Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2013-03-22 11:40:01

  sqrtek - Użytkownik

sqrtek
Użytkownik
Skąd: /bin/true
Zarejestrowany: 2012-06-14

[solved]chmod g+s

Chyba w dobrym dziale założyłem wątek,  nurtuje mnie jedno pytanie, stosując uprawnienia dla grupy g+s. Członkowie tej grupy powinni mieć prawo do edycji i zapisu plików które tworzą członkowie danej grupy. Przypuścmy user1 i user2 należą do jednej grupy, user1 stworzy plik w folderze gdzie jest ustawiony g+s, to user2 z racji tego że należy do tej samej grupy, powinien mieć prawo do edycji i zapisu plików które stworzył user1. Na zajęciach testowaliśmy to na fedorze, u Siebie testowałem to na redhacie, i działało jak należy. Teraz to chciałem przetestować na debianie i występują pewne komplikacje.. dopiero gdy ustawię umask 0002 to użytkownicy tworzą pliki z uprawnieniami do zapisu i odczytu.. ale nie pamiętam abym na fedorze, czy redhacie musiał ustawiać umask na wartość 0002. Chyba że jeszcze o czymś zapomniałem ? Z góry dzięki za pomoc.

Ostatnio edytowany przez sqrtek (2013-03-22 14:51:34)


"Nie pozwól by zgiełk opinii innych ludzi, zagłuszył Twój wewnętrzny głos" ~ Steve Jobs

Offline

 

#2  2013-03-22 14:16:13

  andreq - Członek DUG

andreq
Członek DUG
Skąd: Nisko
Zarejestrowany: 2005-01-11

Re: [solved]chmod g+s

Setgid dla katalogu powoduje, że nowo tworzone pliki/katalogi w tym katalogu mają grupę tego katalogu a nie główną grupę użytkownika tworzącego plik.

W Twoim przykładzie user1 i user2 mają być dodani do tej samej grupy, co grupa tego katalogu.

Ostatnio edytowany przez andreq (2013-03-22 14:22:25)

Offline

 

#3  2013-03-22 14:19:29

  sqrtek - Użytkownik

sqrtek
Użytkownik
Skąd: /bin/true
Zarejestrowany: 2012-06-14

Re: [solved]chmod g+s

Hmm tak to rozumiem, bo miałem na myśli że użytkownicy tworzący pliki/katalogi należą do tej grupy. Tylko kurcze, nie pamiętam czemu na zajęciach ustawiając setgid dla tego katalogu mieliśmy to zaprezentowane na przykładzie takim że dzięki temu user1 może edytować i zapisywać pliki usera2 skoro maski nie zmienialiśmy.


"Nie pozwól by zgiełk opinii innych ludzi, zagłuszył Twój wewnętrzny głos" ~ Steve Jobs

Offline

 

#4  2013-03-22 14:36:37

  andreq - Członek DUG

andreq
Członek DUG
Skąd: Nisko
Zarejestrowany: 2005-01-11

Re: [solved]chmod g+s

Być może wcześniej była ustawiona właściwa maska, albo Fedora ma inną standardową maskę niż Debian.

Offline

 

#5  2013-03-22 14:51:16

  sqrtek - Użytkownik

sqrtek
Użytkownik
Skąd: /bin/true
Zarejestrowany: 2012-06-14

Re: [solved]chmod g+s

Nawet polecenia nie poznaliśmy na zajęciach dotyczących ustawień maski, więc.. możliwe że inna maska tam była ustawiona.


"Nie pozwól by zgiełk opinii innych ludzi, zagłuszył Twój wewnętrzny głos" ~ Steve Jobs

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)