Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2012-07-10 18:22:44

  skotx - Członek DUG

skotx
Członek DUG
Skąd: Olkusz
Zarejestrowany: 2008-01-22

Projektowanie powierzchni - AutoCAD

Witam, mam pytanko:
zastanawiam się w czym są wykonywane takie projekty:
http://uni-bruk.eu/wp-content/uploads/2012/02/DSCN2434.jpg
http://xarchiwum.pl/projekt-kostka-brukowa-w-wa-lib … 48719883.html
Nie grzebałem nigdy w autocadzie i zastanawiam się czy właśnie w nim coś takiego najlepiej wykonać; chodzi mi o dokładny plan w określonej skali z policzonym materiałem itd.

Za wszelkie info będę wdzięczny :)
Pzdr


Jeśli mam wysłuchiwać czyichś poglądów, to niech będą one wypowiedziane w formie twierdzącej, wątpliwości sam mam dosyć.

Offline

 

#2  2012-07-10 18:45:00

  qluk - Pan inż. Cyc

qluk
Pan inż. Cyc
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-05-22

Re: Projektowanie powierzchni - AutoCAD

AutoCAD Architectura ~ 25000PLN Powodzenia

Offline

 

#3  2012-07-10 20:32:23

  sal_i - Członek DUG

sal_i
Członek DUG
Skąd: Neverhood
Zarejestrowany: 2007-01-01

Re: Projektowanie powierzchni - AutoCAD

etam, AutoCAD to fakt mercedes wśród CAD'ów, ale można też poradzić sobie innymi narzędziami CADopodobnymi ArchiCAD, IntelliCAD, Allplan (na tym ostatnim pracowałem przez 2 lata w zagospodarowaniu przestrzennym) są nawet linuxowe cady - QCAD (LibreCAD) a podobno nawet parę innych ale tylko tym się bawiłem.

Plany które pokazałeś to raptem parę kresek, szrafów i kolorów, przy dobrze wyskalowanym podkładzie bez problemu każde z tych narzędzi wyliczy rzeczywiste pole powierzchni konkrestnego obszaru czyli ilość materiału (mowa o projektowaniu 2D)


“Generowanie liczb losowych jest zbyt ważne, żeby zostawiać to przypadkowi”

Offline

 

#4  2012-07-10 20:56:36

  gindek - Zubr, bydle na etacie.

gindek
Zubr, bydle na etacie.
Skąd: Z puszczy.
Zarejestrowany: 2008-12-08

Re: Projektowanie powierzchni - AutoCAD

faktycznie rysunki dość proste

myśle ze sketchup Cie zadowoli ( przedewszystkim jest darmowy :D, od kilku lat jest projektem google ).

do takich rysuneczków spokojnie narysujesz wszystko co chcesz.

[edit]
brak wersji na pingwina

Ostatnio edytowany przez gindek (2012-07-10 20:56:51)


" Wojny przychodzą i odchodzą, a moi żołnierze są wieczni"


"Zbuduj mały, dziarski router z udostępnionych przez prowadzącego części od Kamaza?"

Offline

 

#5  2012-07-11 00:01:14

  thomsson - Dyskutant

thomsson
Dyskutant
Zarejestrowany: 2011-10-26

Re: Projektowanie powierzchni - AutoCAD

gindek napisał(-a):

[edit]
brak wersji na pingwina

Ale na WINE(1.3) chodzi (bawiłem się kiedyś na Ubuntu)


ilin napisał
"DUG to tez moja mała ojczyzna"

Offline

 

#6  2012-07-13 13:13:19

  qluk - Pan inż. Cyc

qluk
Pan inż. Cyc
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-05-22

Re: Projektowanie powierzchni - AutoCAD

sal_i napisał(-a):

etam, AutoCAD to fakt mercedes wśród CAD'ów, ale można też poradzić sobie innymi narzędziami CADopodobnymi ArchiCAD, IntelliCAD, Allplan (na tym ostatnim pracowałem przez 2 lata w zagospodarowaniu przestrzennym) są nawet linuxowe cady - QCAD (LibreCAD) a podobno nawet parę innych ale tylko tym się bawiłem.

Plany które pokazałeś to raptem parę kresek, szrafów i kolorów, przy dobrze wyskalowanym podkładzie bez problemu każde z tych narzędzi wyliczy rzeczywiste pole powierzchni konkrestnego obszaru czyli ilość materiału (mowa o projektowaniu 2D)

To wiem, ale pytanie było o AutoCAD :P
Na dobrą sprawę to można w czymś wektorowym zrobić potem wektory eksportować i policzyć całki :D

Offline

 

#7  2012-07-13 18:49:32

  sal_i - Członek DUG

sal_i
Członek DUG
Skąd: Neverhood
Zarejestrowany: 2007-01-01

Re: Projektowanie powierzchni - AutoCAD

Pytanie było o plan, a konkretnie w jakim programie najlepiej go narysować  - tylko że pytanie zadane w sposób sugerujący odpowiedź. Ja podałem alternatywy.
A co do całek to pewnie, tylko po co?!


“Generowanie liczb losowych jest zbyt ważne, żeby zostawiać to przypadkowi”

Offline

 

#8  2012-07-14 19:22:51

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Projektowanie powierzchni - AutoCAD

A co Wy gadacie. Te darmowe wynalazki nijak się mają do autocada. Owszem prostą recz można sobie narysować, ale przy skomplikowanych projektach sa  do d.
Nikt z Was potężnych projektów nie obsługiwał więc takie bzdury piszecie.

Offline

 

#9  2012-07-15 08:29:04

  sal_i - Członek DUG

sal_i
Członek DUG
Skąd: Neverhood
Zarejestrowany: 2007-01-01

Re: Projektowanie powierzchni - AutoCAD

sam bzdury piszesz, widziałeś czego dotyczy pytanie?
Jeśli projekt ścieżki wokół oczka wodnego to dla Ciebie potężny projekt to śmiem wątpić w twoje doświadczenia z CAD'em

Ostatnio edytowany przez sal_i (2012-07-15 08:34:12)


“Generowanie liczb losowych jest zbyt ważne, żeby zostawiać to przypadkowi”

Offline

 

#10  2012-07-15 20:15:13

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Projektowanie powierzchni - AutoCAD

myślałem o halach po 100m długich, liniach do malowania samochodów, liniach do cynkowania blach w rulonach.  Innych liniach przemysłowych...
Więc porównałem sobie rysunki robione w autocadzie otwierane w takim g. jakie tu "przytoczyliście. Albo rysowane w takim g.
]:-> .


PS. Do tego dodam, że te g nie otwierają rysunków dwg

Offline

 

#11  2012-07-15 21:37:43

  gindek - Zubr, bydle na etacie.

gindek
Zubr, bydle na etacie.
Skąd: Z puszczy.
Zarejestrowany: 2008-12-08

Re: Projektowanie powierzchni - AutoCAD

sal_i napisał(-a):

sam bzdury piszesz, widziałeś czego dotyczy pytanie?
Jeśli projekt ścieżki wokół oczka wodnego to dla Ciebie potężny projekt to śmiem wątpić w twoje doświadczenia z CAD'em

M.O.C

https://dl.dropbox.com/u/12024854/naDUG/kurczak_niespodzianka.jpg


" Wojny przychodzą i odchodzą, a moi żołnierze są wieczni"


"Zbuduj mały, dziarski router z udostępnionych przez prowadzącego części od Kamaza?"

Offline

 

#12  2012-07-16 11:06:24

  qluk - Pan inż. Cyc

qluk
Pan inż. Cyc
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-05-22

Re: Projektowanie powierzchni - AutoCAD

Yampress: wiesz teraz ja mogę powiedzieć że te Twoje "wielki" projekty hal po 100m to g. Bo ma się ni jak do projektów drogowych po ponad 40km z którymi kiedys miałem do czynienia :P

Offline

 

#13  2012-07-16 12:00:08

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Projektowanie powierzchni - AutoCAD

Panie inż Cycu w projektach drogowych nie ma takiej automatyki i takich szczegółowych elementów wytwarzanych za pomocą  specjalnych technologii
Robiło się linie do  malowania powłok  karoserii aut do scani/volvo/forda i innych..Wentylacja/przenośniki/wciągniki/zbiorniki do trawienia/ automaty do malowania
(takie jak w reklamie citroena picasso). /chodziło mi o skomplikowanie tematu. Oczyszczalnie ścieków.
Mój zakład robił linie fiata w Tychach kilkanaście lat temu.


W tych open source programach jedynie doniczke można sobie narysować albo 2 kreski i nie reklamował bym takiego czegoś bo są zupełnie do d.   
Oprócz autocada są jeszcze inventor, catia. I czym cfaniaki zastąpicie te programy? CAD3D..
Open source akurat w tej branży jest do d.  Komercyjne programy nie mają sobie  równych.

Offline

 

#14  2012-07-16 17:10:05

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: Projektowanie powierzchni - AutoCAD

gindek napisał(-a):

M.O.C

ogień z dupy :D


linux regd. user #248790

Offline

 

#15  2012-07-16 17:34:05

  Lorenzo - Moderator

Lorenzo
Moderator
Zarejestrowany: 2005-12-23

Re: Projektowanie powierzchni - AutoCAD

Yampress ma rację. W mojej działce CAE/CAD czyli w projektowaniu ASICów oprócz narzędzi komwrcyjnych firm Cadence (90% rynku) i Synopsys ktoś próbuje sobie  rozwijać open source o nazwie electric (jest w repo nawet). Muszę powiedzieć jedno - widziałem dwa projekty (troche na wyrost nazwa bo raptem padów było tam więcej niż tranzystorów) w tym zrobione - da się, ale podziwiam za cierpliwość i wytrwałość autorów tych projektów....

W przypadku poważnego projektowania open source nigdy nie doścignie narzędzii komercyjnych, które mają za sobą dekady rozwoju.

Offline

 

#16  2012-07-16 18:27:04

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Projektowanie powierzchni - AutoCAD

Ile waży instalator  autocada/invetora  ? Ile waży  narzędzie open source.  Czego się spodziwać. Rysowanie w autocadzie to sama przyjemność . Znam Autocada 2D doskonale,  jak uruchomiłem ten opensource wynalazek  to to  strasznie wyglądało.  Ubogie w opcje, nieiuntuicyjne menu. itp. Od nowa trzeba by się uczyć. Podstawowe narzędzia.

Przez 10 lat pracy mojej w tej firmie nie spotkałem się  aby rysunki przyszły w czymś innym niż autocad/inwentor. Raz zdażyło się, że jeden projektant rysował w catii.
Open source w świecie CAD to jest katowanie siebie. Może być wykorzystany do takich sobie domowych rysunków, ale nie na skale przemysłową.
Tak jak napisał poprzednik: "Podziwiać rysujących w nim projektantów".  No blachy pod rozkroje wypalarek gazowych/lasera można rysować :D Proste rzeczy.

http://ompldr.org/tZXJoMA
biurko kolegi
]:->

Offline

 

#17  2012-07-16 19:18:45

  qluk - Pan inż. Cyc

qluk
Pan inż. Cyc
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-05-22

Re: Projektowanie powierzchni - AutoCAD

Yampress napisał(-a):

Panie inż Cycu w projektach drogowych nie ma takiej automatyki i takich szczegółowych elementów wytwarzanych za pomocą  specjalnych technologii
Robiło się linie do  malowania powłok  karoserii aut do scani/volvo/forda i innych..Wentylacja/przenośniki/wciągniki/zbiorniki do trawienia/ automaty do malowania
(takie jak w reklamie citroena picasso). /chodziło mi o skomplikowanie tematu. Oczyszczalnie ścieków.
Mój zakład robił linie fiata w Tychach kilkanaście lat temu.

Dupa, przecież Ty nie masz projektów wszystkich urządzeń (akurat w poprzedniej firmie są projekty 2 linii w Tychach bo oni robili geodezje tam). Więc nie ma tam nic skomplikowanego bo wszystko jest opisane na współrzędnych. W projektach drogowych (pomijam fakt że droga składa się z 17 warstw (fizycznych nie w CAD :P ), instalacji podziemnych, naziemnych i nadziemnych ) masz opis matematyczny. Opis głównej osi jest na wierzchołkach i kszywych przejściowych do czego akurat AutoCad jest syfny - dopiero trzeba AutoCad Civil 3D. Bynajmniej nie mówię, że te OS są dobre, ale że nie do wszystkiego komercyjny AutoCad, są inne (komercyjne) nieraz równie dobre czy nawet lepsze narzędzia do danego zagadnienia. I najciekawsze jest to że są niebotycznie tańsze - AutoCad Civil 3D 2010 ok. 15k PLN netto, cGEO - <2k PLN netto (na dodatek made in PL).
Przy okazji projekty zagospodarowanie terenu lepiej robić w MicroStation (ten jest używany w wydziałach geodezji w urzędach).

Jednym słowem dobierać należy narzędzie do zadania, tak jak do korekty jasności zdjęć z urodzin teściowej nie używa się Photoshopa, tak do projektu domku na drzewie nie używa się AutoCad'a.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)