Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Strony: 1
Witam.
1) Myślałem, ze aby zrobic upgrade do wheezy trzeba zmienić wpisuc w sources.list z sqeeze na wheezy. Tym czasem w tym artykule pozostawione zostały niektore wpisy zez sqeeze.
Dlaczego?
2) Dodatkowo na jkims forum wyczytałem aby przy upgrade wywalić sekcje non-free, lecz tez nie wiem dlaczego?
Ktoś się orietuje o co biega?
Offline
Witam.
1) Myślałem, ze aby zrobic upgrade do wheezy trzeba zmienić wpisuc w sources.list z sqeeze na wheezy. Tym czasem w tym artykule pozostawione zostały niektore wpisy zez sqeeze.
Dlaczego?
Jakie wpisy?
Offline
O ludzie, nie dałem linka:) Druga fotka z artykułu.
http://dodebian.blogspot.com/2012/02/upgrade-guide- … -2-start.html
Offline
W każdym razie: zostawianie wpisów z Squeeze przy aktualizacji do Wheezy nie ma większego sensu. Powinieneś też usunąć wpisy dotyczące płyt CD, jeśli je jeszcze masz, bo płyty dla Wheezy jeszcze nie istnieją, więc nie masz prawa ich mieć.
W tym konkretnym przypadku chodzi o squeeze-updates, czyli pakiety, których nowsze wersje są z jakiegoś powodu potrzebne w Squeeze, ale których aktualizacje nie mają związku z bezpieczeństwem (te są załatwiane przez zespół ds. bezpieczeństwa). Poczytaj sobie tutaj i tutaj.
Oczywiście musisz ten wpis usunąć (lub przynajmniej zakomentować), gdyż poprawki tego typu na Wheezy będziesz dostawał z automatu. Jeżeli planujesz zostać na Wheezy jako dystrybucji stabilnej, to po jego wydaniu możesz sobie ten wpis ponownie dodać.
Jeżeli zaś mowa o wywaleniu sekcji non-free, to teoretycznie chodzi pewnie o to, że zespół ds. wydań Debiana dba o to, aby aktualizacja z jednego wydania stabilnego do następnego przeszła bez problemów, ale nikogo nie obchodzą pakiety z sekcji non-free. Usuwając ją upewniasz się, że sama aktualizacja przebiegnie bezproblemowo. Potem sobie ją włączysz i będzie Ci łatwiej zidentyfikować potencjalne problemy.
Przy czym:
a) w tej chwili Wheezy nie jest jeszcze stabilny, więc nikt nie obiecuje, że aktualizacja z Squeeze do Wheezy przebiegnie bezproblemowo. A jeden kłopot w tę czy w tamtą pewnie i tak nie zrobi Ci różnicy.
b) poleceniem aptitude -F %p search ~i~snon-free zdobędziesz listę zainstalowanych pakietów z sekcji non-free. U mnie jest ich aż 4. Dla tak małej liczby nawet by mi się nie chciało majstrować przy ustawieniu tej sekcji w czasie aktualizacji.
c) w tym artykule nie ma słowa o tym, aby usunąć non-free przed aktualizacją. Po prostu nie ma go na zrzucie ekranu. Autor mógł go nigdy nie używać.
Ostatnio edytowany przez Minio (2012-09-09 11:25:26)
Offline
Dzięki za obszerne wyjasnienia. To non-free to widzialem gdzies indziej chyba najakims ofrum. U mnie sa całe 3 pakiety z non-free wiec rozumeim ze non-free mozne pozostac.
Dzięx.
Offline
Ten poradnik w ogóle jest bardzo słaby.
Następnym razem zajrzyj tutaj:
http://dug.net.pl/sources.list
Offline
Tak się składa, że wczoraj aktualizowałem i ja zrobiłem tak.
Zakomentowałem wpisy z płyty i squeeze-updates, non-free zostawiłem, apt-get dist-upgrade, i działało. Tylko jak używasz aptitude to jego użyj, bo inaczej może być bajzel w pakietach.
Offline
irth napisał(-a):
Tylko jak używasz aptitude to jego użyj, bo inaczej może być bajzel w pakietach.
Od dłuższego czasu nie powinno być takich problemów.
Offline
Minio się nie chwalił, to ja może podlinkuję: http://dug.net.pl/tekst/150/czyszczenie_systemu_debian_gnu_linux/. :) Po aktualizacji systemu o całe wydanie warto zadbać aby był w nim porządek, o czym ten właśnie artykuł traktuje.
Offline
Strony: 1