Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2013-07-28 15:52:27

  hardek - Użytkownik

hardek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-03-16

XEN czy KVM

Witam!

Planuję uruchomić 4 maszyny wirtualne (serwer www, bazodanowy, multimedialny, testowy z MS Windows) na HP Proliant DL360 G5 wykorzystując do tego celu Debian'a Wheezy. Nigdzie nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi (przestarzałe informacje, benchamrki), które z rozwiązań będzie lepiej się sprawować w tej roli: KVM czy XEN. Które jest na kernel'u 3.2 bardziej wydajne? Jak jest ze stabilnością KVM, czy wogóle da się go używać na serwerze produkcyjnym czy jest to raczej rozwiązanie przyszłościowe, na które jeszcze trzeba poczekać?

Prosiłbym o wypowiedzi (poparte dowodami) osób obeznanych w tych tematach.

Ostatnio edytowany przez hardek (2013-07-28 15:54:26)

Offline

 

#2  2013-07-28 16:05:46

  hello_world - Członek DUG

hello_world
Członek DUG
Skąd: Rymanów Zdrój
Zarejestrowany: 2010-06-03
Serwis

Re: XEN czy KVM

Na początek szybko: ja bym wybrał kvm
KVM nie jest już projektem w wieku niemowlęcym ale dojrzałym (od kilku lat RED-HAT i SUSE wykorzystują go jako primary hipervisor)
Jednak XEN to projekt przede wszystkim bardzo dojrzały i obecny na serwerach produkcyjnych od bardzo dawna.
Ukłon w stronę XEN-a możesz uczynić po niedawnych wiadomościach o udostępnieniu całego ekosystemu XEN ze strony Citrixa do celów biznesowych całkowicie bezpłatnie.
Jak by nie patrzeć Citrix dorobił sporo narzędzi które pomagają zarządzać maszynami.
Jednak z tego co piszesz wybrałeś Debiana na system więc ja bym wybrał kvm-a. Masz defaultowo wszystko dorobione bez ceregieli podmiany kernela i innych takich. Niestety w przypadku XEN w wersji community będzie Ci bardzo ciężko jesli nic nie wiesz.

Offline

 

#3  2013-07-28 16:46:10

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: XEN czy KVM

KVM jest znacznie bardziej przewidywalny, i nie ma żadnych tańców z hypervisorem, moduły masz w każdym jaju, narzędzia użytkownika w repo.

Xen może jest i dojrzały, ale jak ktoś próbował odpalić go np z Grsecurity
i Paxem  czy Selinuxem, to wie, na czym ta "stabilność" polega.

Możliwości oba systemy mają identyczne, włącznie z mapowaniem  portu PCI do gościa, za to z KVM będzie znacznie mniej potencjalnych  kłopotów,
szybciej też są łatane krytyczne błędy bezpieczeństwa.

Oba systemy wirtualizacji zaliczyły w ostatnich latach dziury, pozwalające wbić się na roota maszyny gospodarza z poziomu maszyny wirtualnej, lub ubicia  gospodarza z maszyny gościa.

Pozdro
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2014-12-29 01:35:45)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#4  2013-07-28 21:56:04

  thomsson - Dyskutant

thomsson
Dyskutant
Zarejestrowany: 2011-10-26

Re: XEN czy KVM

Aktualny benchmark http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&i … ion&num=1

Co do polecenia, to wypowiedź Jacka imo wyczerpała temat


ilin napisał
"DUG to tez moja mała ojczyzna"

Offline

 

#5  2013-07-28 22:54:17

  chmuri - [=Centos=]

chmuri
[=Centos=]
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-11-25
Serwis

Re: XEN czy KVM

Ja produkcyjnie używam Xena i nie mam z nim żadnych problemów. ( Centos 5 x64  2.6.18) .


http://wiki.centos.org/ArtWork/Brand?action=AttachFile&do=get&target=centos-logo-light.png

Offline

 

#6  2013-07-28 23:17:11

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: XEN czy KVM

chmuri napisał(-a):

Ja produkcyjnie używam Xena i nie mam z nim żadnych problemów. ( Centos 5 x64  2.6.18) .

Poza tym malutkim drobiazgiem, że jajo 2.6.18 już od dłuższego czasu nie ma wsparcia w zakresie poprawek bezpieczeństwa (mam na myśli Developerów kernela), jaja 2.6.32.x i 2.6.34.x  zakończą żywot pod koniec bieżącego roku, i potem jedyną opcją z bieżącym wsparciem będzie coś w okolicach  3.2 i wyżej.
W nowych jajkach, od wersji 3.x co prawda jest support Xena, ale pod względem zastosowania jest to zauważalnie trudniejsze i bardziej skomplikowane, niż  KVM.

Pozdro
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2013-07-28 23:19:18)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#7  2013-07-29 11:19:33

  hello_world - Członek DUG

hello_world
Członek DUG
Skąd: Rymanów Zdrój
Zarejestrowany: 2010-06-03
Serwis

Re: XEN czy KVM

W przypadku KVM-a aktualizacje robisz sobie bez żadnych kombinacji.
Jedynie co musisz zrobić to przeczytać co chcą aktualizaować, i wykonać na bazowym systemie apt-get update && apt-get upgrade
To jest ta właśnie moc która wypiera XEN-a z rynku.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)