Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Witam.
Potrzebuje porady. Czy wskazania cat /proc/cpuinfo zamieszczone poniżej są poprawne?
Gdzieś czytałem, że powinny bić widoczne dwa "rdzenie"... (wiem to proc 1 rdzeniowy, ale z HT)
processor : 0 vendor_id : GenuineIntel cpu family : 6 model : 28 model name : Intel(R) Atom(TM) CPU N270 @ 1.60GHz stepping : 2 cpu MHz : 1595.740 cache size : 512 KB fdiv_bug : no hlt_bug : no f00f_bug : no coma_bug : no fpu : yes fpu_exception : yes cpuid level : 10 wp : yes flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe nx constant_tsc arch_perfmon pebs bts aperfmperf pni dtes64 monitor ds_cpl est tm2 ssse3 xtpr pdcm movbe lahf_lm bogomips : 3191.48 clflush size : 64 cache_alignment : 64 address sizes : 32 bits physical, 32 bits virtual power management:
Mam dziwne wrażenie, że od momentu upgrade dystrybucji (już nie pamiętam na jaką) serwerek dostał strasznej zadyszki... jakby brakowało mu mocy... Nie wiem czy jest tak faktycznie, czy po prostu coś jest nieteges z obsługą proca.
Offline
Jaki system? Jakie jądro?
Offline
TUTAJ masz szczegółową charakteryzację tego procesora. Z mojej strony Ci powiem, że przez jakieś 2 lata użytkowałem netbooka z tym procesorem Intel Atom N270 (rdzeń Diamondville) pod linuksem (wówczas jeszcze Ubuntu 10.04, Lubuntu 12.04 lub Mint 13 MATE). System go widział jak dwa procesory 1.6GHz bo jest to procesor Jednordzeniowy ale dwu-wątkowy. To tak teraz ten sprzęt co mam ze stopki. Procesor i7 widzi jako 8x3.4GHz podczas gdy to jest 4 rdzeniowy 8 wątkowy (po 2 wątki na rdzeń).
Kpt. napisał(-a):
Mam dziwne wrażenie, że od momentu upgrade dystrybucji (już nie pamiętam na jaką) serwerek dostał strasznej zadyszki... jakby brakowało mu mocy... Nie wiem czy jest tak faktycznie, czy po prostu coś jest nieteges z obsługą proca.
Nie ma co się oszukiwać... Im nowszy kernel tym cięższy dla procesora (już o całej oprawie kernela czyli dystrybucji linuksowej nie wspominając). Toteż te słabiutkie Atomki ledwo wyrabiają... One przecie są na poziomie wydajności chyba najmocniejszych Intel Pentium III. Zatem wydajnością na współczesne czasy są marniutkie ale jeszcze nie katastrofalne. Zależy jeszcze do czego używasz serwera i ile usług w tle ma uruchomionych...
Ja swojego Atoma N270 w netbooku sprawdzałem pod kątem wydajności przy użyciu dekodowania wideo. Jego szczytem możliwości (we współpracy z kartą grafiki zintegrowaną Intel GMA950 oraz 2GB RAM) było dekodowanie pliku wideo Xvid w rozdzielczości 1280x720 (HD) w jakości nie wyższej niż 5 Mb/s i to tylko w środowisku graficznym LXDE a przy XFCE/MATE zaczynało ścinać. Najlepiej takie filmy oglądało się na netbooku pod OpenBoxem.
Ostatnio edytowany przez neo86 (2014-09-07 19:37:51)
Offline
@Neo86
Nie kupuj ruskich Atomów, to będzie szybko śmigać
Problem w tym, że atomów już nie opłaca się kupować, bo ich nie rozwijają dla stacjonarek - lepiej tutaj iść w procesory AMD (Kabini? Kavieri? kij z tymi nazwami)
Co do HP - jeśli ci nie przeszkadza 1 wątek, to go używaj - w teorii bez HP powinny apki szybciej chodzić (bo większość aplikacji nie jest do tego przystosowana), zobacz też ustawienia BIOS
Fervi
Offline
fervi ja już tego Netbooka z Atomem N270 dawno nie mam bo jego wydajność była już tak marna, że szkoda gadać. Nawet filmów w wyższej jakości bez kombinacji nie dało się oglądać... sprzedałem jak kupiłem sobie jeszcze poprzedniego laptopa czyli Dell E6400 z Core2Duo a teraz mam tego co mam w stopce. Niemniej jednak ten netbook z Atomem N270 (ja miałem MSI U100) to wspaniała maszynka dla studenta/ucznia do szkoły, na stancję, do internatu... Ja właśnie tego netbooka używałem w Otwocku na czas nauki w Medycznej Szkole Policealnej. Na zajęcia z anatomii jak znalazł! Całą anatomię Bochenka (dostępna w postaci książkowej i w postaci elektronicznej) na nim miałem.
Ostatnio edytowany przez neo86 (2014-09-07 19:47:30)
Offline
@neo86:
Przestań filozofować. Albo masz coś rzeczowego do powiedzenia, albo siedzisz cicho.
Kpt. napisał(-a):
Mam dziwne wrażenie, że od momentu upgrade dystrybucji (już nie pamiętam na jaką) serwerek dostał strasznej zadyszki... jakby brakowało mu mocy... Nie wiem czy jest tak faktycznie, czy po prostu coś jest nieteges z obsługą proca.
Jakieś konkrety będą? Jakieś logi, wyniki top/htop etc.
Offline
neo86 filozoficzne rzeczy to nie tutaj. Mi to sierdzi kernelem 486, który nie obsługuje ht.
Offline
Spoko. Nie było mnie trochę. Generalnie obciąża bardzo php a dokładnie poller cacti (spine) (tyle widać w htopie)
Niestety na poparcie swojej tezy odnośnie "wrażenia" spowolnienia nie mam. Aktualizacja miała miejsce bardzo dawno temu.
Jedynie, co wyczytałem to to, że w configu jądra powinno być zaznaczone MATOM i SMP (a tego w nowym nie miałem zaznaczonego) Nowe jądro będzie za parę godzin. Wtedy potwierdzę, albo i nie, czy coś się zmieniło.
Distro to obecnie Squeeze, jądro 2.6.32.
Zdaje sobie sprawę, ze atom nie jest pierwszej świeżości, ale troszkę szkoda mi kasy na nową platformę. Jak wstępnie patrzyłem, musiałbym wydać z 1,5k - 900zl na płytkę, do tego proc i ram)
Przy okazji ktoś polecił mi cosik takiego - co o tym sądzicie?
http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-q1900b-it … ;gclsrc=aw.ds
Druga sprawa, nieco odrębna. Z racji tego, iż nie jestem jakimś zaawansowanym użytkownikiem w tej materii. Chodzi o kompilacje jądra.
Załóżmy, że musiałem dokonać drobnych modyfikacji w konfigu (włączenie SMP i MATOM) Skąd wiadomo, w takim przypadku, gdzie wykonać "make" (jaki katalog) aby ponownie nie kompilować całości?
Ostatnio edytowany przez Kpt. (2014-09-07 22:32:52)
Offline
Kpt. jak nie znasz się na kompilowaniu kernela to na co się za to zabierać? Akurat kernel fabryczny 2.6.32 który pamiętam z Ubuntu 10.04 wspaniale sobie radził z tym procesorem. Lepiej jak nowsze z linii 3.x no ale jak ktoś błędnie kompiluje kernele to nie dziwota, że sprzęt niewspółgra z system. Fabryczny kernel 2.6.32 bez problemów wykrywał dwu-wątkowość Atoma N270 i wyciskał z niego pełnie możliwości naprawdę skutecznie. Usuń ten swój zepsuty kernel i zainstaluj ten co jest dostarczony ze Squeezym. Też nie umiem kompilować kerneli i korzystam dlatego z gotowców. Tobie też to radzę. Zdrowy rozsądek jeszcze by radził by zmienić na nowszą wersję Debiana no ale fakt ten Atom jest słabym sprzętem i jeśli nie są Ci potrzebne nowsze wersje programów to Sqeeze z kernelem 2.6.32 a jeszcze ze środowiskiem LXDE to na tym Atomku jak burza powinien działać.
Offline
Kpt. napisał(-a):
Druga sprawa, nieco odrębna. Z racji tego, iż nie jestem jakimś zaawansowanym użytkownikiem w tej materii. Chodzi o kompilacje jądra.
Załóżmy, że musiałem dokonać drobnych modyfikacji w konfigu (włączenie SMP i MATOM) Skąd wiadomo, w takim przypadku, gdzie wykonać "make" (jaki katalog) aby ponownie nie kompilować całości?
Nie wiem, ale zawsze kompilowałem za pomocą tego i tego i zbyt długo to nie trwało. Maksymalnie godzina.
Offline
Ok. Rekompilacja zrobiona. Wyłączone bodajże GENERIC_CPU na rzecz MATOM i SMP. Cóż mogę powiedzieć? Chyba tyle, że sprzęt działa "normalnie". Loadu takiego jak przed operacja nie zauważam, cacti śmiga i jest jeszcze "miejsce" na inne rzeczy. Czyli moje odczucia były słuszne.
Tak ygląda teraz cat /proc/cpuinfo
bb-mailserv:/etc/cron.d# cat /proc/cpuinfo processor : 0 vendor_id : GenuineIntel cpu family : 6 model : 28 model name : Intel(R) Atom(TM) CPU N270 @ 1.60GHz stepping : 2 cpu MHz : 1596.062 cache size : 512 KB physical id : 0 siblings : 2 core id : 0 cpu cores : 1 apicid : 0 initial apicid : 0 fdiv_bug : no hlt_bug : no f00f_bug : no coma_bug : no fpu : yes fpu_exception : yes cpuid level : 10 wp : yes flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe nx constant_tsc arch_perfmon pebs bts aperfmperf pni dtes64 monitor ds_cpl est tm2 ssse3 xtpr pdcm movbe lahf_lm bogomips : 3192.12 clflush size : 64 cache_alignment : 64 address sizes : 32 bits physical, 32 bits virtual power management: processor : 1 vendor_id : GenuineIntel cpu family : 6 model : 28 model name : Intel(R) Atom(TM) CPU N270 @ 1.60GHz stepping : 2 cpu MHz : 1596.062 cache size : 512 KB physical id : 0 siblings : 2 core id : 0 cpu cores : 1 apicid : 1 initial apicid : 1 fdiv_bug : no hlt_bug : no f00f_bug : no coma_bug : no fpu : yes fpu_exception : yes cpuid level : 10 wp : yes flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe nx constant_tsc arch_perfmon pebs bts aperfmperf pni dtes64 monitor ds_cpl est tm2 ssse3 xtpr pdcm movbe lahf_lm bogomips : 3192.15 clflush size : 64 cache_alignment : 64 address sizes : 32 bits physical, 32 bits virtual power management:
Offline
Czyli teraz poprawnie. Osobna informacja o każdym rdzeniu
Offline
Yampress napisał(-a):
Osobna informacja o każdym rdzeniu
Mistrzu... drobna poprawka: Raczej osobna informacja o każdym wątku procesora. Bo Atom N270 jest jednordzeniowy a dwu wątkowy (przez technologię HT) przez co jest widziany przez linuksa jakby miał dwa rdzenie.
Ostatnio edytowany przez neo86 (2014-09-08 12:37:26)
Offline