Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2014-10-13 13:40:18

  bonus - Użytkownik

bonus
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-11-12

[SOLVED] 2 serwery DHCP - główny i zapasowy, co i jak?

Na bramie mam w sieci ustawiony serwer dhcp jako authoritative, chciałem postawić zapasowy (na wypadek, awarii routera), który parametru authoritative nie będzie miał ustawione. Tutaj mam pytanie: Jak zachowa się klient dhcp przy działających w sieci 2 serwerach: 1. authoritative, 2. nie authoritative, czy zawsze pobierze ustawienia z tego pierwszego jeśli jest dostępny, a tylko w przypadku braku odpowiedzi w jakimś czasie zaaplikuje ustawienia proponowane przez 2 serwer dhcp? W moim przypadku 1. Serwer DHCP na bramce z OS Vyatta Core, 2. Serwer ma być na CentOS 6.5 VM na Xenserver.

Ostatnio edytowany przez bonus (2014-12-17 12:09:59)

Offline

 

#2  2014-10-13 13:53:23

  qlemik - Użytkownik

qlemik
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-11-27

Re: [SOLVED] 2 serwery DHCP - główny i zapasowy, co i jak?

Kod:

https://www.madboa.com/geek/dhcp-failover/

Offline

 

#3  2014-10-13 22:26:57

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: [SOLVED] 2 serwery DHCP - główny i zapasowy, co i jak?

A może ucarp?

https://oitibs.com/debian-ip-failover-with-ucarp/
https://www.debian-administration.org/article/678/V … -availability

Konfiguracja prosta jak kilometr sznurka w kieszeni. :D

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2014-10-13 22:28:46)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#4  2014-10-14 08:37:01

  qluk - Pan inż. Cyc

qluk
Pan inż. Cyc
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-05-22

Re: [SOLVED] 2 serwery DHCP - główny i zapasowy, co i jak?

uCarp nie jest rewelacyjny na linuxie do tego pod debianem ma głupi sposób konfiguracji. Choć z konfiguracją to też zbyt wiele wspólnego nie ma bo w porcie linuxowym można ustawić vip, interfejs na którym pracuje, hasło rozgłoszenia. Do prostego utworzenia vip współdzielonego ok, ale do czegoś więcej to nie to narzędzie na linuxie. A tutaj nie będzie współdzielenia lease table. Do tego DHCP nie musi występować po zawsze jednym adresem IP to i tak pracuje na broadcast.
Skonfigurować zgodnie z jednym z wielu poradników DHCP failover.

Offline

 

#5  2014-10-14 10:15:11

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: [SOLVED] 2 serwery DHCP - główny i zapasowy, co i jak?

Do tego DHCP nie musi występować po zawsze jednym adresem IP to i tak pracuje na broadcast.

Może i pracuje, tylko, że niektórzy sobie ustawiają specjalne regułki w iptables by identyfikowały one ten server dhcp (chodzi o bezpieczeństwo) i potem jak się zmieni jego adres i jest problem. xD Ja niby nie korzystam z dhcp ale mam tam regułkę by pakiety odnawiające lease przepuszczał (na wszelki wypadek jakbym potrzebował) i jakiś czas temu, tak nagle patrzę i 0 pakietów w tej regule i myślę sobie wtf, no i zmienili adres servera dhcp na jeden niżej ze 192.168.22.22 na 192.168.22.21. xD Jaki był powód tej zmiany to nie mam pojęcia. W każdym razie wziąłem poprawkę i pakiety znów wpadają.

Offline

 

#6  2014-10-14 11:19:28

  qluk - Pan inż. Cyc

qluk
Pan inż. Cyc
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-05-22

Re: [SOLVED] 2 serwery DHCP - główny i zapasowy, co i jak?

morfik napisał(-a):

Do tego DHCP nie musi występować po zawsze jednym adresem IP to i tak pracuje na broadcast.

Może i pracuje, tylko, że niektórzy sobie ustawiają specjalne regułki w iptables by identyfikowały one ten server dhcp (chodzi o bezpieczeństwo) i potem jak się zmieni jego adres i jest problem. xD Ja niby nie korzystam z dhcp ale mam tam regułkę by pakiety odnawiające lease przepuszczał (na wszelki wypadek jakbym potrzebował) i jakiś czas temu, tak nagle patrzę i 0 pakietów w tej regule i myślę sobie wtf, no i zmienili adres servera dhcp na jeden niżej ze 192.168.22.22 na 192.168.22.21. xD Jaki był powód tej zmiany to nie mam pojęcia. W każdym razie wziąłem poprawkę i pakiety znów wpadają.

Czytaj dalej, sam vip z ucarp spowoduje tyle, że przełączenie na drugi serwer, który nie ma aktualnych informacji o przydziałach namiesza w przepływie w sieci.
DHCP filtruje się bardzo dobrze w warstwie aplikacji.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)