blade jest wkładany w szynę i po zamknięciu dociskany z siłą 450 KG do centralnego systemu chłodzenia szafy. Owy system posiada specjalne rury z wodą, które odbierają ciepło i doprowadzają świeżą zimną ciecz. Dodatkowo ochładza ona powietrze i pozwala widocznym wentylatorom nawiewać chłodne powietrze do serwerów i chłodzić pozostałe układy elektroniczne.
Cały system obliczeniowy zostanie zainstalowany w niedawno oddanej do użytku hali komputerowej w nowym budynku Cyfronetu AGH. Oprócz samego komputera i systemu dyskowego zostaną tam także zainstalowane niezbędne elementy infrastruktury technicznej, takie jak system gwarantowanego zasilania elektrycznego z dodatkowym generatorem awaryjnym.
Dzisiaj nastapilo oficjalne otwarcie:
27 kwietnia o godz. 12:00 w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH odbyła się oficjalna prezentacja najszybszego superkomputera w historii Polski – Prometheusa.
Uroczystość, w której udział wzięli m.in. Marszałek Województwa Małopolskiego, Wojewoda Małopolski, przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego czy rektorzy krakowskich uczelni, miało miejsce się w siedzibie Cyfronetu przy ul. Nawojki 11a.
Instalacja i testy Prometheusa trwały kilka miesięcy i zakończyły się sukcesem - superkomputer z AGH jest obecnie w pełni gotowy do pracy. Podczas poniedziałkowego wydarzenia Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Dyrektor Cyfronetu przedstawili krótką historię nowego superkomputera oraz hali w której on się znajduje, a następnie uroczyście uruchomili wartą 41 mln zł maszynę obliczeniową.
https://www.youtube.com/watch?v=W0KCTFs96Gk&feature=youtu.be
Wywiad z administratorem:
27 kwietnia o godz. 12:00 w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH odbyła się oficjalna prezentacja najszybszego superkomputera w historii Polski – Prometheus. Po oficjalnych uroczystościach udało nam się porozmawiać z jednym z administratorów – Markiem Magryś.
https://www.youtube.com/watch?v=w-VFw9PSwyQ
Zrodło: osworld.pl
Ostatnio edytowany przez bryn1u (2015-04-28 12:11:56)
Offline
Oooo, schudło mu się ;-)
Offline
450KG ? chyba kg.
Offline
kg to chyba masa a nie siła, kG to siła: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kilogram-si%C5%82a :>
Offline
W sumie to powinien być newton bo kG jest pozaukładowe ;)
Tak czy siak chłodzenie zastosowane jest ciekawe.
Offline
1900
Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 01:17:03)
Offline
Teoretyczna moc obliczeniowa nowego polskiego superkomputera Prometheus wynosić będzie niemal 1,7 Pflops (Petaflops). Będzie to pierwsza w Europie i największa na świecie instalacja platformy HP Apollo 8000.
Co to za marketoidalny korpo-bełkot?
Chętnie zobaczę listę superkomputerów z całej Eurozony, i zobaczymy, czy ten Prometheus będzie choćby w pierwszej setce.
Pomijam oczywiście superkomputery o których nic nie wiemy, a których używają różniaste mukhabaraty i korpo do rzeczy, którymi nie lubią się chwalić. :P
Offline
Strony: 1