Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Strony: 1
Mam w zasadzie pytanko, o ten sposób planowania bo u nas przed sprawdzianem pojawiły się wątpliwości (jako, że cała jaśnie oświecona klasa ma gdzies nauczyciela, to potem 2-3 osoby muszą reszcie wykładać prawdy oczywiste), ale niwestety ja z kumplem nie wiemy jednej rzeczy, a mianowicie:
jak mamy 3 kolejki
1. kwant 8ms
2. kwant 16ms
3. FCFS
to jak proces się nie wykona w pierwszym kwancie, i przejdzie do drugiej kolejki, odczeka swoje (aż reszta procesów w pierwszej kolejce się wykona) i dostanie ten kwant 16ms, to czy jak pojawi się jakiś proces w PIERWSZEJ kolejce, to czy wykonanie 2-giej kolejki zostanie zatrzymane? (i tak jakby wywłaszczone, by mogły się wykonać procesy z pierwszej kolejki) Czy najpierw musi się skończyć kwant czasu dla tego procesu i wtedy zostanie wykonany nowy proces w pierwszej kolejce?
mam nadzieję, że za bardzo nie pogmatwałem...
Z góry dzięki i pozdrawiam!
Offline
Wydaje mi się, że nie wiadomo :D
Jeśli dobrze kojarzę, wywłaszczenie następuje w 2wóch przypadkach:
-proces trafia na coś co go blokuje: oczekiwanie na i/o, drukarkę itp.
-upływa kwant czasu, po którym następuje wywłaszczenie (jest to czas globalnie dla wszystkich procesów ustawiony i w przytoczonym przy ciebie przykładzie nieznany)
Jeśli więc czas wywłaszczenia jest większy niż 16ms, to proces się wykona i dopiero przejdzie do pierwszej kolejki (jak mniemam tej o wyższym priorytecie), natomiast jeśli jest on mniejszy to zostanie wywłaszczony i rozpocznie się wykonywać proces z pierwszej kolejki.
Offline
Strony: 1