Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#26  2014-02-02 17:27:41

  jacekz - Użytkownik

jacekz
Użytkownik
Skąd: Lubuskie
Zarejestrowany: 2013-01-20

Re: Netia Spot serwer druku nie działa pod linuxem

To jest jakaś informacja (szczególnie to że działało) :)
Może to kwestia polityki bezpieczeństwa lub autoryzacji?
Sprawdziłem, że port 631 mam otwarty...

@qliver jak wyglądała konfiguracja na Lennym, tak samo jak na Wheezym?

Offline

 

#27  2014-02-02 17:33:29

  P@blo - Nadworny matematyk

P@blo
Nadworny matematyk
Skąd: Wrocław v Jasło
Zarejestrowany: 2010-11-11

Re: Netia Spot serwer druku nie działa pod linuxem

qliver napisał(-a):

Wyłuszczyłem ten problem około 3 tygodnie temu. Nikt nie miał pomysłów co z tym zrobić.
Pod USB drukarka śmiga, na NetiaSpot no-abla.
Z tym, że ja mam pewne obserwacje, które w tej dyskusji się nie pojawiły.
Tzn. uważam, że z NetiąSpot jest wszystko OK, błąd jest w najnowszym linuxowym sofcie. Dlaczego?
Bo zanim przesiadłem się na nowszego DELLa z Wheeze'm miałem starego kompa na Lennym. I to dwa kompy w sieci domowej.
I wyobraźcie sobie, że póki miałem Lenny'ego drukarka bez problemu śmigała jako sieciowa podłączona pod NetiaSpot, konfigurowała się w 2-3 minuty.
Gdy złomiaczki z Lenny'm poszły na emeryturę, na obu obecnych w mojej sieci domowej kompach z Wheeze'm drukarka jako sieciowa pod NetiaSpot nie chce działać.
A działała bez problemu...
...dlatego uważam że problem jest w najnowszym linuxowym sofcie.(cups? sterowniki?).

No to to samo miałem w livebox:
http://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?pid=228939

jacekz napisał(-a):

@qliver jak wyglądała konfiguracja na Lennym, tak samo jak na Wheezym?

Z tego co wiem to identyko :)

Ostatnio edytowany przez P@blo (2014-02-02 17:35:58)


ThinkPadX220i
| Procesor: Intel(R) Core(TM) i3-2310M CPU @ 2.10GHz |
|  Debian: sid   |   Arch: amd64   |   Sound: alsa   |
| No DE | WM: DWM  |  DM: .bash_profile  |  BIOS+MBR |

Offline

 

#28  2014-02-28 21:32:52

  jacekz - Użytkownik

jacekz
Użytkownik
Skąd: Lubuskie
Zarejestrowany: 2013-01-20

Re: Netia Spot serwer druku nie działa pod linuxem

Właściwie to podbijam temat - nic się właściwie nie zmieniło nadal drukowanie po sieci nie działa :/
Miałem nadzieję, że ostatnie (ciągłe) aktualizacje CUPS'a coś zmienią.

Nie do końca wiadomo, gdzie właściwie leży problem, drukowanie przez sieć z winXP działa więc CUPS w netiaspocie działa prawidłowo. Drukowanie przez USB na debianie działa, więc CUPS na debianie działa prawidłowo.
Wygląda to, jakby był problem z komunikacją pomiędzy CUPS debiana a netiaspotu (przy próbie drukowania komunikat: przetwarzanie - drukarka niepodłączona?) W netiaspocie nie widać żeby drukarka dostawała jakiekolwiek zadania druku z debiana.

Cała ta sytuacja jest absurdalna: netiaspot - sprzęt oparty na linuksie nie działa tylko w zestawieniu z linuxem :/

Offline

 

#29  2014-04-21 18:37:24

  P@blo - Nadworny matematyk

P@blo
Nadworny matematyk
Skąd: Wrocław v Jasło
Zarejestrowany: 2010-11-11

Re: Netia Spot serwer druku nie działa pod linuxem

Takie moje przemyślenia odnośnie tej chorej sytuacji.

W domu rodzinnym mam livebox'a do którego via wifi były podpięte dwa laptopy z squeeze. Cups skonfigurowany - działało. Nowa wersja livebox - działa (właściwie to miałem go za czasów TPSA tak więc aktualizacji było sporo...). Podkreślę, że na sqeeze. Nie chciało mi się i nie było potrzeby aktualizacji...

Później doszedł do tego nowo kupiony desktop. Postawiłem na nim testing (chyba to był wheezy) i to już nie działało. W żaden sposób nie mogłem zmusić do działania w taki sposób jak na laptopach. Drukarka podpięta bezpośrednio - gra.

Teraz mamy święta, postanowiłem zaktualizować systemy na laptopach. Drukowanie przestało działać.

Wiem, że to nie netiaspot, ale po tym zdarzeniu prawie jestem pewny, że to wina cupsa linuxowego. Na 100%. Coś zmienili i klops. Może jak będę miał czas to zgłoszę to jako bug bo musiałbym popatrzeć na jakich wersjach działało na jakich nie... Z drugiej strony nie mam jakieś motywacji bo wątpię, że zostanie to naprawione bo ktoś kto to tworzy musiałby mieć dany router. Jeśli ktoś zainteresowany ma więcej czasu to mogę podesłać jakiś logi czy coś...

Pozdrawiam :)


ThinkPadX220i
| Procesor: Intel(R) Core(TM) i3-2310M CPU @ 2.10GHz |
|  Debian: sid   |   Arch: amd64   |   Sound: alsa   |
| No DE | WM: DWM  |  DM: .bash_profile  |  BIOS+MBR |

Offline

 

#30  2017-11-15 02:14:56

  HermanZ. - Nowy użytkownik

HermanZ.
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2017-11-15

Re: Netia Spot serwer druku nie działa pod linuxem

Witajcie .
Temat stary ale cały czas na czasie gdyż  Netia cały czas instaluje  Netiaspoty u klientów a w sumie trochę ciężko znaleźć  rozwiązanie tego problemu .
Instalacja drukarki podłączonej do Netiaspot'u  jest  prosta  .

Dodajemy drukarkę:
Ustawienia Drukowania / Dodaj / internet Printing Protocol (ipp14) / tu odczytany z  Netia-spotu adres drukarki z małą  zmianą np. :  ipp14://192.168.111.1:631/printers/ML2160Series ( to moja drukarka ,dla pewności lepiej podać ip  zamiast  netiaspot etc.... później wybieramy producenta i typ drukarki zatwierdzamy i drukareczka śmiga.
Opis sprawdzony  na innych dystrybucjach ( używałem ) na KDE Neon , na Mintach ( Mate , Cinamon LMDE2) , Kubuntu ( na innych *buntach pewnie też ).

Mała uwaga do w/w opisu.
Jeśli ktoś instalował świeżego Bustera może mieć  problem  gdyż w oknie  dodawania drukarki brak protokołu ipp14.  (w folderze /usr/lib/cups/backend  brak pliku ipp14, znalazłem paczkę cups-daemon_2.2.1-8_amd64 ze Stretcha rozpakowałem i brakujący pliczek skopiowałem do w/w lokalizacji i  w oknie dodawania drukarki pojawiła się opcja z ipp14.

Miłego drukowania.

Ostatnio edytowany przez HermanZ. (2017-11-15 02:20:55)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)