Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Zamierzam wymienić sobie osa w routerze D-Linka, ale wolałbym zaczerpnąć opinii, może ktoś używa/używał dd-wrt na routerach tej firmy i może się wypowiedzieć w tej kwestii, jak wygląda funkcjonalność, współpraca i bezpieczeństwo w porównaniu z firmware producenta i czy jest przede wszystkim sens zmieniać.
Ostatnio edytowany przez menel (2014-01-06 00:14:13)
Offline
Martwisz się bezpieczeństwem (via rewelacje z backdoorami ruterów) czy potrzebujesz dodatkowych funkcji?
Działa :)
Offline
Przygotuj sobie lepiej drobne na nowy router.
Dlinki, które widziałem, bardzo lubią burze odmładzające. :D
W jednym biurze u znajomych, za jednym zamachem poszły 4 sztuki.
A jakbyś kiedyś kupował nowy router, to najpierw sprawdź na stronie DD-wrt
i Openwrt, które najlepiej działają.
Offline
Czy się martwię bezpieczeństwem, raczej nie...Po prostu wolę coś na GPLu wiadomo...
Co do dodatkowych funkcji przydałoby się takie coś jak AP isolation, którego w oryginalnym osie niestety ni ma...
@Jacekalex, wiem wiem, że to szrot, pomału się przymierzam do zakupu czegoś porządnego za grubsze hajsy już prawdopodobnie dożywotnio.
Na razie chcę popróbować z tym badziewiem... Przy zakupie to raczej będę obstawiał na Tomato.
Ostatnio edytowany przez menel (2014-01-06 01:34:12)
Offline
ze względów bezpieczeństwa? tym raczej nie masz się co martwić. a dd-wrt używałem na DIR-320 i dość fajne. Obecnie korzystam z Tomato 1.28 wersja od gościa "shibby" z openlinksys.
Generalnie jak masz usb i znasz się na routingu (ja niestety średnio robię pożytek z dostępnych tam zaawansowanych funkcji) to polecam. zależy od modelu, ale jak da się wgrać coś nowszego (na jądrze 2.6) to można się tymi urządzeniami nieźle pobawić. fabryczne oprogramowanie do dd-wrt/tomato/openwrt ma się jak cessna do wypasionego boeinga. tylko trzeba uważać przy wgrywaniu, ja swój router już dawno bym uwalił, gdyby nie to, że ten model specjalnie D-Link przystosował do opensource i dał niskopoziomowy ratujący sofcik w przypadku "uwalenia".
Offline
no ok w takim razie jutro się z tym pobawię a jak uwalę to i będzie natychmiastowa mobilizacja do wymiany, czyli z dwojga złego ni będzie;)
Offline
Przy wgrywaniu niestety od razu pojawił się problem a więc tak:
router to D-Link DIR-300 B1 na czipie RT3050 (Firmware Version : 2.15), zgodnie z instrukcją od dd-wrt zarzuciłem pierw factory-webflash (14896) stąd (firmware ładowałem przez interfejs webowy z kompem połączonym bezpośrednio kablem do routera) i niestety dostaję przy próbie załadowania info
Invalid image file. Please select the correct image file and upload it again
Na forum wrt doczytałem, że trzeba załadować nowszą wersję (21061), która jednak na stronie dd-wrt ma opis, że jest do modelu DIR-600 B1/B2 , teoretycznie routery są na tym samym czipie i mają tyle samo pamięci ram i flash.
Powstaje pytanie czy mogę to firmware bezpiecznie załadować bez groźby uwalenia rutera? Ewentualnie jak ujarzmić to co usiłuję wgrać?
Ostatnio edytowany przez menel (2014-01-07 22:23:05)
Offline
Nie ten build wyszukałeś, do Twojego routera pasuje plik dlink-dir300b-factory-webflash.bin build 14896 a nie 21061
Offline
no właśnie ten próbowałem załadować i lipa i gdzieś na forum piszą żeby spróbować załadować 21061 ale wolę tego nie robić na przypał;)
Offline
Pozwolę sobie odświeżyć mój temat, jako, że ze starym ruterem nie dałem rady nic zrobić (wgranie wrt niestety skończyło się niepowodzeniem) a firmowe firmware jest dziurawe jak ser szwajcarski i pewno ruter niedługo wyzionie ducha...
Postanowiłem zakupić nowy sprzęt i tu prośba o doradzenie czegoś porządnego oczywiście na linuksie (lub z możliwością wgrania linuksowego osa, jeżeli jest coś sensownego zainteresowany byłbym Tomato).
Co by mnie interesowało: standardowe pasmo 2,4GHz z obsługą standardów a/b/g/n na porządnym układzie radiowym (ralink, atheros). Najlepiej z funkcją odizolowania użytkowników sieci. Cena do 200PLN.
Ostatnio edytowany przez menel (2014-01-27 22:32:21)
Offline
Myślę, że tp-link wnr1043nd powinien twoje zachcianki spelnić. Tylko patrz za wersją v2. Bo ma szybszy procesor i więcej ramu. Można na niego wgrać ddwrt, openwrt i gargoyle.
Offline
patrzyłem no rzeczywiście ma niezłe parametry, które spokojnie mnie zadawalają i mieści się na styk w dwóch setach, w takim razie nie pozostaje mi nic innego jak zamawiać;)
Jeszcze jedno pytanie, piszesz, że można postawić ddwrt, openwrt lub gargoyle. Co proponujesz, co się najlepiej sprawdzi, jest najbardziej funkcjonalne itp, wszak planuję trochę się pobawić tą zabaweczką i się nią nacieszyć;)
Offline
Nie byłbym sobą gdybym nie zabrał głosu w dyskusji która mnie nie dotyczy:p.
Ja na swoim tplinku w740cośtam v4 bawiłem się dd-wrt i openwrt. Router dostałem w dzierżawę od isp (w razie przypału przyżnę głupa że tak już było;p), ale z tego co czytałem to wszędzie ma opinie 'cheapest' '$1 router' etc.
Co mogę powiedzieć to to, że openwrt>ddwrt. Pomijam fakt że dla dd są jakieś funkcje na które trzeba wykupić licencję (kodziarze se zażyczyli za swoją pracę), ale:
-nie byłem w stanie podnieść ssh
-fs był ro mimo moich usilnych prób zmiany tego stanu
-ledy pokazywały wszystko tylko nie status sieci
-jeszcze parę detali znalazłoby się:p
W OpenWRT domyślne webui jest naprawdę powerfull i rzadko trzeba uciekać się do konsoli by pokonfigurować. W sumie gdyby to była moja maszynka na własność to przyspawałbym tam port USB i podpiął jakiś hdd udostępniony po nfsie, chociażby na repo debiana (mam już cztery zainfekowane maszyny:p).
Generalnie to każdy nieoficjalny soft na router to genialna sprawa, zawsze marzyło mi się blokowanie reklam na poziomie niższym od klienckiej maszyny i w końcu mogę sobie na to pozwolić:).
Co do gargoyle się nie wypowiem, bo openwrt po prostu zaspokoił moje potrzeby i wykorzystuje 100% oddanego mu sprzętu, co mnie zadowala:).
Offline
lis6502 dziękować za opinię, tak przeglądałem trochę o tych systemach i faktycznie openwrt zbiera pochlebne opinie, no nic czekam na paczkę także niedługo będę majstrował;)
Offline
Ja też ze swojej strony polecam openwrt. Sam zresztą używam go u siebie. Z racji, że na openwrt wsad do routera można sobie "uszyć na miarę" daje nam to bardzo duże pole do popisu, gdzie ograniczają nas tak praktycznie to tylko nasze chęci.
Offline
405
Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 00:44:01)
Offline
uzytkownikubunt hehe też to wrzuciłem w rzetelne;) no w samą porę wymieniam ruterek, paczuszka już w drodze (akurat ten mój staruszek nie jest podatny na to, ale i tak brrrr nigdy więcej firmowych osów na tego typu sprzętach;)
Offline
wr1043nd v2 (wnr1043nd nie ma literówka;)
spoko ruter, bardzo dobre anteny ma jedną rozmontowałem;) poza tym masz usb i sporo ramów. Gargoyle na razie testuję ale jestem jak na razie mile zaskoczony, sporo ciekawych dodatków...jest się czym bawić;)
stąd Gargoyla po polskiemu jakby kto potrzebował:
http://ecco.selfip.net/gargoyle-pl/attitude_adjustment/ar71xx/
Ostatnio edytowany przez menel (2014-02-06 18:55:18)
Offline
menel napisał(-a):
no ruterek elegancki od razu skoczyły transfery;), właśnie wgrałem Gargoyle, na razie go przetestuję także diabolic dziękować za polecenie dobrego saprzęcicha, jakby kto zmieniał to polecam z wgraniem linuksa nie ma najmniejszych problemów...
http://images62.fotosik.pl/630/0df5482038faec19m.jpg
http://images62.fotosik.pl/630/e93511e28d2e7b3fm.jpg
Spoko ;) miło słyszeć, że jesteś zadowolony.
Offline
Jako, że trochę się bawiłem starym ruterem i w końcu udało mi się załadować dd-wrt...Jak zwykle bywa, rozwiązanie miałem przed nosem ok:
Jest to sposób dla d-link dir 300 B1 , który miał załadowane firmware 2xx i nie przyjmował wrt poprzez normalne webowe upgrade, natomiast po uruchomieniu w trybie awaryjnym i wgraniu wrt, wszystko poszło zgodnie z planem.
Więc ściągamy na dysk odpowiedni build, dla tego modelu jest to 14896, interesuje nas pliczek dlink-dir300b-factory-webflash.bin.
Odpalamy tryb awaryjny:
Podłączamy ruter (przez port lan oczywiście) z kartą sieciową i ustawiamy w kompie na sztywno (statyczne ip), ja dałem 192.168.0.2 (adres musi być inny od 192.168.0.1).
Teraz dosyć nie napisze jaki... reset rutera. A więc trzeba przytrzymać reset rutera przez około 15 sekund w tym samym czasie wyłączyć i ponownie włączyć zasilanie i trzymać jeszcze cały czas reset przez następne 15 sekund...
Po tym karkołomnym resecie łączymy się z ruterem (bo nas zapewne rozłączy;) i wbijamy na 192.168.0.1. powinien się pokazać tryb awaryjny, wrzucamy nasz pliczek z wrt czekamy aż się wgra...(po wgraniu odłączamy i włączamy zasilanie rutera). Wrt domyślnie ma adres 192.168.1.1 (oczywiście trzeba już wyłączyć statyczne ip w kompie i najlepiej uruchomić go ponownie, albo przeładować interfejs).
Ostatnio edytowany przez menel (2014-02-16 21:00:03)
Offline